پایان یک دوران؛ قدردانی گلدن استیت از شش سال زحمات آندره ایگودالا

شمایل فینالیست پنج دوره اخیر رقابت های NBA و قهرمان سه دوره از این پنج دوره در فصل جدید دستخوش تغییراتی خواهد شد. در فصل جدید ترکیب گلدن استیت وریرز را با تغییراتی مهم خواهیم دید. آندره ایگودالا دیگر در این تیم حضور ندارد.

قدردانی گلدن استیت از آندره ایگودالا

این مسئله صرفا به دلیل جدایی احتمالی مهاجم ریزتک وریرز کوین دورانت افسانه ای و اخبار مبتنی بر پیوستن وی به بروکلین نتس نیست؛ یا مثلا غیبت شوتینگ گارد پرافتخار این تیم کلی تامپسون که به دلیل مصدومیت شدید از ناحیه زردپی آشیل پا چند ماه ابتدایی فصل جدید را از دست خواهد داد. علاوه بر این دو مهره کلیدی، جنگجویان فصل جدید را بدون بازیکن کهنه کارشان یعنی آندره ایگودالا آغاز خواهند کرد چرا که پس از شش فصل پرافتخار حضور در گلدن استیت، پیش از آغاز فصل جدید او را با ممفیس گریزلیز معامله کرده بودند. معامله ایگودالایی که هم مثل کوین دورانت توانایی بازی در پست اسمال فوروارد را داشت و همچون کلی تامپسون می توانست یک شوتینگ گارد باشد با ممفیس گریزلیز که در حقیقت در راستای بازسازی گریزلیز انجام شد، یک نوع پایان قهرقرایی و وداع دور از انتظار با آن گلدن استیت رؤیایی تلقی می شود. آندره ایگودالا که به عنوان یک بازیکن ملی نیز با قهرمانی در رقابت های قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۰ در ترکیه و همچنین فتح المپیک لندن و کسب مدال طلا در آن رقابت ها، یک بازیکن پر افتخار در عرصۀ ملی نیز محسوب می شود، در طول شش فصل حضورش در جمع جنگجویان، پنج بار به فینال رسید، سه بار قهرمان شد و البته عنوان ارزشمندترین بازیکن (MVP) فینال ۲۰۱۵ را نیز از آن خود کرد. فصلی که نخستین فصل حضور استیو کر به عنوان سرمربی در گلدن استیت بود. ایگودالا فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ را با میانگین آماری ۱۶.۳ امتیاز، ۴ پاس گل و ۵.۸ ریباند در هر مسابقه به پایان رساند.

همچنین نباید به سادگی از تأثیر مستقیم بازی ایگودالا روی درخشش لبرون جیمز نیز عبور کرد، چرا که در زمان حضور ایگودالا در میدان جیمز ۴۴ درصد از شوت هایش را به امتیاز تبدیل کرده بود، ولی بدون حضور وی این آمار برای جیمز یه ۳۸.۱ درصد کاهش یافته بود. البته جدایی ایگودالا از میان جنگجویان چندان ساده و بدون احساس نخواهد بود چرا که مدیران گلدین استیت قصد دارند پیراهن ایگودالا در تیمشان را بازنشسته کنند، در نتیجه میراث او در جمع جنگجویان باقی خواهد ماند و به نوعی او دست خالی گلدین استیت را ترک نخواهد کرد. مشاور رئیس گلدین استیت وریرز، جو لاکوب در بیانیه ای مراتب تشکر و سپاس خود و باشگاه مطبوعش را از بابت معاضدت و تعهد این بازیکن کهنه کار در طول دوران حضورش در میان جنگجویان ابراز کرده و همچنین تصریح کرده است که از این پس کسی شماره ۹ باشگاه که پیشتر بر تن ایگودالا بود را بر تن نخواهد نمود.

آندره ایگودالا

متن این بیانیۀ منتشر شده توسط جو لاکوب بدین شرح است:

در طول تابستان سال ۲۰۱۳ ما طی فرایندی تمام تلاش خود را کردیم تا آندره ایگودالا را به عنوان یک بازیکن آزاد به خدمت بگیریم. در آن زمان ما تصور می کردیم که او عضوی مهم و حیاتی از ترکیب جوان و تشنۀ مؤفقیت ما خواهد گردید. زمانی که ما به گذشته و آن چه که در شش فصل اخیر اتفاق افتاده است نگاه می کنیم، احساس می کنیم که ما تمامی ارزش ها و قابلیت های بی بدیل این بازیکن (ایگودالا) را چه در میدان مسابقه و چه در رختکن دست کم گرفته و ناچیز پنداشتیم. باید بگوییم که بر اساس آن چه که ثبت و مستند شده است، آندره همیشه برای بهبود اوضاع تیم گذشت و فداکاری کرد. در یکی از زیباترین بخش های قصۀ حضور وی در تیم محبوبمان، او افتخار کسب عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال ۲۰۱۵ را به دست آورد. ما از آندره برای تمام کمک ها، تعهدات و تعصبی که برای این تیم خرج کرد سپاسگزاریم و منتظر می مانیم تا شمارۀ او را در تیرچه های Chase Center ببینیم.

برای ایگودالا هم یک افتخار بزرگ بود تا به گلدن استیت بیاید و از همان روز اول سزاوارانه به بخشی جدایی ناپذیر از سازماندهی تیمی تبدیل شود. او مهره ای مهم برای زهر چشم گرفتن از مهاجمین رقیب در ساختار دفاعی تیم بود، چرا که یکی از بهترین خطوط دفاعی لیگ را اینجا در کنار دریموند گرین ساخت. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که او به عنوان یک بازیکن انعطاف پذیر که توانایی پوشش پست های مختلف در موقعیت های مختلف را نیز داشت، یک مهره مهم برای تنوع دادن به پازل تاکتیکی سرمربی تیم “استیو کر” محسوب می شد؛ علی الخصوص در تاکتیک معروف Death Lineup (خط مقدم) تیم. همچنین او یک مهرۀ حیاتی برای ساختار هجومی تیم نیز بود. آمار امتیازات کسب شده توسط وی در طول شش فصل گذشته این نکتۀ مهم را به خوبی نشان می دهد. او بارها و بارها درخشید و نمایشی تأثیرگزار در بازی های بزرگ برای تیم داشت. او بارها با تعهدی مثال زدنی با مصدومیت های خود جنگید تا بتواند عنصری مؤثر برای جنگجویان باشد و وریرز را به یکی از تیم های بَرَنده و بُرَنده در تاریخ NBA تبدیل کند. درخشش بی حدوحصر ستارگان بزرگی همچون استف کری، کلی تامپسون و کوین دورانت جز با این رفتار مثال زدنی، کردار شاهکارانه و نمایش برجسته و فداکارانۀ آندره ایگودالا ممکن نبود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *