نحوه دریبل کردن در بسکتبال

دامیان لیارد

وقتی می بینید که یک بازیکن NBA با یک شوخی یک مدافع با رعد و برق سریع بین پاها ، دریبل پشت سر ، در حال مهارت یک نفر با سالها تمرین است. اگر در بسکتبال یک مبتدی مطلق باشید ، حتی یک دریبل اساسی نیز می تواند در ابتدا مرعوب کننده باشد. خوشبختانه با تمرین و فداکاری ، هر کسی می تواند به عنوان یک توپچی بهتر تبدیل شود!

دریبل کردن

اصول اولیه دریبل کردن را یاد بگیرید

توپ را با نوک انگشتان لمس کنید ، نه کف دست خود را. هنگامی که دریبل می زنید ، می خواهید دستانتان به گونه ای برقرار شود که بتوانید توپ را کنترل کنید و لازم نیست از قدرت بازوی زیادی برای حفظ توپ استفاده کنید. به همین دلیل ، توپ را با کف دست خود فرو نکنید. در عوض ، سعی کنید توپ را با نوک انگشتان خود کنترل کنید. انگشتان دست خود را در سطح توپ برای یک منطقه تماس گسترده تر و متعادل تر پخش کنید.

نه تنها نوک انگشتان شما کنترل بیشتری از کف دست شما خواهند داشت بلکه شما نیز سریعتر می توانید دریبل بزنید. پل جورج ، بازیکن اوکلاهما سیتی ، اکیداً در برابر تماس کف دست با توپ توصیه می کند ، زیرا “کل روند دریبل را کند می کند.”

در موضع کم قرار بگیرید. هنگام دریبل ، نگه داشتن حالت ایستاده ، رو به بالا و پایین چندان هوشمند نیست. در این موضع ، توپ باید از تمام قسمتهای بدن شما به سمت زمین برود و مجدداً به عقب برگردد ، و این کار را برای دزدکی مدافع باز می گذارد. قبل از شروع به دریبل زدن ، موضع دفاعی کم و زیاد بگیرید. پاهای خود را با عرض شانه از هم جدا کنید. زانوها را خم کرده و باسن خود را کمی عقب بکشید (گویی در صندلی نشسته اید). سر خود را بالا بیاورید و قسمت بالای بدن شما عمدتاً راست باشد. این یک پایه خوب و متعادل است – در حالی که تحرک زیادی به شما می دهد ، از توپ محافظت می کند.

به دور کمر خم نشوید (انگار که برای انتخاب چیزی خم می شوید). این موضع علاوه بر اینکه برای پشت شما بد نیست ، نامتعادل است ، به همین معنی است که به طور تصادفی به جلو گیر افتادید ، که بسته به وضعیت درون بازی ، می تواند یک اشتباه بزرگ باشد.

توپ را از زمین گزاف گویی کنید. این همان است! دست زدن به توپ با نوک انگشتان ، آن را در دست غالب خود بگیرید و آن را از زمین گزاف گویی کنید. آن را محکم گزاف گویی کنید ، اما آنقدر سخت نیست که مجبور شوید از قدرت جدی بازو استفاده کنید یا در کنترل آن مشکل دارید. دریبل شما باید سریع ، در عین حال پایدار و کنترل شده باشد. هر بار که توپ به دست شما برگردد ، بدون اینکه آن را بگیرید و به هیچ وجه آن را گرفتید ، با نوک انگشتان خود تماس برقرار کرده و با حرکت کنترل شده مچ دست و ساعد آن را به عقب فشار دهید – باز هم ، نباید بازوی خود را خسته کنید. از دریبل. توپ باید در نقطه ای کمی به طرف زمین و جلوتر از پا که در همان طرف بدن شما با دست دریبل شما قرار دارد برخورد کند.

وقتی برای اولین بار تمرین دریبل می کنید ، درست است. تا زمانی که چشم خود را دریبل کنید ، چشمان خود را روی توپ نگه دارید. با این حال ، شما باید بدون درنگ کردن توپ به محض این که می توانید به دریبل بزنید. انتظار می رود تقریباً در تمام سطوح بازی بتوانید این کار را انجام دهید.

دست خود را در بالای توپ نگه دارید. وقتی دریبل می زنید ، حرکات توپ را کنترل کنید. شما هرگز نمی خواهید که توپ از شما دور شود ، زیرا این می تواند به تیم دیگر توپ را به صورت رایگان بدست آورد. سعی کنید کف دست خود را به طور مستقیم بر روی توپ نگه دارید تا توپ به گزاف گویی “بالا” خود را به سمت راست بکشد. این امر به شما امکان کنترل بیشتر توپ در حین حرکت در زمین را می دهد.

یکی دیگر از دلایل تمرکز نگه داشتن توپ در همه زمان ها در هنگام دریبل کردن این است که لحظه ای “گرفتن توپ” در زیر آن در هر نقطه ای منجر به یک پنالتی به نام نقض حمل می شود. برای جلوگیری از این ، کف دست خود را روی زمین نگه دارید و در هنگام دریبل رو به روی زمین قرار بگیرید.

توپ را کم نگه دارید. هرچه ضربات توپ کوتاه تر و سریع تر باشد ، دزدی حریف برای شما سخت تر خواهد بود. یکی از راه های مطمئن برای کوتاه تر کردن پرش توپ شما این است که آن را به زمین نزدیک کنید. از آنجایی که شما در موضع پایین خود قرار دارید (با خم شدن زانوها و باسن شما به عقب افتاده است) ، نباید احساس کنید غیر طبیعی است که قله گزاف گویی توپ را به جایی بین زانو و لگن منتقل کنید. زانوهای خود را خم کنید ، دست غالب خود را به سمت پایتان بکشید و با حرکات کم و سریع دریبل بزنید.

شما نیازی به خم شدن به طرف ندارید تا در موضع پایین دریبل بزنید. اگر چنین است ، شما احتمالاً خیلی پایین دریبل می کنید. به یاد داشته باشید که در موضع پایین شما ، بالاترین نقطه از گزاف گویی شما می تواند تا لگن شما باشد در حالی که هنوز بیشتر مزایای دفاعی یک دریبل پایین را نگه دارید.

دریبل کردن در اطراف زمین

سر خود را بالا نگه دارید. وقتی برای اولین بار دریبل می زنید و روند آن هنوز شهودی نیست ، دشوار نیست که به هنگام دریبل به توپ نگاه کنید. با این حال ، تمرین کردن با نگاه کردن به هر چیز (و همه چیز) دیگر بسیار مهم است. در طول بازی ، شما باید به دنبال هم تیمی های خود باشید ، به مدافع خود توجه داشته باشید و از در کجا سبد آگاه باشید ، همه در حالی که دریبل می زنند. اگر صرف وقت زیادی در خیره کردن توپ می کنید ، نمی توانید این کار را انجام دهید.

تمرین جدی تنها راه اعتماد به نفس واقعی در توانایی دریبل شماست. هنگامی که شما بسکتبال بازی می کنید ، نمی توانید وقت خود را با تمرکز روی امتیازات تکنیک دریبل خود هدر دهید. دریبلینگ طبیعت دوم است – شما باید بتوانید “اعتماد” کنید که توپ بدون تماشای آن به دست شما باز خواهد گشت.

از جایی که توپ را دریبل می کنید آگاه باشید. هنگامی که در حین بازی دریبل می زنید ، روشی که توپ را دریبل می کنید باید براساس موقعیت سایر بازیکنان و شرایط اطراف خود تغییر کند. اگر در زمین باز حضور دارید (مانند اینکه توپ را به محوطه در حال حرکت می کنید پس از اینکه تیم مقابل امتیاز را به ثمر رساند) ، می توانید جلوی خود توپ را دریبل بزنید ، که به شما امکان می دهد با بیشترین سرعت اجرا کنید. با این حال ، هنگامی که شما در نزدیکی مدافعان هستید (به خصوص اگر کسی از شما محافظت کند) ، با فرض موضع دفاعی و دفاعی ، توپ را در سمت خود (دقیقا بیرون و جلو کفش خود) گزاف گویی کنید. به این ترتیب ، مدافع باید برای رسیدن به توپ به بدن شما برسد ، زمان بسیار سخت تری برای رسیدن به آن و احتمالاً خطا کشیدن دارد.

بدن خود را بین مدافع و توپ نگه دارید. وقتی تحت پوشش یک یا چند مدافع قرار دارید – یعنی آنها شما را دنبال می کنند و سعی می کنند توپ را دزدی کنید و یا عکس و پاس های خود را مسدود کنید – با بدن خود از توپ دفاع کنید. هرگز توپ خود را در همان طرف بدنتان در حالی که مدافع روشن است ، دریبل نکنید. در عوض ، خود را به گونه ای قرار دهید که بدن شما بین مدافع و توپ شما قرار داشته باشد ، این باعث می شود که مدافع بتواند توپ را از شما سرقت کند (به یاد داشته باشید – مدافع نمی تواند شما را از این راه بیرون بیاندازد یا به درون بدن شما ضربه بزند. توپ را بدست آورید بدون اینکه خطری برای تیمش ایجاد کند.).

می توانید از دستی که دریبل نمی خورد به عنوان نوار بازوی استفاده کنید. بازوی غیر دریبل خود را بالا بکشید و مشت بزنید ، طرف ساعد را به طرف مقابل خود قرار دهید. هنگام استفاده از میله های بازو ، مراقب باشید. به مدافع فشار نیاورید ، با مشت به مدافع خود ضربه بزنید یا با استفاده از نوار بازوی خود به عنوان گوه از مدافع عبور دهید. در عوض ، از یک نوار بازو به صورت دفاعی استفاده کنید (مثل اینکه شما می توانید یک سپر نگه دارید)  تا فضای بین خود و بازیکن دفاعی حفظ شود.

متوقف نشو در بسکتبال ، بازیکنان تهاجمی مجاز به شروع و متوقف کردن دریبل های خود فقط هر بار توپ را دارند. وقتی در یک بازی دریبل می شوید ، دریبل خود را انتخاب نکنید ، مگر اینکه بدانید با بسکتبال قصد دارید چه کاری انجام دهید. هنگامی که شما متوقف می شوید ، دیگر نمی توانید دریبل بزنید و اگر باهوش باشد ، مدافع شما از عدم توانایی در حرکت خود بهره می برد.

اگر جلوی دریبل را بگیرید ، گزینه های شما عبور توپ ، شلیک توپ و یا دزدی توپ از شماست. اگر قصد دارید یکی از دو مورد اول را انجام دهید ، دریبل را متوقف کنید و بلافاصله آن کار را انجام دهید – در غیر این صورت ، دفاعیات واکنش نشان می دهند و ممکن است گزینه سوم اتفاق بیفتد که دوست دارید یا نه!

می دانید چه موقع توپ را پاس کنید. Dribbling همیشه هوشمندانه ترین راه برای جابجایی توپ در زمین نیست. اغلب ، بهتر است تصویب شود. یک بازی خوب گذر یکی از سنگ بناهای یک تخلف موثر است. عبور توپ سریعتر از حرکت در هنگام دریبل زدن است ، می توان برای هدایت اشتباه تیم حریف استفاده کرد و می توان از طریق بخشی از دادگاه که توسط مدافعان اشغال شده است ، توپ را به یک هم تیمی بدست آورد. یک گره توپ نباشید – اگر دریبل زدن به سمت حلقه به معنای عبور از مدافعان متعدد است ، معمولاً ایده خوبی است که توپ را به یک هم تیمی منتقل کنید که شانس بهتری برای گرفتن شوت دارد.

از تخلف دریبل خودداری کنید. برخی قوانین اساسی وجود دارد که شیوه لرزیدن در بسکتبال را دیکته می کند. این قوانین را بدانید! یک نقص دریبل بی دقتی می تواند منجر به یک پنالتی شود ، حرکت تهاجمی تیم شما را متوقف کند و توپ را به تیم مدافع به صورت رایگان بدست آورد.  از ارتکاب هر یک از موارد زیر جلوگیری کنید:

مسافرت: حرکت با توپ بدون دریبل. مسافرت شامل موارد زیر است:

با یک قدم اضافی ، جست و خیز ، هاپ یا زدن پاهای خود را انجام دهید

حمل توپ هنگام راه رفتن یا دویدن

حرکت دادن یا تغییر دادن پای محوری (پای ثابت) هنگام ایستادن

دریبل مضاعف: این مجازات به دو تخلف جداگانه اشاره دارد:

دریبل با هر دو دست به طور همزمان انجام می شود

دریبل زدن ، متوقف کردن دریبل خود (گرفتن یا نگه داشتن توپ) و سپس دوباره شروع به دریبل زدن

حمل: گرفتن توپ با یک دست و سپس ادامه دادن دریبل (بدون قطع حرکت دریبل). در یک حمل ، دست شما با ته توپ تماس برقرار می کند ، سپس در عمل دریبل توپ را به سمت بالا می چرخاند.

یادگیری تکنیک های پیشرفته دست زدن به توپ

موضع “تهدید سه گانه” را تمرین کنید. “تهدید سه گانه” موضع کاملاً همه کاره ای است که بازیکنان تهاجمی پس از دریافت توپ از هم تیمی در یک پاس ، اما قبل از شروع دریبل ، اتخاذ می کنند. از موقعیت تهدید سه گانه ، بازیکن می تواند عبور کند ، شلیک کند یا شروع به دریبل کند. این موضع به بازیکن اجازه می دهد تا در حالی که تصمیم می گیرد از کدام گزینه استفاده کند ، توپ را با دست و بدن خود محافظت کند.

تهدید سه گانه توپ را نزدیک به بدن نگه می دارد با داشتن یک دست قوی که آن را به سمت بالا می کشد و دست ضعیف آن را در قسمت پایین چنگ می زند. بازیکن موضع کمتری می گیرد و آرنج های خود را عقب نگه می دارد ، در زاویه های نود درجه خم می شود. او کمی توپ را به جلو خم می کند. از این موضع گیری ، برای یک مدافع سرقت توپ بسیار دشوار است.

تکنیک “متقاطع” را تمرین کنید. “متقاطع” روشی برای دریبل کردن است که برای بی ثبات کردن و هدایت غلط یک مدافع به کار می رود. بازیکن توپ را در جلوی بدن خود دریبل می زند و آن را بین دست ها به شکل “V” منتقل می کند. با “فروش” حرکات خود ، بازیکن می تواند مدافع را به حرکت در آورد تا به سمت توپ حرکت کند در حالی که در یک دست قرار دارد ، سپس به سرعت توپ را به طرف دیگر عبور داده و به بازیکن اجازه می دهد تا به سرعت دور مدافع را دریبل کند یا توپ را پاس کند. در حالی که او از تعادل خارج است.

یکی از روشهای دریبل مفید مرتبط “Dribble In & Out” است. در اصل ، بازیکن وانمود می کند که قصد دارد به مصاف کراس اوور بپردازد ، اما توپ را در همان دست نگه می دارد.

دریبل را پشت سر خود تمرین دهید. وقتی از مدافع پوشیده شده اید که نمی توانید تکان دهید ، ممکن است لازم باشد برخی از دریبل های فانتزی را جدی بگیرید. یک حرکت کلاسیک برای “شوخی کردن” یک مدافع ، دریبل کردن پشت شما است. این حرکت مستلزم تمرین جدی است ، اما ارزش آن را دارد – وقتی خوب انجام شود ، یک حرکت عقب می تواند یک سر مدافع را بچرخاند.

دریبل را بین پاهای خود تمرین کنید. یکی دیگر از حرکت های کلاسیک دست زدن به توپ دریبل زدن بین پاهای شما است. حتماً دیده اید که این کار را همه از هارلم گلوبوتروتر تا لوبرون جیمز انجام داده اند و به دلایل خوبی. سریع ، به خوبی اجرا شده بین دریبل پاها ، حتی سخت ترین مدافعان را نیز می تواند پرتاب کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *