8 نکته پنهان با شروع دوباره لیگ NBA

پس از 4 ماه و نیم، NBA تقریبا به نقطه شروع نزدیک شده است. تنها چند هفته به شروع رقابت ها مانده و اگر همه چیز خوب پیش برود، 3 ماه دیگر قهرمان رقابت ها مشخص خواهد شد. میلیواکی باکس، لس آنجلس لیکرز و لس آنجلس کلیپرز، شان های اصلی قهرمانی هستند ولی مطمئنا اتفاقات پیش بینی نشده ای در اورلاندو فلوریدا، پیش روی فوتبال دوستان خواهد بود. در زیر، 8 نکته نامشخص و مجهول را درباره لیگ و بازیکنان بزرگش بررسی کرده ایم.

پاسکال سیاکم: آیا او می‌تواند تیمش را به قهرمانی برساند؟

ساکم بهترین بازیکن فینال سال 2019 بود. او 17 شوت کرد و 32 امتیاز کسب برای تیمش به دست آورد. حالا تورنتو رپترز امیدوار است که در غیاب لئونارد، سیاکم بتواند به تیمش در دفاع از عنوان قهرمانی کمک کند. سیاکم از ستاره های نادیده NBA به حساب می‌آید. او در سال 2016 در رده بیست و هفتمین بازیکن برتر قرار گرفت و در فصل حضورش در لیگ روکی، 4 امتیاز در هر بازی برای تیمش کسب کرد. 4 سال بعد، او یکی از بهترین بازیکنان لیگ است.

او دفاع کردن و مسیر بستن و توپ دزدی را به خوبی اجرا می‌کند و یک شوت زن درجه یک است. حرکات تند و ناگهانی اش به امضایش در زمین بسکتبال تبدیل شده و همچنین توانسته آمارش را در هنگام تصاحب توپ بهبود ببخشد. او حالا در هر بازی به صورت میانگین6 شوت 3 امتیازی می‌زند که 36% شوت‌ها به امتیاز تبدیل می‌شوند که همین آمار نشان می‌دهد که او شرایط بسیار خوبی در کنفرانس شرق دارد.

هر چند آمار امتیاز آوری سیاکم به خاطر اینکه این فصل بیش از فصول گذشته استفاده شده، کاهش یافته است ولی تورنتو با حضور او در زمین تشنه موفقیت است. آنها در 100 باری که در حضور او در زمین صاحب توپ شده اند، 112.8 امتیاز کسب کرده اند ولی در غیاب او این آمار به 106.8 کاهش یافته است.

تورنتو دائما روی لئونارد تکیه کرده ولی حالا با توجه به شرایطی که پیش آمده، به نظر باید نقطه اتکا تغییر کند و آنها به سیاکم رو بیاورند.

بم آدبایو: آیا او می‌توند جیانیس آنتتوکونمپو را متوقف کند؟

میلواکی باکس شاید بهترین تیم شرق باشد ولی  اگر بتوانید آنتتوکونمپو را متوقف کنید و جلوی شوت‌های 3 امتیازی شان را بگیرید، می‌توانید شکستشان دهید و این دقیقا کاری بود که میامی هیتس روز دوم مارس انجام داد.

آنتتوکونمپو بدترین فصل روز فصلش را پری کرد در حالی که 16 امتیاز به حریف داد، از 18 شوتش تنها 13 امتیاز حاصل شد و آمار تیمش در شوت‌های 3 امتیازی را به 20.6 درصد کاهش داد. آیا این بازی یک لغزش میان فصلی بود؟ شاید ولی میامی در این فصل 2-0 از باکس جلوست و ترکیب میامی متشکل از بازیکنی است که می‌تواند با بازیکنان قد بلند حریف روبرو شود.

 

 

آدبایو 6 فوت و اینچی، 255 پوند وزن دارد و برای دفاع به سبک امروزی در NBA ساخته شده است. او از فیزیک بسیار قدرتمندی برخوردار است و در هنگام حملات حریف این قدرت را دارد که ضربات آنها را بلاک و ریباند کند و خیلی سریع در پست گارد ظاهر شود. شواهد نشان می‌دهد که او بهترین گزینه برای متوقف کردن آنتتوکونمپو است.

این موضوع را هم در نظر بگیرید: از 15 مدافعی که حداقل 50 بار مقابل آنتتوکونمپو در این فصل قرار گرفته اند، هیچگاه کسی نتوانسته آمار او را بیش از آدبایو خراب کند. آنتتوکونمپو مقابل او 20 شوت داشت که تنها 9 امتیاز از آنها کسب کرد. هیچ چیز مشخص نیت ولی آدبایو به نظر کسی است که در شرق می‌تواند آنتتوکونمپو را متوقف کند. اگر ادامه فصل مثل همیشه NBA باشد و شگفتی پیش رو داشته باشیم، میامی هیتس می‌تواند میلواکی را در شروع دوباره فصل متوقف کند.

جیسون تیتوم: آیا او حمله خواهد کرد؟

تیتوم از جمله بهترین بازیکنان جوان شرق است و اگر روی دور باشد، تیمش را هم به اوج برمی‌گرداند. تیتوم  فصل گذشته روزهای خوبی را کنار کایر آیروینگ سپری نکرد ولی در این فصل، تقریبا در هر بازی 24 امتیاز کسب کرده است.

تیتوم با چند روش و راه آسان توانسته دقت شوتزنی اش را بسیار بهبود ببخشد. او به اندازه کافی برای حمله کردن به سمت سبد قدبلند است که همین باعث شده آمار شوت های در حال حرکتش از فصل گذشته که 21% شوت هایش بود به 30 درصد برسد. این باعث شده تا تاثیر شوت‌هایش بالا برود و البته خطاهای بیشتری نیز روی او انجام می‌شود. به عنوان یک شوت زن پرشی، جیسون شوت‌های با مسافت کم را کنار گذاشت و تصمیم گرفت به عقب تر برود. سال گذشته،  180 شوت پرشی اش با آمار 0.77 به سبد رسید. امسال  همچنین آمار شوت‌های با گام رو به عقبش به 1.05 امتیاز در هر بازی رسیده که نسبت به فصل قبل خیلی بهتر شده است.

این ها همگی آمار امیدبخش تیتوم در سلتیک است ولی سوال اصلی اینجاست که آیا تیتوم آماده است تیمش را در اورلاندو به روزهای خوب بازگرداند؟ اگر او بتواند به بازیکنی تبدیل شود که امتیازات زیادی کسب می‌کند، کار کمب واکر و گوردن هیوارد و البته خط حمله بوستون، راحت تر خواهد شد.

کریس میدلتون: آیا او آماده است در زمان افت آنتتوکونمپو جایش را پر کند؟

میلواکی به یکی از بهترین تیم‌های چند سال اخیر NBA تبدیل شده ولی آنها یک مشکل دارند. اگر تیمی بتواند جلوی ستاره تیم را بگیرد، کاملا آسیب پذیر می‌شوند. درست همینجا نوبت درخشش میدلتون است. او نه تنها دومین بازیکن برتر میلواکی است بلکه او می‌تواند نقشه دوم تیم باشد، وقتی که آنتتوکونمپو متوقف شده است.

میدلتون به عنوان یکی از موثرترین بازیکنان لیگ در شوتزنی شناخته می‌شود. او در طول فصل فوق العاده کار کرد و هم در کسب امتیازات در طول بازی ها و هم در موفقیت شوت‌ها، بهترین عملکردش را داشت ولی اگر این خصوصیات به ادامه فصل که به زودی آغاز خواهد شد، منتقل نشود، بی معنی خواهد بود.

فصل گذشته در فینال کنفرانس شرق، وقتی میلواکی بیش از همیشه به میدلتون نیاز داشت، او کاملا محو شده بود. در 3 بازی که یکی از بازی ها با شکست میلواکی با 6 امتیاز اختلاف به پایان رسید، میدلتون 16 شوت 3 امتیازی زد که فقط 9 امتیاز کسب کرد. در بازی پنجم نیز او 9 شوت 2 امتیازی داشت که فقط 6 امتیاز به دست آورد.

برای اینکه تیم به سطحی بالاتر برسد و برای اینکه آنتتوکونمپو قراردادش را تمدید کند، نباید چنین عملکردهایی از بازیکنانی مثل میدلتون دیده شود.

پل جرج: آیا او آماده درخشش است؟

همه ما می‌دانیم که جرج چه بازیکن فوق العاده ای است ولی هنوز باید خودش را ثابت کند.  تیم او از سال 2014 و فینال کنفرانس شرق که مقابل لبران جیمز و میامی هیت برگزار شد، نتوانسسته به دور دوم رقابت های حذفی صعود کند. سال گذشته، و در دیدارهای پلی آف، بهترین لحظات بازی جرج ثبت شد. وقتی که او با 3 امتیازی های فوق العاده و متوالی اش، تیمش را به پیروزی رساند.

ولی این ها مربوط به گذشته بود و حالا جرج 30 ساله است و در بهترین شرایط فیزیکی اش قرار دارد و این بهترین فرصت برای اوست که به پیروزی برسد. کلیپرز در این فصل فوق العاده بوده اند و جرج و لئونارد هر دو روی زمین، عملکردی عالی داشته اند. اگر یک نگرانی وجود داشته باشد، آن هم سبک هجومی بازی جرج است. او در طول زمان سبک بازی هجومی اش را نیز عوض کرده و حالا بیشتر سعی می‌کند پرش های بلندی داشته باشد تا به سبد برسد. این فصل، او بهترین درصد تبدیل شوت‌های 3 به امتیاز را داشته است. در فصل جاری، جدول امتیازات بازیکنان نشان می‌دهد که او متخصص 3 امتیازی است ولی در طول بازیها، لحظاتی وجود دارد که او باید فراتر از یک 3 امتیاز زن باشد.

 

 

در حال حاضر هنوز تکلیف حضور لئونارد مشخص نیست بنابراین، این وضعیت، جرج را به یکی از ناشناخته ترین عناصر تبدیل می‌کند. لئونارد و رپترز فصل گذشته قهرمانی لیگ را با تلاش بازیکنان بزرگی مثل مارک گسول ، سرژ ایباکا و کایل لووری به دست آوردند. اگر کلیپرز قصد دارد قهرمان رقابت ها شود، نقش دوم این قهرمانی به جرج سپرده شده است.

دوایت هارد: آیا او می‌تواند با بزرگان غرب رقابت کند

آیا دوایت هارد هنوز هم خوب است؟ در سن 34 سالگی،  کاندید سابق جایزه MVP در ترکیب تیمش قرار نمی‌گیرد و از لحاظ دقایق بازی، کمترین میزان دوران بازیگری اش را تجربه می‌کند، همچنین از لحاظ امتیازگیری و ریباند نیز در پایین ترین وضع است.  با این حال اینکه فکر کنیم دوران او به کلی تمام شده و چیز خاصی از او در اورلاندو نخواهیم دید، تصور اشتباهی است.

در طول 8 فصل به همراه مجیک، او به طور میانگین در هر بازی 18 امتیاز کسب کرد و 13 ریباند داشت.  او 4 بار در صدر جدول ریباند و 2 بار در صدر جدول بلاک قرار گرفت ولی پس از آن، روزهای اوج او رو به سقوط رفت. البته در سوی دیگر، بازیکنی مثل مارک گسول نیز در NBA بازی می‌کند که در 34 سالگی، با درخشش های بی نظیرش تیمش را به قهرمانی رقابت ها رساند. حال باید دید آیا هوارد هم می‌تواند کار مشابهی مثل او انجام دهد؟

این احتمال وجود دارد که فینال کنفرانس غرب بین کلیپرز و لیکرز برگزار شود و هووارد می‌تواند در این بازی احتمالی، کلید موفقیت لیکرز باشد. کلیپرز در خط حمله کمی برتری دارند ولی هووارد می‌توند هارل و زوباک را مهار کند که همین موضوع کمک بسیار بزرگی به لیکرز خواهد بود.  ولی هووارد باید نسبت به دیدار پیشین تیمش مقابل رقیب همشهری بهتر کار کند. در 38 دقیقه ای که او در طول 3 بازی مقابل کلیپرز انجام داد، لیکرز به ازای 100 امتیاز، 13 امتیاز کمتر از زمانی که لیکرز روی نیمکت بود کسب کردند. با توجه به چنین شرایطی، لیکرز ممکن است که شرایط صعود به دور بعد را پیدا نکند.  همین باعث می‌شود که هووارد به دنبال بهبود پست  و شرایط بازی  باشد.

راسل وستبروک: آیا او می‌تواند به صورت قانونی بسکتبال بازی کند؟

وستبروک یکی از غیرقابل پیش بینی ترین بازیکنان لیگ است. او در عین حال می‌تواند یک بازیکنان با استعداد و یک گارد افتضاح باشد. البته مثبت اعلام مثبت بودن تسست کرونا او، کمی اوضاع تغییر کرده و او کمی دیرتر به جمع هم تیمی هایش اضافه می‌شود. وست بروک یکی از بهترین گاردهای هجومی این چند سال است ولی مشکل او شاید همواره جایگیری های اشتباه بوده است. وستبروک همواره روی پرتاب 3 امتیازی‌ها از نقاطی اشتباه پافشاری کرده و همین موضوع، آمار او در تاثیرگذاری را در طی سال‌ها کاهش داده است. اواسط ژانویه بود که وستبروک رویکردش را تغییر داد، نتیجه فوق العاده بود. در 34 بازی ابتدایی اش در لیگ، وستبروک 4.9 سه امتیازی در هر بازی زد که 23.6 درصد آنها به امتیاز تبدیل شد.

در 19 بازی پیش از پایان لیگ، وستبروک تنها 1.9 شوت 3 امتیازی در هر بازی داشت و این در حالیست که به طور میانگین در هر بازی 32.3 امتیاز کسب کرده بود. این تغییر در رویکرد وستبروک باعث شده تا او به بازیکنی موثر تبدیل شود. در این 19 بازی، بیش از نیمی از شوت‌هایش از نزدیک سبد بوده که این در قیاس با 34 بازی اول فصل که 36 درصد شوت‌هایش از نزدیکی سبد بوده نشان از تغییر است. وست بروک انگیزه بالایی برای موفقیت هیوستون دارد ولی باقی بازیکنان اینگونه نیستند.

هیوستون همچنین 4 بازی از 5 بازی اخیرش را در وقت‌های تلفش ده باخته ولی شاید این توقف بازی ها به مایک دی آنتونی، سرمربی این تیم فرصت داده تا استراتژی بهتری پیدا کند تا هم وستبروک برنده باشد هم تیم. باید دید چه چیز در انتظار ماست.

دوناوون میتچل: آیا او آماده ساطه بر بازی است

یوتا به میچل نیاز دارد تا بهترین بازی های عمرش را به نمایش بگذارد.  میچل در حال حاضر بهترین بازیکن جوان جهان است  ولی آیا آماده است بهترین نمایش هایش را به عرضه بگذارد تا تیمش به نیمه نهایی برسد؟ با مصدومیت بویان باگدانوویچ، دومین امتیاز آور تیم، یوتا باید فکری کند تا امار میچل در بازی های پیش رو بهتر شود . او یکی از بهترین امتیازآوران جوان است .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *