• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • مارک گسول با قهرمانی هم‌زمان در NBA و جام جهانی تاریخ‌ساز می‌شود؟

مارک گسول با قهرمانی هم‌زمان در NBA و جام جهانی تاریخ‌ساز می‌شود؟

  • توسط سروش
  • 13/09/2019
  • خبر
  • 0

در طول تاریخ برجسته جام جهانی بسکتبال، تنها یک ورزشکار توانسته در یک سال همزمان قهرمان لیگ NBA و جام جهانی شود. حالا مارک گسول ، بازیکن تیم ملی اسپانیا نیز که با تورنتو رپترز مقام قهرمانی NBA را به دست آورده امسال شانس رسیدن به این مهم را داراست.

مارک گسول در آستانه تاریخ سازی

مارک گسول در موقعیت منحصر به فردی مانند لمار اودوم قرار دارد که در سال ۲۰۱۰ با تیم ملی آمریکا قهرمان جام جهانی و با لس آنجلس لیکرز قهرمان NBA شد. بعد از اینکه لس آنجلس لیکرز در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۱۰ بوستون سلتیکس را در مجموع ۷ دیدار از پیش رو برداشت، اودوم یک ماه بعد در تاریخ ۱۲ سپتامبر در استانبول موفق شد کاپ قهرمانی جام جهانی را بالای سر ببرد. لمار اودوم قبل از آن نیز با آمریکا موفق به کسب مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ آتن شده بود. قهرمانی با لس آنجلس لیکرز در سال ۲۰۱۰ دومین عنوان قهرمانی او بود و وی در سال ۲۰۰۹ جام لری اوبرین را نیز با دستان خود لمس کرده بود. اودوم به عنوان ششمین مرد سال ۲۰۱۱ NBA مفتخر شده بود. در عین حال، مارک گسول از سال ۲۰۰۶ بازیکن قدرتمند تیم ملی اسپانیا بوده است و در کارنامه خود مدال‌های زیادی از جمله مدال طلای جام جهانی ۲۰۰۶ ژاپن، ۲ مدال نقره المپیک‌های ۲۰۰۸ بیجینگ و ۲۰۱۲ لندن و ۲ مدال طلا، ۱ نقره و ۲ برنز رقابت‌های یوروبسکت را در دهه گذشته به دست آورده است. مارک گسول در این باره می‌گوید:

لحظه لحظه این حضور ملی برای من محترم است. نمی‌خواهم برای دو برابر کردن چیزی تلاش کنم. می‌خواهم از هر فرصت نهایت استفاده را داشته باشم. این دو موقعیت کاملاً متفاوت هستند. می‌خواهم برای قهرمانی در جام جهانی بهترین عملکردم را ارائه کنم.

مارک گسول

این بازیکن ۳۴ ساله اسپانیا با میانگین ۱۱.۳ امتیاز، ۵.۲ ریباند، ۳.۷ اسیست و ۱.۲ توپ‌ربایی در هر بازی موجب شده تا اسپانیا در چین بدون شکست باشد. اسپانیا در راند اول ۳ پیروزی بدست آورد و ۲ پیروزی در راند دوم را نیز به آن افزود، در یک چهارم نهایی لهستان را با برد ۹۰ بر ۷۸ حذف کرد و به نیمه‌نهایی رسید تا در برابر استرالیا صف‌آرایی کند و با ۶ برد بدون شکست باقی مانده است. اسپانیا برای ماندن در کورس قهرمانی جام جهانی چین به ۲ پیروزی دیگر احتیاج دارد و مشتاق‌ترین فرد برای کسب این عنوان مرد درشت هیکل و باتجربه اسپانیا باید باشد. برادران گسول در جام جهانی ۲۰۰۶ ژاپن جام قهرمانی را بالای سر بردند. بنابراین مارک گسول آخرین باری که کاپ قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برده بود، این رقابت‌ها در آسیا برگزار می‌شد. مارک گسول که یکی از دو بازیکن به جا مانده از آن قهرمانی جام جهانی در کنار رودی فرناندز است در این باره می‌گوید:

فکر کردن به کسب عنوان قهرمانی جام جهانی هم روی لب‌های من خنده می‌آورد و مرا به یاد خاطرات بسیار خوبی می‌اندازد.

پاسخ این سوال که آیا زمان قهرمانی دوباره اسپانیا در جام جهانی رسیده است را خود زمان به ما خواهد گفت. اما اگر آن‌ها موفق به این‌کار شوند، مارک گسول دومین بازیکن در طول تاریخ خواهد بود که در یک فصل عنوان قهرمانی NBA و جام جهانی را با هم بدست می‌آورد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *