با تیم تورنتو رپترز اولین قهرمان کانادایی NBA بیشتر آشنا شوید

تورنتو رپترز

در روز ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ بود که تیم بسکتبال تورنتو رپترز از کشور کانادا شگفتی ساز شد و توانست برای اولین بار در تاریخ این کشور و مسابقات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA ، به عنوان یک قهرمان غیر آمریکایی معرفی شود.

بد نیست بدانید پیدایش این تیم کانادایی در شهر تورنتو ایالت اونتاریو در نوامبر سال ۱۹۹۳ اتفاق افتاد و در سال ۱۹۹۵ به همراه تیم ونکوور گریزلیز تاسیس شدند و در تقسیم بندی تیم‌های بسکتبال NBA در منطقه Atlantic کنفرانس شرق قرار گرفت. بعد از این موضوع هنگامی که تیم گریزلیز در سال ۲۰۰۱ به شهر ممفیس ایالت تنسی آمریکا نقل مکان کرد، تیم رپترز به تنها تیم کانادایی لیگ NBA تبدیل شد. رپترز پیش از این که در سال ۱۹۹۹ به سالن Air Canada Centre نقل مکان کند، بازی‌های خانگی خود را در سالن SkyDome برگزار می‌کرد. این تیم نیز که در ابتدای تاسیس به خاطر توسعه لیگ بسکتبال NBA وارد رقابت‌ها شد، در سال‌های اولیه تلاش کرد تا در بین تیم‌های آمریکایی حرفی برای گفتن داشته باشد. آنها در سال ۱۹۹۸ وینس کارتر را جذب کردند و پس از آن توانستند در سال‌های ۲۰۰۰ – ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ با حضور در پلی آف اسمی برای خود دست و پا کنند و چندین رکورد را به نام خود به ثبت برسانند. بعد از این سه سال آنها تا سال ۲۰۰۴ نتوانستند کار خاصی را انجام دهند و وینس کارتر نیز از این تیم جدا شد. به هر حال با انتصاب Bryan Colangelo به عنوان مدیر کل این باشگاه،جذب Andrea Bargnani به عنوان اولین بازیکن درفت و بهبود ترکیب این تیم، رپترز در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷ توانست با کسب ۴۷ پیروزی عنوان قهرمانی منطقه آتلانتیک را کسب کند و به مرحله حذفی NBA راه یابد.

تورنتو رپترز
این تیم در فصل بعد نیز به مرحله پلی آف رسید. مدیر کل رپترز در فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ کریس باش که آخرین سال قراردادش با این تیم را پشت سر می‌گذاشت را در تیم حفظ کرد. با این حال همزمان با مصدومیت‌های این بازیکن بعد از شکستگی که برای این بازیکن در مسابقه آل استار پیش آمد، تیم رپترز در پایین جدول رده بندی جای گرفت و نتوانست به پلی آف صعود کند. بعد از آن این تیم هر ساله تلاش کرد تا خود را در جمع مدعیان نگاه دارد و در این سال‌ها نیز کوای لنارد جوان و دیمار دروزان را به جمع خود اضافه کرد تا گام‌های موفقیت را یکی یکی طی کرده باشد. همه این‌ها دست بر دست هم داد تا سرانجام ستاره نوظهور NBA کوای لنارد به این تیم پیوست و راه را برای قهرمانی این تیم هموار کرد. لازم به ذکر است آنها تا سال ۲۰۱۸ توانستند عنوان قهرمانی منطقه‌ای در سال‌های ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶- ۲۰۱۸ را به دست آورند. با وجود این بازیکنان و ستارگانی چون دنی گرین، نورمان پاور، استنلی جانسون، مت توماس با رهبری کوای لنارد توانستند پس از سال‌ها تلاش و به عنوان اولین تیم غیر آمریکایی، فاتح مسابقات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA شوند و شگفتی بزرگی را با حضور مدعیان خلق کنند.

این تیم با ترکیبی از جوانان بااستعداد و البته بهترین بازیکنان جهان توانست قهرمانی ارزشمند خود را در سال ۲۰۱۹ جشن بگیرد. تورنتو پس از شکست با نتیجه کلی ۴ – ۲ در شش بازی گلدن استیت وریرز را با شرح نتایج زیر از پیش رو برداشت:

تورنتو رپترز

بازی اول: تورنتو رپترز ۱۱۸ – ۱۰۹ گلدن استیت (میزبان تورنتو رپترز)
بازی دوم: تورنتو رپترز ۱۰۴ – ۱۰۹ گلدن استیت (میزبان تورنتو رپترز)
بازی سوم: گلدن استیت ۱۰۹ – ۱۲۳ تورنتو رپتِرز (میزبان گلدن استیت)
بازی چهارم: گلدن استیت ۹۲ – ۱۰۵ تورنتو رپترز (میزبان گلدن استیت)
بازی پنجم: تورنتو رپترز ۱۰۵ – ۱۰۶ گلدن استیت (میزبان تورنتو رپترز)
بازی ششم: گلدن استیت ۱۱۰ – ۱۱۴ تورنتو رپترز (میزبان گلدن استیت)

در حال حاضر نیز نیک نرس هدایت این تیم را برعهده دارد و ترکیبی از بازیکنان جوان و بااستعداد را گرد هم آورده تا برای قهرمانی سال ۲۰۲۰ نیز تلاش کنند چرا که در حال حاضر شرایط خوبی را در جدول رده بندی کنفرانس شرق دارا می‌باشند.

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *