• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • در ستایش توماس ساتورانسکی ؛ مغز متفکر جمهوری چک در جام جهانی بسکتبال چین

در ستایش توماس ساتورانسکی ؛ مغز متفکر جمهوری چک در جام جهانی بسکتبال چین

  • توسط سروش
  • 09/09/2019
  • خبر
  • 0

جمهوری چک در جام جهانی بسکتبال چین تاکنون نمایش خوبی داشته و توماس ساتورانسکی ستاره این تیم در جام جهانی است.

توماس ساتورانسکی ، ستاره جمهوری چک

هر پیروزی و هر شکست! هر پرتابی که صورت می‌گیرد چه به درون سبد و چه بیرون از آن! هر ریباند، اسیست یا بلاکی که در جام جهانی چین توسط بازیکنان جمهوری چک در این ماه ثبت شد همه و همه در تاریخ بسکتبال این کشور نوشته می‌شود چرا که این اولین جام جهانی است که آن‌ها در آن حضور دارند. آن‌ها بدون حضور یکی از بهترین بازیکنان خود به نام جم وسلی، که به خاطر مصدومیت نتوانست در این رقابت‌ها حاضر شود کارهای زیادی انجام دادند و موفق شدند به راند دوم جام جهانی بسکتبال راه پیدا کنند.

این راهیابی را مرهون ارزش‌های بازیکن دیگری هستند که انتظار نداشتند کاغذ آمارهایش تا این اندازه پر و پیمان باشد. همه کادرفنی و همبازیان او می‌گویند که توماس ساتورانسکی رهبر آن‌ها در درون و خارج از زمین مسابقه است. یارومیر بوهاسیک، فوروارد جمهوری چک که در هر بازی موفق به کسب میانگین ۱۶.۷ امتیاز شده، درباره توماس ساتورانسکی می‌گوید:

شما هر روز او را در زمین بسکتبال می‌بینید. او خود مغز است؛ او خود عضله است. نمی‌دانم دیگر حضور او در تیم ما را چگونه توصیف کنم. او رهبر ما است. از خدا متشکریم که او را با خود داریم.

توماس ساتورانسکی ۲۷ ساله درباره وظیفه خود در این تیم می‌گوید:

من فقط آن‌ها را به امکان‌پذیرترین روش ممکن هدایت می‌کنم.

حالا توماس ساتورانسکی بعد از سه فصل حضور در واشنگتن ویزارد به شیکاگو بولز پیوسته عالی‌ترین عملکرد را در پیروزی ۹۱ بر ۷۶ تیمش مقابل ترکیه داشت که منجر به صعود جمهوری چک به راند دوم بازی‌ها شد. توماس می‌افزاید:

در آن بازی شب سختی را برای پرتاب‌کردن داشتم. تیم‌ها در مقابل من فیزیکی ظاهر می‌شوند اما این تمام آن‌چیزی نیست که در مورد من می‌دانند مخصوصاً در تیم ملی! به اندازه کافی تجربه دارم که بدانم از نقاط مختلف زمین باید چه پرتابی داشته باشم.

او در این تورنمنت میانگین ۱۴.۳ امتیاز را کسب کرده اما ۳۸.۲ درصد پرتاب‌هایش به درون سبد رفته است و بیشتر به این خاطر است که او توجه زیادی به تاکتیک‌های دفاعی تیمش دارد. ساتورانسکی در این باره می‌گوید:

همبازیان من با فضاسازی توانستند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهند. این همه آن‌چیزی است که تیم ما در خود دارد و هماهنگی خوبی نیز داریم. تنها عملکرد من را نباید دید؛ من شفاهاً آن‌ها را رهبری می‌کنم.

توماس ساتورانسکی

توماس ساتورانسکی به طور میانگین در هر مسابقه ۵ ریباند و ۶.۳ اسیست کسب کرده و در مقابل ترکیه ۱۱ امتیاز، ۷ ریباند و ۷ اسیست ثبت کرد و در بازی اول مقابل آمریکا که بهترین تیم جهان با سابقه ۲ بار قهرمانی متوالی در جام جهانی است توانست ۱۷ امتیاز کسب کند و ۵ اسیست داشته باشد. ساتورانسکی بعد از بازی با ترکیه گفت:

امروز بازیکنان زیادی قدرت خود را ارائه کردند اما هیچ بازیکن منفردی در تیم ما وجود ندارد. همه خوب بودند و مخصوصاً ووجتک هروبان، اوندرج بالوین و پارتیک آئودا بازی فوق‌العاده‌ای از خود به نمایش گذاشتند اما این متعلق به کل تیم است.

اوندرج بالوین، سنتر جمهوری چک و بهترین بازیکن دیدار با ترکیه نیز درباره ساتورانسکی خاطرنشان کرد:

وقتی او ۱۷ یا ۱۸ ساله بود کار خود را در تیم‌ ملی آغاز کرد و من همیشه می‌دانستم که او تبدیل به رهبر تیم ما خواهد شد. او همیشه تلاش می‌کند تا بهترین عملکرد را برای تیم ارائه دهد. او در زمین و خارج از زمین رهبری می‌کند و در هر بازی این مهم را انجام می‌دهد.

بلیک اشلیب که ۱۱ امتیاز خود در هر بازی را به لطف پاس‌های ساتورانسکی کسب کرده درباره او می‌گوید:

او یک رهبر است. ساتورانسکی بازیکن کاملی است. من از دوران ناجوانی او را می‌شناسم و میزان رشد او و بلوغ او در داخل و خارج از زمین گویای خیلی از مسائل است. او تبدیل به یک مرد شده است.

رونن گینزبرگ، سرمربی جمهوری چک به خوبی می‌داند که می‌تواند با خیال راحت بازوبند کاپیتانی را به ساتورانسکی بسپارد تا در داخل و خارج از زمین مسابقه خیال او از بابت رهبری بازیکنان راحت باشد. وی درباره ساتورانسکی می‌گوید:

مشارکت‌پذیری او حیرت‌آور است. او همه وقت خود را وقف بازی می‌کند. به تمام جزئیات توجه دارد و برای ما مهم است که بازیکنی مانند او رهبر تیم باشد. او یک ستاره است و برای همه یک الگو به شمار می‌آید.

ساتورانسکی بعد از صعود به راند دوم گفت:

هیچ کس از ما انتظار نداشت که به راند دوم بازی‌ها صعود کنیم اما از قبل از جام می‌دانستیم که آماده‌سازی فوق‌العاده‌ای داشتیم و مقابل هرتیمی می‌توانستیم قدعلم کنیم. این کاری است که ما امروز انجام دادیم. هر جامی سورپرایزهای خود را دارد و ما یکی از این سورپرایزها بودیم. احساس فوق‌العاده‌ای است و باید تا آنجا که می‌توانیم پیش برویم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *