معرفی ۲۵ بازیکن برتر تاریخ بسکتبال NBA در پرتاب‎های سه امتیازی

بسکتبال NBA همیشه جایی برای قوی‌ترین و بهترین بازیکنان بوده است. بازیکنانی مثل ویلت چمبرلین، جرج میکان و بیل راسل که واقعا غوغا می‌کردند. در حالی که امروزه بسکتبال در حال تکامل است، باز هم این ورزش به افراد قدرتمند تعلق دارد. پس از چهل سال از پذیرش قانون پرتاب سه امتیازی، اکنون این شوت به یک سبک بازی تبدیل شده است. این ذهنیت را در سر داشته باشید تا در بهترین سایت خبری بسکتبال، مروری داشته باشیم بر بهترین پرتاب کننده‌های سه امتیازی تاریخ بسکتبال که معیار در این انتخاب آماری، حداقل هشتصد پرتاب در کل و چهار پرتاب در هر بازی بوده است.

برترین‌های پرتاب‎های سه امتیازی در لیگ بسکتبال NBA

۲۵. او جی مایو

احتمالا تعجب کنید چرا او در این لیست حضور دارد اما او در اوج دوران بازیگری خود که مربوط به فصل ۱۳-۲۰۱۲ در دالاس موریکس می‌شود. او در آن فصل با آمار ۴۰.۷ درصد واقعا درخشید و استحقاق حضور در لیست را دارد.

بسکتبال NBA

۲۴. ادی جونز

او از بهترین پرتاب کننده های سه امتیازی تاریخ بسکتبال NBA به حساب می‌آید و طی سال‌های حضورش در لس آنجلس لیکرز، شارلوت هورنتس، میامی هیت، ممفیس گریزلیز و دالاس موریکس همیشه آمار خوبی از خوب برجای گذاشت. او در فصل ۰۳-۲۰۰۲ با میامی هیت، به آمار ۴۰.۷ درصد صحیح سه امتیازی دست یافت.

۲۳. وینس کارتر

کارتر نه تنها یکی از بهترین شوتزن های تاریخ بسکتبال است بلکه از نظر ثبات در انجام اینکار، عملکردی تحسین برانگیز دارد. او شاید دیگر آن بازیکن سابق نباشد که همیشه با پرتاب‎های سه امتیازی خود به کمک تیم می‌آمد اما وی گاهی در آتلانتا هاوکس هم گوشه از هنرش را نشان می‌دهد.

۲۲. جی آر اسمیت

گارد تیم کلیولند کاوالیرز، برخلاف سبک بازی‌اش، سه امتیازی های خوبی پرتاب می‌کند. آمار او در دوران بازیگری‌اش ۳۷.۵ درصد بوده است. او در ده فصل گذشته بیش از صد پرتاب سه امتیازی دارد که در جریان قهرمانی کلیولند در فصل ۱۶-۲۰۱۵ نقش مهمی را ایفا کرد.

۲۱. جیسون تری

جیسون تری ملقب به «The Jet» در این طبقه بندی یکی از بهترین هاست. وی دوران اوجش را در میلواکی باکس و دالاس موریکس سپری کرد و کار خود را با پرتاب بیش از ۲۲۰۱ پرتاب سه امتیازی با درصد ۳۷.۹ به پایان رساند. بهترین آمار او هم در دالاس ثبت شد که ۱۶۲ پرتاب سه امتیازی موفق داشت.

بسکتبال NBA

۲۰. مایک بیبی

او که در سال ۱۹۹۸ در مراسم درفت توسط ممفیس به خدمت گرفته شد، از لحاظ آماری یا ارزشی چندان جزو برترین‌های پرتاب سه امتیازی محسوب نمی‌شود اما او به واسطه درخشش بی نظیری که در پایان دوران بازیگری خود داشت، به این جمع راه یافته است. بهترین آمار او هم مربوط به سال ۱۲-۲۰۱۱ می‌شود که به ۴۴ درصد پرتاب موفقیت آمیز دست پیدا کرد.

۱۹. رایان اندرسون

فوروارد قدرتی میامی هیت که تا بدین جای کارنامه حرفه‌ای خود به عدد ۳۷.۹ درصد پرتاب موفقیت آمیز دست پیدا کرده است و هنوز با توجه به سنی که دارد، می‌تواند پیشرفت خوبی داشته باشد. او در فصل ۱۴-۲۰۱۳ با نیواورلینز، به ۴۰.۹ درصد رسید که آماری عالی بود و تقریبا در هر بازی ۷.۵ پرتاب موفق داشت. او سپس موفقیتش را در هیوستون راکتس تکرار کرد.

۱۸. مایکل رد

او گرچه در اواخر دوران بازی، افت کرد و آمارش رو به افول گذاشت اما در جوانی و در اوج، به عدد ارزشمند ۳۸ درصد پرتاب سه امتیازی رسیده بود که بعدها دوباره بهبود بخشید. البته بهترین سال او، اولین فصل کامل حضورش در میلواکی باکس به حساب می‌آید که ۴۴.۴ درصد پرتاب موفق به اسم خود ثبت کرد.

۱۷. دنی گرنجر

بازیکن اسبق ایندیانا پیسرز که خیلی زود از بسکتبال خداحافظی کرد. مصدومیت زانویش، دیگر اجازه نمی‌داد این ستاره بتواند ارزش‌هایش را ثابت کند و در نتیجه در سن ۳۱ سالگی، با بسکتبال NBA وداع کرد. گرچه میراث او هنوز هم باقی مانده و هنوز هم به عنوان یکی از برترین پرتاب کننده‌های سه امتیازی در تاریخ، از او یاد می‌شود. او هم آمار ۳۸ درصد موفقیت را ثبت کرده بود.

۱۶. کوین دورانت

مانند بسیاری از بازیکنان، کوین دورانت هم در ابتدای حضورش در لیگ بسکتبال NBA، یک شوتزن محض نبود. او وقتی از سیاتل سانیکس به اوکلاهاما سیتی تاندر پیوست، از منظر پرتاب سه امتیازی پیشرفت چشمگیری کرد. او آمار ۳۸.۱ درصد موفقیت در این پرتاب‌ها را به خود اختصاص داده است.

بسکتبال NBA

۱۵. کوین مارتین

او یکی از آندرریتدترین (دست کم گرفته شده) بازیکنان پانزده سال گذشته بسکتبال NBA است. انتخاب شده توسط ساکرامنتو کینگز در مراسم درفت سال ۲۰۰۴، به عنوان یک بازیکن امتیاز آور پیشرفت کرد و در کنار این حُسن خوبِ خود، سه امتیاز آور قهاری هم شد. او در سال ۲۰۱۶ از بسکتبال خداحافظی کرد که در آخرین روز بازی‌اش، آمار وی به ۳۸.۴ می‌رسید. بهترین فصل کوین، در اوکلاهاما سپری شد که در فصل ۱۳-۲۰۱۲، ۱۵۸ سه امتیازی به سبد فرستاد.

۱۴. وُشن لنارد

لنارد با آمار ۳۸.۴ درصد پرتاب سه امتیازی موفق که در طول یازدهم سال بازیگری به دست آمد، رتبه چهارده را به خود اختصاص داده است. بهترین فصل او به سال ۹۷-۱۹۹۶ مربوط می‌شود که ۴۱.۱ درصد را به خود اختصاص داد و از شوتزن‌های برتر آن دوره بود. لنارد در ۳۲ سالگی خداحافظی خود از دنیای بسکتبال حرفه‌ای را اعلام کرد.

۱۳. اریک گوردون

گارد تیم هیوستون راکتس، آمار ۳۸.۵ درصدی از پرتاب‌های سه امتیازی را دارد اما طی سال‌های اخیر، توانسته آمارش را بهتر کند و اکنون با ۴۰.۴ درصد، از جمله بهترین‌ شوتزن‌های تاریخ بسکتبال NBA است. البته او در دوره‌ای به خاطر مصدومیت در میادین حاضر نبود اما به وضوح از جمله بهترین‌هاست.

۱۲. راشارد لویس

او هم یکی دیگر از پرورش یافته‌های مکتب سیاتل سانیکس است. او در زمان بازی خود، از جمله بهترین شوتزن‌های دورانش بود که در طول شانزده سال، به آمار ۳۸.۶ درصد پرتاب موفقیت آمیز دست یافت. بهترین فصل او به ۰۹-۲۰۰۸ مربوط می‌شود که زیر نظر استن فن گاندی در اورلاندو، به رکورد ۳۹.۷ درصد رسید.

بسکتبال NBA

۱۱. وسلی متیوز

او همواره یکی از بهترین شوتزن‌های از راه دور بوده است. نکته جالب در مورد او، این است که هیچ تیمی تا به دور دوم انتخاب‌ها، حاضر نبود در مراسم درفت وسلی را انتخاب کند. او در طول هشت سال بازی، ۱۲۰۲ پرتاب سه امتیازی انجام داد که واقعا خارق العاده است.

۱۰. چانسی بیلاپس

چانسی هفده سال در بسکتبال NBA حضور داشت و این مدت مدید، به وی کمک کرد در راه درستی قدم بردارد و نامش را جاودان کند. او اصلا یک شوتزن تخصصی نبود و ارزش کار بیلاپس اینجا بیشتر می‌شود که بفهمیم، آمار ۳۸.۷ درصد پرتاب موفقیت آمیز را در کارنامه خود دارد.

بسکتبال NBA

۹. رجی میلر

آیا اصلا می‌شود لیستی از بهترین پرتاب‌کننده‌های سه امتیازی تهیه کرد و نام رجی میلر را ثبت نکرد؟ او در طول هجده فصل، بالای ۲۵۶۰ پرتاب سه امتیازی داشت که از لحاظ پرتاب سه امتیازی، رکورددار تاریخ بسکتبال NBA بود-تا زمانی که ری آلن این عنوان را از دست وی قاپید. میلر دو فصل پیاپی بهترین پرتاب کننده سه امتیازی فصل لقب گرفت و دقت شوت ۴۰ درصدی را به خود اختصاص داد. میلر چه در دوران خود و چه اکنون و چه در هر بازه زمانی، می‌توانست باز هم از بهترین‌های تاریخ باشد.

۸. دنیس اسکات

یکی از بازیکنانی که از قانون وضع پرتاب‌های سه امتیازی در تاریخ بسکتبال NBA بهره برد، اسکات است. وی آمار ۴۲.۵ درصد موفقیت را در کارنامه خود دارد. او در یک فصل، ۲۶۷ سه امتیازی پرتاب کرد که رکورددار بود و البته ری آلن، این رکورد را هم به نام خود ثبت کرد.

۷. پیا استویاکوویچ

پیا در سن ۲۱ سالگی به واسطه ساکرامنتو وارد لیگ NBA شد و خیلی زود نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. آمار او به ۴۳.۳ درصد پرتاب موفق می‌رسد. در ۰۴-۲۰۰۳ وقتی به آمار ۲۳.۲ امتیاز در هر بازی رسید و لیگ را با ۲۴۰ پرتاب سه امتیازی با صدرنشینی به پایان رساند، مشخص بود که دیگر کسی با سبک و سیاق استویاکوویچ وارد NBA نخواهد شد.

۶. ری آلن

قطعا نام او در جرگه بهترین پرتاب کننده‌ها قرار دارد. در سه فصل اول حضورش در NBA، او ۳۷.۲ درصد پرتاب موفق داشت. در طی پانزده سال بعدی، این رکورد به ۴۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد و در پایان دوران بازیگری‌اش، به ۲۹۷۳ پرتاب سه امتیازی رسید تا رکوردشکنی کند و البته، استفن کری در این مسیر، او را تنها نگذاشت.

بسکتبال NBA

۵. دنی گرین

او در سن آنتونیو اسپرز، از لحاظ پرتاب‌های زیبا از تمام گوشه و کنار زمین، دلبری می‌کرد. او واقعا متخصص شوتزنی از مسافت‌های بسیار دور است و بالاخره با رسیدن به آمار ۴۳.۶ درصد، اوج خود را به جهانیان نشان داد. دنی گرین اکنون در تورنتو رپترز عضویت دارد.

۴. جی جی ردیک

او شاید در بسیاری از فاکتورهای بسکتبال بسیار بد بود اما از لحاظ پرتاب‌های سه امتیازی، هنوز هم یکی از برترین‌های تاریخ بسکتبال NBA به شمار می‌رود. رکورد او، ۴۱.۱ درصد است. او در فیلادلفیا سونی سیکسرز فرصتش را دارد تا رکوردش را بهبود بخشد و شاید در لیست بعدی، جایگاه بهتری برای خود دست و پا کند.

۳. کلی تامپسون

فهمیدن اینکه او چقدر در پرتاب‌های سه امتیازی مهارت دارد، سخت نیست. وی همبازی استفن کری در گلدن استیت وریرز است. او آمار ۶.۷ پرتاب در هر بازی را در اختیار دارد که در بازه هفت فصل گذشته، بعد از دمین لیارد و حدس بزنید چه کسی؟ بله استف کری، سومین بازیکن برتر تاریخ بسکتبال NBA است. آمار او به ۴۱.۸ درصد می‌رسد و امکان اینکه در لیست بعدی رتبه بهتری را به خود اختصاص دهد، بسیار بالاست.

بسکتبال NBA

۲. کایل کورور

کایل کورور مثل سایر بازیکنانی که نامشان در این لیست آمده، پرتاب‌های ارزشمندی و مهمی انجام نمی‌دهد اما درصد دقت او واقعا شگفت انگیز است و هر بار که خواسته توپ را به درون سبد بیندازد، موفق به انجامش شده است. رکورد او ۴۲.۸ درصد پرتاب موفق است. با وجود آنکه نقش او در تیم عوض شده، این آمار واقعا بی نظیر هستند.

بسکتبال NBA

۱.استفن کری

استفن کری بهترین و شماره یک در جهان است. او نه تنها میانگین بیشترین پرتاب سه امتیازی در هر بازی را در اختیار دارد، بلکه از این لحاظ در تاریخ بسکتبال NBA بی‌رقیب است. رکورد او ۴۳.۸ درصد است. بهترین فصل استف در ۱۶-۲۰۱۵ رقم خورد که به عدد دیوانه کننده ۱۱.۲ سه امتیازی در هر بازی رسید و از لحاظ آماری، این یعنی ۴۵.۴ درصد پرتاب موفق! او تمام رکوردها را شکست و قطعا در آینده، رکوردهای بیشتری را زیر پای خود له خواهد کرد.

بسکتبال NBA

از اینکه در بهترین سایت خبری بسکتبال، همراه ما بودید، متشکریم. منتظر مقالات بعدی بسکتفا باشید.

منبع: cheatsheet

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *