• صفحه خانگی
  • >
  • مقالات
  • >
  • ریشه‌یابی نام‌‌های ۳۰ تیم حاضر در بسکتبال NBA ؛ از سلتیکس تا هاوکس

ریشه‌یابی نام‌‌های ۳۰ تیم حاضر در بسکتبال NBA ؛ از سلتیکس تا هاوکس

با یکی دیگر از مقاله‌های تخصصی در سایت خبری بسکتبال بسکتفا در خدمت شما هستیم. در این نوشته به بررسی اسامی تیم‌های بسکتبال NBA پرداخته‌ایم. هورنتس که روح بود، گریزلیز نام سری رشته کوه‌هایی در مونتانا! چرا تیمی در لس آنجلس لقبش لیکرز است و چرا تیم ایالت یوتا، جاز نامیده می‌شود؟ داستان‌های زیادی پشتِ نام ۳۰ تیم حاضر در بسکتبال NBA وجود دارد. تا انتها با بسکتفا همراه باشید.

آتلانتا هاوکس

در سال ۱۹۸۴، شهرهای مالین، راک ایسلند و داونپورت که در زمان کنونی به اصطلاح سه شهر معروف هستند، تصمیم گرفتند تا تیمی را در لیگ بسکتبال ملی تشکیل دهند. تیم متشکل از این سه شهر به اسم بلک هاوکس (شاهین سیاه) نام‌گذاری شد. شبیه به اسم تیم هاکی شیکاگو که به همین نام بود. علت انتخاب این  نام هم مشخص است. شاهین سیاه، رهبر سرخپوستان شمال آمریکا بود. وقتی که تیم در سال ۱۹۵۱ به میلواکی منتقل شد، نام تیم کوتاه و به هاوکس (شاهین)‌ خالی تبدیل شد. در گام بعدی حق امتیاز تیم به سنت لویئز فرستاده شد. در پایان و در سال ۱۹۶۸، این تیم به آتلانتا واگذار شد.

بوستون سلتیکس

والتر براون، مالک تیم نام سلتیکس (نامی بریتانیایی) را به جای گردباد، آسمانی‌ها و تک شاخ‌ها در سال ۱۹۴۶ برای تیم بوستون انتخاب کرد. با وجود هشدار یکی از کارکنان تبلیغاتی در بوستون، براون این نام را انتخاب کرد. کارمند بوستون در این خصوص به براون گفته بود:

در بوستون هیچ تیمی با اسم ایرلندی موفق به کسب چیزی نشده است.

اما براون این نام را دوست داشت چون در دهه‌ی ۱۹۲۰ تیمی با نام نیویورک سلتیکس عناوین بزرگی به دست آورده بود.

بسکتبال NBA جیسون تیتم

بروکلین نتس

در سال ۱۹۶۷، نیوجرسی به اتحادیه‌ی بسکتبال آمریکا اضافه شد و در فصل به نیویورک نقل مکان کرد. تیم به اسم نیویورک نتس تغییر نام داد. نتس تشکیلی از جت و متس بود! نامی که حرفه‌های دیگری را تداعی می‌کرد. پیش از فصل ۷۸-۱۹۷۷، تیم به نیوجرسی بازگشت اما اسم قبلی خود را حفظ کرد. در سال ۱۹۹۴، نزدیک بود که به خاطر بازاریابی و تبلیغات نام باشگاه به اژدهای نیوجرسی تغییر کند. اما این اتفاق نیوفتاد و در سال ۲۰۱۲ باشگاه به بروکلین منتقل شد.

شارلوت هورنتس

۳ اسم آخر این تیم بابکتس، اژدها و پرواز کننده‌ها بود. باب جانسون، مالک تیم به بابکتس (گربه‌های باب) علاقه داشت اما این نام زیاد کسی را تحت تاثیر قرار نداد. استیو کر در خصوص این نام می‌گفت:

بیشتر شبیه به اسم یک تیم دخترانه است، حدس می‌زنم که اسم مستعار و نام خوب زیاد دیگری وجود ندارد!

شاید حق با استیو کر بود. شارلوت بابکتس در سال ۲۰۱۴ به شارلوت هورنتس تغییر نام پیدا کرد.

اما نام هورنتس از کجا آمد؟ در سال ۱۹۸۷، جرج شین و گروه او نام روح را برای تیم ایالت شارلوت انتخاب کردند. به دنبال این نام، هواداران نارضایتی خود را اعلام کردند که این نام مربوط به برنامه‌ای تلویزیونی است که در مورد مسیح و انجیل است. هم‌چنین این نام شاید مورد سو استفاده‌ی مسئولان باشگاه قرار بگیرد. شین تصمیم گرفت مسابقه‌ای برگزار کند و ۶ نام برتر را به اشتراک بگذارد تا با رأی هواداران نام جدید تیم انتخاب شود. بیش از ۹۰۰۰ نفر در رأی‌گیری شرکت کردند که در پایان و با توجه به تاریخچه‌ای در منطقه‌ی شارلوت، سرانجام نام هورنتس برگزیده شد.

شیکاگو بولز

ریچارد کلاین، مالک باشگاه در سال ۱۹۶۶ به دنبال این بود تا نامی انتخاب کند که بازار گوشت جهان را در اختیار خود بگیرد. نظریه دیگر این است که می‌گویند کلاین قدرت گاو را همیشه تحسین می‌کرد. حال دقیقاً مشخص نیست نام‌گذاری بولز یا گاوها به چه علت بوده است اما قطعاً به شغل مالک باشگاه بستگی داشته است.

بسکتبال NBA مایکل جردن

کلیولند کاوالیرز

طبق رأی‌گیری سایت کلیولند پلین، در سال ۱۹۷۰ نام کاوالیرز برای تیم این منطقه توسط هواداران بیشترین رأی را آورد. نام‌های جنگل، رئیس جمهور و برج‌ها دیگر گزینه‌ها بودند. نام مستعار رئیس جمهور شاید به این علت بود که ۷ رئیس جمهوری قبلی ایالات متحده همگی اهل اوهایو بوده‌اند. البته که رئیس جمهور دوم آمریکا متولد ویرجینیا بود. جری تامکو، کسی که نام کاوالیرز را پیشنهاد داد در این خصوص گفت:

کاوالیرز گروهی از مردان بی‌باک که عهد و پیمان داشتند تا در زندگی هرگز تسلیم نشوند و مهم نبود چه چیزی در انتظارشان است.

دالاس موریکس

رادیوی دالاس از طریق صحبت با مردم به دونالد کارتر، مالک باشگاه پیشنهاد کرد تا نام موریکس را بالاتر از رانگلرس و اکسپرس انتخاب کند. ۴۱ هواداری که نام موریکس را برگزیده بودند به هر کدام‌شان دو بلیت برای حضور در بازی افتتاحیه‌ در بسکتبال NBA و برای بازی با دالاس اهدا شد. اما کارلا اسپرینگر که یک نویسنده بود، در مراسم قرعه‌کشی برنده‌ی جایزه‌ی تماشای تمام بازی‌های فصل دالاس شد. او معتقد بود که نام موریکس سبکی شگفت‌انگیز در زندگی مردم خطه‌ی دالاس است. این جمله بدون شک توضیحی دقیق و کامل برای مارک کیوبن، مالک کنونی دالاس است!

دنور ناگتس

نام تیم ایالت دنور در بسکتبال ABA راکتس بود. وقتی که در سال ۱۹۷۴ لیگ به NBA تغییر نام پیدا کرد، آنها نیز به نام جدیدی نیاز داشتند. در پی آن تیم هیوستون نام راکتس را برگزیده بود. ناگتس نامی مربوط به کارهای معدن‌چی‌ها و طلایاب‌ها در کوه‌های کلرادو بود. نامی که در اوایل سال ۱۸۶۰، اهالی کلرادو به آن مشهور بودند. به همین علت اسم ناگتس انتخاب شد.

دیترویت پیستونز

ریشه‌ی پیستونز به فورت‌وین در ایندیانا باز می‌گردد. در سال ۱۹۴۱ آنها به زالنر فورت‌وین پیستونز مشهور بودند. اما زالنر پیستونز چه بود؟ فردی به نام فرد زلنر، مالک باشگاه که با توجه به حرفه‌ی خود پیستون تولید می‌کرد، نام زالنر پیستونز را برای تیمش برگزید. در سال ۱۹۵۷ تیم به دیترویت منتقل شد، زالنر اسم خود را حذف کرد اما بخش پیستون را در نام تیم دیترویت باقی گذاشت. این نام برای شهری که موتور و وسایل حرکتی در آن زیاد است، خوب بود!

گلدن استیت وریرز

فیلادلفیا وریرز اسم تیم در سال‌های ۱۹۲۰ به بعد بود. تیمی که در سال ۴۷-۱۹۴۶ قهرمان لیگ ملی بسکتبال آمریکا شد. تیم جنگجویان در سال ۶۲-۱۹۶۱ از فیلادلفیا به سان فرانسیسکو فرستاده شد اما نام وریرز آنها حفظ شد. وقتی که تیم در سال ۱۹۷۱ به خلیج اوکلند نقل مکان کرد، به گلدن استیت وریرز تغییر نام پیدا کرد.

استفن کری

هیوستون راکتس

هیوستون راکتس به سن دیگو مشهور بود. راکتس به معنای موشک است و در اصطلاح به شهری بسیار پیشرفته است گفته می‌شد. سوخت موشک‌ها در سن دیگو تولید می‌شد. وقتی که تیم در سال ۱۹۷۱ به هیوستون منتقل شد، برای آنها بسیار خوب بود که این اسم را حفظ کنند، چون در هیوستون نیز مرکز فضایی ناسا وجود داشت.

ایندیانا پیسرز

طبق چیزهایی که در کتاب مایکل لئو دانووان نوشته شده است، نام مستعار پیسرز در سال ۱۹۶۷ توسط سرمایه‌گذاران اصلی باشگاه به ویژه ریچارد تینکام انتخاب شد. نامی که مربوط به مسابقات ماشین سواری در ایندیانا اشاره داشت. رونده، حرکت کننده و از این قبیل. گونه‌ای سبک در رقابت‌های موتور اسپرت که هنوز در قالب بازی‌های ایندیاناپلیس ماده‌ی ۵۰۰ برگزار می‌شود.

لس آنجلس کلیپرز

وقتی که تیم بوفالو بریوز در بسکتبال NBA سال ۱۹۷۸ به سن دیگو منتقل شد، مالک باشگاه می‌خواست نام جدیدی برای این تیم انتخاب کند. آنها در قرن نوزدهم مشهور به جایی بودند که دارای کشتی و کشتی‌رانی بودند. همان کلیپرز! از آن زمان به کلیپرز مشهور شدند. گفتنی است در سال ۱۹۷۰ سن دیگو در مسابقات ABA شرکت می‌کرد. اما دونالد استرلینگ در فصل ۸۲-۱۹۸۱ این تیم را خریداری کرد و به لس آنجلس انتقال داد. او احترامش در سن دیگو را از دست داد اما نام کلیپرز را حفظ کرد.

لس آنجلس لیکرز

چند دریاچه‌ی طبیعی در لس آنجلس وجود دارد؟ جواب کوتاه: کمتر از ۱۰۰۰۰ تا!‌ وقتی که دو سرمایه‌گذار در سال ۱۹۴۷ تیم دیترویت جمز را به مینیاپلیس منتقل کردند، به دنبال نامی بودند که با آن پیروزی‌های زیادی کسب کنند. با توجه به اینکه مینسوتا به سرزمین ۱۰۰۰۰ دریاچه معروف است، آنها نام لیکرز یا دریاچه‌ها را برگزیدند. قبل از سال ۱۹۶۰، لیکرز از مینسوتا به لس آنجلس منتقل شد اما نام این تیم به خاطر تاریخچه و سنت آن حفظ شد.

لبران جیمز

ممفیس گریزلیز

زمانی که ونکور در سال ۱۹۹۴ صاحب امتیاز یک تیم شد، صاحبان تیم پیشنهاد دادند که در فصل بعد با نام کوهستان روانه‌ی میدان شوند. پلیس کانادا و مردم به این مسئله اعتراض کردند. به همین علت، مقامات به جست و جوی برای نامی جدید پرداختند. روزنامه‌های محلی به موضوعی پرداختند که پیش از این در مناطق کانادا خرس گریزلی زندگی کرده است. سرانجام ونکور گریزلیز انتخاب شد. در فصل ۰۲-۲۰۰۱ وقتی که تیم کانادا به ممفیس نقل مکان کرد، کمپانی Fedex پیشنهادی ۱۰۰ میلیون دلاری ارائه کرد تا باشگاه از ممفیس گریزلیز به ممفیس اکسپرس تغییر نام دهد. اما این پیشنهاد توسط اتحادیه‌ی بسکتبال NBA رد شد و ممفیس گریزلیز باقی ماند.

میامی هیت

در سال ۱۹۸۶، مالک باشگاه پس از مطرح شدن ۲۰۰۰۰ رأی و نام، در میان اسامی‌ای چون کوسه‌ها، گردبادها و ساحل (مربوط به محل ایالت) نام هیت انتخاب شد.

دوین وید

میلواکی باکس

با وجود شکارچی‌های فراوان در ویسکانسین، محبوب‌ترین نام بین مردم نام باکس (آهو یا قوچ) نبود. رابین یا پرنده‌ی سینه سرخ انتخاب مردم بود. اما انتخاب‌کننده‌های اصلی نظرات مردم را نپذیرفتند! آنها تصمیم گرفتند نامی انتخاب کنند که بومی آن منطقه باشد.

مینسوتا تیمبرولوز

در سال ۱۹۸۶،‌ مالک مینسوتا از بین چند نام، تیمبرولوز یا گرگ‌ها را انتخاب کرد. در رأی‌گیری نهایی تیمبرولوز نام پولار یا قطب را شکست داد. آرایی که در ۳۳۳ منطقه‌ی مختلف به صندوق انداخته شد. تیم پاپ یکی از اولین کسانی بود که نام تیمبرولوز را پیشنهاد داد. او جایزه‌ی حضور در بازی آل استار را به دست آورد. پاپ در خصوص انتخاب نام تیمبرولوز می‌گفت فکر می‌کردم که نام دو کلمه‌ای برنده می‌شود. با توجه به گرگ‌های چوبی که در مینسوتا ساخته می‌شد، این نام انتخاب شد.

نیواورلینز پلیکانز

پس از اینکه تام بنسون در سال ۲۰۱۲ نیواورلینز هورنتس را خریداری کرد، اعلام کرد که قصد تغییر نام باشگاه را دارد. طبق گفته‌ی مارک جی اسپیرز، خبرنگار یاهو اسپورت، قرار بود نامِ کرو یا برس انتخاب شود اما پس از بحث‌های زیادی، نام پلیکانز برگزیده شد.

نیویورک نیکس

اصطلاح نیکربوکرز، چیزی بود که پسران نیویورکی که در سال ۱۶۰۰ از هلند به سمت نیویورک آمده بودند، آن را رواج دادند. به آنها نیکربوکرز گفته می‌شد. با گذشت زمان این افراد مهاجر مالکان نیویورک شدند و مجسمه‌ی آنها ساخته شد. در سال ۱۸۴۵ تیم نیکربوکرز ناین در بیسبال تأسیس شد و در سال ۱۹۴۶، وقتی که نیویورکی‌ها اجازه‌ی برپایی تیمی در بسکتبال داده شد، مالکان تصمیم گرفتن اسم این تیم را نیز نیکربوکرز بگذارند. در پایان نیکس نام تیم ایالت نیویورک شد.

اوکلاهاما سیتی تاندر

وقتی که سیاتل سوپرسونیکس پس از فصل ۰۸-۲۰۰۷ به اوکلاهاما منتقل شد، بین هواداران از میان ۶۴ نام رأی‌گیری به عمل آمد. تاندر بالاتر از گردباد به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت.

راسل وستبروک

اورلاندو مجیک

وقتی که اورلاندو سانتینل یک رأی‌گیری در خصوص نام باشگاه برگزار کرد، نام‌ چلنجرز بیش از همه مطرح شد. چلنجرز نام شاتل فضایی بود که در سال ۱۹۸۶ در اورلاندو سقوط کرد. سایر گزینه‌هایی که مطرح شدند، نام‌هایی مثل فلوریدایی‌ها، آب میوه‌گیرها، مدار و فضانوردان مطرح شد. اما مقامات اولاندو تصمیم گرفتند تا نام مجیک یا سحر و جادو را برای تیم‌شان برگزینند. نامی که شبیه به چلنجرز، شاتل و فضا باشد. این نام بسیار مشهور است و در سراسر نقاط جهان از آن در بُعدهای گوناگون استفاده می‌شود.

فیلادلفیا سونی سیکسرز

تیم منطقه‌ی سیراکوس در سال ۱۹۶۳ به شهر برادران عشق،‌ فیلادلفیا نقل مکان کرد و نام این تیم بنابر سال ۱۷۷۶ که آمریکا کشوری مستقل اعلام شد، به ۷۶ers تغییر نام یافت.

فینیکس سانز

جری کالنگلو، مدیر باشگاه سانز که در آن زمان فقط ۲۸ سال سن داشت، برای توسعه‌ی کار خود در سال ۱۹۶۸ نام این تیم را ثبت کرد. کالنگلو سانز یا خورشید را بالاتر از عقرب و ۲۸۰۰۰ گزینه‌ی دیگر انتخاب کرد. یکی از هواداران خوش شانس که این نام را پیشنهاد داده بود، ۱۰۰۰ دلار به همراه بلیت بازی‌های فصل را جایزه برد.

پورتلند تریل بلیزرز

در سال ۱۹۷۰، به ایالت پورتلند امتیاز داشتن یک تیم در لیگ بسکتبال NBA اهدا شد. پس از آن مقامات باشگاه از هواداران و رسانه‌ها خواستند تا اسامی برتر خود را برای نام‌گذاری این تیم اعلام کنند. یکی از بیشترین اسامی‌ای که نزدیک به ۱۰۰۰۰ رأی آورد،‌ نام پیشگامان بود. اما این اسم انتخاب نشد چون در آن حوالی، کالجی به اسم لویس کلارک وجود داشت که هم‌چنان به این نام شناخته می‌شود. دیگر نام محبوب که بیشترین رأی را آورده بود، تریل بلیزرز بود. در لوگوی طراحی شده برای این نام، ۵ بازیکن مشاهده می‌شود که برابر ۵ نفر دیگر قرار دارد.

ساکرامنتو کینگز

تیم پادشاهان در سال ۱۹۴۵ در لیگ ملی بسکتبال، به روچستر رویالز تغییر نام پیدا کرد. در سال ۱۹۵۷ نام این تیم عوض شد، سینیسیناتی نام جدید آنها شد. در سال ۱۹۷۲ باشگاه به کانزاس سیتی نقل مکان کرد و سر انجام در سال ۱۹۸۵، این تیم نماینده‌ی کالیفرنیا و به اسم ساکرامنتو کینگز تغییر کرد.

سن آنتونیو اسپرز

گروهی از سرمایه‌گذاران سن آنتونیو، دالاس چاپارالس را در سال ۱۹۷۳ خریداری کردند و تصمیم به تغییر نام این تیم گرفتند. ۵۰۰۰ رأی و نظر با بیش از ۵۰۰ نام مختلف ارائه شد. پس از بررسی مجدد نظرات مردم و کار گروهی که در خصوص این مسئله توسط مدیران سن آنتونیو تشکیل شده بود، لقب اسپرز برای تیم سن آنتونیو نام‎‌گذاری شد. البته شاید تصادفی باشد،‌ اما یکی از سرمایه‌گذاران با نام رید مکومبس در اسپور و متولد تگزاس بود!

تیم دانکن

تورنتو رپترز

گروه مالکان تورنتو در سال ۱۹۴۴ در یک نظرسنجی بسیار بزرگ در سرتاسر کانادا، اقدام به انتخاب اسم جدید این باشگاه کردند. اسامی بسیاری توسط این گروه مطرح شد. نام رپترز (گونه‌ای از جانوران شکاری، شاید انتزاعی) که در فیلم پارک ژوراسیک مشهور شده بود، بالاتر از بابکتس و اژدها به عنوان نام تیم تورنتو در بسکتبال NBA انتخاب شد.

یوتا جاز

نه یوتا به خاطر نامِ جاز مشهور نشده است. در سال ۱۹۷۴ این تیم در نیواورلینز بود و مدیران باشگاه در سال ۱۹۷۹ تیم را به سالت لیک سیتی منتقل کردند. نام جاز از طریق یک مسابقه‎ بزرگ انتخاب شد. مسابقه‌ای که جاز بالاتر از ۷ نام دیگر از جمله پیلوتس، داکس، نایتس و آبی‌ها و … قرار گرفت.

واشنگتن ویزاردز

در اوایل سال ۱۹۹۰، آبه پولین، مالک واشنگتن بالتس (بالتس به معنای گلوله است) از نام باشگاه، معانی و ناکامی‌های آن خسته شده بود. به ویژه زمانی که تیم او به خشونت ذاتی مشهور شده بود. پس از آن طی بررسی‌هایی، رأی‌گیری در خصوص نام جدید صورت گرفت که ویزاردز به معنای جادوگران، اژدها، اکسپرس،‌ سگ‌های دریایی و استالیون‌ها بیش از همه رأی آوردند. در پایان و در سال ۹۸-۱۹۹۷، نام جادوگران یا ویزاردز برای واشنگتن انتخاب شد.

مقاله‌های بسکتبال NBA در بسکتفا

با مقاله‌ای متفاوت نسبت به سایر نوشته‌ها در سایت بسکتفا در خدمت شما بودیم. امیدواریم این مطلب در شناخت نام تیم‌های بسکتبال NBA کمکی به شما کرده باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *