• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • لغو مسابقات بسکتبال NBA چگونه ضرر ۱ میلیارد دلاری را به همراه خواهد داشت؟

لغو مسابقات بسکتبال NBA چگونه ضرر ۱ میلیارد دلاری را به همراه خواهد داشت؟

بسکتبال NBA درست مانند دیگر صنایع به دلیل شیوع ویروس کرونا به سختی آسیب دیده است.

ضرر مالی بسکتبال NBA

بعد از اینکه تست کرونای رودی گوبر، سنتر تیم یوتا جاز مثبت اعلام شد، بسکتبال NBA تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمد. از آن زمان بازیکنان بیشتری از لیگ تست مثبت کرونایشان اعلام شد و در میان آن‌ها تیم‌هایی نیز وجود داشتند که اخیراً در مقابل یوتا جاز به میدان نرفته بودند. با توجه به جدی بودن این پاندمی، هیچ کس نمی‌داند بسکتبال NBA چه زمانی بازخواهد گشت. شایعه قبلی می‌گوید که در بهترین حالت بازی‌های لیگ در نیمه ژوئن دوباره از سر گرفته خواهد شد، بدون هوادار و فینال‌های NBA نیز در ماه آگوست برگزار خواهد شد اما از آن زمان تست کرونای بازیکنان بیشتری مثبت درآمده است. آدام سیلور، کمیسیونر لیگ NBA در مصاحبه خود گفت که بازیکنان بسکتبال NBA در دسته‌بندی ناقل‌های بالقوه قرار گرفته‌اند و فقط در زمانی که آمادگی وجود داشته باشد لیگ دوباره از سر گرفته خواهد شد. حالا، با توجه به این‌که این پاندمی تا چه مدت‌زمانی خارج از کنترل خواهد بود، این احتمال وجود دارد که لیگ NBA کلاً لغو شود. شاید NBA نیاز به این داشته باشد که فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را بدون قهرمان به پایان برساند.

اما این تصمیم چه ضرر و زیان‌هایی به دنبال خواهد داشت؟

رسانه FiveThirtyEight محاسبات را انجام داده و برآورد کرده که اگر بقیه مسابقات فصل برگزار نشود بسکتبال NBA حداقل ۱ میلیارد دلار را از دست خواهد داد. همه آن‌چه که می‌توان گفت این است که تأثیر مالی کلی تعلیق فصل عادی لیگ NBA می‌تواند نزدیک به ۱ میلیارد دلار باشد و این آمار فقط به انجام نشدن یک پنجم بازی‌ها اختصاص داد. اگر مرحله پلی‌آف باید کوتاه شود یا به شکل جدیدی برگزار شود این زیان بالاتر هم خواهد رفت. یکی از مسئولان اجرایی لیگ NBA به بن گالیور از واشنگتن پست گفت که آُیب کلی می‌تواند به ۴۰ میلیون دلار برای هر تیم برسد یا اگر پلی‌آف برگزار نشود این مبلغ بیش از ۱.۲ میلیارد دلار خواهد بود.

بسکتبال NBA

از آنجایی که سقف حقوق به وسیله تقسیم کردن درآمد بازیکنان به ۳۰ تیم لیگ تعیین می‌شود این زیان می‌توان به طور قابل توجهی برای فصل بعد بر سقف حقوق اثر بگذارد. از دست دادن یک میلیارد دلار درآمد در لیگ NBA می‌تواند بیشترین کاهش تاریخ سقف حقوق را در یک دهه اخیر رقم بزند. قبل از این‌که توئیت دریل موری، مدیر ورزشی هیوستون راکتس در مورد اعتراضات هنک گنگ درآمد لیگ NBA را چند میلیون کمتر کند پیشنهاد شده بود که سقف حقوقی از ۱۰۹ میلیون دلار تا ۱۱۶ میلیون دلار باشد. اگر فصل لغو شود، جان هولینگر، عضو اجرایی سابق ممفیس گریزلیز و حالا رسانه The Athletic کاهش حداقل ۸ میلیون دلاری را برای فصلی بدون تماشاگر پیش‌بینی می‌کند. برگزاری بازی‌های باقیمانده فصل بدون تماشاگر می‌تواند سقف حجقوقی فصل آینده را تا ۸ میلیون دلار کاهش دهد. این فقط برای فصل عادی است و با در نظر گرفتن بازی‌های پلی‌آف این میانگین چند میلیون بالاتر هم می‌رود. این مسئله چه پیامدهایی می‌تواند برای بسکتبال NBA داشته باشد؟ با برنامه‌ریزی قدیمی برای سقف حقوقی فقط نیویورک نیکس جای خالی برای سقف خود دارد و بیشتر بازیکنان آزاد مانند دریموند گرین سابقاً با تیم خود تمدید قرارداد کردند.

اما، بازگشت نرمال به فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بسکتبال NBA می‌تواند یک افزایش تاریخی دیگر در سقف حقوقی ایجاد کند، شبیه افزایش سال ۲۰۱۶ که قرارداد جدید تلویزیونی به امضا رسید. بعد از آن گلدن استیت واریرز توانست با کوین دورانت قرارداد امضا کند چون اتحادیه بازیکنان رای به این داد که سقف حقوقی را تدریجی نکند. بازیکنان حاضر در نقل و انتقالات آزاد سال ۲۰۲۱ شامل یانیس آنتتوکومپو، کوای لنارد، پال جرج، جرو هالیدی، ویکتور اولادیپو و برخی دیگر هستند. بنابراین افزایش سقف حقوقی موجب رخ دادن یک وضعیت مشابه خواهد شد. اما در این برهه زمانی بازیکنان بیشتر تمایل به این دارند که سقف حقوقی تدریجی شود و تیم‌ها نتوانند تمام پول خود را در تعطیلات پایان فصل ریخت و پاش کنند و از آن سو پول‌هایشان برای فصول بعدی پس‌انداز شود.

همچنین یک کاهش غیرمنتظره در سقف حقوقی فصل بعد که پایین‌تر از آستانه مالیات لوکس باشد موجب می‌شود تیم‌هایی که اصلاً انتظار پرداخت مالیات را نداشتند ناگهان در بالای خط قرار گیرند. آیا سازمان NBA علیرغم این‌که هیچ‌یک از اعضای اجرایی این تیم چنین آینده‌ی را پیش‌بینی نمی‌کرد این تیم‌ها را مجبور می‌کند تا چند میلیون مالیات لوکس پرداخت بکنند؟ هیچ‌کس نمی‌داند اما اگر تیم‌ها قصد پرداخت چنین مبلغی را داشته باشند، تیم‌های زیادی برای اجتناب از پرداخت مالیات‌های سنگین در فصل آینده تلاش کنند تا برای حقوق خود سقف تعیین کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *