دانستنی |نکاتی خواندنی در مورد کفش‌های بسکتبال و تغییرات آن

  • توسط تیم محتوای بسکتفا
  • 20/12/2020
  • مقالات
  • 0
پنج حرکت مهم در بسکتبال

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کفش‌های بسکتبال در ابتدا چگونه شکلی داشتند؟ کفش نیز همانند سایر تجهیزات بسکتبال و دیگر رشته‌های ورزشی از گذشته تا به امروز دچار تغییراتی شد و رفته رفته به حالت استاندارد و ثابتی درآمد. در این مطلب بسکتفا قصد داریم به این موضوع بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

ورود به سایت بتکارت

تاکتیک‌ بسکتبال – اهمیت هارمونی در گام‌های بسکتبالیست‌ها

کفش‌ها در آن دوران شبیه کفش‌های فرود روی سطح ماه، دارای ساق‌های بلند بودند، سایز کفش‌ها بسیار بزرگ و سنگین بود و در زیر آن ۴ حباب بزرگ برای جذب شوک و ضربه که از فناوری کفش ریبوک در آن استفاده شده بود، قرار داشت. این کفش‌های سنگین، رفته رفته از دنیای بسکتبال خارج شدند که دلیل آن تغییر در روش بازی بسکتبال و همگام شدن با پیشرفت‌های دنیای تکنولوژی در ورزش بود. برای اولین بار، نسلی از بازیکنان تصمیم به بازی با کفش‌های ساق کوتاه گرفتند. کفش‌های بسیاری از بازیکنان معروف مانند جیمز هاردن،دیمین لیلارد، کوین دورانت از نوع ساق کوتاه بودند.

پنج حرکت مهم در بسکتبال

در بسکتفا بخوانید: پنج تکنیک برای پرتاب توپ در بسکتبال

بازیکنان بسکتبال، از کفشی به عنوان کفش مخصوص بسکتبال استفاده نمی‌کنند که منحصراً برای این بازی طراحی شده باشد، اما از سال ۱۹۶۰ این کفش‌های ساق‌دار کاملاً در زمینه ورزشی رواج پیدا کردند. شروع این کفش‌ها با کفش‌های ساق‌دار کودکان و حرکت آنها به سمت مدل چاک تیلور، ایر-جردن،نایک‌های لیدر و ریبوک‌هایی که میزان ارتفاع کفش روی ساق آنها بیشتر بوده است و آنها را برای بازی بسکتبال مناسب کرده بود، همراه بوده است.

بسکتبالیست‌ها | نکاتی خواندنی از زندگی مایکل جردن افسانه‌ای

در بسکتبال لازم است تا بالا و پایین بپرید و حرکات جانبی زیادی را داشته باشید که خود باعث کشیدگی تاندون‌ها و مچ پا می‌شود. به همین دلیل وجود ساق می‌تواند احتمال پیچ خوردگی، شکستن مچ پا و برگشت پا را به صفر برساند.

در دهه گذشته مطالعات کمی درباره کفش‌های ساق بلند و کوتاه و میزان محافظت آنها از مچ پا انجام شد. در آخرین تحقیق در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که تفاوت چندانی بین این دو کفش از لحاظ ماکزیمم تغییر زاویه مچ در کفش و تفاوت در سرعت یا تغییر دامنه حرکت مچ در کفش وجود ندارد. در حقیقت، هیچ مدرکی وجود ندارد که در آن کفش ساق دار بتواند پتانسیل بوجود آمدن حرکاتی که باعث پیچ خوردن مچ پا می‌شوند را کم کند.

پنج حرکت مهم در بسکتبال

کارهای زیادی وجود دارند که بازیکن با انجام دادن آنها، می‌تواند از این آسیب‌ها جلوگیری کند. برای مثال، بستن چسب دور مچ پا و تا حدی فیکس کردن آن قبل از بازی در بین بازیکنان دبیرستان تا بزرگسالان کاملاً رایج است. اگرچه که این چسب‌ها برای بازیکنان محدودیت حرکتی را به همراه دارند ولی چسب در طول بازی و در اثر حرکت کشیده می‌شود و کمی شل می‌شود. بعضی از بازیکنان هم هنگام بازی از مچ بند استفاده می‌کنند که تا حدی می‌تواند از آسیب‌های وارد به مچ جلوگیری کند.

 قوانین زمانی در ورزش بسکتبال

البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که وجود روکشی روی مچ پا ناخودآگاه به بازیکن یادآور می‌شود که حرکات ایستایی خود را تصحیح کند و مدام به خاطر داشته باشد که باید جوری در زمین بازی کند تا مچ پای او در زمین از آسیب درامان باشد. ما کاملاً می‌دانیم که پوشیدن کفش‌های ساق دار نمی‌تواند کمکی به مچ پا کند ولی نقشی را به مغز برای محافظت از این ناحیه القا می‌کند تا بازیکن بتواند جایگاه مچ پای خود را در کفش بشناسد. پژوهشگران ثابت کرده‌اند که روکش‌های پارچه‌ای که بازیکنان روی مچ پای خود می‌بنند عملاً از مچ پا محافظت نمی‌کنند و چه کفش‌های ساقدار و چه روکش‌های دیگر تنها از جنبه روانی به بازیکنان کمک می‌کنند.

پنج حرکت مهم در بسکتبال

اخبار بسکتبال | آنتتوکنمپو و ثبت رکورد گرانترین قرارداد NBA

کفش‌هایی که برای بسکتبالیست‌ها طراحی می‌شوند نسبت به سایر رشته‌های ورزشی جایگاه ویژه‌ای در دنیای مد و فشن دارند چراکه بسیاری از افراد آنها جهت استفاده‌های معمولی خریداری می‌کنند. هیچ گاه شما کفش‌های فوتبال را به عنوان دنبال کردن مد یا فشن خریداری نمی‌کنید. با توجه به فناوری و تکنولوژی به کاربرده شده در کفش‌های بسکتبال، استفاده آنها تنها در زمین بازی مناسب است و نباید آنها را در خیابان پوشید.
کفش‌های زیادی در طرح‌ها، استایل‌ها و رنگ‌های مختلف برای استفاده در خارج از زمین بازی طراحی شده است. همین روند هم برای طراحی کفش‌های درون زمین ورزش هم در نظر گرفته شده است.

 برخی نکات مهم پرتاب‌ توپ در بسکتبال؛
برای خواندن کلیک کنید

پنج حرکت مهم در بسکتبال

موارد انتخابی برای کفش‌های بسکتبال کاملاً واضح و مشخص هستند و این بازیکنان هستند که در آخر تصمیم به انتخاب نوع کفش خود می‌گیرند. منظور من این است که تنها یک نوع کفش برای انتخاب بازیکنان وجود ندارد. برای تمامی نقش‌ها در زمین انواع مختلفی از کفش‌ها وجود دارد؛ برای مثال،بازیکنانی که قامت کوتاهتری دارند و جزو بازیکنان سرعتی به شمار می‌آیند و در مرکز زمین بازی می‌کنند مانند دایموند گرین ویا بازیکنانی هم مانند جوول امبید با قد ۲ متر در ناحیه ۳ امتیازی بازی می‌کنند و غیره می‌توانند انتخاب‌های متفاوتی را داشته باشند. هرکدام از این بازیکنان، می‌خواهند کفشی راحت، سبک همراه با ضربه‌گیرهای نرم به پا کنند و همچنین در زمین با کفش خود دچار محدودیت حرکتی نشوند.

آیا به اخبار بسکتبال ایران و اخبار بسکتبال جهان علاقه‌مند هستید؟
پس به صفحه اصلی سایت بسکتفا مراجعه فرمایید

بیشتر بخوانید: اخبار بسکتبال | ساخت حلقه بسکتبال هوشمند توسط هوش مصنوعی

لازم به ذکر است شما عزیزان می‌توانید با شرط بندی مسابقات بسکتبال سراسر جهان نیز همراه سایت معتبر باشید

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *