آموزش بسکتبال: تمرین شوتزنی در حین حرکت

شوتزنی و پرتاب سه امتیازی‌ها، همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش بسکتبال بوده است و این بار به عنوان بهترین سایت بسکتبال ایران، قصد داریم بیشتر «تمرین شوتزنی در حین حرکت» را بررسی کنیم. با بسکتفا همراه باشید.

تفاوت یک شوتزن با بازیکن امتیاز آور، در یک جا مشخص می‌شود و آن هم توانایی پرتاب شوت در حین حرکت است. پرتاب در حین حرکت می‌تواند پس از یک یا دو دریبل صورت بگیرد یا پس از رهایی از اسکرینی که در مقابل قرار گرفته، انجام گیرد که در این حالت شخص پرتاب کننده با یک پرش مناسب، سبد را هدف قرار می‌دهد.

امروز یاد خواهید گرفت چگونه با وجود اسکرین در مقابل‌تان، پرتاب خوبی انجام دهید. تئوری تمرینی امروز، سگمنتال یا همان آموزش کامل و کلی نامیده می‌شود. برای شروع، ۱۰ شوت پرتاب کنید که انگار تازه مقابل اسکرین قرار گرفته‌اید و باید با پرش، حرکت نهایی را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند از لحاظ ذهنی و فیزیکی آماده شوید و به نوعی نرمش به حساب می‌آید.

از هردو طرف زمین ۵ پرتاب انجام دهید. دقت کنید یک بار برای پرتاب توپ، ابتدا گام اول را با پای راست خود بردارید و بار دیگر که از یک طرف دیگر زمین شوت می‌زنید، با پای چپ بپرید. اگر توپتان به هدف برخورد نمی‌کند، عصبانی نشوید. هدف از این تمرین این است که بدنتان نسبت به حرکاتی که انجام می‌دهید، خو بگیرد. به یاد داشته باشید همیشه در آموزش بسکتبال و یادگیری بسکتبال، شکست وجود دارد.

آموزش بسکتبال

آموزش بسکتبال ؛ شوتزنی

تقریبا ۱۲ شوت با فاصله حدود ۳-۵ فوتی از سبد انجام دهید. بسیار مهم است که روی انجام پرتاب های فوق العاده متمرکز شوید. یک نکته مهم؛ فرم دستان‌تان را تا وقتی که توپ داخل سبد قرار گرفته، حفظ کنید. روی این بخش از تمرینات تاکید زیادی وجود دارد چون به مرور خواهید دید این مزیت، شانس امتیازگیری‌تان را افزایش خواهد داد. تازه تمرینات اصلی آغاز نشده و شما در فاز نرمش بودید.

شکل گیری فرم پرتاب

بسیاری از ورزشکاران، امروزه از این بابت که در حین پرش نمی‌توانند پرتاب خوبی انجام دهند، گلایه دارند. در نتیجه، آن‌ها هیچوقت از این جنبه پیشرفت نمی‌کنند و بیشتر به پرتاب ساکن روی می‌آورند. برای تمرین این مورد، بهتر است توپ را به سمت شما پرتاب کنند، سپس آن را در دست گرفته و حالت آمادگی برای پرتاب سه امتیازی به خود بگیرید. برای پایانی مناسب برای این حرکت، توپ را به آستانه رهایی برای پرتاب بیاورید اما پرتاب نکنید. این حرکت را ۵-۸ بار تکرار کنید و همیشه به یاد داشته باشید باید از موقعیت پایین، سریعا خودتان را بالا بیاورید.

فرم پاها

اکثر مربیان به شما می‌گویند زمانی که بتوانید از مقابل اسکرین به راحتی عبور کرده و مدافعان حریف را بر حسب حرکاتی که انجام می‌دهید، مجبور به تغییر آرایش کنید، بازیکن موفقی هستید و آموزش بسکتبال را به خوبی فراگرفته‌اید. برای انجام این تمرین، یک صندلی در جلوی خط سه امتیازی قرار و یک توپ هم روی آن بگذارید. فکر کنید مدافعان حریف پیش روی شما قرار گرفته‌اند، پس یک نقطه کلیدی تعیین کنید، دو قدم از عقب به آن نقطه کلیدی قدم بردارید و با برداشتن توپ از روی صندلی، عمل پرتاب را انجام دهید. می‌توانید این کار را برای ۱ الی ۲ دقیقه انجام دهید.

آموزش بسکتبال

حرکت پایانی

حال که شما تمام خصوصیات و جزئیات یک پرتاب در حال حرکت را یاد گرفتید، وقتش رسیده همه آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و به صورت عمل کامل انجام دهید. سعی کنید پرتاب‌های زیادی را از مقابل اسکرین و یا با رد شدن از کنار اسکرین انجام دهید. قطعا از دو سمت زمین این حرکات را تکرار کنید تا پاهای‌تان به فرم پرتاب عادت کند. سعی کنید ۵۰ الی ۷۰ شوت پرتاب کنید که متوسط ۵ الی ۷ شوت در هر دقیقه است. باید تمام این ها را با سرعت بازی‌های واقعی انجام دهید و ریتم را هم از دست ندهید.

در عرض ۲۰ دقیقه شما یک جلسه تمرینی قابل قبول و عالی را سپری کردید که بالغ بر ۱۰۰ بار شوتزنی با خود به همراه داشت و این به خودیِ خود، به بهتر شدن تکنیک شوتزنی و فرم قرارگیری پاها در پرتاب‌ها، کمک خواهد کرد.

از اینکه در بهترین سایت بسکتبال در ایران با ما همراه بودید، متشکریم. منتظر مقالات بعدی بسکتفا باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *