چالش ساکرامنتو کینگز در موفقیت با تیم جوان خود در بسکتبال NBA

بسکتبال NBA

امروز، از سری مقالات خواندنی و نایاب سایت تحلیلی بسکتبال، بسکتفا می‌خواهیم نگاهی به تیم ساکرامنتو کینگز و سرمربی جوانش، دیو جورجر داشته باشیم. باشگاهی که این فصل با وجود قرار گرفتن در رده نهم کنفرانس غرب بسکتبال NBA ، پیشرفت بسیار خوبی داشته و با استخوان بندی جوانش، بسیاری را به خود امیدوار کرده است. با ما در ترجمه این نوشته از متئو تینان در سایت basketball.realgm.com همراه باشید.

پس از اینکه تیم بسکتبال ساکرامنتوکینگز، روز شنبه در هیوستون از چارچوب بسکتبال NBA با تمام قوا و توان خود بازی کرد، خبری در سایت یاهو پخش شد! کریس هاینس در سایت ورزشی یاهو خبر از اختلافی می دهد که میان مدیریت تیم و سرمربی تیم دیو جورجر بر سر تعویض بازیکنان و تمایل او در انتخاب بازیکنان باتجربه‌تر میباشد. این موضوع تا حدی جدی است که ممکن است به قیمت از دست دادن بازیکنان جوان و تازه نفسی همچون ماروین بگلی، اسکال لاباسیه و هری گایلز منجر شود.

سوالی که در پی این شایعه ایجاد می شود این است که آیا واقعا در این زمان که تیم در وسط فصل مسابقات بسکتبال NBA قرار دارد و تا به حال موفق نیز عمل کرده است، دستاورد دیگری هدف قرار گرفته است؟ البته این سوال باید بعد از مسابقات پرسیده شود، با این وجود که کاملا می دانیم پاسخ سوال منفی است.

ولاد دِیو، معاون رئیس امور بسکتبال و مدیر کل این تیم، در زمان بازی تیم و هنگامی که هنوز بازیکنان و مربی در زمین بودند، بیانیه‌ای را انتشار داد و با این کار حمایت خود را از جورجر اعلام کرد. هسته اصلی و جوان تیم نیز برخلاف شایعات ایجاد شده و شکست ۱۱۲- ۱۳۲ مقابل هیوستون راکتس، به نظر در رختکن وضعیتی آرام و مسلط داشتند. ماروین بگلی به عنوان یکی از بازیکنان جوان این تیم نیز از این قاعده مستثنا نبود.

بسکتبال NBA

این موضوع نتوانست بازیکن بلندقامت و دست کم گرفته شده تیم را ناامید سازد و همچنان با روحیه به ادامه‌ی بازی پرداخت. حتی اگر کوچکترین تنشی در رختکن وجود داشت، اصلا در چهره و رفتار او مشخص نبود. به مدت ۲۷ دقیقه بازی کرد. در همین حین ۱۶ امتیاز و ۸ ریباند را ثبت کرد.

مصاحبه‌اش نیز کاملا بی حاشیه و عادی بود اما تنها مورد، شوخی و مزاح چند تن از بازیکنان قدیمی تیم در حین گفت و گو بود . این شوخی‌ها درباره‌ی او بود که او را “ستاره” تیم می دانستند( و به گونه ای میخواستند از او حمایت کنند). گفتن این نظرات آن هم در این زمان بسیار جالب بود اما زمانی که سر و کله چنین حواشی پیدا می‌شود، آن هم در وسط یک بازی، هر مربی، کارمند و مسئول تیم در زمین، بازیکن یا هر مدیری که باشد از مصاحبه کردن و صحبت کردن در مقابل دوربین‌ها خودداری می‌کند.

در آینده جزئیات بیشتری از دل این موضوع بیرون خواهد آمد اما به نظر کلیت، ماجرا همان بدشانسی همیشگی است که این تیم از این موقعیت این بار هم خارج شد. با وجود تمام تلاش‌ها برای موفقیت که موجب تحت تاثیر قرار گرفتن هواداران نیز می‌شود، موانع همچنان باقی است اما فراموش نکنید که جاده‌ی زندگی همیشه در مسیر موفقیت این گونه بوده است و این تیم هم از این موضوع مستثنی نیست. حوادث و اتفاقات زایدی قبلا وجود داشته و در آینده نیز خواهد بود.

اعضای تیم کینگز همگی جوان هستند. تنها ۴ مورد از بازیکنان بیش از ۴ فصل در لیگ بازی کرده‌اند و یک نفر از آنان( به نام زک رندلف) حتی یک بار هم در سال جاری به میدان نرفته است. از هر جهت که به مقوله‌ی رشد یک تیم بسکتبال نگاه کنیم، گذشت زمان و تجربه کسب کردن لازمه‌ی این مسیر می‌باشد و به نظر تیم ساکرامنتو همزمان و در آن واحد چندین مسئله را تجربه می‌کند که یکی از آن‌ها پیشرفت تیم می‌باشد.

بسکتبال NBA

موفقیت و پیشرفت دفاع تیم با قرارگرفتن در بین ده تیم برتر بسکتبال NBA از لحاظ میزان دفاع و درصد پرتاب‌های موفق در این فصل به طرز چشمگیری زیاد بوده و این در حالی است که دفاع تیم تقریبا از هر ۱۰۰ مالکیت توپ، شاید تنها ۲ امتیاز را از روی بی‌دقتی واگذار کرده باشد. رقابت این تیم برای مرحله پلی‌آف ” کنفرانس غرب” همچنان برای همگان غیرقابل باور است. این تیم بیش از ۶ پیروزی برای حضور در جایگاه هشتم می‌خواهد و به طور  قطع وضعیت خیلی بهتری داشتند اگر در جایگاه نهم نبودند. اما این مسئله در نگاه تماشاگران این تیم، موضوع مهمی نیست. هر پیشرفت ملموس و محسوسی در تیم برای طرفداران کفایت می‌کند. وقتی ۴ بازیکن از ۵ شروع کننده شما ۲۴ سال یا کمتر سن دارند، به این تیم ایمان پیدا می کنید!

این تیم در ابتدای راه خود قرار دارد و تنها با برخی از بهترین‌ها در لیگ بازی کرده است و همچنان راه درازی در پیش روی خود می‌بیند.

دیو جورجر و موضوع برخورد با بازیکنان جوان ساکرامنتو کینگز در بسکتبال NBA

این موضوع یکی از جنبه‌های جالب‌تر قضیه است که به موقعیت جورجر مربوط می شود. ظاهرا به نظر می‌رسد که ما در حال تماشای مربی هستیم که با تیمی بسیار جوان به موفقیت‌های زیادی دست یافته است. در مورد انتقاد‌هایی که از او می‌شود مبنی بر اینکه بازیکنان قدیمی‌تر و با تجربه‌تر را به قیمت از دست دادن بازیکنان جوان‌تر به تیم راه دهد، می توان گفت که او تنها افرادی را داخل زمین می برد که مدیریت به او گفته و با این وجود این افراد هم به خوبی بازی می‌کنند. بگلی تنها بازیکن تازه‌کاری است که تاکنون در ۱۷ بازی فصل بسکتبال NBA بوده است، اما وقتی او در زمین است تیم کینگز از هر ۱۰۰ مالکیت حدودا ۹ امتیاز از تیم مقابل خود عقب‌تر از زمان‌هایی است که او در ترکیب نیست. قصد نداریم با بیان این موضوع به بگلی اتهامی وارد کرده باشیم یا او را ضعیف محسوب کنیم. این ها تنها آمار هستند و این تیم مشخصا تلاش می‌کند که در هر بازی بهترین رقابت ممکن را با تیم حریف از خود نشان دهد.

البته باید خاطر نشان کرد وقتی بیشتر بازیکنان شما در تیم را افرادی هم سن و سال نوجوانان دبیرستانی تشکیل می دهند تا مردان ۳۰ ساله، آنگاه این قبیل اتفاقات در رختکن عموما طبیعی است. در اینجا ، نظم و سلسله مراتبی وجود دارد که باید بیشتر توضیح داده شود و این خود مسئله ی مهمی است. بازیکنان باید روی پیشرفت خود و نه چیز دیگری تمرکز کنند و سعی کنند خودشان باشند و ذهن خود را درگیر شکستن رکوردها نکنند. مربیان هم باید همیشه این موضوع را به آن ها تذکر دهند. هنگامی که این گونه اتفاقات رخ می‌دهد منابعی که داستان و جریان این حواشی را روایت می کنند، می تواند از هر جا و از هر کسی باشد. اغلب منابع  این اطلاعات نیز از جانب شخص یا اشخاصی است که از دادن این اطلاعات به اذهان عمومی سود می‌برند.

بسکتبال NBA

تیم کینگز مدت‌هاست که شایستگی و لیاقت خود را نشان داده است، این تیم مربی دارد که نشان داده می‌تواند تیم را پیروز بازی های لیگ سازد و برای آینده ی این تیم مهره ی اصلی به شمار می آید اما نباید فراموش کرد که ممکن است اتفاقات زیادی در این مسیر پیش آید اما در این مورد خاص که اخیرا اتفاق افتاده، بهتر است همگی به جنبه های مثبت و نقاط قوت این باشگاه تمرکز کنیم و این اتفاقات را حوادث اجتناب ناپذیری در نظر بگیریم که گذرا می باشند و همه در جهت رسیدن به نقطه ی مشترکی می‌باشند که آن هدف چیزی جز پیشرفت و موفقیت گروه نیست.

واقعیت امر هر چه باشد، عکس العمل درست و به جای جورجر و هوش و ذکاوت مربیگری وی حداقل بخشی از دلیل قرار گرفتن این تیم در جایگاه نهم این فصل می‌باشد. کمتر کسی فکرش را می کرد که این تیم با ۱۷ بازی بتواند رکورد بهتری نسبت به سن آنتونیو اسپرز، یوتا جاز و مینه سوتا تیمبروولوز داشته باشد. به طور قطع هر سیاستی که پشت تصمیم گیری‌های این باشگاه است، دارد به ثمر می‌نشیند.

وجود اختلافات میان مدیریت، مربی و بازیکنان از قبل در بسکتبال NBA بوده و خواهد بود. همان طور که در هر جایی و در هر نوع کاری وجود داشته است. مسئله‌ای که مهم است نحوه ی برخورد صحیح و مدیریت این مسائل است که خود می‌تواند نشان دهنده‌ی رشد و پتانسیل رسیدن به موفقیت باشد.

از این که تا پایان با یکی دیگر از مقالات بهترین سایت بسکتبال، بسکتفا همراه بودید از شما صمیمانه متشکریم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *