آتش‌بازی در آل استار NBA: مسابقه‌ ستاره‌های نوظهور (Rising Stars Challenge)

آل استار NBA بسکتبال

با مطلبی در مورد آل استار NBA و به صورت ویژه، بخش رایزینگ استار چلنچ در سایت خبری بسکتبال بسکتفا در خدمت شما هستیم. همه ساله در هفته‌ی موسوم به آل استار NBA در آمریکا، دیداری نمایشی میان بازیکنان تازه وارد در لیگ برگزار می‌شود. این مسابقه یکی از ۳ رویداد مسابقه‌ای برگزار شده در آل استار در NBA است. در این هفته‌ی خاص، لیگ به صورت کامل تعطیل می‌شود و بازیکنان و هواداران پس از گذرِ نیمی از فصل عادی بسکتبال،‌ می‌توانند به سرگرمی بپردازند. اولین دیداری که در این هفته‌ی پر هیجان برگزار می‌شود، مسابقه‌ی نمایشی میان افراد مشهور است. دیداری معروف به سلبرتی‌ها. این مسابقه شروع خوبی برای یک هفته‌ی جذاب است. چرا که ستارگان دنیای موسیقی، سینما یا هر چیز دیگری در آن بسکتبال بازی خواهند کرد. دومین دیدار، مسابقه‌ی ستارگان نو ظهور یا رایزینگ استار چلنج است و مهم‌ترین رویداد این هفته‌ی جذاب بسکتبال هم رویارویی ستارگان شرق و غرب بسکتبال است. در این مقاله به بررسی تاریخچه، قوانین، نحوه‌ی برگزاری، انتخاب بازیکنان، چگونگی انتخاب آنها، ستارگان رایزینگ استار چلنج سال ۲۰۱۹ و هر چیزی که در خصوص این رویداد را لازم دارید، پرداخته‌ایم. با بسکتفا تا انتهای این متن همراه باشید.

آل استار NBA

تاریخچه و مشخصات مسابقه‌ی ستارگان نو ظهور

مسابقه رایزینگ استار چلنج در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار برگزار شد. دیداری که بسیار جلب توجه کرد و پس از آن در تمام فصول، شاهد چنین مسابقه‌ای بوده‌ایم. تا ۴ سال قبل، به واسطه‌ی حضور کم بازیکنان سایر نقاط دنیا در بسکتبال NBA، این مسابقه نیز مثل بازی اصلی آل استار میان بهترین‌های کنفرانس شرق و کنفرانس غرب برگزار می‌شد. اما با رشد بسکتبال و ایجاد تغییرات در قوانین و سبک بازی در لیگ NBA، این مورد نیز دچار تحولی بزرگ شد. ورود بازیکنانِ مهمی از قاره‌ی اروپا، آفریقا و تمام نقاط دنیا میزان تعداد بازیکنان خارجی در بسکتبال NBA را بالا برد. به گونه‌ای که مدیران لیگ در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفتند که بدون در نظر گرفتن محل تیم‌های حاضر چه در منطقه‌ی شرق و چه در منطقه‌ی غرب، این بازی را به دیداری میان ستارگان جوان آمریکا و ستارگان جوان تمام دنیا که در NBA شاغل هستند تغییر دهند. موردی که در آن موفق عمل کردند و این تغییر باعث شد تا بینندگان رقابت رایزینگ استار چلنج به طرز عجیبی افزایش یابد.

آل استار NBA

مسابقه‌ی رایزینگ استار چلنج با حضور ۲۰ بازیکن انجام می‌شود. ۱۰ بازیکن در تیم آمریکا و ۱۰ بازیکن دیگر در تیم منتخب جهان. کوارتر در این مسابقه بی‌معنا است و بازی در دو نیمه‌ی ۲۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. سایر قوانین در مورد این بازی به مانند بازی‌های عادی لیگ است. نکته‌ی جالب در مورد سرمربی‌های این تیم‌ها است. جایی که متوجه می‌شویم ستارگان حاضر در لیگ و بازی آل استار به عنوان سرمربی این دو تیم انتخاب می‌شوند. سرمربیان نیز به مانند بازیکنان از سال ۲۰۱۵، با توجه به آمریکایی یا غیر آمریکایی بودن‌شان انتخاب می‌شوند. البته که این روش انتخاب بازیکنان به عنوان سرمربی هم به تازگی به این مسابقه اضافه شده است. موردی که قطعاً جذابیت این بازی‌ها را افزایش می‌دهد.

بازیکنان این مسابقه‌ی بزرگ چطور انتخاب می‌شوند؟

طریقه‌ی انتخاب بازیکنان منتخب در این رویداد مهم،‌ کاملا بر خلاف مسابقه‌ی اصلی آل استار است. در آل استار، رأی مردم عاملی است که دو تیم را تشکیل می‌دهد. اما معیار انتخاب افراد حاضر در مسابقه‌ی رایزینگ استار چلنج (ستارگان نو ظهور) رأی دستیاران سرمربی‌های بسکتبال NBA است. البته که گاهی اوقات رأی کارشناسان رسانه‌های ورزشی نیز باعث ایجاد تغییرات می‌شود اما مهم‌ترین عامل در انتخاب بازیکنان، رأی مربیان است. این نکته را باید اضافه کنیم که فقط بازیکنانی اجازه‌ی شرکت در این مسابقه را دارند که در سال اول یا دوم حضور خود در NBA باشند. البته در برخی مواقع بازیکنی که سومین سال حضورش در لیگ را سپری می‌کند یه این مسابقه دعوت می‌شود. اما این موضوع نیز قوانین خاص خود را دارد. به عنوان مثال بن سیمونز در سال اول روکی خود دچار مصدومیت شد و در هیچ دیداری برای تیمش به میدان نرفت. به همین علت سال اول روکیِ او مصادف با درفت‌های تازه وارد جدید شد. در اصل تمام بازیکنانی که حداکثر ۲ فصل تجربه‌ی بازی در لیگ را دارند اجازه‌ی حضور در این رویداد را دارند.

نبرد ستاره‌های نو ظهور چه مزایایی دارد؟

می‌توان گفت این مسابقه برای کسب درآمدی عظیم برگزار می‌گردد. ستارگانی که به تازگی وارد لیگ NBA می‌شوند، همگی از طریق مردم، رسانه‌ها یا سایت اخبار بسکتبال قضاوت می‌شوند. «آن یکی شبیه به مایکل جردن است. شماره ۱۲ شبیه به ویلت چمبرلین،‌ پست ۲ آنها شبیه به کوبی برایانت است و می‌تواند آینده‌ی لیگ را دچار تغییرات فراوان کند.»

این‌ها صحبت‌هایی میان مردم هستند که در خصوص برخی ستارگان جوان، حتی قبل از ورودشان به لیگ رد و بدل می‌شود. این مورد نشان از اهمیت بالای بازیکنان جوان و جدید در بسکتبال NBA دارد. مدیران بسکتبال آمریکا نیز به خوبی از این مسئله آگاه هستند و به همین علت از طریق این محبوبیت بالای بازیکنان جدید، کسب درآمد می‌کنند.

آل استار NBA

علاوه بر این، شور و هیجان بازیکنان جوان عاملی شگفت است که می‌تواند آنها را یک شبه به بالاترین نقطه‌ی بسکتبال برساند. با یک حرکت اسلم‌دانک زیبا، جامپ شات سخت، بلاک‌شات زیبا یا هر حرکت نمایشی دیگری، آنها می‌توانند خود را به بسکتبال نه تنها NBA، بلکه به تمام بسکتبال دنیا نشان دهند. این‌گونه آنها در معرض دیده‌شدن قرار می‌گیرند. به گونه‌ای که برخی بازیکنان با غنیمت شمردن این فرصت، آینده‌ی خود را نیز تضمین می‌کنند. پس حضور در این مسابقه برای بازیکنان جوان نیز بسیار پر اهمیت است.

رکورد داران و جوایز

به لحاظ میزان بیشترین تعداد حضور در این دیدار رکورد خاصی نمی‌توان یافت. چون حداکثر هر بازیکن فقط ۲ بار می‌تواند در این مسابقه شرکت کند. اما آمار فردی سالیانه در معرض خطر شکسته شدن قرار دارند. در بعد امتیاز گیری، کوین دورانت در سال ۲۰۰۹، در حالی که در دومین سال حضور در این مسابقه به سر می‌برد، موفق به کسب ۴۶ امتیاز شد که از این حیث رکورد دار است. در میزان تعداد ریباند، آندره درامند، سنتر دیترویت پیستونز با ثبت ۲۵ ریباند در سال ۲۰۱۴، نام خود را در جمع ترین‌های این رویداد مهم به ثبت رساند. در پاس گل، جان وال در مسابقه‌ی سال ۲۰۱۱ موفق به ثبت ۲۲ اسیست شد و رکورد خارق‌العاده‌ی کریس پال را شکست. (کریس پال ۱۷ پاس گل در سال ۲۰۰۷ به ثبت رسانده بود)

در رکورد تعداد توپ‌ربایی، کریس پال با ۹ استیل در سال ۲۰۰۷ در صدر است. در بلاک‌شات نیز نام استیوین آدامز با ۴ بلاک در صدر دیده می‌شود. رکوردی که پیش‌بینی می‌کنیم احتمال شکسته‌شدنش توسط بازیکنان دیگر به زودیِ زود وجود دارد.

در میزان تعداد پرتاب‌های سه امتیازی هم دنیل گیبسون در رایزینگ استار سال ۲۰۰۸ موفق به ثبت ۱۱ پرتاب موفق شد. رکوردی که به نظر شکستن آن سخت است اما غیر ممکن نیست!

در بعد تیمی، کلیولند کاوالیرز رکورد دار است. تاکنون ۲۳ مرتبه بازیکنان این تیم به بازی بزرگ ستاره‌های نو ظهور دعوت شده‌اند. ستارگانی چون کایری اروینگ و لبران جیمز، مهم‌ترین عامل برتری کلیولند در این آمار هستند. پس از شوالیه‌ها، لس آنجلس کلیپرز با ۲۰ مرتبه حضور بازیکنانش مقام دومی را به یدک می‌کشد. در بهترین‌ها نیز نام ممفیس گریزلیز، شیکاگو بولز و گلدن استیت وریرز دیده می‌شود.

آل استار NBA

در پایان هر بازی رایزینگ استار چلنج، بهترین بازیکنی نیز انتخاب می‌شود که به او عنوان ارزشمندترین بازیکن داده می‌شود. در سال ۲۰۱۸،‌ بوگدان بوگدانوویچ از تیم منتخب جهان این جایزه را بدست آورد. پیش از این هم در سال ۲۰۱۷ جمال ماری این عنوان را بدست آورده بود.

اما اولین MVP مسابقه‌ی ستاره‌های نو ظهور،‌ پنی هاردوی است. هاردوی با اینکه تیمش درمسابقه شکست خورد، به خاطر عملکرد فوق‌العاده‌اش این عنوان را بدست آورد. در لیست جایزه ارزشمندترین‌های تاریخ این مسابقه، نام‌های بزرگی چون کارملو آنتونی، آندره ایگودالا، جان وال، کایری اروینگ، کوین دورانت، آماره استادمایر و آلن ایورسن دیده می‌شود.

آل استار NBA

رایزینگ استار چلنج ۲۰۱۹ (Rising Stars Challenge 2019)

مسابقه‌ی ستاره‌های نو ظهور در آل استار NBA در سال ۲۰۱۹ می‌تواند از هیجان غیر قابل وصفی برخوردار باشد. قدرت در میان این دو تیم به مساوات تقسیم شده است. هر دو تیم بازیکنان بزرگی دارند و این مسئله حساسیت را بر این اضافه کرده است. به مرور بازیکنان و مربیان دو تیم در این مسابقه در سال ۲۰۱۹ می‌پردازیم:

تیم آمریکا:

جرت آلن (بروکلین نتس)،‌ ماروین بگلی (ساکرامنتو کینگز)، لانزو بال (لس آنجلس لیکرز)،‌ جان کالینز (آتلانتا هاوکس)،‌ دی آرون فاکس (ساکرامنتو کینگز)، جارن جکسون جونیور (ممفیس گریزلیز)، کوین ناکس (نیویورک نیکس)، کایل کوزما (لس آنجلس لیکرز)،‌ داناوان میچل (یوتا جاز)، جیسون تیتم (بوستون سلتیکس)، تری یانگ (آتلانتا هاوکس)

هدایت تیم آمریکا بر عهده‌ی کایری اروینگ است. فوق‌ستاره‌ی بوستون سلتیکس در این مسابقه سرمربی تیم کشورش است و جالب است که بدانید او در این مسابقه هم بازی خود، جیسون تیتم را در این مسابقه در اختیار دارد. دیگر بازیکنان مهمِ اروینگ،‌ کوین ناکس، کایل کوزما،‌ تری یانگ و دانوان میچل هستند.

در خصوص لیست بازیکنان تیم آمریکا این نکته را اضافه کنیم که لیستی ۱۱ نفره است. لانزو بال، بازیکن لس آنجلس لیکرز پیش از این بازی دچار مصدومیت شد و کوین ناکس از نیویورک نیکس، جایگزین او شد.

تیم جهان:

او جی آنوبی (تورنتو رپترز)، دی آندره آیتون (فینیکس سانز)، بوگدان بوگدانوویچ (ساکرامنتو کینگز)، لوکا دانچیچ‌ (دالاس موریکس)، شای گیلجس الکساندر (لس آنجلس کلیپرز)، رادینز کاراکس (بروکلین نتس)، لاری مارکانن (شیکاگو بولز)، جاش اوکوگی (مینسوتا تیمبرولوز)،‌ جدی عثمان (کلیولند کاوالیرز)،‌ بن سیمونز (فیلادلفیا سونی سیکسرز)

هدایت تیم جهان بر عهده‌ی درک نویتزکی است. اسطوره‌ی آلمانی دالاس موریکس در آخرین فصل دوران بازی‌گری خود قرار دارد و علاوه بر اینکه در مسابقه‌ی اصلی آل استار ۲۰۱۹ حضور دارد، در این مسابقه نیز سرمربی تیم جهان است. ستاره‌ی برتر جوان لیگ نیز در تیم درک است. هم‌تیمی نویتزکی در تیم دالاس، لوکا دانچیچ بازیکن او است و می‌تواند از این ستاره به خوبی استفاده کند. از حق نگذریم که بزرگ‌ترین بازیکن تیم درک نویتزکی، بدون شک بن سیمونز است. سیمونز در دومین و آخرین سال حضورش در مسابقه‌ی رایزینگ استار چلنج قرار دارد و قطعاً نمی‌خواهد عناوین و رکوردهای موجودی که می‌تواند آنها را بدست آورد، از دست دهد. دیگر ستارگان بزرگ تیم جهان، دی آندره آیتون، دی آرون فاکس و لاری مارکانن هستند. همگی این بازیکنان می‌توانند شب بسیار زیبایی را برای هواداران بسکتبال در سرتاسر دنیال رقم بزنند.

آل استار NBA

پیش‌بینی برترین بازیکنان رایزینگ استار سال ۲۰۱۹

بهترین بازیکن سال اولی فصل ۱۸-۲۰۱۷، بن سیمونز در این مسابقه حاضر است. بدون شک او یکی از بهترین‌های این بازی خواهد بود و امکان زیادی وجود دارد تا او عنوان ارزشمندترین بازیکن این رقابت را بدست آورد.

دیگری بازیکنی که توانایی کسب این عنوان را دارد، داناوان میچل است. ستاره‌ی تیم یوتا جاز به مانند سال گذشته در تیم آمریکا حضور دارد و با توجه به اینکه سال آخر حضورش در این مسابقه است، نمی‌خواهد از کسب عنوان MVP این رویداد ناکام بماند.

تری یانگ اولین سال حضورش در این بازی است. ستاره‌ی پست پوینت گارد آتلانتا هاوکس فصل خوبی را پشت سر می‌گذارد و شروع بی‌نظیرش در لیگ، با کسب این عنوان مهم می‌تواند سال خاطره‌انگیزی برای او و هواداران شاهین‌ها رقم بزند.

جیسون تیتم با اینکه مثل فصل گذشته درخشان نیست، اما هنوز یکی از بهترین بازیکنان جوان لیگ است. تیتم بازیکن بوستون سلتیکس، پر افتخارترین تیم لیگ است و زمانی که هدایت تیم او بر عهده‌ی کایری اروینگ است، این عنوان می‌تواند برای او ساده‌تر از بقیه بدست بیاید.

اما بهترین بازیکن جوانِ سال اولی لیگ، لوکا دانچیچ است. با حضور لوکا،‌دالاس موریکس جان تازه‌ای گرفت. احتمالاً عنوان ارزشمندترین درفت سال به لوکا برسد اما کسب جایزه‌ی MVP مسابقه‌ی رایزینگ استار چلنج او را می‌تواند یک قدم به هدفش نزدیک‌تر کند. ضمن اینکه سرمربی او در این دیدار درک نویتزکی است. موردی که شاید او هیچ‌وقت دیگر آنرا تجربه نکند. به همین علت لوکا برای بهترین شدن پا به زمین مسابقه می‌گذارد.

مشخصات مسابقه‌ی ستارگان نو ظهور آل استار NBA ۲۰۱۹

ورزشگاه: اسپکتروم سنتر (استادیوم خانگی شارلوت هورنتس)

تاریخ: شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷- ۱۵ فوریه ۲۰۱۹

ساعت: ۰۵:۳۰ بامداد

با یکی دیگر از مقاله‌های سایت خبری بسکتبال بسکتفا با ما همراه بودید. مطلبی که در خصوص مسابقه‌ی ستاره‌های نو ظهور بسکتبال در قالب رقابت‌های آل استار NBA بود. پیشنهاد ما به شما این است که سایر مقالات بسکتفا را نیز مطالعه کنید تا در مورد اخبار بسکتبال، آموزش آن و هر چیزی که به آن نیاز دارید، اطلاعات درست و مهمی کسب کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *