10 مورد از بهترین سری فینال های ان بی ای تاریخ

بازی های ابتدایی فینال های ان بی ای 2019 به کام هواداران و تماشاچیان بود چراکه تیم های گلدن استیت واریرز و تورنتو رپترز ضرب شست اساسی به یکدیگر نشان دادند. این فینال در نهایت با نتیجه 4-2 به نفع تورنتو رپترز به پایان رسید. تورنتو رپترز بالأخره پس حضور در اولین فینال خود از سال 1993 تاکنون توانستند به قهرمانی رقابت های ان بی ای دست پیدا کنند. به همین مناسبت نگاهی می اندازیم به برترین فینال های ان بی ای که هنوز هم از ذهن بسیاری از طرفداران بسکتبال پاک نشده اند.

10 مورد از بهترین سری فینال های ان بی ای تاریخ

شماره 10: بولتس و سوپرسانیکس – 1978

در سال 1978 رقابتی بین دو تیم درگرفت که هرکدام کمتر از 50 برد در کارنامه خود داشتند. با این وجود همه چیز به آمار خلاصه نمی شود و نباید گول آمار را خورد. این رقابت بسیار فشرده، حساس و نزدیک بود.

این فینال که 7 بازی به طول انجامید، در نهایت با نتیجه نزدیک 4-3 به نفع واشینگتن بولتس (واشینگتن ویزاردز کنونی) به اتمام رسید. لحظه تعیین کننده این فینال در بازی آخر بود. گارد تیم سوپرسونیکس، دنیس جانسون تمامی 14 پرتاب خود را از دست داد و همین مسئله باعث شد که تیم واشینگتن بولتس از این موقعیت نهایت استفاده را برده و به قهرمانی در این رقابت ها دست پیدا کند.

البته همین فینال در سال بعد تکرار شد و این بار سیاتل سوپرسونیکس موفق به برد آن شد. بردی که توانست تنها قهرمانی تاریخ این باشگاه را در کارنامه این تیم به ثبت برساند.

شماره 9: سلتیکس و لیکرز – 1969

یکی از هیجان انگیزترین و بزرگ‌ترین فینال های ان بی ای در سال 1969 با حضور بیل راسل، ویلت چمبرلین و جری وست رخ داد. جری وست در این فینال ها کاری انجام داد که تا به آن لحظه کسی موفق به انجام آن نشده بود و تاکنون نیز کسی به این مهم دست نیافته است. با اینکه جری وست در تیم لیکرز و تیم بازنده میدان بود، موفق به بردن جایزه باارزش ترین بازیکن فینال ان بی ای شد.

در این فینال ها بوستون سلتیکس موفق به بردن هشتمین قهرمانی پیاپی خود در رقابت های ان بی ای شد. وست توانست در بازی آخر یک دابل 3 گانه به نفع خود ثبت کند. وی توانست 42 امتیاز، 13 ریباند و 12 پاس گل از خود بر جای بگذارد.

تسلط کامل جری وست بر زمین با وجود باخت تیم آن‌ها و همچنین برد دهمین قهرمانی بوستون سلتیکس در 11 فصل حضور آن‌ها باعث منحصر به فرد بودن این فینال شده است.

شماره 8: اسپرز و هیت – 2013

سن آنتونیو اسپرز و میامی هیت در دوران لبران جیمز دو فینال جذاب و دیدنی را به معرض نمایش گذاشتند. اولین این فینال ها یک فینال 7 بازی کلاسیک بود. در این فینال ها میامی هیت توانست دومین قهرمانی پیاپی خود را به دست آورد. لبران جیمز در بازی هفتم این فینال ها توانست 37 امتیاز برای میامی هیت کسب کند.

شماره 7: سلتیکس و لیکرز – 2010

شماره 7 این لیست به رقابت هیجان انگیز بوستون سلتیکس و لس آنجلس لیکرز اختصاص دارد. کوبی برایانت و پائو گاسول در این بازی به دنبال دومین قهرمانی پیاپی بودند.

دفاع لیکرزها در تمام طول فینال با سرسختی تمام بازی کرد. این فینال که 7 بازی به طول انجامید، با نتیجه 4-3 به نفع لیکرز به پایان رسید. کوبی برایانت نقش عمده ای در برد این فینال برای تیم خود ایفا کرد.

شماره 6: راکتس و نیکس – 1994

پاتریک اوینگ و حکیم اولاژوان، یک دهه پس از رقابت بر سر عنوان اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی، این بار برای قهرمانی در ان بی ای به میدان رفتند. اروینگ برای تیم نیویورک نیکس و اولاژوان برای تیم هیوستن راکتس در تقابل بودند.

در این مسابقات، حکیم اولاژوان یکی از بهترین عملکردهای تاریخ ان بی ای را از خود بر جای گذاشت و همه را متحیر کرد. با این وجود می توان قهرمان اصلی این تیم را در این فینال جان استارکس، گارد تیم راکتس دانست.

در نهایت تیم هیوستن راکتس توانست با نتیجه 4-3 این دیدار را به نفع خود تمام کند. پاتریک اوینگ در هیچ فینال ان بی ای دیگری به میدان نرفت و به یکی از فوق ستاره های دنیای بسکتبال تبدیل شد که هیچ‌گاه موفق به بردن عنوان قهرمانی نشده است.

شماره 5: لیکرز و سیکسرز – 1983

لس آنجلس لیکرز طی فصل 83-1982 یک تیم ویران کننده بود اما مواجهه با تیمی که دارای بازیکنانی همچون موزس مالون و جولیوس اروینگ (ملقب به دکتر جِی) است کار دشواری است.

تیم فیلادلفیا سونتی سیکسرز در یک عملکرد خارق العاده توانست با نتیجه 4-0 فینال این رقابت ها را به نفع خود تمام کند. موزس مالون توانست در تمامی این 4 بازی دابل 2 گانه به ثبت برساند و یک از تاریخی ترین جوایز باارزش ترین بازیکن فینال ان بی ای را به دست آورد.

شماره 4: لیکرز و پیستونز – 1988

مواجهه تیم قدرتمند هجومی لس آنجلس لیکرز و تیم بی نظیر با تفکرات دفاعی دیترویت پیستونز را نمی توان نادیده گرفت. بخصوص آنکه این رویارویی در فینال رقابت های ان بی ای باشد.

این دو تیم در یک فینال 7 بازی به مصاف هم رفتند و در نهایت این پیستونز بود که قافله را به لیکرز باخت. لس آنجلس لیکرز بازی آخر را با نتیجه 108-105 برد و توانست در نهایت 4-3 پیستونز را شکست دهد.

جیمز ورثی در بازی آخر توانست 36 امتیاز و 16 ریباند برای تیم خود به دست آورد. بدین ترتیب لیکرز به اولین تیمی تبدیل شد که در 19 فصل رقابت های ان بی ای توانست از قهرمانی سال گذشته خود دفاع کرده و به دو قهرمانی پیاپی دست یابد.

شماره 3: سلتیکس و لیکرز – 1966

این بازی از دو نظر بسیار متفاوت و استثنایی است. اول اینکه افسانه تیم بوستون سلتیکس، رد آورباخ، مربی موفق و تکرار نشدنی این تیم پس از این فینال بازنشسته شد. دوم اینکه این بازی به اولین فینالی تبدیل شد که نتیجه 3-1 در آن توسط کام بک به نتیجه مساوی تبدیل می شود.

البته کام بک لیکرز در نهایت نتیجه ای برای آن‌ها در بر نداشت و سلتیکس توانست فینال را با نتیجه 4-3 به نفع خود به اتمام برساند. 6 بازی از این 7 بازی با تفاوت 10 امتیاز یا کمتر به پایان رسید. بازی آخر یکی از این 6 بازی بود که سلتیکس با نتیجه 95-93 برنده شد.

این قهرمانی به یک رکورد فوق العاده برای تیم بوستون سلتیکس با هشت قهرمانی پیاپی تبدیل شد. البته آن‌ها در سال های 1968 و 1969 نیز به صورت پی در پی توانستند بر لیکرز پیروز شده و دوباره قهرمان ان بی ای لقب بگیرند.

شماره 2: بولز و جاز – 1998

پرتاب های مایکل جردن، دفاع جانانه اسکاتی پیپن و عملکرد بی نظیر کارل مالون در ناحیه پست را تنها در یک بازی می توان جمع کرد و از آن لذت برد و آن هم فینال رقابت های ان بی ای در سال 1998 است.

این فینال یکی از به یاد ماندنی ترین فینال های تاریخ است. از آنجایی که این فینال تکرار سال گذشته بود و همچنین بازیکنان و فوق ستاره های بسیاری در این دو تیم بازی می کردند.

بریون راسل در تمام 6 بازی این فینال عملکرد فوق العاده ای برای تیم یوتا جاز به نمایش گذاشت اما این مایکل جردن بود که یکی از زیباترین پرتاب های ان بی ای را انجام داد و تمام ورزشگاه را مجبور به دنبال کردن مسیر توپ کرد.

در نهایت این بازی با نتیجه 6-2 به نفع شیکاگو بولز به پایان رسید تا این بازی به آخرین حضور جردن در این تیم تبدیل شود. وی در سال 2001 دوباره با تیم واشینگتن ویزاردز تا سال 2003 بازی کرد.

شماره 1: واریرز و کاوالیرز – 2016

در فینال سال 2016 شاهد جذابیت های بسیار زیادی بودیم. مجموعه ای از بزرگ‌ترین بازیکنان حال حاضر جهان از جمله لبران جیمز، استفن کری و کوین دورانت در این فینال حضور داشتند؛ در این فینال شاهد یک کام بک حماسی بودیم، لحظات فراموش نشدنی در بازی هفتم این فینال رقم خورد؛ در نهایت نیز با یک مصاحبه پس از بازی بی نظیر به اتمام رسید.

گلدن استیت واریرز توانستند در ابتدا نتیجه را 3-1 به نفع خود رقم بزنند. این تیم توانسته بود با 73 برد و 9 باخت به فینال فصل 2016 برسد؛ اما در نهایت ورق برگشت و این کلیولند کاوالیرز بود که توانست قهرمان فصل 2016 ان بی ای لقب بگیرد.

تعلیق دریموند گرین برای بازی پنجم تأثیر بسزایی در تغییر حالت بازی داشت. واریرز در 4 بازی اول بسیار عالی عمل کرده بودند و نتیجه 3-1 نشانی از همین مسئله است. با این وجود کاوالیرز به رهبری لبران جیمز از غیبت گرین در بازی پنجم نهایت استفاده را کردند و نتیجه را به 3-2 تغییر دادند.

در بازی ششم و هفتم نیز برگشت گرین تأثیری در روند فینال نداشت و در نهایت کاوالیرز موفق به قهرمانی در فصل 2016 شدند و اولین قهرمانی تاریخ باشگاه را به دست آوردند.

نظر شما در خصوص فینال های ان بی ای ذکر شده در این مطلب چیست؟ از نظر شما کدام‌یک از فینال های نامبرده بزرگ‌تر و به یاد ماندنی تر از بقیه بود؟ شاید شما نیز فینال خاص خود را در خاطر دارید و با لیست ما به طور کامل موافق نیستید. در این صورت خوشحال می شویم از دیدگاه شما نیز باخبر شویم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *