• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • حامد حدادی یا یی جیانلیان؛ کدام عملکرد درخشان‌تری در جام جهانی خواهد داشت؟

حامد حدادی یا یی جیانلیان؛ کدام عملکرد درخشان‌تری در جام جهانی خواهد داشت؟

  • توسط سروش
  • 29/08/2019
  • خبر
  • 0

یی جیانلیان چینی و حامد حدادی از ایران بهترین بسکتبالیست‌های تاریخ آسیا هستند. هر دوی آن‌ها با هدف کسب افتخار برای کشور خود در جام جهانی 2019 بسکتبال شرکت خواهند کرد.

حامد حدادی یا یی جیانلیان، کدام در جام جهانی عملکرد خوبی خواهد داشت؟

از بین حامد حدادی و یی جیانلیان کدام یک از آن‌ها در این جام جهانی بیشتر خواهند درخشید؟

در زیر مروری داریم بر دستاوردهای این دو بازیکن در مسابقات آسیایی فیبا:

جام ملت‌های آسیا 2009:
MVP: حامد حدادی؛ او به طور میانگین در هر بازی 15.8 امتیاز، 13.1 ریباند و 4 بلاک بدست آورد.

جام ملت‌های آسیا 2011:
MVP: یی جیانلیان؛ این بازیکن به طور میانگین در هر بازی 16.6 امتیاز و10.8 ریباند را از آن خود کرد.

جام ملت‌های آسیا 2013:
MVP: حامد حدادی؛ او به طور میانگین در هر بازی 18.8 امتیاز و10 ریباند در کارنامه خود ثبت کرد.

جام ملت‌های آسیا 2015:
MVP: یی جیانلیان؛وی به طور میانگین در هر بازی 16.7 امتیاز، 8.8 ریباند و 52.9 درصد فیلدگل را به نام خود ثبت کرد.

جام ملت‌های آسیا 2017:
MVP: حامد حدادی؛ او به طور میانگین در هر بازی 16.2 امتیاز، 10.8 ریباند و 6.5 اسیست بدست آورد.

یی جیانلیان و حامد حدادی، دو بازیکن سطح بالای قاره آسیا در رقابت‌های جام جهانی حضور دارند و هر کدام در 5 دوره گذشته رقابت‌های آسیایی موفق شدند عنوان MVP را از آن خود کنند. هر دو بازیکن در اولین رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2009 رقیب یکدیگر بوده‌‌اند. هر دوی آن‌ها توانستند با توجه به ارائه توانمندی‌های خود در لیگ NBA به میدان بروند و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه در بازی بسکتبال تأثیرگذاری دارند. یی جیانلیان در بهترین عملکرد آسیایی‌اش میانگین 18.3 امتیاز، 10.4 ریباند و 2.4 بلاک را در هر بازی به نام خود ثبت کرده اما در زمینه قهرمانی از حامد حدادی پیش است. در آن سال‌ها به دست آوردن عنوان MVP برای احسان حدادی آسان بود چراکه او در هر بازی میانگین خارق‌العاده 15.8 امتیاز، 13.1 ریباند و 4 بلاک را در هر بازی بدست می‌آورد. آن‌ها نتوانستند در سال 2011 کاری از پیش ببرند و یی جیانلیان چین را به سمت قهرمانی سوق داد. ستاره چینی در هر دو زمینه امتیازگیری و ریباند تیم خود را پیش انداخت تا برای اولین بار عنوان MVP مسابقات را از آن خود کند.

حامد حدادی

حدادی نیز میانگین خوب 15.4 امتیاز، 11.4 ریباند، 3.6 اسیست و 2.9 بلاک را در هر بازی از خود به نمایش گذاشت هرچند که ایران با اختلاف کمی قهرمانی را از دست داد. مرد درشت هیکل ایران در سال 2013 سومین عنوان MVP خود را به دست آورد و رکورد بسیار خوب میانگین 18.8 امتیاز و 10 ریباند را به نام خود ثبت کرد. میانگین خارق‌العاده 29 امتیاز و 16 ریباند در دیدار فینال مقابل فیلیپین و در کسب عنوان قهرمانی نقطه درخشان دیگری در کارنامه احسان حدادی در جام ملت‌ها است. یی جیانلیان در جام ملت‌های آسیا 2013 در نیمی از دیدارها مصدوم بود اما وقتی او به میدان آمد تهدید بزرگی برای رقیبان به حساب می‌آمد. این بازیکن متولد گئوندونگ 17.4 امتیاز و 6.6 ریباند د هر بازی کسب کرد.   هر دو تیم با استعدادهای جدیدی پای به جام ملت‌های آُسیا 2015 گذاشتند اما یی جیانلیان و حامد حدادی هنوز هم مردان اصلی میدان بودند. یی جیانلیان بالاخره توانست اولین برد خود مقابل ایران در جام ملت‌ها را جشن بگیرد، پیروزی که در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها بدست آمد، پس از آن توانست عنوان قهرمانی و MVP را نیز با میانگین 16.7 امتیاز و 8.8 ریباند بدست آورد ضمن آن که 52.9 درصد پرتاب‌هایش تبدیل به امتیاز شد. حدادی و ایران با باخت در مرحله نیمه‌نهایی در مکان سوم ایستادند و حدادی توانست میانگین 11.5 امتیاز و 7.8 بورد در هر بازی را از خود به جای بگذارد.

آن‌هایی که ادعا می‌کردند بازی حامد حدادی رو به افول کرده در جام ملت‌های آُسیا 2017 از نظر خود برگشتند، جامی که حدادی در هر بازی میانگین 16.2 امتیاز، 10.8 ریباند و 6.5 اسیست (بیشترین اسیست جام) را به خود اختصاص دهد. تیم ملی ایران یک بار دیگر به قهرمانی بسیار نزدیک شد اما با اندکی اختلاف یک عنوان دیگر را از دست داد. پر واضح است که پس از یک دهه کامل و تقابل با یکدیگر در چهار جام، یی جیانلیان و حامد حدادی هنوز هم بزرگ‌ترین ستاره‌های حال حاضر آسیا هستند. حالا بزرگترین سوال این است: چه کسی تأثیر بیشتری بر روی بزرگترین صحنه بسکتبال جهان، یعنی جام جهانی خواهد گذاشت؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *