16 سال پیش در چنین روزی؛ یک انتقال تاریخی از لس آنجلس به میامی

در تاریخ 14 جولای سال 2004 ، دوران کوبی – شک در لس آنجلس به پایان رسید ، زمانی که شکیل اونیل ملقب به ارسطوی بزرگ در ازای سه بازیکن و دو منتخب درفت به تیم میامی هیت پیوست .

باشگاه میامی هیت  طی مبادله ای با باشگاه لس آنجلس لیکرز در تاریخ 14 جولای سال 2004 توانست بر سر انتقال شکیل اونیل، سنتر 7 فوت و یک اینچی به توافق برسد .

این نقل و انتقال ، تقریباً یک ماه پس از اینکه لیکرز زمانی که اونیل را در اختیار داشت در فینال مقابل دیترویت پیستونز شکست خورده بود ، رقم خورد و به دوران کوبی – شک در لس آنجلس پایان داد .

در آن زمان ، اونیل با ارزش ترین بازیکن سال 2000 بود که در پنج سال حضور خود ، چهار بازی فینال را تجربه کرد و در آن زمان وی لیکرز را به سه قهرمانی متوالی در سال های 2000 تا 2002 رساند و هر بار به عنوان با ارزش ترین بازیکن  مرحله فینال فصل شناخته شد.  او 11 بار در رویداد آل استار انتخاب شده و در دوران حرفه ای آمار 27.1 امتیاز ، 12.1 ریباند ، 2.9 پاس گل و 2.6 بلاک در هر بازی را دارد.

در این معامله ، میامی هیت کارون باتلر ، برایان گرانت ، لامار اودم را به لس آنجلس تقدیم کرد ، همچنین نفر اول رویداد ان بی ای درفت 2006 جوردن فارمار و رتبه دوم درفت سال 2007 رنالداس سیبوتیس را در ازای شکیل اونیل به لس آنجلس داد .

اونیل قبل از اینکه در میانه فصل 08-2007  به تیم فینیکس سانز منتقل شود ، 5/3 فصل را با تیم میامی هیت  گذراند .

او در طول هر سه فصل کامل خود با هیت به عنوان یک ستاره تمام عیار ایفای نقش کرد.  مهمتر از همه ، وی نقش اصلی را به همراه سوپر استار جوان دواین وید که در پست گارد بازی می کرد در هدایت این تیم برای کسب اولین قهرمانی خود در سال 2006 در برابر دالاس موریکس  ایفا کرد .

این سنتر مقتدر به طور متوسط با 19.6 امتیاز ، 9.1 ریباند ، 2.1 پاس گل و 1.9 بلاک در 205 بازی ،  فصل عادی را در هیت به اتمام رساند .  این در حالی است که در 40 بازی پلی آف آمار 18.8 امتیاز ، 9.0 ریباند ، 1.7 پاس گل و 1.5 بلاک را به ثبت رساند.

علی رغم گذر زمان نسبتاً کوتاه از حضور وی در هیت ، تأثیر اونیل برای کسب امتیاز در این تیم  بسیار زیاد بوده است . در نهایت او در 12 دسامبر سال 2016 ، در تیم هیت  با شماره 32 خود را بازنشسته کرد.

 

رئیس و مربی سابق تیم هیت ، پت رایلی در این باره گفت : ” او بازیکنی است که فقط یک بار در تاریخ بسکتبال می توان یافت ”  ؛ وی هچنین افزود : ” درست است که تعداد بازیکنان زیادی همانند او در تاریخ NBA  وجود دارند ، اما در طول تمام دوره ها او ستاره ای تکرار نشدنی است و بازیکنی بسیار مهم برای ما  بوده است. بی شک ما بدون تلاش شکیل اونیل نمی توانستیم در سال 2006 قهرمان شویم.”

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *