16 تمرین متنوع پرتاب توپ در بسکتبال

پرتاب توپ را می توان اساسی ترین و مهم‌ترین مهارت بسکتبال به شمار آورد. در صورتی که بازیکنان شما توانایی بالایی در پرتاب توپ داشته باشند، سطح کلی تیم به شکل غیر قابل انکاری بالا می رود. البته بدون شک تمامی بازیکنان شما در سطح یکسانی در پرتاب توپ قرار ندارند. به همین دلیل می توانید از تمرین هایی که در این مطلب با شما در میان خواهیم گذاشت استفاده کرده و درصد پرتاب موفق تیم خود را به شکل قابل ملاحظه ای بالا ببرید. ادامه مطلب را با بسکتفا همراه باشید.

16 تمرین متنوع پرتاب توپ در بسکتبال

1. تمرین پرتاب 99

توسط این تمرین بازیکنان شما می توانند پرتاب های زیادی را در یک سطح رقابتی بالا انجام دهند. اگر به ماشین ریباند دسترسی باشید می توانید این تمرین را به صورت انفرادی انجام دهید. در غیر این صورت به یک هم تیمی یا دستیار نیاز خواهید داشت.

بازیکن مرتب در اطراف قوس 3 امتیازی تغییر مکان داده و از نقاط مختلف آن به سمت سبد اقدام به پرتاب می کند. البته می توانید فاصله را به دلخواه خود تغییر دهید. به محض وارد شدن توپ، دستیار شما توپ را برداشته و به شما برای پرتاب بعدی پاس می دهد. برای هر پرتاب موفق بازیکن 3 امتیاز دریافت می کند. بازیکن برای از دست دادن یک پرتاب غیر موفق امتیاز از دست نمی دهد اما برای از دست دادن 2 پرتاب پشت سر هم 3 امتیاز از دست خواهد داد. هدف این است که زمان و سرعت رسیدن بازیکن به امتیاز 99 سنجیده شود.

می توانید امتیاز نهایی را بسته به سطح و توانایی بازیکن تغییر دهید اما این عدد باید مضربی از 3 باشد. برای مثال اعداد 33، 45، 60 و 66 را در نظر داشته باشید.

2. تمرین پرتاب 15-12-9-6-3

توسط این تمرین می توانید روی پرتاب های خود در شرایط سرعت بازی کار کنید. تمرین بدین ترتیب است که بازیکن 3 پرتاب در هر مرحله انجام می دهد. پرتاب ها باید از 3 نقطه مختلف پشت خط پرتاب 3 امتیازی باشند. برای مثال می توانید قوس بالای زمین، بال چپ و راست را در نظر بگیرید.

دور از سبد 3 نقطه مختلف توسط مخروط مشخص کنید. در صورتی که یک پرتاب از 3 پرتاب از دست رفت، بازیکن بلافاصله دویده و دور نزدیک ترین مخروط دور می زند. اگر 2 یا 3 پرتاب خود را از دست داد، مخروط های دوم یا سوم که فاصله بیشتری دارند را برای دویدن انتخاب می کند. سپس برای مرحله بعدی از 3 پرتاب خود برمی گردد. در نهایت بازیکن مجموع 45 پرتاب را انجام خواهد داد.

3. تمرین پرتاب واکنشی

اگر به ماشین ریباند دسترسی باشید می توانید این تمرین را به صورت انفرادی انجام دهید. در غیر این صورت به یک هم تیمی یا دستیار نیاز خواهید داشت. بازیکن پشت به سبد و ماشین پرتاب (یا مربی) می ایستد.

لحظه قبل پرتاب بلافاصله به سمت سبد می چرخد. ماشین یا مربی توپ را به هر سمتی پرتاب کرد، بازیکن بلافاصله به آن نقطه رفته، توپ را دریافت کرده و اقدام به پرتاب توپ می کند.

نقطه قوت این تمرین این است که بازیکن برای دریافت توپ تنها دستان خود را دراز نمی کند و نیاز است که بدن خود را کاملاً جابجا کند.

4. تمرین پرتاب ای ام یو

این تمرین روی پاس، دریافت، ریباند و پرتاب عالی تمرکز دارد. بازیکنان شما در این تمرین کاملاً درگیر می شوند و رقابت برای از دست ندادن زمان برای آن‌ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

بازیکنان شما در پشت خط مرکز زمین مستقر می شوند و به گروه های 3 نفری تقسیم می شوند. با سوت مربی یک گروه 3 نفری به سمت توپ حرکت می کنند. یک نفر مسئول پرتاب است و 2 نفر دیگر مسئول ریباند توپ هستند.

هدف این است که قبل از اتمام 1.5 دقیقه بتوانید 35 امتیاز از پرتاب های خود کسب کنید. هر پرتاب 3 امتیازی برای تیم 3 امتیاز در بر دارد. اگر پرتاب 3 امتیازی از دست رفت و 2 نفری که برای ریباند حضور دارند، بلافاصله قبل از برخورد توپ با زمین آن را ریباند کرده و پرتاب زیر سبد موفق انجام دادند، تیم 2 امتیاز دریافت می کند.

اگر پرتاب 3 امتیازی از دست رفت اما توپ یک بار با زمین برخورد کند و سپس ریباند و گل شود، تیم 1 امتیاز دریافت می کند. اگر توپ بیش از یک بار به زمین برخورد کند، تیم شما به ازای هر برخورد بیش از یک بار توپ با زمین یک امتیاز از دست خواهد داد.

پس از پرتاب اول گروه اول، بلافاصله گروه دوم برای پرتاب اول خود به سمت سبد حرکت می کنند. می توانید زمان بازی را در ابتدا بیشتر در نظر بگیرید چون به احتمال زیاد موفق به گرفتن 35 امتیاز در 1.5 دقیقه نخواهید شد.

5. تمرین پرتاب برَد استیوِنز

این تمرین یکی از بهترین و جذاب ترین تمرین های موجود در این لیست است. توسط این تمرین جنبه های پرتابی زیادی را به چالش می کشید. برای انجام این تمرین حداقل یک نفر برای پرتاب و یک نفر برای ریباند نیاز خواهید داشت. اگر به ماشین ریباند دسترسی باشید می توانید این تمرین را به صورت انفرادی انجام دهید.

بازیکن در گوشه زمین با دست‌ها و پاهای آماده پرتاب مستقر می شود. توپ را از ماشین یا مربی دریافت کرده و پرتاب اول خود را انجام می دهد.

حرکت بعدی این است که بلافاصله پس از دریافت توپ یک دریبل به سمت داخل محوطه انجام دهید. می توانید ابتدا پرتاب فریب انجام داده و سپس به سمت داخل دریبل کنید.

حرکت بعدی این است که پس از دریبل توپ اقدام به برش V شکل کنید. در نهایت نیز برش منحنی انجام دهید. بدین ترتیب 2 برش هم‌زمان در این مرحله انجام خواهید داد و به نزدیک پست بالا خواهید رفت.

در مرحله بعدی بازیکن یک برش V شکل از پست بالا انجام داده و به ناحیه بال می رود.

در نهایت نیز بازیکن به مرکز زمین رفته و خط میانه زمین را لمس می کند. سپس بلافاصله با قوس بالای زمین برگشته و پس از دریافت پاس اقدام به پرتاب 3 امتیازی از پشت خط می کند.

6. تمرین پرتاب هم تیمی

توسط این تمرین می توانید پرتاب های زیادی را در بازه زمانی کوتاه به ثمر برسانید. هر بازیکن از هر جای زمین اقدام به پرتاب کرده و بلافاصله توپ خود را ریباند می کند. هنگامی که یک بازیکن در حال ریباند توپ خود است، بازیکن بعدی تغییر مکان داده و برای پرتاب بعدی خود آماده می شود البته اگر پرتاب اول او باشد از همان جایگاه خود پرتاب می کند.

می توانید از پرتاب فریب، برش منحنی و دیگر برش ها جهت ایجاد تنوع در پرتاب استفاده کنید. می توانید این تمرین را با 3 نفر و 2 توپ انجام دهید. می توانید ایجاد رقابت کرده و گروهی که اول به امتیاز 10 برسد برنده خواهد بود.

7. تمرین پرتاب پیش‌بینی دفاع

این یک تمرین پرتاب تیمی است. این تمرین به بازیکنان شما کمک می کند که در فاز حمله بتوانند دفاع را هنگام خارج شدن از اسکرین پیش بینی کنند. این تمرین را می توانید در هر سمت زمین اجرا کنید. بازیکنان شما ابتدا برش V شکل انجام داده و سپس اقدام به برش های زیر می کنند:

  • برش منحنی برای پرتاب زیر سبد
  • برش مستقیم برای پرتاب
  • برش پشت سر برای پرتاب زیر سبد
  • برش فلیر به ناحیه بال برای پرتاب

8. تمرین پرتاب 5 نقطه دوگانه

این تمرین برای ایجاد حالت رقابتی فوق العاده است. 5 نقطه از زمین برای انتخاب از میان آن‌ها تعیین می شود. نقاط را می توانید از فاصله های کم تا پرتاب 3 امتیازی تعیین کنید. این فاصله بستگی به سطح مهارت و سن بازیکنان شما دارد.

اگر بازیکنی دو پرتاب را پشت سر هم از یک نقطه به ثمر رساند، به نقطه بعدی جهت پرتاب بعدی خواهد رفت. اگر 2 پرتاب را پشت سر هم از دست داد، به نقطه قبلی بازمی گردد. هدف این است که سرعت عمل تمام کردن 5 نقطه زمین توسط بازیکن سنجیده شود.

9. تمرین پرتاب زانو

دو تیم از بازیکنان خود تشکیل دهید. هر تیم را در پشت یکی از زانوها (پست بالا) ردیف کنید. بازیکن اول صف توپ را از زانو پرتاب کرده، آن را ریباند کرده و به بازیکن بعدی در صف پاس می دهد. سپس به سمت دیگر زمین می رود، خط عرضی را لمس کرده و به انتهای صف خود برمی گردد.

هر تیم به صورت یک در میان پرتاب انجام می دهد. می توانید با تعیین بازه زمانی یا رسیدن هر تیم به یک امتیاز مشخص تیم برنده را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

10. تمرین پرتاب اسکرین توپ

تنوع بسیاری در این تمرین می توانید ایجاد کنید. همچنین تنها با 1 بازیکن یا یک تیم کامل می توانید آن را اجرا کنید. بازیکن از یک صندلی به عنوان اسکرین استفاده می کند و روی پرتاب ناشی از اسکرین کار می کند. بازیکن می تواند از طریق اسکرین به سمت سبد حمله کند. صندلی را هر جایی از زمین می توانید قرار دهید.

11. تمرین پرتاب کلوزآوت

این تمرین روی پرتاب توپ در حالی که یک بازیکن کلوزآوت انجام می دهد، تمرکز دارد. مدافعین نیز می توانند روی تکنیک کلوزآوت خود در این تمرین کار کنند. در هر نقطه ای از زمین که تمایل دارید می توانید این تمرین را انجام دهید. در این مثال ما از ناحیه بال استفاده کرده ایم. چند نفر از بازیکنان نیز زیر سبد مستقر می شوند.

بازیکنانی که زیر سبد قرار دارند، توپ را به بازیکنان ناحیه بال می سپارند. سپس بلافاصله به سمت او دویده و اقدام به کلوزآوت می کنند. بازیکن صاحب توپ نیز باید در این حالت اقدام به پرتاب موفق کند. این تمرین روی هردو جنبه دفاعی و هجومی کار می کند و به شرایط واقعی بازی نزدیک تر است.

12. تمرین پرتاب و اسکرین

این تمرین هنگام پرتاب پس از فرار از اسکرین کاربرد دارد. یک صف بازیکنان در قوس بالای زمین مستقر می شوند و دو صف نیز در هرکدام از بال های زمین قرار می گیرند. بازیکن بالای زمین توپ را به یکی از بازیکنان بال پاس می دهد. سپس بلافاصله برای بازیکن بال مقابل اسکرین ایجاد می کند.

بازیکن بال از اسکرین استفاده کرده و با دستانی باز از اسکرین خارج می شود. سپس از بال سمت مقابل پاس را دریافت کرده و اقدام به پرتاب توپ می کند.

13. تمرین پرتاب ناشی از ضد حمله

این تمرین برای کار کردن روی پرتاب به صورت تیمی فوق العاده است. توسط آن می توانید پرتاب هنگام بازی انتقالی را در دستور کار داشته باشید.

ابتدا یک صف از بازیکنان با توپ زیر سبد تشکیل می شود. یک صف دیگر نیز در یکی از بال ها مستقر می شوند. بازیکن زیر سبد توپ را به تخته حلقه اصابت می دهد و سپس ریباند را دریافت می کند و سپس بلافاصله جهت ضد حمله پاس روزنه ای را به بازیکن ناحیه بال ارسال می کند.

بازیکن صاحب توپ بلافاصله به ناحیه پست بالا (زانو) در سمت دیگر زمین حمله می کند. بازیکنی که ابتدا پاس روزنه ای را ارسال کرده بود، به سمت دیگر زمین می دود و با دریافت پاس اقدام به پرتاب پرشی خواهد کرد. سپس هرکدام به انتهای صف برمی گردند. نوع پرتاب نهایی را می توانید به دلخواه خود تغییر دهید.

14. تمرین 5 پرتاب پیاپی

بازیکنان شما باید با فاصله 1.8 متر از سبد جایگیری کنند. هنگامی که بازیکنی 5 پرتاب موفق پشت سر هم داشت، یک قدم بزرگ به عقب برداشته و چرخه را تکرار کند. یک بازه زمانی برای آن‌ها تعیین کنید تا مشخص شود چه کسی می تواند بیشترین فاصله را از سبد طی کند.

15. تمرین پرتاب رقابتی 10 در 1

زمان سنج را روی یک دقیقه تنظیم کنید. بازیکن یک دقیقه زمان خواهد داشت که 10 پرتاب 3 امتیازی به ثمر برساند. بسته به سطح بازیکنان می توانید فاصله را کمتر کنید. پس از هر بار پرتاب، بازیکن باید دویده و خط میانه زمین را لمس کند. سپس اقدام به پرتاب بعدی خواهد کرد.

16. تمرین پرتاب فرم

این تمرین را باید بسیار زیاد انجام داد. توسط این تمرین بازیکنان شما فرم صحیح پرتاب را فرا می گیرند. از آنجایی که فرم صحیح پرتاب اهمیت زیادی دارد، به همان اندازه اهمیت این تمرین نیز بالا می رود.

بازیکن شما توپ را در کف دست خود نگه می دارد. سپس توپ را بالا آورده و پرتاب را با دنبال کردن مسیر توپ توسط دست تمام می کنند. دستان بازیکن در نهایت باید به شکل گردن قو باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *