تیم رویایی سال ۱۹۹۲، عاشقان زیادی را به بسکتبال NBA علاقمند کرد

تیم ملی بسکتبال آمریکا-المپیک 1992-قهرمانی تیم ملی بسکتبال آمریکا

در المپیک سال ۱۹۹۲ ، تیم رویایی آن روزهای ایالات متحده با اعجوبه های دنیای بسکتبال NBA از جمله مایکل جردن، مجیک جانسون و لری بیرد توانست این سکو جهانی را از همیشه داغ تر و جذاب تر کند.

نسل طلایی سال ۱۹۹۲ و هیجان دادن به دنیای بسکتبال NBA

واضح است که بعد از اینکه کشور هایی مثل اسپانیا ، استرالیا و آرژانتین نسل های طلایی برای خود به وجود آورده اند و فرهنگ بسکتبالی در چین ، اروپا و آفریقا رشد کرده، تاثیرگذاری بازیکنان NBA در مسابقات بین المللی بسیار سخت شده است.

با شروع جام جهانی توسط FIBA ، بسیاری از آن ستاره ها در کشور های خود به میدان می روند.در زیر مقداری اطلاعات مهم در مورد بسکتبال در سطح بین المللی قبل از المپیک ۱۹۹۲ بارسلون همراه با چگونگی گسترده شدن بسکتبال NBA بعد از “تیم رویایی” در سال ۱۹۹۲ در سطح جهانی قرار گرفته است.

المپیک ۱۹۷۲ : اتحاد جماهیر شوروی ، توانست ایالات متحده ی آمریکا را در بازی که برای تصاحب مدال طلا بود شکست دهد. این اولین باری بود که آمریکا نتوانسته بود مدال طلا را به دست بیاورد.

المپیک ۱۹۷۶ : بسکتبال زنان برای اولین بار معرفی شد. ۲۰ سال بعد WNBA به وجود آمد و اولین بازی آن در سال ۱۹۹۷ صورت گرفت.

۱۹۸۷ : آل استار بسکتبال NBA ، برای اولین بار در تلویزیون ملی چین به معرض نمایش گذاشته شد.

۱۹۸۹: داوید سترن، رئیس اتحادیه ملی بسکتبال با مسئولان حکومتی چین ، در مورد پخش مسابقات عادی NBA در CCTV (تلویزیون ملی چین) دیداری برگزار کرد.

دوم و سوم نوامبر ۱۹۹۰ : تیم های یوتا جاز و فینیکس سانز اولین بازی بسکتبال NBA در خارج از قاره ی شمالی آمریکا را در توکیو برگزار کردند.

المپیک ۱۹۹۲ : دنیا ترکیب متفاوت و بسیار قوی ای را از آمریکا مشاهده می کند، “تیم رویایی”تیمی پر از استعداد هایی که تا به حال وجود نداشته اند و دنیا را متحیر کردند، از جمله کلاید درکسلر ، پاتریک اوینگ ، مجیک جانسون و مایکل جردن. این تیم با افتخار مدال طلای مسابقات را به خانه بازگرداندند. وجود این نسل همچنین هیجان زیادی به بسکتبال NBA داد و عاشقان زیادی را به این ورزش و رقابت ها اضافه کرد.

۱۹۹۳-۱۹۹۴ : حکیم اولاجوان اه نیجریه توانست به اولین بازیکنی تبدیل شود که که اولین MVP را به عنوان کسی که اهل آمریکا نیست به خود اختصاص دهد.

۱۹۹۴ : تلویزیون ملی چین تیمی برای پوشش آل ستار به آمریکا فرستاد.

۱۹۹۴ : تلویزیون ملی چین برای اولین بار فینال بسکتبال NBA را به صورت زنده به نمایش گذاشت.

المپیک ۱۹۹۶ : چین توانست برای اولین بار در تاریخ خود، به جمع 8 تیم راه یافته یه یک چهارم نهایی مسابقات بپیوندد. هرچند که همان جا متوقف شد.

NBA ۱۹۹۶ : آلن ایورسن و کوبی برایانت وارد عرصه بازی شدند. هردو ادامه دادند تا به اسطوره های چین و تمام دنیا در عرصه بسکتبال تبدیل شدند.

۲۰۰۱ : وانگ ژیژی به اولین چینی تبدیل شد، که وارد بسکتبال NBA می شود .

۲۰۰۲ : آرژانتین به اولین تیمی تبدیل شد که ایالات محتده را در مسابقات بین المللی FIBA شکست می دهد.

۲۶ ژوئن، ۲۰۰۲: یو مینگ ، توانست شماره یک overall pick در سال ۲۰۰۲ تبدیل شود. او اولین بازیکن بین غیر آمریکایی است که در مسابقات NCAA (لیگ دسته یک بسکتبال یه لیگ دانشگاهی) بازی نکرده است و این مقام را تصاحب کرده است.

۱۷ ژوئن، ۲۰۰۳ : یو مینگ برای اولین بار در مقابل شکیل اونیل قرار می گیرد. او ۱۰ امتیاز می گیرد، ۱۰ بار توپ را زیر سبد پس می گیرد و ۶ بلاک انجام میدهد، که 5 بلاک آن در مقابل شکیل اونیل بوده است.

المپیک ۲۰۰۴ : مایکل جردن اولین بار به چین سفر می کند. این تور شامل دیگر بازیکنان از جمله کوبی برایانت ،جیمز هاردن و استیو کری نیز بود.

المپیک ۲۰۰۴ : پورتوریکو تیم ملی آمریکا را به صورت تحقیر آمیز در المپیک تابستانه ۲۰۰۴ مغلوب کرد.۱۹ امتیاز اختلاف  بیشترین اختلافی بود که تیم بزرگسالان ایالات متحده تا به حال در باخت های خود داشته است.

المپیک ۲۰۰۴ : آرژانتین مدال طلا مسابقات المپیک یونان را تصاحب می کند(و همچنان تنها تیمی که به جز آمریکا بعد از سال ۱۹۹۲ توانسته است مدال طلا المپیک را بدست بیاورد همین آرژانتین است). ستارگان این تیم متشکل از لویس سکولا، مانو جینوبیلی و کارلوس دیلفینو بود.
بسکتبال NBA تیم ملی بسکتبال آرژانتین-المپیک 1992-قهرمانی تیم ملی بسکتبال آرژانتین

۹ نوامبر، ۲۰۰۷ : یائو مینگ در مقابل یک چینی دیگر قرار می گیرد، یی جیان لیان. این بازی یکی از پر بیننده ترین مسابقات بسکتبال NBA بوده که بیش از ۲۰۰ میلیون بیننده چینی داشته است.

۲۰۰۸ : تولد نسل طلایی بسکتبال اسپانیا.این تیم مدال نقره ی مسابقات المپیک ۲۰۱۸ و ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داد. همچنین این تیم توانست برنده مدال های طلای یوروبسکت در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵ نیز شود. ستاره های اصلی این تیم پاو گاسول ، مارک گاسول و خوان کارلوس ناوارو بودند.

۱۰ آگوست، ۲۰۰۸: یو مینگ با تیم ملی چین در افتتاحیه بازی های المپیک پکن روبروی  تیم ملی آمریکا بازی کرد.

۲۰۰۹ : دیکمبه موتومبو به عنوان نماینده ی بین المللی بسکتبال NBA انتخاب شد. موتوبو نقش مهمی در بسکتبال بدون مرز و بسکتبال آفریقا ایفا کرد.

۱۶ جولای، ۲۰۰۹ : یائو مینگ، تیم سابق خود را یعنی شانگهای را بعد از اینکه مشکلات مالی جدی پیدا کرده بود و تمام کردن فصل برای تیم به خطر افتاده بود خرید و آن ها را از وضعیت بحرانی خارج کرد.

ژانویه ۲۰۱۰ : استفن مربوری بعد از ۱۵ سال بازیگری در بسکتبال NBA  به تیم اژدها های شجاع، شانژی ژونگیو در لیگ چین پیوست. اون توانست با این تیم پکنی سه بار قهرمان CBA (۲۰۱۲،۲۰۱۴،۲۰۱۵) شود و جایگاه یک قهرمان را در پکن به دست آورد.

20 جولای ، 2011 : یائو مینگ بازنشستگی خود را به دلیل مصدومیت ها در کنفرانس مطبوعاتی در شانگهای چین تایید کرد.

2011-12 : در حالی که در این فصل کم توجهی های بسیاری شد، اما توانست که بازیکنان تراز اولی را در جهان مطرح کند. بازیکنان متعددی به خارج از کشور برای بازی رفتند از جمله دیرون ویلیامز، جی آر اسمیت، کنیون مارتین و تونی پارکر.

۲۰۱۱-۲۰۱۲ : موفقیت های متعدد جرمی لین با تیم نیویورک نیکس او را الهام بخش بازیکنان اهل آسیا و دو رگه های آسیایی آمریکایی سراسر دنیا کرد.شماره 17 تیم نیکس که متعلق لین بود به پرفروش ترین پیراهن سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ لیگ آمریکا تبدیل شد.

۱۱ نوامبر، ۲۰۱۴ : دریک نویتسکی از حکیم اولاجون در کسب امتیاز  یک بازیکن متولد شده خارج ایالات متحده آمریکا گذشت، اون کارنامه ی ورزشی خود را با 31560 امتیاز به پایان رساند، او نفر ششم در تاریخ NBA از این نظر است.

۷ آپریل، ۲۰۱۵ : سیم بولار به اولین بازیکن اهل هند تبدیل شد که در لیگ NBA بازی می کند.

9 سبتامبر،۲۰۱۶ : یو مینگ، ایورسون و شکیل اونیل در تالار مشاهیر بسکتبال مسقر شدند.

مراسم جوایز ۲۰۱۹ بسکتبال NBA: بازیکن MVP (جیانیس آنته توکومپو ) ،بهترین دفاع سال (رودی گوبرت) و موثرترین بازیکن (پاسکال سیاکام) همه خارج از آمریکا متولد شده بودند. در این فصل تورنتو رپتورز به اولین تیمی تبدیل شد که خارج از ایالات متحده توانست قهرمان NBA شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *