تاریخچه بسکتبال (13 قانون بسکتبال + اولین بازی بسکتبال)

اولین بازی بسکتبال

چه کسی بسکتبال را اختراع کرد؟ این سوالی است که من به عنوان یک مربی زیاد می شنوم. به عنوان مربی و عاشق بسکتبال بسیار اهمیت دارد که کمی درباره ی تاریخچه ی بسکتبال و ریشه ی این بازی بدانیم.

تاریخچه بسکتبال و اختراع آن

بازی بسکتبال در دسامبر سال 1891 توسط یک فرد کانادایی به نام جیمز نای اسمیت اختراع شد.

اسمیت یک معلم در مدرسه ی آموزشی YMCA در Springfield، ماساچوست بود. از او خواسته بودند تا مردان جوان را در مرکز های جدید YMCA آموزش دهد.

با وجود هوای سرد داخل کلاس، دکتر Luther H. Gulick، سرپرست تربیت بدنی از او خواست تا بازی ای در داخل کلاس بسازد که مردان جوان را در طول ماه های سرد زمستانی فعال نگه دارد.

با توجه به این درخواست، نای اسمیت تلاش کرد تا بازی ای بسازد که آن ها درون کلاس لذت ببرند. در دفتر خاطراتی که سال ها بعد از او پیدا شد نوشته شده بود:

احساس کردم این مهم ترین لحظه ی زندگیم بود که به معنای شکست یا موفقیت ِ تلاش من برای لذت کلاس و اختراع یک بازی جدید بود.

با کمک همسرش و خاطرات بازی Duck on a Rock از دوران کودکیش، تصمیم گرفت بازی ای بسازد که بیشتر بر مهارت تمرکز کند تا قدرت. برای آن هایی که کنجکاو هستند، Duck on a Rock بازی ای بود که بازیکنان سنگ ها را به  سمت هدف مشخصی مثل بالای تخته سنگ یا شاخه ی درختان پرتاب می کردند.

بازی ای که او نهایتا اختراع کرد و امروزه همه ی ما آن را می شناسیم و دوست داریم بسکتبال است.

بسکتبال در ابتدا چگونه بازی می شد؟

بسکتبال نیازمند تجهیزات خیلی کمی بود… یک سبد هلو آویزان از ده فوتی زمین و یک توپ فوتبال. هدف بازی این بود که یک تیم توپ فوتبال را به درون سبد هلوی تیم مخالف بیندازند، در حالی که تیم مقابل باید دفاع کند و امتیاز دادن به تیم مقابل جلوگیری کند.

همانطور که می توانید تصور کنید، درآوردن توپ از سبد هلو پس از آنکه تیمی امتیاز می گرفت بسیار مشکل بود. برخی می گفتند یک رای گیری طولانی اتفاق می افتاد که چه کسی توپ را از سبد دربیاورد، برخی دیگر می گفتند که برای رفتن به بالا و درآوردن توپ از سبد نیاز به نردبان است …

از طرف دیگر، بازیکنان مبتدی پرتاب کننده های خوبی نبودند برای همین درباره ی این مسئله خیلی نگرانی نداشتند. در اولین بازی بسکتبال فقط یک امتیاز در کل بازی بدست آمد. اما درباره ی بازی در این مقاله بیشتر توضیح خواهم داد.

به طور کلی بازی شامل 9 بازیکن در هر تیم می شود. چی؟ چرا 9 نفر؟ زیرا تعداد افراد حاضر در کلاس نای اسمیت 18 نفر بود.

او همچنین قوانینی برای بازی ساخت که به 13 قانون بسکتبال معروف است.

تاریخچه بسکتبال (13 قانون بسکتبال + اولین بازی بسکتبال)

13 قانون بسکتبال

 1. توپ ممکن است از هر جهتی با یک یا هر دو دست پرتاب شود.
 2. ممکن است به توپ به هر جهتی با یک یا هر دو دست ضربه زده شود اما با مشت هرگز.
 3. بازیکن نمی تواند با توپ بدود. بازیکن باید توپ را از نقطه ای که آن را می گیرد پرتاب کند، بازیکن اجازه دارد تا با سرعت خوبی بدود.
 4. توپ باید با دست ها گرفته شود. بازو ها یا بدن نباید برای گرفتن توپ مورد استفاده قرار گیرند.
 5. ضربه زدن با شانه، نگه داشتن، کشیدن، هل دادن و مانع شدن حریف به هر طریقی ممنوع است. انجام این ها برای بار اول خطا محسوب می شود. با دومین خطا، فرد را تا گل بعدی از بازی خارج می کنند. اگر اثری از هدف برای جراحت حریف دیده شود از کل بازی اخراج می شود. و اجازه ی ورود فرد جایگزین نیز ندارد.
 6. یکی دیگر از خطا ها ضربه زدن با مشت به توپ است، خشونت در موارد 3 و 4 و همچنین کمی از 5 شرح داده شده است.
 7. اگر یکی از طرفین به صورت متوالی خطا کند، یک گل برای حریف در نظر گرفته می شود (متوالی به این معنی که حریف خطایی انجام ندهد).
 8. گل هنگامی مورد قبول است که از زمین به درون سبد پرتاب شود و در همانجا بماند. اگر توپ به روی لبه ی سبد بیفتد و حریفان سبد را حرکت دهند، گل محسوب می شود.
 9. هنگامی که توپ درآورده شود، باید توسط اولین شخصی که با آن تماس داشته بازی شود. به هنگام مشاجره، داور باید توپ را مستقیما به زمین پرتاب کند. پرتاب کننده 5 ثانیه وقت دارد. اگر دیرتر از 5 ثانیه آن را بگیرد توپ برای حریف خواهد بود. اگر هر کدام از طرفین اصرار به تاخیر بازی داشته باشند، داور می تواند خطا بگیرد.
 10. داور باید بازیکنان را قضاوت کند و خطا ها را یادداشت کند و هنگامی که سه خطا انجام شد به داور دیگر اطلاع دهد. او این قدرت را دارد تا بازیکنان را طبق قانون 5 اخراج کند.
 11. داور باید حواسش به توپ باشد و تصمیم بگیرد که چه وقت توپ، بازی شود، چه وقت در زمین باشد، و دست کدام تیم باشد. او باید تصمیم بگیرد که چه وقت توپ گل است و گل ها را بشمارد، و دیگر وظایفی که توسط داور باید اجرا شود.
 12. زمان بازی دو تا 15 دقیقه همراه با 5 دقیقه زمان استراحت است.
 13. تیمی که بیشترین گل را زده باید برنده اعلام شود.

اولین بازی بسکتبال

اولین بازی بسکتبال که انجام شد

اولین بازی بسکتبال در 21 دسامبر سال 1891 در مدرسه ی آموزشی YMCA در Springfield، ماساچوست برگزار شد. سالن بازی به صورت غیرقابل باوری کوچک بود. در مقایسه با سالن های رایج روز که ابعاد 94 در 53 داشتند، این سالن فقط 50 در 35 بود. آن روز نای اسمیت خیلی زود رسید. او تا جایی که می دانست کارهایی کرد تا تاریخچه ی بسکتبال را بوجود آورد…

بعد از قرار دادن 13 قانون بسکتبال بر روی تابلو اعلانات سالن، دو تا سبد هلو روی نرده ی پایینی بالکن در انتهای دو طرف سالن با میخ قرار داد. هنگامی که بازیکنان رسیدند، نای اسمیت بازیکنان را به دو تیم 9 نفره تقسیم کرد و به آن ها 13 قانون بسکتبال را آموزش داد.

حالا آن ها آماده بودند تا بازی ای را شروع کنند که قصد داشت ورزش را برای همیشه تغییر دهد…

با کارهای کمی که نای اسمیت انجام داد بازیکنانش فهمیدند که این بازی جدید چقدر می تواند در کوتاه مدت، بزرگ شود.

بازیکنانی که در اولین بازی بسکتبال حضور داشتند:

تیم 1.

John J. Thompson, Eugene S. Libby, T. Duncan Patton, Frank Mahan, Finlay G. MacDonald, William H. Davis, Lyman Archibald, Edwin P. Ruggles, William R. Chase.

تیم 2.

George Weller, Wilbert Carey, Ernest Hildner, Raymond Kaighn, Genzabaro Ishikawa, Benjamin S. French, Franklin Barnes, George Day and Henry Gelan.

نتیجه ی نهایی بازی 1 بر 0 به نفع تیم 1 به پایان رسید. ویلیام آر چیس تک گل مسابقه را از فاصله ی 25 فوتی تا سبد به ثمر رساند. و به اولین بازیکنی تبدیل شد که در طول تاریخچه ی بازی بسکتبال یک گل به ثمر رسا ند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *