چطور داورها را تحت تاثیر قرار دهیم تا در سوت موافق بیشتری دریافت کنیم؟

سوت موافق

می خواهید بدانید که چطور می توانید داورها را متعاقد کنید که به نفع شما سوت بزنند؟ ساده است، با پول به آن ها رشوه بدهید!

خب آرام باشید. شوخی میکنم. ما در فدراسیون بسکتبال هیچ وقت این کار را نمی کنیم.

در حالی که رشوه دادن ممکن است بهترین روش برای خریدن داوری نباشد، روش هایی وجود دارند که شانس دریافت سوت موافق شما را افزایش می دهد.

خب من متوجه هستم که افرادی با این مقاله مشکل خواهند داشت. این موضوع کمی بحث برانگیز است. تحت تاثیر قرار دادن داور ها، تصمیم داور ها در مورد خروجی بازی، یک موضوع مهم و بحث برانگیز به شمار می رود. اما موضوعی است که باید درباره آن صحبت کنید.

افرادی هستند که معتقدند داورها هیچ تاثیری در نتیجه بازی ندارند. این یک دروغ است. یک دروغ بزرگ!

چند تا تصمیم یک داور می تواند نتیجه بازی را مشخص کند. داوران بازی های زیادی را در گذشته تصمیم گرفته اند و بازی های زیادی را در آینده تصمیم خواهند گرفت. در اینجا چند نکته را به شما آموزش میدهیم که اگر از آن ها درست استفاده کنید تیم شما چند سوت موافق بیشتر دریافت می کند.

استراتژی های دریافت سوت موافق در بسکتبال

سوت موافق

 

 1. قبل از بازی اعتماد آن ها را جلب کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که اعتماد متقابلی بین خود و داور های بازی ایجاد کنید. این کار باید قبل از شروع بازی اتفاق بیفتد. اگر در چند بازی فصل یا در طی یک دوره مسابقات داورهای مشابه دارید، به وجود آوردن یک توافق مشترک با آن ها باعث بدست آوردن سوت موافق زیادی برای شما می شود. نه به این خاطر که آن ها طرفدار تیم شما هستند، برای مثال، وقتی با یک داور به توافق می رسید، شانس بیشتری خواهید داشت که آن ها به حرف های شما گوش بدهند به جای اینکه شما را از بازی بیرون کند.

چطور می توانید اعتماد بسازید؟ در اینجا چند مورد را باید انجام دهید…

 1. مطمئن شوید که قبل از بازی خودتان را به هر دو داور معرفی کنید.
 2. از آن ها سوال بپرسید: مسابقات چطور پیش می رود؟ روزتان چطور بود؟…
 3. لبخند بزنید.

 

 1. اسم آن ها را یاد بگیرید

چند لحظه تامل برای یادآوری نام داوران قبل از بازی بسیار مهم است. تفاوت بزرگی ایجاد می کند…

” آقای داور! کجاش خطا بود؟” و ” مایکل!! کجاش خطا بود؟”. اگر داوران با اسم کوچک صدا کنید تمایل بیشتری به حرف زدن با شما خواهند داشت.

 

 1. در مورد قضاوت های درست از آن ها تعریف کنید

شما قصد دارید به داور نشان بدهید که تفاوت بین قضاوت خوب و بد را می فهمید. بدون توجه به این که به نفع کدام تیم است. برای مربیان تازه کار معمولا تنها زمان ارتباط با داور وقتی است که در مورد تصمیم او مشکلی دارند. تنها ارتباط با آن ها درمورد نکات منفی خواهد بود.

مربیان با تجربه تنها در مورد نکات منفی واکنش نشان نمی دهند. آن ها را در زمان تصمیم درست نیز تشویق می کنند چه به نفع تیم آن ها باشد یا نباشد. توصیه نمی کنم در مورد هر تصمیم آن ها این کار را انجام دهید. من این کار را زمانی انجام می دهم که یک تصمیم 50/50 گرفته شده و داور ممکن است از بازیکنان یا والدین واکنش های منفی دریافت کند. بدون توجه به اینکه کدام تیم سود کرده است، اگر یک تصمیم 50/50 است معتقدم تصمیم داور درست است و اگر نزدیک به من باشند آن ها را تشویق می کنم.

سوت موافق

 

 1. از آن ها بخواهید بخش های خاصی از بازی را تماشا کنند

برخی اوقات تنها چیزی که برای دریافت سوت موافق مورد نیاز است آگاه سازی آنان از این است که به نظر شما تصمیم درست چه بوده است. در موارد زیادی از داور خواسته ام که ” حواست به …” و ناگهان چند تصمیم بعدی در همان مورد به نفع ما بوده است.

چند مثال:

“مایکل ممکنه حواست باشه بازیکن 41 چقدر در زمین رنگی می ماند؟”

“لری میشه حواست به شماره 24 باشه؟ هر دفعه بازیکن من برش میزنه او را نگه می دارد”.

وقتی یک تصمیم محتمل را به داور گوشزد می کنید آن ها حواسشان به آن سمت جلب می شود.

 

 1. به بازیکنان خود یاد بدهید چطور واکنش نشان دهند

همانطور که بازیکنان همه پرتاب هایشان موفق نیست و مربیان همیشه تعویض درست را انجام نمی دهند، داوران نیز همیشه تصمیم درست نمی گیرند. اگر به دنبال دریافت چند سوت موافق هستید، آخرین چیزی که می خواهید این است که بازیکنان شما در هر تصمیمی گلایه کنند و داور از تیم شما عصبانی شود.

به بازیکنان خود یاد بدهید که در جریان بازی باشند. شما به دارو رسیدگی می کنید. اگر بازیکنی این قانون را شکست و گلایه کرد سریعا او را تعویض کنید. به بازیکنان اجازه ندهید داور را بر علیه شما بکنند.

 

 1. مسخره بازی در نیاورید

همین قانون درباره شما نیز صدق می کند… فقط یک مربی بی ادب نباشید. نمونه بدی برای بازیکنان می شوید و داورها از شما متنفر خواهند بود.

هر مربی، بازیکن و داوری می داند که درباره چه چیزی صحبت می کنم… تیکه انداختن، خندیدن بعد از هر تصمیم، و غیره. تنها چیزی که شما به عنوان یک مربی می دانید دور شدن از داور بدون دریافت خطای تکنیکال می باشد. اکثر این ها تنها جلوی منفعت تیم شما می گیرند.

سوت موافق

 

 1. باید با داور هماهنگ باشید

حقیقت این است: تمام داورها متفاوت هستند. تصمیم آن ها به نوع آموزش آن ها، چیزی که یاد گرفته اند به دنبالش باشند، جایی که یاد گرفته اند بایستند، چیزی که یاد گرفته اند خطای قطعی هست یا نه بستگی دارد.

این مخصوصا در بسکتبال جوانان مشاهده می شود که داوران اغلب جوان و در حال یادگیری هستند. شما داوران رسمی ان بی ای را نخواهید داشت که کتاب قانون را مثل کف دست خود بدانند.

اگر تصمیمی دوبار گرفته شد که من با آن موافق نیستم، فرض کنیم بعد از بار دوم که اتفاق بیفتد، اولین کاری که می کنم این است که از داور بپرسم بازیکن من چه کاری را باید متفاوت انجام بدهد؟

گرفتن توضیح مستقیم از داور در مورد اینکه خطای بازیکنان شما کجاست تا از آن ها بخواهید خود را با داور هماهنگ کنند. این به داور نیز نشان می دهد که شما سعی در رعایت قانون دارید.

 

 1. همیشه بعد از بازی به آن ها دست بدهید

وقتی که بازی تمام شد، چه بازی را برده اید یا باخته باشید، همیشه با داوران دست بدهید. شما این کار را به چند دلیل انجام می دهید…

الف) شما همیشه می خواهید رابطه ورزشی خوبی داشته باشید. فراموش نکنید که همیشه یک نمونه برای بازیکنان هستید. به عنوان یک مربی شما یه نمونه بارز هستید.

ب) شما نمی دانید که بازی بعدی که با همین داور دارید در چه زمانی است. شما نمی خواهید که این داور با یک کینه وارد زمین بازی بعدی شما شود. با حالت خوب بازی را ترک کنید تا بازی بعدی را باحل خوب آغاز کنید.

 

 1. با یک خطای تکنیکی بیانیه صادر کنید

خطای تکنیکی یک بیانیه بزرگ است که نشان می دهد شما از حالت اداره بازی راضی نیستید. هرچند که تا کنون این کار را نکرده ام، شنیده ام که خیلی از مربیان به عمد یک خطای تکنیکی مرتکب می شوند تا نظر خود را به داور برسانند. بعد از دریافت خطا و فهماندن اشتباهشان به آن ها، بازی برمی گردد و سوت موافق دریافت می کنند.

جدای از این ها، حریف تنها دو پرتاب آزاد دریافت می کند. این می تواند در یک بازی نزدیک تاثیر زیادی بگذارد اما وقتی در جریان یک بازی کامل با همه پرتاب های از دست رفته و تصمیم های 50/50 قرار بگیرد، دو پرتاب آزاد زیاد نیست.

من به مربیان هشدار می دهم که سن بازیکنان خود را قبل از استفاده از چنین فنی در نظر بگیرند. با فریاد زدن بر سر داور شما به بازیکنان خود می گویید که از کوره در رفتن در زمانی که شرایط بر وفق مراد شما نیست مشکلی ندارد. من شخصا از این تکنیک در زمان مربیگری بازیکنان زیر 16 سال استفاده نمی کنم. و اگر بالای این سن هم هستند بهتر است که بازی خیلی خیلی مهمی باشد.

سوت موافق

 

نتیجه گیری

شما به نتیجه رسیده اید. 9 استراتژی متفاوت برای تحت تاثیر قرار دادن داور تا چند سوت موافق به نفع تیم شما بزند. همه ما باید بدانیم که قضاوت کار بسیار دشواری است. وقتی که بازی با اختلاف 5 امتیاز است، تصمیم های آن ها تاثیر زیادی بر روی بازی دارد.

تمام مربیان باید به این عادت کنند، متوجه شوند که برخی اوقات ممکن است در جهت مثبت تصمیم داور و برخی اوقات در جهت منفی آن باشند و همچنین استراتژی های مختلف برای قرار گرفتن در جهت مثبت را نیز بدانند.

استراتژی دیگری برای تاثیر گذاری بر دارو می شناسید؟

دوست دارم آن ها را بشنوم. نظرات خود را در زیر این پست بگذارید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *