کدام تیم در NBA وفادارترین هواداران را دارد؟

وفادارترین هواداران در بین تیم های NBA

بسیاری از طرفداران متعصب لیگ NBA بسکتبال را برای شور و شوق و هیجانش دنبال می کنند اما دلیل مهم تر آن ها، مشاهدۀ موفقیت تیم های مورد علاقۀ شان است. چه برای دیدن اوج گیری دوبارۀ بوستون سلتیکس و در کنفرانس شرق و چه برای دیدن نبرد بین هیوستون راکتس و گلدن استیت واریرز برای بهترین بودن در کنفرانس غرب، هواداران تمام این تیم ها مدعی عنوان وفادارترین هواداران هستند. اما آیا همین طور است؟ آیا ممکن است تیمی که بیشترین برد را دارد صاحب وفادارترین هوادارها نیز باشد؟ یا شاید تیمی که بیشتر به باخت عادت دارد توسط هواداران متعصبش در برد و باخت حمایت شود؟ ما تمام تیم های لیگ را به طور کامل در طول فصل بررسی کردیم تا ببینیم کدام هواداران می توانند ادعای قهرمانی در حمایت از تیمشان در راه موفقیت را عملی کنند. کدام تیم هواداران وفادارتری دارد؟ کدام تیم توسط تماشاگران حمایتگر بیشتری تشویق می شود؟ با خواندن ادامۀ این مطلب به پاسخ های این سوالات دست خواهید یافت.

وفادارترین هواداران در لیگ

براساس

  • 1. میانگین تماشاگران حاظر در ورزشگاه
  • 2. تعداد دنبال کنندگان فضای مجازی
  • 3. فروش لباس تیم

دلایل زیادی برای داشتن تعصب نسبت به تیم مورد علاقۀ تان وجود دارد. زبان مشترک بین هوادارن، هیجان مسابقه و حتی چرخۀ احساساتی که تقریباً در تمام مسابقات هواداران را بعد از موفقیت به وجد می آورد ( و در صورت عدم موفقیت به مخاطره می اندازد اما مورد بحث ما نیست). وقتی صحبت از وفادارترین هواداران می شود این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که پیروزی احتمالاً آن ها را خوشحال تر از همیشه می کند.هواداران تیم گلدن استیت واریرز برای خوش حالی دلایل فراوانی دارند و قهرمانی بخش از این چرخه است. از فصل 13-2012 به بعد، تیم واریرز در سه فینال حضور داشته و دو بار موفق به کسب عنوان قهرمانی شده است. شاید پیروزی شدن در ورزش تنها چیز مهم نباشد اما دلیل کافی برای هواداران واریرز است تا سری بالا و لبخندی بر لی خوشحال باشند.

هواداران تیم های لس آنجلس لیکرز، کلیولند کاوالیرز و شیکاگو بولز هم در میان وفادارترین ها هستند. با وجود ستارگان قدیم و جدیدی چون کوبی برایانت، لبران جیمز و مایکل جردن افسانه ای، حتی اگر مثل قدیم تیم های پیروزی نیستند اما برای یافتن تاریخی با عظمت نیاز نیست به گذشته دور نگاه کنند.

در انتهای جدول تیم های نیو اورلینز پلیکنز، ایندیانا پیسرز و اتلانتا هاکس جای گرفته اند. استورۀ قهرمان تیم سلتیکس یعنی لری برد (Larry Bird) در ماه می سال 2017 از مدیریت تیم پیسرز کناره گرفت و یک ماه بعد این تیم پال جرج (Paul George) را به تیم اوکلاهاما سیتی تاندر فروخت که می تواند دلیل مهمی برای ناراحتی دوستداران این تیم باشد.

آیا یک تیم پیروز می تواند ورزشگاه را پر کند؟

درصد برد در مقابل میانگین حضور تماشاگر

میانگین حضور در ورزشگاه
با این که دوستداران تیم ها از برپایی جشن موفقیت تیمشان بسیار خوشحال می شوند اما حد نساب حداکثری برای تماشای زندۀ بازی از نزدیک وجود دارد. در واقع، بزرگترین ورزشگاه NBA تنها قادر به گنجاندن 21000 نفر است. ورزشگاه یونایتد سنتر که خانۀ تیم شیکاگو بولز است با وجود حضور این تیم در 13 پلی آف از 15 پلی آف اخیر همچنان پر از تماشاگر نمی شود. احتمالاً عدم کسب قهرمانی در سال های اخیر سبب شده تا این ورزشگاه در این سال ها به بالاترین حد خود نرسد. آخرین قهرمانی این تیم مربوط به فصل 98-1997 است.

ممکن است این طور به نظر آید که پیروزی های هیوستون راکتس توانایی پر کردن ورزشگاه را ندارد اما گنجایش ورزشگاه این تیم که پایین تر از میانگین لیگ است دلیل مهمی برای کم بودن تعداد تماشاگران این تیم در ورزشگاه است. تویوتا سنتر برای یک بازی بسکتبال تنها 18300 نفر گنجایش دارد. با این که این تیم در تکاپوی کسب عنوان قهرمانی کنفرانس غرب است و بازیکنانی چون پال جرج و جیمز هاردن را در اختیار دارد، باز هم به طور میانگین از تیم ماوریکس که دیرک نویتزکی را در اختیار دارد و تقریباً در انتهای جدول دست و پا می زند، تماشاگر کمتری دارد.

دنبال کنندگان در فضای مجازی

براساس تعداد دنبال کنندگان در اینستاگرام، توئیتر و فیسبوک

دنبال کنندگان در فضای مجازی

بعضی از بازیکنان سروصدای بیشتری در فضای مجازی دارند و این حضور آن ها دیدن شدن تیمشان در عرصۀ دیجیتال را افزایش می دهد. بازیکنانی مثل، لبران جیمز، استفان کری، دواین وید و جیمز هاردن به خودی خود میلیون ها دنبال کننده را به جذب می کنند و این دنبال کنندگان معروفیت زیادی را برای تیم هایشان در پلتفرم های فیسبوک و توئیتر و اینستاگرام کسب می کنند. تعداد بسیار کمی از ورزشکاران وجود دارند که توانسته باشند نامزد اسکار شوند اما کوبی برایانت چهرۀ غریبه ای در استثناء بودن نیست. با این که او در 2016 از بسکتبال خداحافظی کرد اما میراث بلک مامبا (Black Mumba) همچنان باقی است و کارشناسان بر سر جایگاه کوبی در لیست بهترین های تاریخ NBA در حال بحث هستند. تمام این هیاهوها می تواند دلیل سلطۀ لیکرز در حضور در فضای مجازی نسبت به دیگر تیم های لیگ باشد. با این که لیکرز از سال 2010 به بعد قهرمان لیگ نشده، این تیم با بیش از 22 میلیون دنبال کننده در فیسبوک، 7 میلیون در توئیتر و 4 میلیون در اینستاگرام، به طور واضح برندۀ رقابت در فضای مجازی است.

تیم های شیکاگو بولز، گلدن استیت واریرز و میامی هیت عداد مشابه و نزدیکی را نشان می دند و بالاتر از باقی تیم ها، در حال رقابت بر سر رتبه های بالایی هستند. همچنین تیم های دیترویت پیستونز، واشنگتون ویزاردز و یوتا جاز با نزدیک به 3 میلیون دنبال کننده در پلتفرم ها مختلف فضای مجازی در انتهای جدول جا دارند.

فروش لباس

رده بندی فروش

رده بندی فروش لباس تیم

گلدن استیت با مال خود کردن 58% از فروش لباس ها در فصل 18-2017 لیگ، بالاتر از بقیه ایستاد.

لباس تیم هایی که به تن می کنید همه نشانگر عشق و علاقۀ شما به این ورزش است. بسکتبالیست های فعلی سهم زیادی در فروش لباس ها دارند و همچنین بازیکنان بازنشته ای که با آمار فوق العاده خود تیم هایشان را به موفقیت های فراوان رسانده اند و حتی آن هایی که دیگر در بین ما نیستند (مانند بازیکن بزرگ تیم فیلادلفیا سونی سیکسرز یعنی دریل داکینز که در سال 2015 درگذشت) همه و همه در این عشق و علاقه سهیم اند.

فروش لباس های تیم گلدن استیت بیشتر از همۀ تیم های دیگر در لیگ در فصل 18-2017 بوده است. شاید دو قهرمانی در پنج سال اخیر در لیگ و یا حضور بازیکنانی تراز اول مانند استفان کری و یا کوین دورانت در زمین دلیل این فروش خوب باشد. دربین تمام لباس هایی که در لیگ NBA در این فصل به فروش رسیده، حداقل یک لباس از هر پنج لباس متعلق به تیم گلدن استیت بوده است. بابراین اگر خواستید در بین تماشاگران کمی خواص تر به نظر بیایید سعی کنید از مدل های متفاوت پیراهن های این تیم استفاده کنید.

تیم کاوالیرز نزدیک به 10% از فروش لباس های لیگ را در فصل 18-2017 به خود اختصاص داده است. به سختی می توان تصور کرد که بازیکنی را به عنوان ستارۀ تیم کلیولند معرفی کرد که اسمش لبران جیمز نباشد. لبران در مجموع 11 فصل در این تیم بازی کرده و آن ها را در راه کسب اولین عنوان قهرمانی تاریخ این تیم در لیگ NBA در سال 2016 کمک کرده است. البته لبران تنها بازیکنی نیست که پیراهنش ارزش خرید دارد. کوین لاو (Kevin Love) و تریستن تامپسون (Tristan Thompson) هم جزء بازیکنان خوبی هستند که می توانند هواداران کاوالیرز را به سوی خود جذب کنند تا از ایجاد دریایی از پیراهن شمارۀ 23 جلوگیری کنند.

وفاداری قیمت ندارد

وقتی صحبت از وفادار ماندن به تیم است، پیروزی همه چیز نیست. عشق و علاقه به برخی تیم ها ریشه در شهری دارد که آن را خانۀ خود تلقی می کنند. در تیم هایی مانند بوستون سلتیکس و لس آنجلس لیکرز و میامی هیت مسئله فقط روحیه تیمی نیست، اصل قضیه غرور و تعصب است. این غرور می تواند شامل حضور در سالن بازی، دنبال کردن تیم و بازیکنان مورد علاقه در فضای مجازی و یا هوادار وفادار دانستن خود شود. اگر می خواهید در هر حال از تیم خود حمایت کنید، خرید لباس تیم روشی مناسب است.

روش مقایسه

رده بندی وفادارترین هواداران تیم های لیگ NBA با استفاده از میانگین حضور در ورزشگاه، دنبال کنندگان در فضای مجازی و فروش لباس تیم محاسبه شده است. از این فرمول برای نمره دهی به تمام تیم های لیگ از 0 تا 1 برای هر دسته بندی استفاده شد. به دلیل وجود سه دسته بندی، نمره احتمالی هر تیم در بازۀ 0 تا 3 قرار می گیرد.

تیم های لیگ بر مبنای میانگین حضور در ورزشگاه از بین 0 تا 1 نمره دهی شده اند. این نمره به تمره وفاداری کلی تیم اضافه شده است.

این تیم ها برمبنای دنبال کنندگان در فضای مجازی هم از بین 0 تا 1 تمره دهی شدند. این نمره دهی برای هر یک از عوامل فضای مجازی (توئیتر، اینستاگرام و فیسبوک) به شکل جدا انجام گرفته است. و عدد به دست آمده به تمره وفاداری کلی اضافه شده است.

در پایان، تیم ها بر مبنای فروش لباسشان از 0 تا 1 نمره دهی شده اند. این میانگین با استفاده از اطلاعات فروش در بازۀ زمانی ژانویه 2017 ال دسامبر 2017 محاسبه شده است. نمرۀ 1 به معنی بالاترین فروش لباس است. همانند دو دسته بندی دیگر، نمره حاصل از این دسته نیز به نمرۀ وفاداری کلی تیم ها اضافه شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *