• صفحه خانگی
  • >
  • مقالات
  • >
  • مایلز ترنر لایق کسب عنوان بهترین بازیکن دفاعی فصل ۱۹-۲۰۱۸ بسکتبال NBA است

مایلز ترنر لایق کسب عنوان بهترین بازیکن دفاعی فصل ۱۹-۲۰۱۸ بسکتبال NBA است

مایلز ترنر، استحقاق این را دارد که به عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال بسکتبال NBA برگزید شود. اما چرا؟ آرون اِیمر به بررسی و تحلیل این مورد پرداخته که می‌توانید این مطلب را در بهترین سایت خبری بسکتبال در ایران مطالعه کنید. با بسکتفا همراه باشید.

باشه قبول می کنم که کمی زیاده روی کردم و نمی‌خواهم در کل مدت یادداشت، شما را قانع کنم که چرا ترنر باید به عنوان بهترین بازیکن دفاعی بسکتبال NBA برگزیده شود. فقط قصد دارد اعداد و ارقام را به میان بیاورم و سنترِ ایندیانا پیسرز را بررسی کنم. نظر شما هم قطعا مهم خواهد بود. همه ما قبول داریم وقتی صحبت از بهترین بازیکن دفاعی به میان می‌آید، ناخودآگاه اذهان به سمت رودی گوبرت و جوئل امبید سوق داده می‌شود. البته قبل‌تر دریموند گرین هم در این کورس حضور داشت ولی خب، اسامی بزرگی برای کسب این عنوان وجود دارند. ترنر هم از لحاظ سبک بازی، یک نوع جدید از بازیکنان دفاعی بزرگ است که برخلاف بقیه سنترها، می‌تواند در زمین بازی مهارت‌هایش را به نمایش بگذارد و شوتزنی هم بلد است. ترنر از جنبه تعداد توپ‌های بلاک شده، بهترین آمار را در فصل جدید (۱۹-۲۰۱۸) دارد. وی همچنین بیش از ۴۰ درصد آمار پرتاب سه امتیازی هم دارد.

به مهمانی بلاک‌های عالیِ ترنر در بسکتبال NBA خوش آمدید

همه ما می‌توانیم بر سر این موضوع که ترنر در ۲۲ سالگی، یکی از برترین بلاک کننده‌هاست، به توافق برسیم. شاید او بهترین بلاک کننده شوت در کل تاریخ ایندیاناپولیس باشد. او در این فصل از نظر میزان تعداد بلاک‌ها در هر بازی و در مجموع، برترین است و این داده‎ها وقتی ارزشمند می‎شود که بدانیم در اکثر این بلاک‎ها دوباره توپ به دست بازیکنان خودی می‌افتد. ترنر در ابتدای فصل پنج بازی را از دست داد و با این حال، هنوز ۲۱۳ بلاک به نامش ثبت شده که یکی بیشتر از آمار کریم عبدالجبار و یکی کمتر از رکورد رودی گوبرت در فصل ۱۷-۲۰۱۶ به حساب می‌آید. در آن فصل گوبرت تنها یک بازی را از دست داد که به این معنی است؛ اگر مایلز بازی‌های ابتدایی فصل را از دست نمی‌داد، گوبرت را پشت سر می‌گذاشت.

بسکتبال NBA

حال که بحث از تعداد بلاک‌ها شده است، آیا بهتر است نگاهی به آمار کلی بیندازیم؟ به نظرم نیاز نیست. به جای این کار، نگاهی به بُعد دیگر ماجرا بیندازیم. ترنر به تنهایی مسئول ۷۶.۶ درصد شوت‌های بلاک شده ایندیانا پیسرز در فصل جاری بوده است که هر بازی حدودا ۵ شوت بلاک شده می‌شود و سهم سنتر تیم، ۲.۷ شوت در هر بازی است که واقعا عالی است. در این فصل بسکتبال NBA و تا بدین‌جا، در ۱۴۸ بلاک ایندیانا پیسرز، ردپای ترنر در بیش از نیمی از آن‎ها به چشم می‌خورد که اگر نفر دوم را بدانید، اهمیت کار این جوان را خواهید فهمید. تادیوس یانگ با ۲۹ بلاک در رده دوم است. اگر او در تیم نباشد، عملا خط دفاعی تیم فرو می‌پاشد و دفاع کردن برای این تیم غیرممکن می‎شود.

اهمیت بالای مایلز ترنر برای خط دفاع ایندیانا پیسرز

می‌دانیم که ایندیانا پیسرز نسبت به یوتا جایز (گوبرت) و فیلادلفیا (جوئل امبید) بیشتر از فواصل دور شوت‌های سه امتیازی زیادی دریافت کرده ولی با این حال، هنوز هم آمار ترنر با دو بازیکنی که نامشان ذکر شد، یکی است. این‌ در کل به چه معنی است؟ فقط نگاهی به وضعیت خط دفاعی پیسرز وقتی مایلز نبوده، بیندازید. امتیاز میانگین دفاعی پیسرز در این فصل، ۱۰۴.۶ بوده است که این معنا را می‌دهد ایندیانا از هر ۱۰۰ حمله رقبا، ۱۰۴.۶ امتیاز واگذار کرده است. مایلز ۵ بازی را هم از دست داده است. او قبل از تعطیلات آل استار بسکتبال NBA نتوانست در ۵ بازی حاضر شود و امتیاز دفاعی پیسرز در آن بازی‌ها اینگونه بود: دریافت ۱۱۱ امتیاز مقابل سن آنتونیو اسپرز، ۱۲۱.۳ مقابل تورنتو رپترز، ۱۲۱.۸ مقابل کلیولند کاوالیرز، ۱۳۳.۳ برابر بوستون و ۱۰۶ برابر نیویورک نیکس. در مجموع این پنج بازی امتیاز دفاعی تیم به ۱۲۰- رسید که به علاوه سه بازی دیگر، فاجعه را نشان می‌داد. در ۵۳ بازی پیش از آل استار هم ترنر بازی کرد که این آمار ضعیف فقط چهار بار رخ دادند. یعنی دقیقا در ۷.۵ درصد از بازی‌هایی که حضور داشته و این رقم را می‌توان بسیار ناچیز فرض کرد. در هنگام حضور این سنتر در زمین هم امتیاز دفاعی تیم به ۱۰۴.۴ ارتقا یافته است.

بسکتبال NBA

ولی مایلز که نمی‌تواند ریباند کند…

بله این را در موردش بسیار شنیده‌ایم. احتمالا کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، چند سال قبل آندره دراموند را بزرگترین در بسکتبال NBA می‌دانستند. مشکل اینجاست، نگاه واقعی به این آمار و ارقام، ارزش کار و اهمیت را نشان نمی‌دهد. مشخص نیست در کجا این ریباند باارزش بوده و کجا نه. آیا اصلا موقع ریباند کسی اطرافش بوده که به چالش بکشد؟ آیا توپ شانسی به دست بازیکن رسیده یا برای به دست آوردنش سخت تلاش کرده است؟ در حال حاضر تعداد ریباندهای دفاعی ترنر در هر بازی عدد ۵.۷ را نشان می‌دهد. این آمار برای رودی گوبرت ۹.۱ است ولی اگر زیر ذره بین قرارش دهیم، تعداد توپ‌هایی که گوبرت برایش جنگیده و نبرد داشته، بر روی امتیاز ۲.۵ در هر بازی ایستاده است. از این منظر هم مایلز با ۲.۳ ریباند در هر بازی، به گوبرت نزدیک است. تمام این حرف‌ها و تفاسیر این را نشان می‌دهد که این جوان بااستعداد هربار که بخواهد ریباند کند، قادر به انجامش است و تعداد پایین ریباندهایش، به خاطر ناتوانی‌اش نیست.

ظاهرا همه چندان موافق این ایده نیستند که ترنر بهترین بازیکن دفاعی بسکتبال است و شاید علتش هم آمار پایین ریباندهایش باشد. حتی نجواهایی در بنکرس لایف فیلدهوس به گوش می‌رسید که از لزوم بازی دوماناتاس سابونیس به جای مایلز می‌گفتند ولی خواهید دید این پسر بسیار فراتر از انتظارات بوده و در آینده این را نشان خواهد داد. کمکی که او در خط دفاع به تیمش انجام می‌دهد، بسیار مهم‌تر از آمار و ارقام ریباندهایش است. تازه، علت کم بودن تعداد ریباندهایش هم شرح داده شد، او قادر به انجام تعداد بیشتری ریباند است اما وقتی که لازم باشد، انجام می‌دهد، نه همیشه. امیدوارم کسانی که این متن را خواندند، به ارزش کار این بازیکن جوان پی ببرند و از این پس با دقت بیشتری بازی‌هایش را نگاه کنند.

لیگ NBA

از اینکه در این یادداشت تحلیلی و آماری، همراه بهترین سایت خبری بسکتبال در ایران بودید، متشکریم. منتظر مقالات جذاب بسکتفا باشید.

منبع: 8points9seconds

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *