9 راز رسیدن به کنترل کامل به عنوان یک گارد راس کوچک اندام

گارد راس

گارد راس ها در هر شکل و اندازه ای یافت می شوند. نیازی نیست که شما بلندتر از 7 فوت وسنگین تر از 300 پوند باشید تا بر حریف خود تسلط پیدا کنید. نیازی نیست که اسکلت شما مثل “شک” یا وزنتان مثل یاو مینگ باشد تا بر زمین مسلط باشید ( اشتباه نکنید… این ها حتما کمک کننده خواهند بود).

گارد راس های کوچک اندام زیادی در طول تاریخ وجود داشتند که شامل الوین هیز (6.9 فوت) کارل مالون (6.9 فوت) چارلز بارکلی (6.7 فوت) دنیس رادمن (6.7 فوت) و خیلی های دیگر می شدند.

 

9 راز تسلط کامل بر زمین به عنوان گارد راس کوتاه قامت

گارد راس

1.آماده رفتن به جنگ باشید

هیچ رازی برای شروع کردن بهتر از آماده جنگیدن بودن نیست. وقتی که کوتاه قد هستید زمین مسابقه به منطقه جنگی تبدیل می شود. آرنج ها پرتاب می شوند، زانو ها به هم می خورند، هل می دهند، تکان می دهند. قضیه خیلی فیزیکی می شود.

شما باید با تمام توان در هر مسابقه بچنگید. هیچ راه دیگری نیست. البته بازی کردن در زمین بسکتبال وقتی که قدتان کوتاه است به همان اندازه ای که فیزیکی است روانی هم هست. شما باید هر بار که وارد زمین می شوید از لحاظ فیزیکی و ذهنی آمادگی کامل داشته باشید.

 

 1. مسر پرواز توپ را پیش گویی کنید

شما باید در حدس زدن مسیر توپ به تبهر کافی برسید. البته شما نمی توانید هر بار این کار را به درستی انجام دهید ولی هرچقدر که توجه بیشتری به این مسئله داشته باشید عملکرد بهتری خواهید داشت.

حدس زدن مسیر حرکت توپ مهارتی نیست که یک شبه بدست بیاورید. این کار به تمرکز بسیار بالا و تمرین های بسیار زیاد نیاز دارد. اما هیچ زمانی به غیر از الان برای انجام دادن آن بهتر نیست. هر وقت که در حال ریباند هستید حدس زدن مسیر توپ را تمرین کنید.

حتی اگر بدانید که توپ به کدام سمت می رود، باز هم به عنوان یک گارد راس کوتاه قد تکمیل ریباند خیلی سخت است مگر اینکه مرحله بعد را نیز اجرا کنید.

 1. از بدن خود برای ساخت فضا استفاده کنید.

یکی از معدود مزیت های بازیکن گارد راس کوتاه قد بودن این است که شما مرکز ثقل پایین تری دارید. شما جنگ پایین آوردن ران های خود را در برابر حریف می برید.

بعد از خواندن راه مخفی شماره 2 بدست آوردن مهارت حدس مسیر توپ، باید از بدن و قدرت خود به عنوان اهرم فشار در برابر حریف استفاده کنید تا آن ها را از جایی که فکر می کنید توپ فرود می آید دور کرده و شانس خود را برای گرفتن آن افزایش دهید. همه اینها برای کامل کردن ریباند می باشد.

به یاد داشته باشید که هر چه زودتر بدن خود را روی حریف بیندازید، فضای بیشتری را برای ریباند فراهم می کنید.

 

 1. موتور فوق العاده ای داشته باشید

هیچ وقت فکر نمیکردم جمله از نات رابینسون را در یک پست وبلاگی استفاده کنم اما برای تعریف گارد راس کوتاه قد هیچ جمله بهتری وجود ندارد…

ترجیح می دهم به جا قد، جرات داشته باشم – نات رابینسون

 • شما باید سریعتر ار حریفان خود زمین را طی کنید.
 • شما باید به صورت خستگی ناپذیر هر توپی که به سمت شما می آید را ریباند کنید.
 • باید به سمت هر توپ از دست رفته شیرجه بزنید.
 • باید به صورت مدام با مدافعان صحبت کنید.
 • باید خیلی سریع واکنش نشان دهید.
 • و خیلی موارد دیگر!

 

 1. جلوتر از حریف خود فکر کنید

شما باید باهوش تر از حریف خود بازی کنید و بازی را از قبل پیش بینی کنید.

اگر شانس این را داشته باشید که حریف خود را قبل از بازی ببینید، و به صورت منظم با آن ها بازی کنید، به این فکر کنید که نسبت به حریف خود چه مزیت هایی دارید.

 • آیا می توانید از محدوده خود خارج شوید و یک پرتاب پرشی انجام دهید؟
 • آیا آن ها تمایل به خطا دارند؟
 • آیا سرعت آن ها پایین است؟

تعیین کنید که در چه شرایطی نسبت به حریف خود برتری دارید و سعی کنید تا جایی که می توانید خودتان را در آن شرایط قرار دهید.

 1. پرتاب پرشی را کامل یاد بگیرید

اگر آنقدر کوتاه هستید که در داخل محوطه نمی توانید آن ها را شکست دهید، زمان آن فرا رسیده است که برای گرفتن چند امتیاز آسان بیرون بیائید ( تا زمانی که حمله تیم شما این اجازه را به شما می دهد).

وقتی که بازیکن مقابل شما آدم بزرگی است که سبد را مسدود می کند، از محوطه بیرون بیائید و تا جایی که می توانید بازی را باز کنید.

این یک مزیت بزرگ برای تیم شماست. اگر شما چند پرتاب پرشی آسان را با موفقیت انجام دهید، حریف مجبور به احترام گذاشتن به پرتاب های شما می شود و با شما بازی می کند. در این حالت محوطه باز شده و هم تیمی های شما می توانند به راحتی به سبد برسند.

 

 1. حرکات فریبنده انجام دهید

وقتی نوبت به حرکات راس می رسد تنها قدرت نیست که می تواند برای شما امتیاز بیاورد. فریبنده بودن، مهارت داشتن و با هوش بودن هم می تواند همین کار را انجام دهد. برای اینکه به عنوان یک گارد راس امتیاز کسب کنید باید کار با پای خوبی داشته باشید. من به همه گارد راس ها توصیه می کنم که پرتاب روی سبد را با هر دو دست یاد بگیرند.

 

 1. عملکرد بدن خود را در بهترین حالت نگه دارید

به عنوان یک گارد راس کوچک اندام باید سریعتر از حریف خود زمین را طی کنید تا موقعیت خود را حفظ کنید. این به معنای آمادگی داشتن است. شما باید در شرایط خوبی قرار داشته باشید، خوب بخورید، و استراحت کافی داشته باشید.

همه ما می دانیم که آدم های بزرگ جثه شرایط بدنی آماده ای ندارند و اگر شما آن ها را مجبور کنید که به سختی کار کنند و در کنار شما بمانند، شما یک حریف خسته خواهید داشت که از میان برداشتن آن ها را برای شما آسان تر می کند. اگر نتوانند پا به پای شما حرکت کنند، موقعیت های پرتاب خوبی بدست خواهید آورد.

 

 1. چرخش توپ را بشمارید

یک داستان جالب درباره دنیس رودمن که یکی از بهترین ریباندر های تمام زمان است را بخوانید که توسط ایسیا توماس گفته شده است:

ما در یک صف ایستاده بودیم، گرم می کردیم و پرتاب می کردیم، و رودمن عقب تر ایستاده بود و پرتاب بقیه را تماشا می کرد. گفتم: “بجنب، تو هم باید با بقیه تمرین کنی. همه دارند گرم می کنند، و تو هم باید پرتاب کنی”جواب داد: ” من دارم چرخش توپ را نگاه می کنم” گفتم: “ببخشید؟” جواب داد: ” مثلا وقتی تو پرتاب می کنی توپ سه بار در هوا می چرخد. پرتاب جو بعضی اوقات سه و نیم تا چهار بار کی چرخد.”

بدین صورت رودمن ریباند کردن را تا مرحله ای خارج از چارت پیش برد. او تعداد چرخش های توپ در پرتاب هر بازیکن تیم را می دانست – اگر به چپ و راست بچرخد، کجا به زمین می افتد و اینکه چند بار می چرخد. او با ریباند مثل یک علم برخورد می کرد و من هیچ وقت کسی را ندیده ام که مثل او حرف بزند یا فکر کند و مثل او دفاع بکند. وقتی در مورد هوش بسکتبال صحبت می کنیم، رودمن در سطح نابغه قرار می گیرد.

گارد راس

نتیجه گیری

اصلی ترین نکته ای که می خواهم هر بازیکن گارد راسی از این مقاله بدست بیاورد این است که بازیکنان راس باید از تواناهایی خود سواستفاده کنند. بازیکنان باید یک قدم به عقب بروند و تعیین کنند که چطور می توانند بهترین کارایی را داشته باشند.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *