پنج شوت زن دهه ی اخیر بسکتبال NBA

در بسکتبال مدرن شوت به سمت حلقه و شوت زن ها نقش بسیار کلیدی می توانند ایفا کنند و در این دوره ی ده ساله بسیاری از شوت زن های قهار وارد بسکتبال NBA شدند.

لیست مقداری از بهترین شوت زن های این دهه از بسکتبال NBA

دهه ی گذشته ( ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ ) قطعا به عنوان یکی از بهترین و خاص ترین دهه های بسکتبال آمریکا است، که توانست موفقیت های زیادی و طرفداران زیادی برای بسکتبال NBA با خود به ارمغان آورد. این دوره قطعا تا مدت های زیادی از یاد بسکتبال دوستان نمی رود؛ دوره ای که توانایی های فردی در زمینه ی پرت های سه امتیازی افزایشی چشم گیری داشت. همیشه مهارت پرتاب به عنوان یکی از حیاتی ترین مهارت های بسکتبال به شمار می رفت اما نقش آن در این دوره ی اخیر بسکتبال NBA بزرگ نیز شد.

افراد حاضر در لیست زیر نقش بسیار مهمی در طرز پیشرفت شوت های منطقه ای داشته اند.

۱. استفن کری

استفن کری از بازیکنان ستاره NBA

حتما باید با استفن شروع کنیم چون به خاطر دلایل زیادی او بهترین پرتاب کننده ای است که بسکتبال NBA در این دهه داشته است، فردی با هوش فوق العاده بالا و با توانایی خاصی که در پرتاب های سه امتیازی قطعا کری بهترین پرتاب کننده ی این دوره از NBA است.

به آمار های زیر دقت کنید :

  • در دهه ی اخیر جیمز هاردن توانسته است ۲۰۲۵ پرتاب سه امتیازی موفق داشته باشدکه در این زمینه جایگاه دوم را بعد از استفن که توانسته است با اختلاف بسیار زیادی جایگاه اول را نصیب خود کند. کری ۴۵۸ پرتاب بیشتر از هاردن داشته است.
  • او برای پرتاب های سه امتیازی خود بسیار زحمت می کشد. هیچ بازیکنی نتوانسته است تلاش های بیشتری از استفن برای پرتاب سه امتیاز، بعد از فصل ۲۰۱۳-۱۴ داشته باشد.

این مرد توانسته است درصد قابل توجهی از پرتاب های  هر منطقه از دایره ی زمین حریف را با موفیقت به سبد برساند.

۲. کوین دورانت

کوین می تواند از هر منطقه روبروی هر تیم و مدافعی پرتاب انجام دهد. به همین دلیل انتخاب راحت تری برای جایگاه دوم لیست بود چون اون بسیار پرتاب های خطرناکی دارد و این مسله او را خاص کرده است. پرتاب های نزدیک سبد به یکی از مهم ترین حالت های امتیازی گیری در بسکتبال تبدیل شده است، و برعکس دهه های قبل که که شوت زن ها نزدیک حلقه وجود داشتند، کوین در نزدیک سبد یک هیولای واقعی است و همان مقدار که در پرتاب های دور از حلقه کارآمد است، در نزدیک حلقه نیز بسیار نقش مهمی را ایفا می کند.

در دهه ی اخیر او دو بار بهترین میانگین پرتاب ها را داشته است، و به دلیل هوش بالا، سرعت عمل بی نظیر و قد مناسب توانسته است یک مهره ی فوق العاده قوی در زمین بسکتبال باشد.

۳. لبران جیمز

لبران-جیمز

هیچ بازیکن بسکتبال NBA نتوانسته است در دهه ی اخیز امتیاز های بیشتری نسبت به لبران جیمز جمع آوری کند، او واقعا فوق العاده است.

برعکس ستاره های دهه های دیگر بسکتبال NBA، لبران پرتاب های موفق خود به طور عمده فقط در زیر سبد بوده است، اما این تک منطقه، مهم ترین قسمت از زمین حریف است که می توان از آن امتیازگیری کرد. حتی بعد از رشد بی نظیر بسکتبال در زمینه ی پرتاب های سه امتیازی، زیر حلقه همچنان امتیاز آور ترین منطقه ی زمین است.

به آمار های زیر دقت کنید :

پرتاب های لبران

لبران یه شوت زن متوسط است زمانی که حرف منطقه های دور از سبد در میان است، اما او در زیر سبد یک ماشین امتیاز آوری است.

۴. کلی تامپسون

کلی تامپسون بسکتبال NBA

کلی تامپسون یکی از ترسناک ترین پرتاب کننده های NBA در دهه ی اخیر است، فقط کافی است که اسم او را نزدیک یه طرفدار اوکلاهاما سیتی ببرید و متوجه حرف من می شوید. برعکس بسیاری از بازیکنان شوت زن، او بسیاری از ماسابقات را توانسته است با تعداد زیاد پرتاب های خود ببرد و عملا ناجی تیم خود باشد، او به عنوان فردی که توپ را دریافت و سپس در لحظه شوت می کند، بسیار قدرتمند است و مهار شوت های او معمولا برای مدافع عا بسیار دشوار است. چه کسی می تواند آن شبی که در سال ۲۰۱۶، تامپسون توانست ۶۰ امتیاز رو بروی اندیانا پیسرز به دست آورد، را فراموش کند، او فوق العاده بی نظیر است.

او نفر سوم لیست برترین پرتاب کننده های سه امتیازی در این دهه است، بعد از هاردن و کری.

۵. جیمز هاردن

جیمز هاردن MVP

او را دوست داشته باشید یا از او متنفر باشد، همه می دانند که یکی از خلاق ترین بازیکنان حال حاضر بسکتبال دنیا است و امضای او قطعا بر روی دهه ی گذشته ی بسکتبال NBA باقی خواهد ماند.

ممکن است آمار و ارقام او با دیگر افراد این لیست متابقت نداشته باشد، اما خلاقیت و ابداع او در بسکتبال بسیار خاص است که واقعا دومی ندارد. او این دهه را به عنوان یک بسکتبالیست جوان، در نیمکت اوکلاها سیتی تاندرز شروع کرد و به سرعت پیشرفت کرد.

اگر حرف من را قبول ندارید کافی است بدانید که برترین پرتاب زن سه امتیازی بدون پاس ( unassisted ) در تمام طول ماسابقات NBA است و او تازه به سن سی سالگی رسیده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *