• صفحه خانگی
  • >
  • خبر
  • >
  • تری پورتر: لیگNBA در برهه کنونی در پرتاب‌های ۳ امتیازی خلاصه می‌شود

تری پورتر: لیگNBA در برهه کنونی در پرتاب‌های ۳ امتیازی خلاصه می‌شود

ماهیت فیزیکی فینال‌های کنفرانس غرب در سال ۱۹۹۲ میان پورتلند تریل بلیزرز و یوتا جاز آن را تبدیل به رقابت‌هایی کرد که تری پورتر هرگز از یاد نخواهد برد.

مصاحبه تری پورتر

علیرغم این‌که تری پورتر بیش از هر بازیکن دیگری در خط حمله شرکت داشت، تمرکز پورتلند بلیزرز روی دفاع بود. در بازی ششم فینال که با بازی قاطع پورتلند همراه بود، پورتر فقط ۱ پرتاب موفق از ۶ پرتاب ۳ امتیازی خود داشت. اما در این مسابقه آن‌ها با نتیجه ۱۰۵ بر ۹۷ مقابل یوتا جاز پیروز شدند، آن ۱ پرتاب سه امتیازی کمک کرد که او رکورد مرحله پلی‌آف لیگ NBA (با ۶ بازی) را بدست آورد و توانست ۱۸ پرتاب سه امتیازی موفق (از ۳۴ تلاش) در این ۶ بازی داشته باشد. این پیک شماره ۲۴ مراسم درفت ۱۹۸۵ لیگ NBA که توسط پورتلند تریل بلیزرز انتخاب شد به شوی ویدئویی لمار هارد، آنالیزور بلیزرز در اکانت اینستاگرام این تیم پیوست تا در مورد بازی ششم سال ۱۹۹۲ خاطره‌ها را زنده کند. وقتی تری پورتر دوره خود را با نسل کنونی بازیکنان لیگ NBA مقایسه می‌کرد، بلند بلند می‌خندید. گارد رأس سابق پورتلند در این باره گفت:

من فکر می‌کنم که نسل حاضر فقط به تری بال فکر می‌کند. همه بازی‌ها به پرتاب‌های سه امتیازی خلاصه شده است. در کنار پیک اند رول این پرتاب‌هاست که به بازی‌‌ها معنی می‌دهد. اگر به آن دوران بازگردیم، ۲ موردی که به بازی معنی می‌دادند لی‌آپ‌ها و پست‌آپ بود. به دلیل این‌که هیچ قانون منع لی‌آپی وجود نداشت شما مجبور بودید با انواع و اقسام خطاها و قبول ریسک پیامد این خطاها کاری کنید که لی‌آپ صورت نگیرد.

پورتر به شوخی گفت:

اگر امروز نیز روال گذشته برای لی‌آپ ادامه داشت، مهم نبود چون دیگر لی‌آپی وجود ندارد و همه چیز فقط در پرتاب سه امتیازی خلاصه شده است.

پورتر ۵۷ ساله تجربه خود از آن دوران را با هیچ چیزی معاوضه نمی‌کند. وی در ادامه افزود:

آن دوران یک ذهنیت و یک بازی متفاوت بود. یک سبک بازی فوق‌العاده! به عقیده من هواداران واقعاً از آن لذت می‌بردند. واقعاً از بازی در آن دوران لذت بردم چون بسیار فیزیکی بود و برند فوق‌العاده‌ای از بازی بسکتبال محسوب می‌شد.

تری پورتر

پورتلند بلیزرز با ۳۱ پرتاب سه امتیازی موفق بیشترین پرتاب سه امتیازی را در یک سری از بازی‌های پلی‌آف سال ۱۹۹۲ داشت. بازی نکردن در آن دوران بدان معنی است که عادلانه نیست بازیکنان کنونی را با آن دوران مقایسه کنید. حداقل نظر پورتر این‌گونه است. پورتر در این باره گفت:

شما درباره پرتاب‌کننده‌های دوران ما صحبت می‌کنید (گلن رایس، مارک پرایس) آن‌ها پرتاب‌کننده‌های بزرگی بودند و اگر به آن‌ها ۸ یا ۹ پرتاب دیگر بدهید آن‌ها در کنار پرتاب‌کننده‌های بزرگ دوران حاضر خواهند بود و من هم جزو این پرتاب‌کنندگان بودم.

به رکوردهای حال حاضر لیگ NBA نگاهی می‌اندازیم، بیشترین پرتاب سه امتیازی در یک سری بازی ۷ تایی ۸۰ تلاش بوده است که استفن کری، گارد گلدن استیت واریرز آن را در سال ۲۰۱۶ و بازی مقابل کلیولند کاوالیرز به ثبت رساند. استفن کری همچنین با ۳۲ پرتاب موفق سه امتیازی بیشترین پرتاب سه امتیازی موفق را در یک سری بازی ۷ تایی مقابل اوکلاهاما سیتی تاندر در سال ۲۰۱۶ به ثبت رساند و مقابل کلیولند کاوالیرز نیز این آمار را تکرار کرد. پورتر در این باره گفت:

دوران متفاوت است. سخت است که بگوییم بازیکنی بهترین پرتاب‌کننده است فقط به این خاطر که ۱۰ پرتاب سه امتیازی موفق داشت و یک بازیکن دیگر فقط ۳ پرتاب موفق را ثبت کرد!

پورتر در ۹ فصل اول حضورش در لیگ NBA فقط در ۱۵ بازی حاضر نبود. این مسئله نیز متفاوت بودن آن دوران با برهه فعلی را نشان می‌دهد. پورتر در این باره با خنده اظهار داشت:

قدردان ژن خوب خود بودم. همیشه سعی می‌کردم از بدن خود مراقبت کنم. در اکثر اوقات من را یارگیری می‌کردند. قدردان ژن خوب خود هستم اما باید از بدن خود نیز تشکر کنم که تسلیم نشد.

دارنده میزان بیشترین پاس گل در تاریخ پورتلند بلیزرز فرصتی برای اظهارنظر درباره مسئله مدیریت حضور بازیکنان در بازی یا لود منیجمنت نیز داشت. وی در این باره گفت:

وقتی به دوران سابق بازگردیم چیزی به نام مدیریت حضور بازیکنان یا چیزی شبیه به آن وجود نداشت. بچه‌ها فقط می‌خواستند که بازی کنند. وقتی شما به بازیکنان نخبه آن دوران می‌نگرید، این بازیکنان همیشه نقش تعیین‌کننده داشتند و می‌خواستند در بازی حضور داشته باشند و اطمینان داشته باشند که بدن آن‌ها در این جنگ شرکت می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *