6 مورد از بهترین پرتاب های بسکتبال

6 مورد از بهترین پرتاب های بسکتبال

بهترین پرتاب های بسکتبال به قدری خاص هستند که همیشه در خاطره ها باقی می مانند. بازی بسکتبال به خودی خود هیجان انگیز و جذاب است. حرکات نمایشی و خاص بازیکنان نیز بر جذابیت آن می افزاید. گاهی اوقات چنان هیاهویی در استادیوم های بسکتبال رخ می دهد که با هیچ ورزشی قابل مقایسه نیست. بخصوص اگر رقابت های حرفه ای NBA را دنبال کنید، متوجه صحبت های ما خواهید شد. در این مطلب قصد داریم 6 پرتاب تاریخی ورزش بسکتبال را با همدیگر از بسکتبال‌فا مرور کنیم. پرتاب هایی که لزوماً در زمین بسکتبال رخ نداده اند. ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

6 مورد از بهترین پرتاب های بسکتبال

1- تریک شات پا

تریک شات (Trick shot) به حرکتی غیر قابل باور گفته می شود که انجام آن تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. این حرکت در ورزش هایی مانند بیلیارد بسیار متداول است. با این وجود، حرکت غیر ممکن را نمی توان به ورزش خاصی نسب داد.

بر خلاف آنچه در نتیجه مشاهده می شود، تریک شات نیازمند تمرین بسیار زیاد و دقت فوق العاده ای است. هنگامی که تمرین و مهارت در کنار هم به ثمر بنشیند، نتیجه کار بسیار دلچسب و باورنکردنی است و یکی از بهترین پرتاب های بسکتبال را رقم می زند.

در این ویدیو یک مرد جوان با مچ دست شکسته، در حال ورجه وورجه روی ترمپولین است. در میان بالا و پایین پریدن خود نیز از فاصله 20 متری توپی به سمت تور بسکتبال پرتاب می کند. توپ در کمال تعجب داخل تور می افتد و صحنه ای جذاب را رقم می زند.

2- رکورد جهانی بلندترین پرتاب بسکتبال

اگر پرتاب توپ بسکتبال از روی ترمپولین با پا برایتان امری عادی است که هر روز صبح ناشتا انجام می دهید و شما را متعجب نمی کند، شاید این مورد نظر شما را جلب کند. باید اقرار کنید که پرتاب توپ بسکتبال از بالای یکی از بلندترین سدهای جهان و از ارتفاع 180 متری داخل تور بسکتبال کار هر کسی نیست.

گروه استرالیایی «هاو ردکیولس» (How Ridiculous) که شیرین کاری های خود را از طریق کانال یوتیوبی به همین نام منتشر می کنند، با انجام این پرتاب توانستند رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کنند و یکی از بهترین و زیباترین پرتاب های بسکتبال را به خود اختصاص دهند. در نوامبر سال 2016 این گروه به کشور سوئیس سفر کردند و بر فراز سد ماووُیسین (Mauvoisin Dam) اقدام به ثبت رکورد جهانی گینس کردند. آنها تنها پس از 3 بار اقدام به پرتاب موفق به چسباندن توپ به تور شدند. منظره زیبا و بی نظیر سوئیس و سد مربوطه نیز به گفته آنها بخش اصلی ماجراجویی این گروه استرالیایی است.

3- پرتاب فول کرت

یکی از زیباترین و بهترین پرتاب های بسکتبال پرتاب فول کرت (Full court) یا «تمام زمین» نام دارد. این شوت زمانی رخ می دهد که زمان کافی برای طی کردن طول زمین و طراحی حمله وجود ندارد. بهترین راهکار این است که در اسرع وقت توپ را از حریف گرفته و از هر جای ممکن به سمت تور حریف پرتاب کنید. گاهی اوقات این پرتاب بسیار حیاتی است و باعث تغییر سرنوشت بازی می شود.

در این ویدیو اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که بازی 88 به 88 مساوی است. تیم زردرنگ دارای 2 پرتاب خطای 2 امتیازی است. اولی را به گل تبدیل می کند و نتیجه 88 به 90 به نفع آنها رقم می خورد. پرتاب دوم اما به گل تبدیل نمی شود. در آخرین لحظه که حدود چند ثانیه است تیم مشکی رنگ اقدام به پرتاب توپ ریباند و فول کورت می کند و توپ به گل تبدیل می شود. همین پرتاب 3 امتیازی باعث برد 91 به 90 این تیم شده و شادی را به اردوی آنها می آورد.

پرتاب چنین توپ هایی تمرین و دقت بسیار بالایی نیاز دارد. برخی افراد متخصص این گونه پرتاب ها هستند و در لحظات اینچنینی مسئول پرتاب فول کورت می شوند. پرتاب توپ از این فاصله قدرت فیزیکی بالایی نیاز دارد. همچنین دقت بسیار زیادی برای انداختن توپ داخل تور نیاز است. فشار روحی بالایی که بازی های اینچنینی به بازیکن وارد می کند نیز بر اهمیت این گونه پرتاب ها می افزاید.

4- میسدانک

یکی از حرکت هایی که گاهی اوقات در بسکتبال رخ می دهد، از دست دادن توپ به دلیل اقدام به پرتاب های نمایشی قدرتی است. به این گونه حرکات که به لبه حلقه برخورد کرده و به بیرون بازمی گردند، میسدانک (Missed dunk) گفته می شود. این حرکت بیشتر اوقات هنگام اقدام به پرتاب نمایشی اسلم دانک اتفاق می افتد. البته این حرکت را نمی توان جزء بهترین پرتاب ها به شمار آورد چون در اصل توپ وارد تور نمی شود اما یکی از زیباترین میسد دانک های نمایشی بسکتبال را در این ویدیو شاهد هستیم.

5- فرود مرگبار

آدام وَدِل (Adam Waddell) در حرکتی زیبا اقدام به ربودن توپ از حریف می کند. طول زمین را طی می کند و با یک اسلم دانک زیبا توپ ریباند شده را وارد تور حریف می کند. غافل از اینکه هنگام فرود یکی از عجیب ترین و مرگبارترین فرودهای زمین بسکتبال را رقم می زند. پس از گل شدن توپ، وی یک چرخش نزدیک به 270 درجه کرده و با سینه روی زمین می افتد. آدام در این حرکت شانس می آورد که به سر او ضربه ای وارد نمی شود وگرنه یکی از ناگوارترین اتفاق های زمین بسکتبال رخ می داد.

6- یک الیوپ فوق العاده

الیوپ (Alley-oop) به حرکتی ترکیبی و نمایشی در بسکتبال گفته می شود. یکی از بازیکن ها توپ را به سمت تور پرتاب می کند اما در اصل قصد او پاس دادن به هم تیمی خود است. بازیکن دیگر نیز معمولاً در اقدامی نمایشی توپ را داخل تور می اندازد. گاهی اوقات پاس های متوالی و پرشمار بازیکنان باعث گیج شدن تیم حریف شده و در نهایت گلی زیبا و به یاد ماندنی را رقم می زند و این گل توسط یکی از بهترین پرتاب های بسکتبال به ثمر می رسد.

در این ویدیو توپ پس از 2 پاس در نهایت با یک اسلم دانک زیبا به گل تبدیل می شود. حرکت الیوپ هم نیازمند تمرین بیشمار و هماهنگی بسیار بالای بازیکنان دارد. البته نتیجه کار بسیار زیبا و تماشاگرپسند خواهد بود.

نظر شما در خصوص لیست ما چیست؟ کدام یک از این ویدیوها را بیشتر می پسندید؟ شاید شما نیز حرکت خاطره انگیز، خاص و به یاد ماندنی دیگری از دنیای بسکتبال به یاد دارید که در لیست ما اشاره ای به آن نشده است. از به اشتراک گذاشتن دیدگاه های خود با ما دریغ نکنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *