۷۴ بازیکن برتر تاریخ بسکتبال NBA (بخش اول)؛ ۷۴-۵۹

لبران جیمز یا مایکل جردن؟ بیل راسل یا ویلت چمبرلین؟ هر گوشه‌ای از بسکتبال NBA را که می‌نگرید به چنین نام‌هایی برمی‌خورید و کارشناسان ما تلاش کردند تا به بهترین شکل به این سؤالات پاسخ داده و بهترین بازیکنان تاریخ ۷۴ ساله بسکتبال NBA را برگزینند.

برترین بازیکنان بسکتبال NBA

کارشناس NBA رسانه ESPN هزاران بازی رودررو را در نظر گرفتند و دو مؤلفه ارزش کلی دوران حرفه‌ای و اوج دوران عملکرد را در لحاظ کردند. در قسمت اول بازیکن هفتاد و چهارم تا پنجاه و پنجم را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

۷۴- آرتیس گیلمور

تیم‌ها و سال‌ها: سال کنتاکی کولونلز (ABA)؛ سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۲ و ۱۹۸۷ در شیکاگو بولز؛ سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ در سن آنتونیو اسپرز؛ سال ۱۹۸۸ در بوستون سلتیکس
آمار: ۱۸.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۳.۳ ریباند در هر بازی، ۲.۳ پاس گل در هر بازی، ۲.۴ بلاک در هر بازی

آرتیس گیلمور ۲.۱۸ متری یک استثنا در لیگ ABA بود و ۵ فصل قبل از شروع لیگ NBA توانست میانگین ۲۲.۳ امتیاز و ۱۷.۱ ریباند را از خود به جای بگذارد. او در طول دوران حرفه‌ای خود در NBA نیز به موفقیت‌های خود ادامه داد: او یکی از ۴ بازیکن تاریخ بسکتبال NBA است که حداقل برای ۴ فصل متوالی در زمینه درصد فیلدگل سرآمد بازیکنان بود (ویلت چمبرلین، شکیل اونیل و دی آندره جردن ۳ بازیکن دیگر هستند). در طول ۴ سال از فصل ۸۱-۱۹۸۰ تا ۸۴-۱۹۸۳ گیلمور توانست ۶۴.۶ درصد پرتاب موفق داشته باشد.

۷۳- دیکمبه ماتومبو

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ در دنور ناگتس؛ سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در آتلانتا هاکس؛ فصل ۰۲-۲۰۰۱ در فیلادلفیا سونی سیکسرز؛ فصل ۰۳-۲۰۰۲ در نیوجرسی نتس؛ فصل ۰۴-۲۰۰۳ در نیویورک نیکس؛ سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ در هیوستون راکتس
آمار: ۹.۸ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۳ ریباند در هر بازی، ۹.۸ بلاک در هر بازی

ماتومبو بعد از کمک به پیروزی دنور ناگتس مقابل سیاتل در سال ۱۹۹۴می‌دانست با دراز کشیدن بر روی زمین چگونه جشن بگیرد. ماتومبو در زمینه بلاک در فصل ۹۴-۱۹۹۳ تا ۹۶-۱۹۹۵ سرآمد بازیکنان لیگ بود و ۴ بار عنوان بازیکن دفاعی سال را از آن خود کرد. او در ۱۰ فصل اول حضورش میانگین ۱۱ ریباند یا بیشتر را به خود اختصاص داد و در ۹ فصل اول حضورش نیز آمار ۳ بلاک یا بیشتر را به جای گذاشت.

۷۲- دامیان لیارد

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ در پورتلند تریل بلیزرز
آمار: ۲۴ امتیاز در هر بازی، ۴.۲ ریباند در هر بازی، ۶.۵ پاس گل در هر بازی، ۲۹.۳ پرتاب سه امتیازی موفق در هر بازی

لیارد بازیکنی قدرتمند است که می‌تواند به بزرگترین بازیکن پورتلند بلیزرز در تاریخ تبدیل شود چراکه سال‌های زیادی پیش روی او است. او که متولد اوکلند کالیفرنیا است سابقاً عنوان بهترین بازیکن سال اولی را به خود اختصاص داده و در ترکیب تیم اول منتخب لیگ NBA قرار گرفته و سابقه ۵ بازی در آل استار را دارد.

بسکتبال NBA

۷۱- باب لانیر

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ در دترویت پیستونز؛ سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ در میلواکی باکس
آمار: ۲۰.۱ امتیاز در هر بازی، ۱۰.۱ ریباند در هر بازی، ۳.۱ پاس گل در هر بازی

مصدومیت سال ۱۹۷۰ و زمانی که برای بوناونتوره بازی می‌کرد، اولین جراحی از ۸ جراحی زانوی لانیر را در پی داشت و اجازه نداد تا او پیک شماره ۱ مراسم درفت سال ۱۹۷۰ باشد. اما او ۸ بار بازی در آل‌استار را در کارنامه دارد و پس از آن ۵ عنوان متوالی قهرمانی را با میلواکی باکس در اوایل دهه ۱۹۸۰ بدست آورد.

۷۰- تونی پارکر

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ در سن آنتونیو اسپرز؛ فصل ۱۹-۲۰۱۸ در شارلوت هورنتس
آمار: ۱۵.۵ امتیاز در هر بازی، ۵.۶ پاس گل در هر بازی

پارکر گارد نسبتاً کوچکی بود که از سرعت خود برای نفوذ به محوطه حریف و پرتاب‌های زیبای خود استفاده می‌کرد. اسپرز تلاش کرد تا در نقل و انتقالات آزاد جیسون کیدز را جایگزین پارکر نماید. او در تیم ماند و ۳ عنوان قهرمانی دیگر را برای این تیم به ارمغان آورد.

۶۹- برنارد کینگ

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ در نیو جرسی نتس؛ فصل ۸۰-۱۹۷۹ در یوتا جاز؛ سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ در گلدن استیت واریرز؛ سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ در نیویورک نیکس؛ سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳ در واشنگتن بالتس
آمار: ۲۲.۵ امتیاز در هر بازی، ۵.۸ ریباند در هر بازی، ۳.۳ پاس گل در هر بازی

یک مصدومیت زانو موجب شد تا بهترین دوران کینگ در فصل ۸۶-۱۹۸۵ پایان یابد، او در آن فصل آمار میانگین عالی ۳۲.۹ امتیاز در هر بازی (بهترین آمار لیگ) را با نیویورک نیکس به یادگار گذاشت. بعد از غیبت در تقریباً ۲ فصل پس از آن، کینگ تلاش کرد تا خود را در واشنگتن احیا کند. در جریان فصل ۹۱-۱۹۹۰ و زمانی که ۳۴ سال سن داشت کینگ آمار میانگین ۲۸.۴ امتیاز را برای بالتس به ارمغان آورد – رتبه دوم بازیکنان ۳۴ ساله و مسن‌تر که تنها مایکل جردن در فصل ۹۸-۱۹۹۷ عملکرد بهتری از او داشت.

۶۸- پت ماراویچ

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ در آتلانتا هاکس؛ سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۹ در نیو اورلینز جاز؛ فصل ۸۰-۱۹۷۹ در یوتا جاز؛ سال ۱۹۸۰ در بوستون سلتیکس
آمار: ۲۴.۲ امتیاز در هر بازی، ۴.۲ ریباند در هر بازی، ۵.۴ پاس گل در هر بازی

حفظ توپ و پاسکاری زیبای و به علاوه میل برای پرتاب از هر نقطه از زمین پت ماراویچ کاملاً با NBA امروزی تناسب دارد. ماراویچ در جریان دوران حرفه‌ای ۱۰ ساله‌اش میانگین ۲۴.۲ امتیاز در هر بازی را به جای گذاشت و در فصل آخر حضورش با بازی برای یوتا جاز و بوستون سلتیکس ۱۰ پرتاب موفق از ۱۵ پرتاب سه امتیازی خود داشت.

۶۷- الکس انگلیش

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ در میلواکی باکس؛ سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ در ایندیانا پیسرز؛ سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ در دنور ناگتس؛ فصل ۹۱-۱۹۹۰ در دالاس ماوریکس
آمار: ۲۱.۵ امتیاز در هر بازی، ۵.۵ ریباند در هر بازی، ۳.۶ پاس گل در هر بازی

او با کسب ۲۰۹۱۶ امتیاز بیشترین امتیاز را در دهه ۱۹۸۰ لیگ کسب کرده و آن زمان امتیازآورترین بازیکن دنور ناگتس بود. براساس مرکز آمار و اطلاعات ESPN، تنها بازیکنانی که بعد از کینگ توانستند در یک دهه ۲۰۰۰۰ امتیاز کسب کند کارل مالون در دهه ۱۹۹۰ و کوبی برایانت در دهه ۲۰۰۰ بودند. انگلیس ۳ بار در تیم دوم منتخب NBA قرار گرفت که فصل ۸۳-۱۹۸۲ که او بیشترین امتیاز لیگ را کسب کرد را نیز شامل می‌شد.

۶۶- دیو کوئنز

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ در بوستون سلتیکس؛ فصل ۸۳-۱۹۸۲ در میلواکی باکس
آمار: ۱۷.۶ امتیاز در هر بازی، ۱۳.۶ ریباند در هر بازی، ۱۷.۶ پاس گل در هر بازی

یکی از ۱۱ بازیکنی که هم جایزه MVP فصل و هم جایزه MVP دیدار آل‌استار را در یک فصل بدست آورد کوئنز بود که در فصل ۷۳-۱۹۷۲ بوستون سلتیکس را به سمت کسب ۶۸ پیروزی متوالی رهنمون ساخت اما آن‌ها در دیدار فینال کنفرانس شرق از نیویورک نیکس شکست خوردند. بوستون سلتیکس در سال ۱۹۷۶ توانست عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کند و کوئنز به یکی از بازیکنان محبوب هواداران تبدیل شد.

۶۵- پائو گسول

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ در ممفیس گریزلیز؛ سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ در لس آنجلس لیکرز؛ سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در شیکاگو بولز؛ سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ در سن آنتونیو اسپرز، سال ۲۰۱۹ در میلواکی باکس
آمار: ۱۷امتیاز در هر بازی، ۹.۲ ریباند در هر بازی، ۳.۲ پاس گل در هر بازی؛ ۱.۶ بلاک در هر بازی

این مرد درشت هیکل اسپانیایی یکی از مؤثرترین بازیکنان هجومی دوران خود به شمار می‌رود و توانست ۲ عنوان قهرمانی لیگ را در زمان حضورش در لس آنجلس لیکرز بدست آورد. توانایی گسول در امتیازگیری از نزدیک سبد به لس آنجلس لیکرز کمک کرد تا یک مجموعه قهرمانی دیگر را بدست آورد. او ۶ بار آل‌استار شده و یکی از محترم‌ترین سفیران بازی بسکتبال به شمار می‌رود و وقتی رسماً اعلام بازنشتگی کند نام او را در تالار مشاهیر خواهیم دید.

بسکتبال NBA

۶۴- ایرل مونرو

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۱ در بالتیمور بالتس؛ سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۰ در نیویورک نیکس
آمار: ۱۸.۸ امتیاز در هر بازی، ۳.۹ پاس گل در هر بازی

بعد از ۴ سال حضور به عنوان امتیازآورترین بازیکن بالتس که البته گذر زمان باعث فراموشی این موفقیت او شد، «عیسیِ سیاه» چند ماه پس از آن‌که بالتس، نیکس را از صعود به فینال ناکام گذاشت به این تیم رقیب پیوست. مونرو توانایی تقسیم توپ فوق‌العاده‌ای داشت و امتیازگیری خود را فدای موفقیت تیم می‌کرد و در ۲ فصل ذاول حضورش در نیویورک نیکس به این تیم کمک کرد تا ۲ بار متوالی به فینال رقابت‌ها برسد و در سال ۱۹۷۳ جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

۶۳- آلونزو مورنینگ

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در شارلوت هورنتس؛ فصل ۰۴-۲۰۰۳ در نیوجرسی نتس
آمار: ۱۷.۱ امتیاز در هر بازی، ۸.۵ ریباند در هر بازی؛ ۲.۸ بلاک در هر بازی

مورنینگ در طول ۸ فصل اول حضورش ۲ بار توانست عنوان بازیکن دفاعی سال را به خود اختصاص دهد و در اوج دوران خود از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میانگین ۲۱.۱ امتیاز، ۱۰.۱ ریباند و ۳.۸ بلاک را به یادگار بگذارد. وی در همین چند فصل ۲ بار در تیم اول منتخب NBA قرار گرفت. بعدها او تقریباً ۲ فصل را به خاطر عمل پیوند کلیه در سال ۲۰۰۳ از دست داد. اما این بازیکن که ۷ بار آل‌استار شد در ۶ فصل بعدی حضورش توانست در سال ۲۰۰۶ به همراه میامی هیت قهرمان NBA لقب گیرد.

۶۲- دنیس رودمن

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ در دترویت پیستونز؛ سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ در سن آنتونیو اسپرز؛ سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ در شیکاگو بولز؛ سال ۱۹۹۹ در لس آنجلس لیکرز؛ سال ۲۰۰۰ در دالاس ماوریکس
آمار: ۷.۳ امتیاز در هر بازی، ۱۳.۱ ریباند در هر بازی

بسیاری از بسکتبال‌دوستان شاید رودمن را به واسطه موهای روشنش به یاد بیاورند. اما «کرم» در زمینه ریباند و دفاع عضوی از تالار مشاهیر است. رودمن ۵ عنوان قهرمانی NBA را با ۲ تیم از بزرگترین تیم‌ (دترویت پیستونز و شیکاگو بولز) بدست آورد. این بازیکن که ۲ بار عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال را به خود اختصاص داده ریباندهای هنرمندانه‌ای داشت و از این نظر ۷ فصل متوالی و از فصل ۹۲-۱۹۹۱ تا ۹۸-۱۹۹۷ توانست بهترین ریباندر NBA باشد.

۶۱- رابرت پریش

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۴ در بوستون سلتیکس؛ سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ در شارلوت هورنتس؛ فصل ۹۷-۱۹۹۶ در شیکاگو بولز
آمار: ۱۴.۵ امتیاز در هر بازی، ۹.۱ ریباند در هر بازی، ۱.۵ بلاک در هر بازی

هیچ بازیکنی در لیگ NBA از «رئیس» بیشتر بازی نکرده است چراکه او اولین بازیکنی است که ۲۱ فصل سابقه حضور در لیگ NBA را دارد. او در هر یک از ۲۰ فصل اول حضور خود حداقل در ۷۲ بازی حاضر بود. پریش نقشی کلیدی را در ۳ قهرمانی بوستون سلتیکس ایفا کرد و همچنین در سال آخر حضورش در بولز نیز برای این تیم قهرمانی به ارمغان آورد. او مسن‌ترین بازیکنی است که در یک بازی موفق به انجام دانک شده و مسن‌ترین بازیکن در تاریخ NBA به شمار می‌رود که در یک بازی امتیازات دورقمی بدست آورد.

۶۰- ویلیز رید

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۴ در نیویورک نیکس
آمار: ۱۸.۷ امتیاز در هر بازی، ۱۲.۹ ریباند در هر بازی

بازی کلیدی رید یکی از خاطره‌انگیزترین لحظات در تاریخ لیگ NBA به شمار می‌آید: او برای آغاز هفتمین دیدار فینال لیگ NBA در سال ۱۹۷۰ از رختکن به زمین آمد و با ماهیچه پاره بازی کرد و کمک کرد تا نیویورک نیکس اولین عنوان قهرمانی خود را جشن بگیرد. رید در آن فصل جایزه MVP فصل عادی، فینال و دیدار آل‌استار را از آن خود کرد. او ۷ بار عنوان آل‌استار را بدست آورد.

۵۹- باب مک آدو

تیم‌ها و سال‌ها: سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ در بوفالو بریوز؛ سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ در سن نیویورک نیکس؛ سال ۱۹۷۹ در بوستون سلتیکس؛ سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ در نیوجرسی نتس؛ سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ در لس آنجلس لیکرز؛ سال ۱۹۸۶ در فیلادلفیا سونی سیکسرز
آمار: ۲۲.۱ امتیاز در هر بازی، ۹.۴ ریباند در هر بازی

در طول سه سال از فصل ۷۴-۱۹۷۳ تا فصل ۷۶-۱۹۷۵ تنها کریم عبدالجبار بازیکن ارزشمندتری نسبت به مک آدو بود. مک آدو توانست در این مقطع میانگین ۳۲.۱ امتیاز در هر بازی و ۱۳.۸ ریباند در هر بازی را به نمایش بگذارد و در فصل ۷۵-۱۹۷۴ عنوان MVP را به خود اختصاص دهد. وی در دهه ۱۹۸۰ ۲ بار به همراه لیکرز قهرمانی لیگ را بدست آورد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *