ستارگان تاریخ بسکتبال NBA را بیشتر بشناسید

بسکتبال NBA به عنوان یک بازی هوازی و گروهی بسیار در دنیا محبوب است و هر ساله طرفداران زیادی به این بازی جذب می شوند.

آیا شما ستارگان بسکتبال NBA را می شناسید؟

معمولا طرفداران پر و پا قرص این ورزش از قوانین کامل و حتی تاکتیک های این بازی اطلاعات فوق العاده ای دارند، حتی اگر این ورزش را به صورت حرفه ای نیز انجام نداده باشند. اما اگر شما می خواهید این ورزش را بشناسید و بیشتر از قوانین و بازیکنان تاریخ ساز این ورزش مطلع شوید، این مقاله برای شما بسیار مفید است.

بسکتبال ورزشی متشکل از دو تیم پنج نفره است، و هدف جمع آوری امتیاز با استفاده پرتاب های دو امتیازی و سه امتیازی به سمت حلقه است. حلقه ای این مسابقه معمولا سه متر طول دارد و تیمی برنده مسابقه است که بتواند بیشترین امتیاز را در زمین بازی به دست آورد.

بسکتبال بعد از فوتبال که مغز میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تسخیر کرده، از نظر محبوبیت در جایگاه دوم قرار دارد. هر چند ناگفته نماند که بسکتبال بعد از تشکیل شدن توانسته طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کند با سبک این بازی و هیجان و جذابیت هایش. به این بازی به این دلیل بسکتبال ( توپ و سبد ) گفته می شود که دو سبد حلقه مانند در اطراف زمین دو تیم وجود دارد که توپ باید در آن قرار بگیرد.

در ادامه می خواهیم به ستاره های نام و نشان دار این ورزش اشاره کنیم

مایکل جوردن

مایکل جردن- نفر اول لیست بزرگترین ستارگان بسکتبال

هیچ طرفدار بسکتبالی در دنیا و مخصوصا بسکتبال NBA  در این مورد که مایکل جوردن به عنوان مرد اول این ورزش است اختلاف نظر ندارد. این بسکتبالیست آمریکایی که یکی به عنوان ورزشکار از جایگاه بسیار بالایی در تمام دنیا بهره می برد، به عنوان برترین ورزشکار نسل خود به شمار می رود که توانست تیم ملی آمریکا را به موفقیت های فوق العاده بی نظیری در دهه های ۸۰ و ۹۰ به همراه با نسل طلایی بسکتبال آمریکا برساند.

از دیگر افتخارات او می توان به شش دفعه برنده شدن ، امتیاز آور ترین بازیکن برای ده فصل، بهترین بازیکن جوان ۱۹۸۵ و پنج دفه به عنوان MVP انتخاب شد. او چهارده دفه در مسابقات آلستار شرکت کرد و سه دفه توانست بهترین بازیکن این مسابقات شود و جزو بهترین ترکیب برای ده دفه انتخاب شد.

جایزه بهترین مدافع در سال ۱۹۸۸و جایزه بهترین ورزشکار ایالات متحده ی آمریکا را سه دفه به دست آورد. همچنین او دو دفه توانسته مدال طلای المپیک را به دست آورد، در لاس آنجلس و بارسلونا.

وی در تمام طول کارنامه ی ورزشی خود توانسته است ۳۲.۲۹۲ هزار امتیار به دست آورد، ۶.۶۷۲ هزار ریباند انجام دهد و ۵.۶۷۲ اسیست به هم تیمی های خود داده است، اون یک نابغه به تمام معنا ست.

لبران جیمز

لبران جیمز هنوز بازنشسته نشده است و در اوج بازی میکند

لبران جیمز کار خود را سال ۲۰۰۳ در تیم کلیولند کاوالیرز شروع کرد و به مدت هفت فصل در آن تیم توپ زد، سپس در سال ۲۰۱۰ به تیم میامی هیتز منتقل شد و چهار فصل در این تیم بود و فصل ۲۰۱۴ دوباره به تیم سابق خود برگشت، و در نهایت که فصل پیش به لوس آنجلس لیکرز علاقه مند شد و راهی این تیم شد.

از موفقیت های او برای تیم هایی که در آن بازی کرده است، می توان به بردن سه دفه NBA اشاره کرد. از نظر فردی او دو دفه امتیاز آورترین بازیکن فصل شده است، جایزه بهترین بازیکن بسکتبال NBA در سال ۲۰۰۴، بهترین بازیکن فینال چهار دفعه و پنج بار به عنوان MVP انتخاب شد.

او در مسابقات آلستار چهارده بار شرکت کرده، دو بار توانسته جایزه بهترین بازیکن آلستار را به دست آورد و دوازده بار در بهترین ترکیب سال قرار گرفته است.

جیمز بهترین امتیاز آور تاریخ تیم کلیولند کاوالیرز است و او دوباره به عنوان بهترین ورزشکار آمریکا انتخاب شد، سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶.

او در تیم ملی توانسته است دو بار مدال طلای المپیک را با تیم ملی آمریکا به دست آورد، اولین بار در سال ۲۰۰۸ پکن و بار دوم در سال ۲۰۱۲ لندن.

کوبی برایانت

کوبی برایانت

کوبی پسر طلایی لیکرز توانسته است ۵ بار به عنوان NBA برسد، دو بار بهترین بازیکن فینال شده است و توانسته است یک بار به عنوان بهترین بازیکن فصل NBA در سال ۲۰۰۸ انتخاب شود.

او چهارده بار در مسابقات آلستار شرکت کرد و توانست چهار دفعه بهترین بازیکن این مسابقات شود، او همچنین یازده بار در ترکیب بهترین های NBA قرار گرفته است.

توانسته دو بار به عنوان امتیاز آور ترین بازیکن NBA نام خود را ثبت کند. او امتیاز آور ترین بازیکن کل تاریخ لیکرز است و همچنین توانسته یک بار در مسابقات “اسلم دانک” برنده شود، سال ۱۹۹۷. برایانت امتیاز آور ترین بازیکن فصل های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ است.

او مانند لبران توانسته دو مدال طلای المپیک را در لندن و پکن به دست آورد.

کریم عبدالجبار

کریم عبدالجبار پر افتخارترین بازیکن آل-استار

از مهم ترین موفقیت های او با تیم هایی که در آن بازی کرده است ( میلواکی باکس و لوس آنجلس لیکرز )، بهترین بازیکن سال جوان در فصل ۱۹۷۰ و توانست جایزه ی MVP را شش بار تصاحب کند.

او تواسنت شش دفعه NBA را فتح کند، دو بار بهترین بازیکن فینال شود و ۱۹ بار وارد مسابقات آلستار شود.

کریم ده بار در تیم برتر سال قرار گرفت، دو بار امتیاز آورترین بازیکن فصل شد و بیشترین ریباند را در سال ۱۹۷۶ داشته است.

همچنین عبدالجبار در جدول امتیاز آور ترین بازیکنان تاریخ NBA جایگاه نخست را دارد و اسم او بین پنجاه بازیکن برتر تاریخ بسکتبال نیز هست.

شکیل اونیل

شَکیل اُنیل

شکیل توانسته است چهار بار NBA را برنده شود، دو بار در سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰ امتیاز آورترین بازیکن فصل شود، جایزه ی بهترین بازیکن جوان در فصل ۱۹۹۳ برنده شود و جایزه ی بهترین بازیکن فصل را در سال ۲۰۰۰ میلادی به دست آورد.

او ۱۵ بار در مسابقات آلستار شرکت کرد و سه بار توانست برنده از مسابقات خارج شود، همچنین او هشت بار در بهترین ترکیب سال NBA قرار گرفت.

شکیل نیز به عنوان یکی از پنجاه بازیکن برتر تاریخ NBA هست و به همین دلیل شماره لباس “۳۴” تیم لوس آنجلس لیکرز و شماره لباس “۳۲” میامی هیتز برای همیشه با نام او ثبت شدند و کسی دیگر این شماره ها را بر تن نمیکند.

او توانست جام جهانی بسکتبال را در سال ۱۹۹۴ برنده شود و تنها یک مدال طلای المپیک در سال 1996 آتلانتا به دست آورد.

بیل راسل

بیل راسل لیگ بسکتبال NBA

از مهم ترین موفقیت های این اسطوره با تیم بوستون سلتیکس می توان به ۱۱ بار بردن NBA و پنج بار برنده شدن جایزه MVP اشاره کرد.

او دوازده بار وارد مسابقات آلستار شد و توانست سه بار به ترکیب بهترین های سال راه یابد، او همچنین چهار بار بیشترین ریباند را در یک فصل نیز داشته است.

شماره “۶” تیم بوستون برای همیشه به او متعلق شد. او به عنوان یکی از ۲۵ بازیکن برتر تاریخ بسکتبال انتخاب شد و نام وی در سال افتخارات بسکتبال نیز ثبت شده است.

او توانسته است در زمینه ی بین المللی یک بار طلای المپیک را با تیم ایالات متحده آمریکا به دست آورد.

تيم دانكن

تیم دانکن

از بزرگ ترین موفقیت های او با تیم طلایی سن آنتونیو سبیرز، بردن پنج بار NBA است. او سه بار در فینال ها جایزه ی بهترین بازیکن را کسب کرده و دوباره توانسته است در بسکتبال آمریکا جایزه ی MVP  را به خود اختصاص دهد.

دانکن پانزده بار در مسابقات آلستار شرکت کرده است و یک بار نیز برنده این مسابقات شده. اون ده بار در ترکیب بهترین های فصل NBA قرار گرفت.

همچنین او را به عنوان یکی از بهترین های تیم دفاعی برای هشت بار انتخاب شده است، او نیز به عنوان بهترین بازیکن فصل ۱۹۹۸ شناخته شده است. دانکن توانسته یک بار در سال ۲۰۰۳ به عنوان بهترین ورزشکار آمریکا انتخاب شد، همچنین به عنوان یک بازیکن تاریخی برای تیم سن آنتونیو شمرده می شود.

او در توانست با تیم ملی آمریکا مدال برنزی المپیک سال ۲۰۰۴ را به دست آورد.

ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین در تیم لس آنجلس لیکرز

چمبرلین رکورد های بسیار زیادی در بسکتبال دارد، به عنوان مثال ویلت تنها بازیکنی ست که توانسته در یک بازی ۱۰۰ امتیاز به دست آورد.

همچنین او رکورد بیشترین میانگین کسب امتیاز را با ارقام عجیبی که از ۴۰ و ۵۰ در یک بازی گذشته اند، او از این نظر توانسته مایکل جوردن را به راحتی پشت سر بگذارد در صورتی که مایکل در اوج خود توانسته است میانگین ۴۳.۷ را در یک فصل ثبت کند. هرچند مایکل در میانگین تمام کارنامه ی خود از چمبرلین بهتر است، رکورد مایکل ۳۰.۱۲ امتیاز است در صورتی که ویلت توانسته در تمام بازی های خود میانگین ۳۰.۰۶ را به ثبت برساند.

چمبرلین هفت بار به عنوان امتیاز آور ترین بازیکن فصل شناخته شده است و رکورد دقت پرتاب به سمت سبد را دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *