آشنایی با تیم‌های فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ NBA؛ اوکلاهاما سیتی تاندر

شبیه به اکثر تابستان‌های لیگ NBA، تابستان سال ۲۰۱۹ نیز پر از نقل و انتقالات آزاد و جابجایی جذاب بازیکنان بود. از مدافع عنوان قهرمانی، تورنتو رپترز بگیر تا دیگر تیم‌های لیگ، واژه «تغییر» کاربردی‌ترین واژه برای توصیف ساختن ترکیب تیم‌های حاضر در فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ NBA است. حالا تیم اوکلاهاما سیتی را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با تیم اوکلاهاما سیتی تاندر

به همین منظور می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر ۳۰ تیم حاضر در لیگ NBA این فصل:

این قسمت: اوکلاهاما سیتی تاندر

رکورد فصل قبل: ۴۹ پیروزی در مقابل ۳۳ باخت، شکست در راند اول مرحله پلی‌آف

کلیدی‌ترین بازیکنان جذب شده: کریس پال (ترید)، شای گیلگئوس الکساندر (ترید)، دنیلو گالیناری (ترید)، داریوژ بازلی (درفت)، مایک موسکالا (نقل و انتقالات آزاد)
مهم‌ترین بازیکنان جدا شده: راسل وست بروک، پال جرج، پاتریک پترسون، جرمی گرنت، مارکیف موریس

فصل قبل:
فصل با خوبی و خوشی شروع شد. پال جرج به پیشنهاد لیکرز پاسخ منفی داد و قراردادش را با اوکلاهاما سیتی تاندر تمدید کرد- و با یک خداحافظی ویرانگر از این تیم جدا شد. اتفاقی که برای اوکلاهاما سیتی تاندر چیزی میان خوب بودن و بد بودن بود. نکته مثبتش این بود که پال جرج که بهترین عملکرد دوران حرفه‌ای‌اش را انجام داد و در نظرسنجی MVP رتبه سوم را بدست آورد و در زمان مناسبی بهترین بازیکن برای تاندر بود و برای این تیم میانگین ۲۸ امتیاز، ۲.۲ توپ‌ربایی، ۸.۲ ریباند و ۴.۱ اسیست را در هر بازی بدست آورد. این آمار به لطف حضور راسل راسل وست بروک و فضاسازی فوق‌العاده این بازیکن برای پال جرج بدست آمد. به نظر می‌رسید راسل وست بروک می‌خواست پال جرج خوشحال باشد و برای همین کارایی وست بروک به ۳۰.۱ درصد تقلیل یافت، یعنی کمترین آمار وست بروک در دهه گذشته. درصد پرتاب‌های امتیازآور او حتی به ۴۲.۸ درصد رسید و آمارش در هر دو زمینه پرتاب ۳ امتیازی و پرتاب آزاد به طور قابل توجهی کاهش یافت و این در حالی بود که وست بروک در فصل ۱۷-۲۰۱۶ بهترین آمار را در این زمینه‌ها از خود به جای گذاشته بود. اما راسل وست بروک با همین آمار پایین خود یک میانگین تریپل دبل را برای سومین فصل متوالی به نام خود ثبت کرد (۲۲.۹ امتیاز، ۱۱.۱ ریباند و ۱۰.۷ اسیست در هر بازی)

پال جرج به ستاره بی‌چون و چرای اوکلاهاما سیتی تاندر تبدیل شده بود و ترید او سم پرستی، مدیر ورزشی این تیم را شوکه کرد. به طور کلی، این آل استار بخش عمده‌ای از برنامه‌های فاز هجومی و بازیسازی اوکلاهاما سیتی تاندر را انجام می‌داد. تاندر از جرمی گرنت سیری نزولی را تجربه کرده بود، مهاجمی که بالاخره توانست یک پرتاب ۳ امتیازی درست داشته باشد. استیون آدامز هم سنتر قابل اعتمادی بود. اما آن‌ها برای یک فصل اندره رابرتسون، عنصر دفاعی تیم خود را به خاطر جراحی زانو از دست دادند. پیشرفت ترنس فرگوسن، گارد-فوروارد تاندر به عنوان یک پرتاب‌گر و بازیکن چرخشی فراتر از انتظارات بود. و برای دومین فصل متوالی، ترکیب پال جرج و راسل وست بروک برای فرار از راند اول مرحله پلی‌آف کافی نبود. خلاصه‌ای از تابستان تاندر: در یکی از هفته‌های نقل و انتقالات آزاد، سم پرستی، مدیر ورزشی اوکلاهاما سیتی تاندر پیامی دریافت که به این زودی‌ها فراموش نخواهد کرد: پال جرج، درخواست کرد که به لس آنجلس کلیپرز ترید شود. این شروع حوادث شوکه‌کننده در تاندر بود، موتور محرک وقایعی بود که ترکیب تاندر را ضعیف‌تر کرد و هزینه آن جدایی دو بازیکن کلیدی آن‌ها بود- یکی از آن‌ها راسل وست بروک، بازیکن وفادار و سخت‌کوش تاندر بود.

اوکلاهاما سیتی

اگرچه حذف در مرحله پلی‌آف به دست پورتلند بلیزرز دلسرد کننده و تا حدی شرم‌آور بود اما نه پرستی و نه اوکلاهاماسیتی تاندر پیش‌بینی جدایی این دو بازیکن را نمی‌کردند. با احتساب همه موارد، راسل وست بروک و پال جرج یک رابطه کاری خوب با یکدیگر داشتند و اوکلاهاما سیتی تاندر اگرچه نتوانست به راند دوم پلی‌آف راه پیدا کند اما در میان مدعیان لیگ بود. اما درخواست ترید پال جرج تمام برنامه‌های پرستی را بهم ریخت. او هرگز فکر نمی‌کرد چنین امری رخ دهد و ناگهان مجبور شد مسیر تیم را تغییر بدهد. پال جرج می‌خواست به کوای لنارد در لس آنجلس کلیپرز ملحق شود و موج آن به راسل وست بروک نیز رسید. بعد از ۱۱ فصل حضور در اوکلاهاما سیتی تاندر، وست بروک تمایلی نداشت که بخشی از ترکیب بازسازی شده این تیم باشد. بنابراین در عرض چند هفته ۲ انتقال بسیار بزرگ را پیش‌روی خود دید. اما از این موقعیت نهایت استفاده را برد و اوکلاهاما سیتی در مراسم درفت آتی ۷ پیک راند اول لس آنجلس کلیپرز و هیوستون راکتس (که دو پیک در اصل به میامی هیت تعلق دارد) همراه با ۴ جانشین راند اول در اختیار خواهد داشت. این توافق می‌تواند دست لس آنجلس کلیپرز و هیوستون راکتس را تا سالل ۲۰۲۶ در پوست گردو بگذارد و اوکلاهاما سیتی تاندر از این موقعیت نهایت استفاده را خواهد برد. اگر هم چیزی عاید این تیم نشود، تاندر می‌تواند این پیک‌ها را در آینده مبادله کند. اساساً این کار پرستی، بهترین کاری بود که می‌توانست در خصوص جدایی پال جرج و راسل وست بروک انجام دهد. کریس پال می‌گوید به ترید شدن به اوکلاهاما سیتی تاندر به عنوان یک فرصت می‌نگرد. پرستی یک راند اولی دیگر را هم جذب کرد، این بازیکن از دنور ناگتس است، یکی از ده پیک برتر سال ۲۰۲۰ در ازای انتقال جرمی گرنت! با توجه به اینکه ترکیب باید بازسازی می‌شد، اوکلاهاما سیتی تاندر به قراردادش با جرمی گرنت که در تابستان آینده به بازار نقل و انتقالات آزاد وارد می‌شد خاتمه داد.

اما پرستی با مسائل مختلفی باید دست و پنجه نرم کند و این یکی از بزرگترین سؤالات این فصل تاندر خواهد بود: چه استفاده‌ای از کریس پال می‌شود کرد؟ پال ۳۴ ساله بخشی از توافق با هیوستون راکتس بود و این یک توفیق اجباری برای اوکلاهاما سیتی تاندر است. تاندر به پائل نیازی نداشت و گیلگئوس الکساندر آینده تیم را در این پست تضمین می‌کرد. در کنار همه این‌ها، پال جرج در آخرین سال‌های دوران بازی‌اش برای حفظ سلامت خود خواهد جنگید. وی در  ۱۷۷ بازی از ۲۴۶ بازی در فصل عادی در سه فصل اخیر حضور داشته و در حال حاضر یک بازیکن پیروز برای تاندر به حساب می‌آید. او احساسی خنثی را به اوکلاهاما سیتی تاندر برای حفظ خود خواهد داد. اما، شاید تاندر هیچ انتخابی در این رابطه نداشت. او قراردادی دو ساله به ارزش ۸۰ میلیون دلار با تاندر منعقد کرد که در صورت توافق در سال سوم می‌تواند به ۴۴ میلیون دلار بسط داده شود. این یک موقعیت حساس برای پرستی و همچنین کریس پال است که هرگز نتوانسته در لیگ NBA قهرمانی را تجربه کند و مطمئناً ترجیح می‌دهد در موقعیتی باشد که برای یک تیم مدعی بازی کند. یکی از سناریوها یا یکی از امیدواری‌ها برای پرستی و کریس پال این است که یک تیم مستأصل قبل از ددلاین نقل و انتقالات به درون گود وارد شود و پیشنهاد یک قرارداد را بدهد، حالا امسال یا سال بعد، فرقی نمی‌کند. اگر اوکلاهاما سیتی تاندر حداقل یک فصل دیگر کریس پال را در تیم خود حفظ کند، او را به پایان قراردادش نزدیک‌تر خواهد کرد و ارزش انتقال قرضی او بیشتر خواهد شد. به طور کلی، اوکلاهاما سیتی تاندر یک تابستان گیج‌کننده با فراز و نشیب‌های بسیار را گذراند. پرستی یک مدیر ورزشی زیرک باقی ماند و تلاش کرد تا ترکیب اوکلاهاما سیتی تاندر را بازسازی کند. نتیجه این تلاش مثبت بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *