• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • بررسی یک احتمال؛ آیا فصل ۲۱-۲۰۲۰ بسکتبال NBA در روز کریسمس آغاز خواهد شد؟

بررسی یک احتمال؛ آیا فصل ۲۱-۲۰۲۰ بسکتبال NBA در روز کریسمس آغاز خواهد شد؟

بسکتبال NBA

با تعلیق مسابقات فصل جاری بسکتبال NBA به دلیل پاندمی ویروس کرونا همه این سؤال را می‌پرسند: لیگ چه زمانی آغاز خواهد شد و اگر آغاز شود شکل برگزاری به چه صورتی خواهد بود؟

نگاهی به وضعیت بسکتبال NBA

واقعیت این است که هنوز زود است در مورد این مسئله صحبت کنیم. آدام سیلور، کمیسیونر بسکتبال NBA در گفتگو با راچل نیکولز خبرنگار CNN تا همین حد به این موضوع پاسخ داد و وقتی از او درباره گزینه‌های احتمالی زمان بازگشت دوباره پرسیدند در جواب گفت:

صادقانه می‌گویم نمی‌دانم و این ندانستن فقط برای این است که هیچ احساس کافی و خوبی از مدت زمانی که این مسئله ما را درگیر خود می‌کند ندارم. سیلور به این خوشبین بود که قسمتی ز فصل را می‌توانستند بدون مشکل سپری کنند اما بر این عقیده بود که امنیت و سلامت بازیکنان و هواداران همیشه در اولویت قرار دارد.

علیرغم این عدم اطمینان، از گزارشات معتبر به وضح آشکار است که لیگ در فصل ۲۰-۲۰۱۹ به شکلی باید پایان پذیرد. می‌توانیم به عنوان مثال به جدیدترین مقاله مارک اشتین اشاره کنیم. اشتین به تمایل غالب برای جلوگیری از ناتمام ماندن فصل استناد می‌کند و همچنین از زیان‌های مالی شدید به عنوان انگیزه‌ای برای یافتن راه جهت ادامه بازی‌ها سخن می‌گوید. انگیزه دوم در متن بالا نکته کلیدی ماجرا است. همانطور که در متن اشتین می‌خوانیم، حتی قبل از شیوع بیماری کوید ۱۹ سیلور چندصد میلیون دلار ضرر و زیان را به دلیل مباحثه به وجود آمده میان دریل موری و مقامات چینی پیش‌بینی کرده بود و اگر لیگ NBA تصمیم به برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر می‌گرفت، تام هابرستروه، خبرنگار NBC Sport تخمین زد که در نتیجه از دست دادن درآمد بلیت‌فروشی ۵۰۰ میلیون دلار ضرر و زیان به بار خواهد آمد که حتی موارد تلویزیونی و تبلیغاتی نیز در آن لحاظ نشده است. طرح‌های اخیر ضرر و زیان مالی ۱ میلیارد دلاری یا بیشتر را به بار خواهد آورد.

بسکتبال NBA

این ارقام مطمئنم در مقابل ذهن مالکانی که درگیر این موج پرتلاطم شده‌اند رژه می‌رود. اشتین همچنین گزارش می‌دهد که مقامات کلیدی NBA از تغییرات کلیدی استقبال می‌کنند که از آن جمله می‌توان به برگزاری مسابقات فینال بسکتبال NBA در ماه آگوست، انتقال نقل و انتقالات آزاد به ماه سپتامبر و شروع فصل ۲۱-۲۰۲۰ در روز کریسمس اشاره کرد. در اینجا، ملاحظات مالی را دوباره باید مدنظر قرار دارد. مطئمناً به عقب انداختن یک سوم از فصل عادی ۲۱-۲۰۲۰ هزینه‌ای را در برخواهد داشت اما مالکان مطمئناً این راهکار را به جای از دست دادن کل درآمد بازی‌های پلی‌آف انتخاب خواهند کرد. طبق مقاله اشتین، مباحثات بر روی این جدول زمانی تا آن‌جا جدی دنبال می‌شود که مقامات لیگ به طور مستقیم به دنبال تاریخ‌ها و ورزشگاه‌های بالقوه (ورزشگاه‌های جی لیگ و دیگر ورزشگاه‌ها) برای بازی‌های منتقل شده به تابستان می‌باشند. اما مسئله‌ای که در مقاله اشتین مورد بحث واقع نشده این است که کوتاه شدن فصل برای بازیکنان است. هواداران شیکاگو بولز به خاطر دارند که فصل کوتاه‌مدت ۱۲-۲۰۱۱ نیز در تاریخ ۲۵ دسامبر آغاز شد. این فصل با پرتاب پیروزمندانه دریک جونز در استپلز سنتر و در روز کریسمس آغاز شد که در نهای منجر به مصدومیت پارگی رباط صلیبی جونز و پیچ‌خوردگی مچ‌پای چپ نواه شد و آن‌ها در اولین مرحله پلی‌آف شکست خوردند. کایل کورور اخیراً به NBC Sports Chicago گفت:

کوتاه کردن برنامه‌ریزی آن سال احمقانه بود. ما در ۹۰ روز ۶۶ بازی انجام دادیم و این به ضرر تیم ما تمام شد.

تصور کنید از سرگیری این فصل پس از وقفه به وجود آمده می‌تواند چه نگرانی‌هایی را ایجاد کند مخصوصاً این‌که بازیکنان در حال حاضر از استفاده از امکانات تیم تا اطلاع ثانوی محروم هستند. چندین تیم لیگ NBA بانوان سالن‌های خود را با باشگاه‌های NBA آقایان تسهیم کردند. در صورت همپوشانی این ۲ لیگ چه اتفاقی می‌افتد؟ بازیکنان آینده‌دار سطح بالا (آنتونی ادواردز و تری جونز و بقیه) در حال معرفی برای حضور در مراسم درفت هستند. این وقفه چه تأثیری بر روی پروتکل‌های پیش از مراسم درفت خواهد گذاشت؟ حتی درفت چه زمانی برگزار خواهد شد؟ سقف حقوقی مثلاً در زمان نقل و انتقالات آزاد به چه صورتی تعیین خواهد شد؟ و این سؤالات ادامه دارد. چند هفته سپری شده است و هنوز حجم سؤالات بیشتر از پاسخ‌ها است. به نظر نمی‌رسد که این رویه به این زودی‌ها تغییر کند. اما حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که مرحله پلی‌آف ۲۰-۲۰۱۹ شاید برگزار شود. به این نکته باید اشاره کنیم که NBA می‌تواند راهکارهای خلاقانه اتخاذ کند اما باید از این امر اطمینان حاصل کرد که راهکارها خطری برای سلامتی ایجاد نکند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *