آموزش بسکتبال | قوانین زمانی در ورزش بسکتبال

قوانین زمانی در بسکتبال

همه کسانی که به ورزش بسکتبال علاقه‌مند هستند، باید صفر تا صد قوانین این رشته پرطرفدار ورزشی را بدانند تا با آگاهی لازم و کافی در کلاس‌های آموزشی شرکت و بعد از آن بتوانند در یک میدان رسمی پا بگذارند. در این مطلب به قوانین زمانی در بسکتبال می‌پردازیم.

ورود به سایت بتکارت

همان طور که می‌دانید در ورزش بسکتبال دو تیم پنج نفره حضور دارند که در چهار ست در طول بازی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و هدف از این ورزش انداختن توپ درون سبد است. سبدهایی که قطر آنها ۴۶ سانتی‌متر و ارتفاع آنها ۳٫۰۴۸ متر است و بازیکنان در طول بازی برای رسیدن به سبد و انداختن توپ درون آن تلاش می‌کنند. بازه زمانی چهار ستی که دو تیم با یکدیگر به رقابت می‌پردازند بدین صورت است که هر ست ۱۰ دقیقه  در بازی‌های بین‌المللی و یا ۱۲ دقیقه‌ در بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA انجام می‌شود. زمان استراحت بین دوره اول و دوم و بین دوره سوم و چهارم ۲ دقیقه و بین دوره دوم و سوم (بین دو نیمه) ۱۰ دقیقه ‌است. وقت اضافه در بسکتبال ۵ دقیقه می‌باشد. پس از استراحت بین دو نیمه زمین حمله و دفاع دو تیم عوض می‌شود. اصطلاحاً به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می‌شود. زمان‌های گفته شده زمان واقعی بازی است. یعنی زمانی که توپ در جریان نیست وقت بازی متوقف می‌شود. به عنوان مثال زمانی که خطایی رخ داده ‌است یا هنگام پرتاب آزاد زمان متوقف می‌شود. به همین دلیل زمان انجام یک بازی کامل بیشتر از مجموع عددی زمان‌های بالا است و معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد و دلیل آن نیز همان طور که گفته شد؛ خطاهای پیش آمده، مشکلات فنی و وقت تلف کردن‌های عادی و یا مشکلاتی است که در طول زمان مسابقه پیش می‌آید. در ادامه به قوانین زمانی در این رشته ورزشی می‌پردازیم تا متوجه منظور ما در حالت کلی شوید.

قانون ۳ ثانیه

این قانون به بازیکنان اجازه نمی‌دهد که هنگامی درون زمین حریف و در منطقه ذوزنقه هستند و بازی نیز برقرار باشد، هر کدامشان بیشتر از ۳ ثانیه توپ را در دستان خود نگه دارند و باید با پاس‌های متوالی زمان سه ثانیه خود را رعایت کنند وگرنه با سوت داور مواجه خواهند شد.

قانون ۵ ثانیه

به جز قانون ۳ ثانیه که در منطقه ذوزنقه یک تیم باید رعایت شود، در حالت کلی و در دیگر جاهای زمین نگه داشتن توپ در دستان هر بازیکنی بیش از ۵ ثانیه ممنوع و خطا محسوب می‌شود.

قانون ۸ ثانیه

هنگامی که یک تیم قصد حمله دارد مدت زمانی که تمامی بازیکنان این اختیار را دارند که در نیمه زمین خودی، توپ را به گردش دربیاورند تا به زمین حریف حمله کنند ۸ ثانیه است. یعنی هر پاس کاری در زمین خودی تا رسیدن به نیمه زمین حریف باید در ۸ ثانیه انجام شود و راس ۸ ثانیه توپ از خط وسط زمین رد شود در غیر این صورت داور خطا اعلام کرده و توپ در اختیار بازیکنان تیم رو به رو قرار خواهد گرفت.

قوانین زمانی در بسکتبال

قانون ۲۴ ثانیه

در مجموع کلی که یک تیم می‌تواند از زمین خودی تا زمین حریف برنامه یک حمله و به ثمر رساندن گل را با رعایت تمامی ثانیه‌ها، یک توپ را نزد خود نگه دارد در مجموع ۲۴ ثانیه است؛ همچنین نکته بسیار مهمی که در این جا وجود دارد در زدن شوت، توپ بايد حتما به حلقه بخورد تا ۲۴ ثانيه صفر شود و دوباره یک تیم بتواند این تعداد ثانیه توپ را در دستان خود نگه دارد و پایه ریزی حمله دیگری را بکند. اگر توپ به تخته بخورد ۲۴ ثانيه ادامه مي‌يابد و اگر توپ توسط تيم مقابل اوت شود باز هم ۲۴ ثانيه ادامه مي يابد. ۲۴ ثانيه موقعي صفر مي‌شود كه اولا خطا صورت بگيرد و در حالت دوم بازيكن تيم مقابل با پا توپ را به اوت بياندازد. اگر دستگاه ۲۴ ثانيه بوق بزند و توپ از دست بازيكن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول مي‌شود. اگر در هوا با دست بازيكني لمس شود و گل شود گل مردود مي‌باشد و همه این محاسبات توسط تیم داوری اعلام خواهد شد. پس سعی کنید قوانین زمانی بازی بسکتبال که بسیار حائز اهمیت است را بدانید.

قانون نیمه زمین حریف

این قانون همانند پاس رو به عقب در ورزش فوتبال است هنگامی که در نیمه زمین حریف، بازیکنان توپ را در اختیار می‌گیرند. با این تفاوت که در فوتبال اگر در زمین حریف توپ ربایی انجام شود و تمامی راه‌های رو به جلو بسته باشد بازیکنان با پاس رو به عقب و تا کنار دروازه بان نیز اجازه این کار را دارند ولی در بسکتبال اگر در زمین حریف، شما صاحب توپ شوید نمی‌توانید پاس رو به عقب در نیمه زمین خودتان بدهید و این خطا است و توسط داور توپ به بازیکنان حریف داده خواهد شد؛ به عبارتی با توجه به محاسبات زمانی که در بالا گفته شد بازیکنان باید در همان زمین حریف پی ریزی یک حمله درست و حساب شده را بچینند و حتما برای انداختن توپ به داخل سبد تلاش رو به جلو داشته باشند.

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *