قوانین بسکتبال که باید مربیان و بازیکنان بدانند – قسمت دوم

کتاب رسمی قوانین بسکتبال که 196 صفحه است پر از کلمات پیچیده و موقعیت هایی است که به ندرت در بازی ها پیش می آیند.

دانستن همه ی آنها برای یک مربی معمولی اجباری نیست.

خیلی از مربیان لیگ نونهالان بسکتبال امروزه والدینی هستند که داوطلب شده اند تا در ساعات خالی خود تیم را هدایت کنند.

هدف اصلی این مقاله آگاهی دادن در زمینه قوانین اصلی بسکتبال به مربیان، والدین و بازیکنان با روش ساده و سریع است.

بعد از خواندن این پست مربیان باید بتوانند وارد حرفه ی مربی گری بشوند و اعتماد به نفس داشته باشند، آنها میدانند که تیمشان چه کار میتواند و چه کار نمی تواند انجام دهد.

لطفا توجه کنید: قوانین بسکتبال بر اساس لیگ، سطح، و محل بازی ها میتوانند متفاوت باشند.

خطای زمانی

قوانین بسکتبال: خطای 3 ثانیه

 1. سه ثانیه

این قانون برای جلوگیری از ایستادن بازیکنان بیش از سه ثانیه در زمین حریف است. بجای آن بازیکنان باید مدام در حال حرکت باشند تا فرصت دریبل وجود داشته باشد. به محض قصد برای پرتاب دیگر سه ثانیه حساب نمیشود. در بعضی از لیگ ها حتی تیم مدافع هم میتواند مرتکب این خطا بشود.

جریمه: توپ به تیم مقابل داده میشود.

 1. 5 ثانیه بیرون زمین

باریکن پشت خط به محض گرفتن توپ از داور 5 ثانیه مهلت دارد تا آن را به داخل زمین بفرستد. در غیر این صورت توپ به حریف داده میشود.

 1. 5 ثانیه دفاع نزدیک

 این اتفاق به ندرت میافتد اما باید از آن اطلاع داشته باشید.

اگر مدافع در قسمت جلویی زمین بیشتر از 5 ثانیه توپ را نزدیک سبد نگه دارد و نتواند پاس بدهد یا دریبل کند یا پرتاب انجام دهد مرتکب اشتباه شده است. در نتیجه توپ را به تیم مقابل میدهند.

 1. 8 ثانیه انتهای زمین

زماني كه بازيكني مالكيت توپ را در زمين دفاعي خود در اختيار مي گيرد بايستي در عرض هشت ثانيه توپ را از زمين خارج كرده و به زمين حمله ببرد. شمردن 8 ثانیه حتی در صورت تماس رقیب با توپ متوقف نمیشود اما اگر توپ را بگیرند متوقف میشود. در بعضی از لیگ ها زمان تا 10 ثانیه است. برای جریمه مالکیت توپ تغییر میکند.

 1. ساعت شوت (24 ثانیه)

این قانون برای سریع تر کردن بازی است. بعد از گرفتن توپ تیم مهاجم مدت مشخصی فرصت دارد تا گل بزند. مدت این قانون بستگی به سطح بازی ها دارد و بین 24 تا 35 ثانیه است. اگر شوت توسط تیم مدافع گرفته شود زمان صفر میشود. این قانون در تمام لیگ های حرفه ای و بازی های دانشگاهی اجرا میشود. در بعضی از ایالتها در دبیرستان ها هم اجرا میکنند.

قوانین بسکتبال: پرتاب آزاد

پرتاب آزاد

بازیکنان بعد از گرفتن خطا از تیم مقابل سه پرتاب آزاد پاداش میگیرند: خطا هنگام شوت کردن، بیش از حد شدن خطاها، خطای فتی، بازی خطرناک، غیر ورزشی. همه این پرتاب ها از خط پرتاب آزاد یک امتیاز دارند.

قوانین پرتاب آزاد …

تخلف خط – شوتیست

شوتیست قبل از برخورد توپ با لبه سبد حق پریدن، یا قدم گگذاشتن روی خط را ندارد. در غیر این صورت مالکیت را از دست میدهند.

تخلف خط – غیر شوتیست

دیگر 9 بازیکن تیم در طول این حرکت باید قوانینی را رعایت کنند…

 • چهار بازیکن پشت خط سه امتیازی تا قبل از اتمام حرکت اجازه عبور از خط را ندارند.
 • پنج بازیکن کنار خط به محظ جدا شدن توپ از دست شوتیست میتوانند از خط عبور کنند.
 • اگر تیم مدافع خطایی مرتکب شود در صورت خراب شدن پرتاب تیم مهاجم شانس دوباره میگیرد یا اگر خطای خط انجام دهد بازهم امتیاز میگیرد.
 • اگر تیم مهاجم خطا کند پرتاب مردود است و تیم مدافع توپ را پشت خط زمین میگیرد.

فلش مالکیت

پس از هر توپ یا زمانی که داوران در مورد پرتاب خارج از محدوده مطمئن نیستند، فلش مالکیت استفاده می شود.جهت اولیه فلش توسط بالا انداختن اولیه توپ که بازی را تعیین می کند تعیین می شود. تیمی که اولین بسکتبال را در اختیار ندارد، در نوبت بعدی دریافت میکند. پس از این مالکیت بین دو تیم نوبتی میشود.

مصدومیت ها

 • مربیان، والدین، و اعضای تیم که کنار زمین هستند باید منتظر اجازه داور برای ورد به زمین و مداوای مصدومین بمانند.
 • اگر بازی زنده به دلیل مصدومیت متوقف شود بازیکن مصدوم نمیتواند در زمین بماند باید تعویض شود و بعدا در فرصت مناسب دوباره به زمین برگرد.

قوانین دکتر جیمز نیسمیت

دکتر جیمز نیسمیت

 • توپ را می توان با یک یا دو دست به هر جهتی پرتاب کرد.
 • به توپ می توان با یک و یا هر دو دست به هر جهتی ضربه زد.
 • بازیکنان نمی توانند با توپ بدوند اما می توانند آنرا از محلی که دریافت کرده اند پرتاب کنند. بازیکنی که در حال دویدن توپ را دریافت کند درصورتی که سعی در توقف کند مستثنی است.
 • توپ باید درون یا بین دستان گرفته شود و از بدن نمی توان استفاده کرد.
 • تنه زدن، نگه داشتن، هل دادن، پشت پا زدن و یا ضربه زدن به بازیکن حریف به هر شکل مجاز نمی باشد. اولین تخلف از این قانون توسط هر یک از بازیکنان بعنوان خطا محسوب شده و دومین خطا باعث اخراج وی تا کسب امتیاز بعدی می گردد. در صورتیکه قصد آسیب رسانی مشهود باشد، بازیکن برای تمام طول بازی اخراج شده و حق تعویض ندارد.
 • مشت زدن به توپ خطا محسوب می شود و تخلف از قوانین شماره 3، 4 و 5 خواهد بود.
 • در صورتیکه هر یک از طرفین 3 خطای متوالی انجام دهد، یک گل برای حریف منظور خواهد شد.
 • گل زمانی اتفاق می افتد که توپ با ضربه و یا پرتاب از زمین به داخل سبد وارد شده و در آن باقی بماند، مشروط بر اینکه مدافعین گل را لمس نکرده و مزاحمتی برای آن ایجاد نکرده باشند. در صورتیکه توپ روی کناره ها باقی بماند و حریف سبد را حرکت دهد، گل محسوب خواهد شد.
 • در صورتیکه توپ از زمین خارج شود باید توسط اولین نفری که آنرا لمس می کند به داخل زمین پرتاب گردد. در صورت اختلاف نظر، سرداور باید توپ را مستقیما بداخل زمین پرتاب کند. پرتاب کننده، برای پرتاب توپ از بیرون زمین، 5 ثانیه زمان در اختیار دارد. در صورت تخلف، توپ به حریف واگذار می شود. اگرهر یک از طرفین در تاخیر بازی پافشاری کنند، سرداور خطای آن تیم را اعلام خواهد کرد.
 • 1 داور مسئول قضاوت برای بازیکنان است و باید خطاها را یادداشت کرده و سرداور را پس از 3 خطای متوالی مطلع کند. همچنین وی می تواند بازیکنان را بر اساس قانون 5 اخراج کند.
 • سرداور مسئول قضاوت روی توپ است و باید در مورد زمانی که توپ در جریان بازی است یا خارج از زمین است و مالکیت توپ و همچنین محاسبه وقت تصمیم گیری کند. سرداور باید گل شدن توپ را تعیین کند، امتیازات را محاسبه نماید و سایر وظائف معمول سرداور را انجام دهد.
 • زمان بازی دونیمه 15 دقیقه ای و یک استراحت 5 دقیقه ای بین دونیمه است.
 • تیمی که بیشترین امتیازات را در این زمان بدست آورد برنده اعلام می شود. در صورت تساوی، با موافقت کاپیتانهای 2 تیم، بازی تا کسب یک گل دیگر قابل ادامه است.

نتیجه گیری

برای اتمام این مقاله یکسری نکات مهم را بیان میکنم…

 1. این راهنمای قوانین بسکتبال BFC را به عنوان داشتن قوانین رایج بخوانید. اگر میخواهید 100% از قوانین لیگی که در آن مربی هستید مطمئن باشید با افرادی که مسول برگذاری آن هستند تماس بگیرید.
 2. داوران هم انسان هستند. قرار نیست تمام قضاوت هایشان درست باشد همانطور که اگر شما یا من هم جای آنها بودیم قطعا اشتباهاتی میداشتیم. وقتی تصمیم گرفته شد هیچ اعتراضی از سمت مربی یا بازیکن پذیرفته نیست.
 3. این راهنمای قوانین برای رقابت با کتاب های قوانین معتبر نوشته نشده است.
 4. همانطور که در ابتدا گفته شد، قوانین مداوما در حال تغییر هستند و در لیگ های مختلف متفاوت هستند.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *