10 نفر از قد بلندترین بازیکنان تاریخ ان بی ای

در دنیای بسکتبال و بخصوص اتحادیه ملی بسکتبال، ان بی ای، قد یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بازی مؤثر است. قدرت بدنی، سرعت و البته توانایی پرتاب 3 امتیازی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند اما قد بلند جزو خصوصیت هایی است که می تواند در بسکتبال بسیار مؤثر باشد. بازیکنان بسیاری در سال 2019 از قد بلندی برخوردارند اما یکی از آن‌ها در میان قد بلندترین بازیکنان تاریخ ان بی ای قرار می گیرد که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. ادامه مطلب را با بسکتفا همراه باشید.

قد بلندترین بازیکنان تاریخ ان بی ای

رالف سمپسون – 2.24 متر

مارک ایتون و پریست لادردیل نیز دارای قد 2 متر و 24 سانتی متر هستند اما خواستیم که لیست قد بلندترین بازیکنان را با یک بازیکن معروف و نامدار شروع کنیم و او کسی نیست جز رالف سمپسون که اکنون 59 سال سن دارد.

سمپسون شماره یک ان بی ای درفت سال 1983 بود. او طی فصل اول حضور خود در ان بی ای میانه زمین را در تسخیر خود داشت. سمپسون در این فصل توانست میانگین 21 امتیاز و 11 ریباند را از خود بر جای گذاشته، برای تیم آل استار و همچنین به عنوان روکی سال ان بی ای انتخاب شود. وی پس از فصل چهارم حضور خود در لیگ به دلیل مصدومیت شدید در بیش از 30 بازی تنها یک بار به میدان رفت.

ریک اسمیتس – 2.24 متر

مرد هلندی 53 ساله در دوران حرفه ای خود یک ماشین اسلم دانک زنی بود. وی 12 سال برای تیم ایندیانا پیسرز در زمین یکه تازی می کرد. وی انتخاب شماره 2 درفت ان بی ای سال 1988 بود. اسمیتس توانست در فصل اول حضور خود میانگین 14 امتیاز و 6 ریباند در هر بازی و آمار بیش از 50 درصد پرتاب را در زمین به دست آورد. ریک اسمیتس جدای از اینکه یکی از قد بلندترین بازیکنان تاریخ است، به لحاظ آماری نیز ثمربخشی زیادی برای تیم خود داشته است.

سلاوکو ورانش – 2.26 متر

قد بلندترین بازیکنان

احتمالاً این نام برایتان آشنا باشد چراکه او هنوز هم در لیگ حرفه ای بسکتبال صربستان مشغول بازی است و اکنون 36 سال سن دارد. تنها حضور او در ان بی ای مربوط به سال 2004 می شود.

ورانش که قراردادی 10 روزه با تیم پورتلند تریل بلیزرز بسته بود، مقابل دالاس موریکس به مدت 3 دقیقه بازی کرد و این 3 دقیقه تنها حضور او در ان بی ای به شمار می رود. تیم پورتلند قرارداد دیگری به او پیشنهاد نداد و پس از 10 روز به لیگ بسکتبال صربستان منتقل شد.

پاول پودکولزین – 2.26 متر

با اینکه دوران حرفه ای پودکولزین از ورانش طولانی تر است اما او نیز مدت زمان کوتاهی را در 2 فصل حضور خود در تیم دالاس موریکس به زمین رفت. او تنها 6 بازی برای این تیم بازی کرد و موفق به کسب 4 امتیاز و 9 ریباند شد. آماری که نشان می دهد، قد به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت یک بازیکن بزرگ باشد.

چاک نویت – 2.26 متر

نویت در طول دوران حرفه ای خود توانست حضور قابل توجهی در ان بی ای داشته باشد و برای 5 تیم مختلف به میدان برود. وی همچنین در سال 1985 توانست با تیم لیکرز به قهرمانی رقابت های ان بی ای دست پیدا کند. تفاوت او با دیگر بازیکنان این لیست در همین است. نوبت قد بلندترین بازیکن تاریخ ان بی ای دارای عنوان قهرمانی است.

سیم بولار – 2.26 متر

سیم بولار با 2 متر و 26 سانتی متر و 163 کیلوگرم وزن در زمین بسکتبال مانند یک ماموت است. وی هم اکنون 26 سال سن دارد و در لیگ تایوان بازی می کند اما در فصل 2014-15 توانست 3 بازی برای تیم ساکرمنتو کینگز انجام دهد.

یائو مینگ – 2.29 متر

بازیکن سنتر فوق العاده اهل چین با 2 متر و 29 سانتی متر هم اکنون 39 سال سن دارد و از دنیای بسکتبال خداحافظی کرده است. تأثیر او روی بسکتبال مرزهای چین را درنوردید و به سطح جهانی رسید. وی انتخاب شماره 1 درفت ان بی ای در سال 2002 بود و بلافاصله خود را بر ان بی ای تحمیل کرد.

او توانست 8 بار جزو تیم آل استار و 5 بار جزو تیم آل ان بی ای قرار گیرد. او توانست در دوران حرفه ای خود میانگین 19 امتیاز، 9 ریباند و حدود 2 ریباند را از خود بر جای بگذارد. وی توانست در سال 2016 به تالار مشاهیر ان بی ای راه پیدا کند.

شاون بردلی – 2.30 متر

شاون بردلی از قد بلند خود برای ساخت یک پیشینه قدرتمند در ان بی ای استفاده کرد و در این امر نیز تا حدودی موفق بود. وی بهترین بازیکن پست دوران خود نبود و در دفاع نیز اشتباهاتی مرتکب شد اما توانست در مجموع برای 12 فصل در تیم های فیلادلفیا سونتی سیکسرز، بروکلین نتس و دالاس موریکس بازی کند.

مانوت بول – 2.30 متر

مانوت بول را می توان بهترین بازیکن هجومی این لیست به حساب آورد. او در به ثمر رساندن گل زیاد موفق نبود اما قد بلند او باعث شده بود که به یک نیروی هجومی فوق العاده تبدیل شود. بول توانست در فصل روکی خود میانگین 5 سد (بلاک) را به ثبت برساند. وی در نهایت دوران حرفه ای خود را با میانگین بیش از 3 سد به اتمام رساند. قدرت سد توپ او فوق العاده بود و در حرکت به سمت سبد حریف نیز نقش بسزایی ایفا می کرد.

گورگه موره‌شان – 2.31 متر

وی در ان بی ای جورجی میره‌سان شناخته می شد اما نام اصلی او در زبان رومانیایی گورگه موره‌شان خوانده می شود. قد بلندترین بازیکن تاریخ ان بی ای در دور دوم درفت ان بی ای در سال 1993 توسط تیم واشینگتن ویزاردز انتخاب شد.

موره شان توانست میانگین بیش از 10 امتیاز و 6 ریباند را در 3 فصل اول حضور خود در واشینگتن ویزاردز کسب کند. وی 7 فصل در رقابت های ان بی ای حضور داشت و فصل 98-1997 را به دلیل مصدومیت از دست داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *