۷۴ عملکرد برتر انفرادی بسکتبال NBA (بخش اول)؛ ۴۷-۲۷

در این مقاله می‌خواهیم بهترین عملکردهای انفرادی تاریخ بسکتبال NBA را با در نظر گرفتن فرمول قهرمانی مورد بررسی قرار دهیم. این بررسی بازی افتتاحیه تا آخرین بازی فصل آن بازیکن را در بر می‌گیرد.

برترین عملکرد های بسکتبال NBA

روش شناسایی:

برای رتبه‌بندی بهترین فصل‌های انفرادی، از فرمول قهرمانی استفاده کردم به این صورت که در نظر گرفتم هر بازیکن در هر یک از مقاطع فصل عادی و مرحله پلی‌آف چه دستاوردی برای شانس قهرمانی تیمش در لیگ NBA داشته است. همچنین این مدل قهرمانی جوایز را (کاندیدای MVP، حضور در All-NBA و آل استار) بر مبنای شانس یک تیم برای در اختیار داشتن بازیکنی که آن‌ها را به سمت قهرمانی سوق دهد در نظر می‌گیرد. امتیازدهی فصل ما میانگین آماری بازیکنان را در فصل عادی و مرحله پلی‌آف در بر می‌گیرد.

برای این منظور، ما ۲ مؤلفه را به این بررسی اضافه کردیم: بازیکنانی که در دیدار فینال عنوان MVP را بدست آوردند بر اساس این‌که تا چه اندازه این MVP ها در مرحله پلی‌آف تأثیرگذار ظاهر شدند از ۰.۰۳۳ امتیاز بیشتر برخوردار می‌شوند و تمام بازیکنانی که تیم آن‌ها مقام قهرمانی را بدست آورده نیز از ۰.۰۵ امتیاز ویژه برخوردارند. با توجه به این‌که هفتاد و چهارمین فصل لیگ NBA دچار وقفه‌ای طولانی‌مدت شده است با هم ۷۴ عملکرد انفرادی برتر تاریخ این رقابت‌ها را از نظر می‌گذرانیم:

۴۷- کریم عبدالجبار

لس آنجلس لیکرز فصل ۷۷-۱۹۷۶
فصل عادی: ۲۶.۲ امتیاز در هر بازی، ۵۷.۹ درصد فیلدگل در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۳۴.۶ امتیاز در هر بازی، ۶۰.۷ درصد فیلدگل در هر بازی

عبدالجبار موجب شد لس آنجلس لیکرز بهترین رکورد لیگ را به دست آورد و در بهترین عملکرد دوران بازیگری‌اش ۲۶.۲ امتیاز در هر بازی بدست آورد و ۵۷.۹ درصد فیلدگل را به نام خود ثبت کرد تا پنجمین عنوان MVP خود را بدست آورد.

۴۶- استفن کری

گلدن استیت واریرز فصل ۱۷-۲۰۱۶
فصل عادی: ۲۵.۳ امتیاز در هر بازی، ۴۱.۱۳ درصد پرتاب سه امتیازی در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۸.۱ امتیاز در هر بازی، ۴۱.۹ درصد پرتاب سه امتیازی در هر بازی

اگرچه با آمدن کوین دورانت به گلدن استیت واریرز استفن کری تا حدودی زیر سایه او رفت اما او در جریان تعقیب و گریز واریرز برای قهرمانی نشان داد که هنوز قدرت تأثیرگذاری خود را دارد و میانگین ۲۸.۱ امتیاز، ۶.۲ ریباند و ۶.۷ پاس گل در هر بازی را به نام خود ثبت کرد و ۴۱.۹ درصد پرتاب موفق سه امتیازی در مرحله پلی‌آف داشت.

۴۵- لبران جیمز

میامی هیت فصل ۱۴-۲۰۱۳
فصل عادی: ۲۷.۱ امتیاز در هر بازی، ۶۴.۹ درصد پرتاب درست در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۷.۴ امتیاز در هر بازی، ۶۶.۸ درصد پرتاب درست در هر بازی

لبران جیمز که در ۳ فینال متوالی لیگ NBA حضور داشت هنوز بازیکن برتر میدان بود و میامی به همراه او چهارمین فینال متوالی خود را تجربه کرد و البته به سن آنتونیو اسپرز قافیه قهرمانی را باخت.

۴۴- کریم عبدالجبار

لس آنجلس لیکرز فصل ۸۰-۱۹۷۹
فصل عادی: ۲۴.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۸ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۳۱.۹ امتیاز در هر بازی، ۱۲.۱ ریباند در هر بازی

این فصل عنوان MVP دیگری برای کاپیتان در پی داشت اما خاطره‌انگیزترین لحظات او در زمان غیبتش رقم خورد، جاییکه او بازی ششم فینال را به دلیل پیچ‌خوردگی زانو از دست داد و مجیک جانسون، که در آن فصل ذبازیکنی فصل اولی محسوب می‌شد در پست سنتر جای خالی او را پر کرد.

۴۳- دیرک نویتسکی

دالاس ماوریکس فصل ۰۶-۲۰۰۵
فصل عادی: ۲۶.۶ امتیاز در هر بازی، ۹ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۷.۹ امتیاز در هر بازی، ۱۱.۷ ریباند در هر بازی

بهترین عملکرد نویتسکی در مرحله پلی‌آف ۲ بار رقم خورده است: بازی هفتم مقابل سن آنتونیو اسپرز با کسب ۳۷ امتیاز، ۱۵ ریباند و بازی پنجم با فینیکس سانز که بازی حیاتی محسوب می‌شد و دالاس آن دیدار را با ۵۰ امتیاز و ۱۲ ریباند نویتسکی با پیروزی به اتمام رساند.

۴۲- ویلت چمبرلین

فیلادلفیا سونی سیکسرز فصل ۶۰-۱۹۵۹
فصل عادی: ۳۷.۶ امتیاز در هر بازی، ۲۷ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۳۳.۲ امتیاز در هر بازی، ۲۵.۸ ریباند در هر بازی

چمبرلین به عنوان بازیکن فصل اولی در آن فصل امتیازآورترین بازیکن لیگ شد و بیشترین ریباند و دقایق حضور را رقم زد. کسب ۳۷.۶ امتیاز در هر بازی توسط بازیکن فصل اولی در تاریخ لیگ NBA بی‌نظیر است.

۴۱- باب پتی

سنت لوئیز هاکس فصل ۵۹-۱۹۵۸
فصل عادی: ۲۹.۲ امتیاز در هر بازی، ۱۶.۴ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۷.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۲.۵ ریباند در هر بازی

بهترین فصل پتی، عضو تالار مشاهیر بسکتبال در این فصل با ۲۹.۲ امتیاز در هر بازی رقم خورد و وی با ۴۴ درصد پرتاب موفق در جمع ۱۰ بازیکن امتیازآور برتر لیگ قرار گرفت.

۴۰- ویلت چمبرلین

فیلادلفیا سونی سیکسرز فصل ۶۸-۱۹۶۷
فصل عادی: ۲۴.۳ امتیاز در هر بازی، ۲۳.۸ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۳.۷ امتیاز در هر بازی، ۲۴.۷ ریباند در هر بازی

بعد از رسیدن به اولین عنوان قهرمانی در فصل پیش از این، چمبرلین قبل از این‌که یک بار دیگر به بوستون سلتیکس ببازد میانگین ۲۴.۳ امتیاز و ۲۳.۸ ریباند را بدست آورد.

۳۹- جرج میکان

مینی پولیس لیکرز فصل ۵۱-۱۹۵۰
فصل عادی: ۲۸.۴ امتیاز در هر بازی، ۱۴.۱ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۴ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۶ ریباند در هر بازی

در آن زمان هنوز اهدای جایزه MVP باب نشده بود اما میکان، چهره لیگ NBA، مطمئناً از آن دست از بازیکنان MVP بود. این سنتر همچنین ۷۸ درصد پرتاب آزاد موفق در فصل عادی به ثبت رساند و پس از آن در راند دوم به دست روچستر از دور رقابت‌ها کنار رفت.

۳۸- تیم دونکان

سن آنتونیو اسپرز فصل ۹۹-۱۹۹۸
فصل عادی: ۲۱.۷ امتیاز در هر بازی، ۱۱.۴ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۳.۲ امتیاز در هر بازی، ۱۱.۵ ریباند در هر بازی

در آن فصل سن آنتونیو اسپرز موفق شد در مجموع ۵ دیدار فینال به برتری برسد و تیم دونکان ۲۳ ساله نیز ۲۷.۴ امتیاز و ۱۴ ریباند و ۲.۲ بلاک به نام خود ثبت کرد.

۳۷- بیل راسل

بوستون سلتیکس فصل ۶۳-۱۹۶۲
فصل عادی: ۲۴.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۸ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۴.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۸ ریباند در هر بازی

او برای سومین فصل متوالی توانست عنوان MVP را بدست آورد. راسل به گونه‎‌‌ای در مهارت‌های دفاعی حاضر شد که بوستون سلتیکس علیرغم رقم زدن بدترین آمار خط هجومی ۵۸ دبازی را با پیروزی پشت سر بگذارد. بوستون در مرحله پلی‌آف مانند همیشه نبود اما در نهایت پنجمین قهرمانی متوالی خود را بدست آورد.

۳۶- استفن کری

گلدن استیت واریرز فصل ۱۶-۲۰۱۵
فصل عادی: ۳۰.۱ امتیاز در هر بازی، ۵.۱ پرتاب سه امتیازی موفق در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۵.۱ امتیاز در هر بازی، ۴.۴ پرتاب سه امتیازی موفق در هر بازی

آن واریرز ۷۲ بُرده ناگهان در دیدارهای فینال به کلیولند کاوالیرز باخت و از درصد درخشش استفن کری در آن فصل کم کرد. آن فصل اولین و آخرین فصل در تاریخ لیگ NBA بود که یک بازیکن به اتفاق آرا توانست عنوان MVP لیگ را بدست آورد. استفن کری در آن فصل ۴۰۲ پرتاب سه امتیازی موفق داشت. تا انتهای فصل کسی نتوانست از رکورد ۳۰۰ پرتاب سه امتیازی موفق عبور کند.

۳۵- شکیل اونیل

لس آنجلس لیکرز فصل ۰۱-۲۰۰۰
فصل عادی: ۲۸.۷ امتیاز در هر بازی، ۱۲.۷ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۳۰.۴ امتیاز در هر بازی، ۱۵.۴ ریباند در هر بازی

لس آنجلس لیکرز همراه با شکیل اونیل در زمینه نرخ کارایی بازیکن و تأثیرگذاری بازیکن در زمین رتبه دوم لیگ را کسب کرد. او و لیکرز در مسیر قهرمانی قاطع فقط یک بازی را با باخت پشت سر گذاشتند و شکیل اونیل برای دومین فصل متوالی توانست عنوان MVP فینال را بدست آورد.

شکیل اونیل

۳۴- لبران جیمز

کلیولند کاوالیرز فصل ۱۸-۲۰۱۷
فصل عادی: ۲۷.۵ امتیاز در هر بازی، ۹.۱ پاس گل در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۳۴ امتیاز در هر بازی، ۹ پاس گل در هر بازی

لبران جیمز نه‌تنها در پانزدهمین فصل حضور خود در لیگ NBA تمامی ۸۲ بازی را به میدان رفت بلکه در یکی از بهترین فصول دوران بازیگری خود برای چهارمین سال متوالی به فینال راه یافت و با یک عملکرد قهرمانانه تیم کلیولند کاوالیرز را از پیش رو برداشت.

۳۳- لبران جیمز

کلیولند کاوالیرز فصل ۱۰-۲۰۰۹
فصل عادی: ۲۹.۷ امتیاز در هر بازی، ۷.۳ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۹.۱ امتیاز در هر بازی، ۹.۳ پاس گل در هر بازی

کلیولند کاوالیرز ۶۱ بازی را در آن فصل با پیروزی پشت سر گذاشت. لبران جیمز در زمینه نرخ کارایی بازیکن مبتنی بر امتیاز باکس و تأثیرگذاری بازیکن در زمین بازی در رتبه اول ایستاد تا برای دومین فصل متوالی عنوان MVP را از آن خود سازد اما کلیولند در مرحله پلی‌آف مقابل بوستون سلتیکس مغلوب شد.

۳۲- کوین گارنت

مینسوتا تیمبرولوز فصل ۰۴-۲۰۰۳
فصل عادی: ۲۴.۲ امتیاز در هر بازی، ۱۳.۹ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۴.۳ امتیاز در هر بازی، ۱۴.۶ پاس گل در هر بازی

گارنت در زمینه امتیازگیری، ریباند، توپ‌ربایی و بلاک در فصل ۰۴-۲۰۰۳ سرآمد بازیکنان مینسوتا بود و عنوان MVP را نیز از آن خود کرد. همچنین وی دوم عنصر برتر دفاعی لیگ NBA لقب گرفت. برتری او برای شکست شکیل اونیل و کوبی برایانت در فینال سال ۲۰۰۴ کافی نبود اما موجب جذابیت آن سری از بازی‌ها شد.

۳۱- حکیم اولاجون

هیوستون راکتس فصل ۹۴-۱۹۹۳
فصل عادی: ۲۷.۳ امتیاز در هر بازی، ۳.۷ بلاک در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۸.۹ امتیاز در هر بازی، ۴ بلاک در هر بازی

حکیم اولاجون به تنها بازیکنی در لیگ NBA تبدیل شد که به طور همزمان عنوان MVP، بهترین بازیکن دفاعی سال و عنوان MVP فینال را در یک فصل بدست آورد. این بازیکن در دیدارهای نیمه‌نهایی کنفرانس غرب موفق شد هیوستون راکتس را که با نتیجه ۲ بر ۰ از فینیکس سانز عقب افتاده بود در نهایت پیروز سازد و هیوستون راکتس اولین عنوان قهرمانی تاریخ خود را در فینال لیگ NBA بدست آورد.

۳۰- کریم عبدالجبار

میلواکی باکس فصل ۷۲-۱۹۷۱
فصل عادی: ۳۴.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۶.۶ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۸.۷ امتیاز در هر بازی، ۱۸.۲ ریباند در هر بازی

یک سال بعد از سوق دادن میلواکی باکس به سوی قهرمانی، عبدالجبار حتی خاص‌تر از قبل در طول فصل عادی ظاهر شد و با ۳۴.۸ امتیاز در هر بازی بیشترین میانگین امتیاز دوران بازیگری خود را رقم زد و بار دیگر عنوان MVP را بدست آورد. این بازیکن در شش بازی فینال کنفرانس غرب که با باخت به لس آنجلس لیکرز همراه بود ۳۳.۷ امتیاز بدست آورد اما در تقابل با چمبرلین ۳۵ ساله در ۴۶ درصد پرتاب موفق محدود شد.

۲۹- کوین دورانت

اوکلاهاما سیتی تاندر فصل ۱۴-۲۰۱۳
فصل عادی: ۳۲ امتیاز در هر بازی، ۷.۴ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۹.۶ امتیاز در هر بازی، ۸.۹ ریباند در هر بازی

کوین دورانت تا پیش از فصل ۱۴-۲۰۱۳ می‌گفت خسته شدم از بس که در بازیکن دوم بوده‌ام و پس از آن هدف خود را MVP شدن تعیین کرد. با توجه به این‌که راسل وستبروک در حال ریکاوری مصدومیت پایان فصلش زانوی خود بود، دورانت شانس حضور در ترکیب اصلی را بدست آورد. دورانت برای چهارمین بار امتیازآورترین بازیکن شد، جایزه MVP را بدست آورد و دیگر ورد زبان‌ها بود.

۲۹- لری برد

بوستون سلتیکس فصل ۸۴-۱۹۸۳
فصل عادی: ۲۴.۲ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۱ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۷.۵ امتیاز در هر بازی، ۱۱ ریباند در هر بازی

برد با ۳۴.۲ امتیاز در هر بازی و ۶.۶ پاس گل در هر بازی بهترین آمار دوران بازیگری خود را بدست آورد تا بوستون سلتیکس ۶۲ بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد و او اولین عنوان MVP خود را بدست آورد. سپس برد با ثبت میانگین ۲۷.۵ امتیاز در هر بازی و ۵۲.۴ درصد فیلدگل در مرحله پلی‌آف درخشید تا اولین عنوان MVP فینال خود را بدست آورد و بوستون سلتیکس نیز قهرمان شود.

۲۷- لبران جیمز

کلیولند کاوالیرز فصل ۱۶-۲۰۱۵
فصل عادی: ۲۵.۳ امتیاز در هر بازی، ۷.۴ ریباند در هر بازی
مرحله پلی‌آف: ۲۶.۳ امتیاز در هر بازی، ۹.۵ ریباند در هر بازی

لبران جیمز با عملکرد باورنکردنی خود مقابل گلدن استیت واریرزی که ۷۲ بازی را در سال ۲۰۱۶ با پیروزی پشت سر گذاشته بود خوش درخشید و این درخشش در بازی فینال بود. او در بازی‌های پنجم و ششم فینال ۴۰ امتیاز بدست آورد و تریپل دبل نیز بدست آور و کلیولند بازی ۳ بر ۰ باخته را برگرداند و برای اولین بار در نیم قرن گذشته‌اش قهرمان شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *