• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • به مناسبت تولد کریم عبدالجبار ؛ برای او که خیلی زود از یادها رفت

به مناسبت تولد کریم عبدالجبار ؛ برای او که خیلی زود از یادها رفت

وقتی صحبت از بزرگترین بازیکن تاریخ لیگ NBA مطرح می‌شود نام‌هایی مانند مایکل جردن، ویلت چمبرلین، بیل راسل، لبران جیمز و کوبی برایانت به زبان می‌آیند و کریم عبدالجبار را اغلب به خاطر نمی‌آورند.

کریم عبدالجبار ، یکی از ستارگان NBA

اما بدونن شک عبداللجبار جیاگاه خود را در میان بزرگان این ورزش حفظ کرده است. ماهیت بازی غیرقابل انکار او که موجب شد در همان اوایل دوران حرفه‌ای خود مشهور شود. وقتی او در سال ۱۹۸۹ بازنشست شد نام خود را در تاریخ لس آنجلس لیکرز به عنوان امتیازآورترین بازیکن تاریخ که ۶ عنوان قهرمانی و رکورد ۶ عنوان MVP را در کارنامه دارد جاودانه ساخت. فردیناند لویز آلکیندور جی آر ۱۶ آوریل سال ۱۹۴۷ در نیویورک سیتی به دنیا آمد. او یک پسر خجالتی بود که از کلاس چهارم تمرینات خود را آغاز کرد و بعدها یک پرتاب توقف‌ناپذیر به نام شای هوک را ابداع کرد. این سنتر ۲.۱۸ متری در تیم دانشگاهی توجهات ملی را به خود معطوف ساخت. او ۵۶ امتیاز در بازی اول خود در UCLA بدست آورد و این تیم همراه با او ۳۰ پیروزی متوالی کسب کرد و بدون شکست قهرمان شد. این موضوع موجب شد تا NCAA اسلم دانک را ممنوع کند تا جلوی قدرت‌نمایی این بازیکن را بگیرد.

این تغییر قانون فقط او را بهتر کرد و موجب شد تا «شای‌ هوک» خود را تکمیل کند و ۳ بار متوالی عنوان قهرمانی رقابت‌های ملی را با تیمش تکرار کند. در سال ۱۹۶۸، آلکیندور در اعتراض به رفتارهای نژادپرستانه مسابقات المپیک را تحریم کرد، به اسلام گروید و به طور خصوصی نامش را به کریم عبدالجبار تغییر داد که به معنای سخاوتمند و بنده خداوند متعال بود.  او در مراسم درفت سال ۱۹۶۹ توسط میلواکی باکس به عنوان پیک اول انتخاب شد و در فصل اول حضور خود میانگین ۲۹ امتیاز و ۱۵ ریباند در هر بازی را به ثبت رساند، یک آمار غیرقابل تصور برای هر بازیکن فصل اولی در دنیای بسکتبال امروزی!

کریم عبدالجبار

کریم عبدالجبار تنها در فصل دوم توانست میلواکی باکس را به سمت قهرمانی سوق دهد و در کنار نام خود MVP بازی‌های لیگ و MVP فینال را به یادگار گذاشت. عبدالجبار در سال ۱۹۷۵ به لس آنجلس لیکرز منتقل شد و در اولین سال حضور خود در این تیم، یکی از بهترین فصول خود را در تاریخ لیگ NBA را تجربه کرد. او ۲۸ امتیاز، ۱۷ ریباند و ۴ بلاک در هر بازی به نام خود ثبت کرد و علیرغم این‌که لس آنجلس لیکرز حضور در مرحله پلی‌آف بازی‌ها را از دست داد جایزه MVP را به دست آورد. او در ۸ فینال لیگ حاضر شد و در حالیکه دهه ۱۹۸۰ را به تسخیر خود درآورد، ۵ عنوان قهرمانی لیگ NBA را کسب کرد.

بعد از بازنشستگی، او از نظر سیاسی فعال بود، از مسئله نژاد و نابرابری سخن می‌گفت و در عین حال بهترین فروش کتاب را به خود اختصاص داد و جایزه مدال آزاد ریاست‌ جمهوری را در سال ۲۰۱۶ دریافت کرد. علیرغم همه این دستاوردها، توجهات از کریم عبدالجبار برداشته شد و در این میان لیکرز هم چنین رفتاری در پیش گرفت. در حالیکه مجسمه اکثر بزرگان مانند جانسون، سال‌ها در استپلز سنتر می‌ماند، لیکرز یش از ۲۰ سال مجسمه‌ای از عبدالجبار را در استپلز سنتر قرار نداد تا این‌که خود عبدالجبار نسبت به این امر اعتراض کرد. بعد از این اظهارنظر او، لیکرز در سال ۲۰۱۲ اقدام به ساخت مجسمه برای او کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *