آشنایی با تیم‌های فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ NBA؛ دالاس موریکس

دالاس موریکس با لوکا دونکیچ، بازیکن سطح بالای فصل اولی خود و کریستپس پورزینگیس سرحال و آماده به دنبال اهداف بزرگ است.

آشنایی با تیم دالاس موریکس

شبیه به اکثر تابستان‌های لیگ NBA، تابستان سال ۲۰۱۹ نیز پر از تریدها، اخبار نقل و انتقالات آزاد و جابجایی جذاب بازیکنان بود. از مدافع عنوان قهرمانی، تورنتو رپترز گرفته تا دیگر تیم‌های لیگ، واژه «تغییر» کاربردی‌ترین واژه برای توصیف ساختن ترکیب تیم‌های حاضر در فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ NBA است.

به همین منظور می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر ۳۰ تیم حاضر در لیگ NBA این فصل:

این قسمت: دالاس موریکس

رکورد فصل قبل: ۳۳ پیروزی در مقابل ۴۹ باخت و عدم راهیابی به مرحله پلی‌آف فصل ۱۹-۲۰۱۸ لیگ NBA

کلیدی‌ترین بازیکنان جذب شده‌: سث کری (نقل و انتقالات آزاد)، دلون رایت (ترید)، بوبان مرجانوویچ (نقل و انتقالات آزاد)

مهم‌ترین بازیکنان جدا شده: دیرک نویتسکی، تری بارکه

فصل قبل:

دالاس موریکس از موقعی که در سال ۲۰۱۱ قهرمانی لیگ NBA را بدست آورد در میانه‌های جدول دست و پا می‌زند اما اتفاقات احساسی نیز در این میان رخ داده است: «آمدن چند ناجی به این تیم و خروج ناجی‌های دیگر. دیرک تویتزکی و لوکا دونکیچ به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده بودند و حالا جایگزین کردن گاردها زمان‌بر است و باید این فرآیند به تدریج انجام شود.» نویتسکی، بهترین بازیکن تاریخ این باشگاه راه را برای لوکا دونکیچ باز کرد که بهترین بازیکن فصل اولی لیگ NBA باشد. از آنجایی که موریکس نتوانست در فصل قبل رتبه قابل توجهی بدست آورد، این فقط نویتسکی و دونکیچ بودند که تماشاچیان را با بازی خود به وجد می‌آوردند.

تعجبی نداشت که لوکا دونکیچ عملکرد حرفه‌ای را در اروپا به نمایش گذاشته بود. دریبلینگ و پرتاب این بازیکن به همراه قد و راحتی حضور او در جای جای زمین او را به مهره قابلی تبدیل کرد. شجاعت او موجب شد تا ریک کارلیسل، دونکیچ را در هرجای زمین که می‌خواست بازی دهد. دونکیچ میانگین ۲۱.۲ امتیاز، ۷.۸ ریباند و ۶ اسیست را در هر بازی بدست آورد. دیگر رویدادی مهمی که در دالاس موریکس روی داد ترید نیم‌فصل بازیکنی بود که مکمل دونکیچ می‌شد: «کریستاپس پورزینگیس. این اسب تک‌شاخ ۲.۲۱ متری و نیویورک نیکس از مزایای قرارداد با دالاس بهره‌مند شدند.» دالاس برای جذب کریستاپس پورزینگیس یک پکیج پیشنهاد داد که شامل دنیس اسمیت جی آر، درفت راند اولی (که در حضور دونکیچ نیمکت‌نشین شده بود) و پیک‌های دیگر می‌شد. پورزینگیس قبل از مصدومیت زانوی خود یک ۳ امتیازی زن قهار بود و بعد از این مصدومیت کل فصل خانه‌نشین شد. بازیکنی شبیه به او کمتر دیده شده و دالاس موریکس به حفظ او متعهد ماند.

دالاس موریکس

خلاصه‌ای از فعالیت‌های تابستانی دالاس موریکس:

دالاس موریکس با جیبی پرپول و حتی رویاهایی بزرگ پای به تعطیلات پایان فصل لیگ NBA گذاشت اما هنوز بازیکن به خصوصی برای خرج کردن این پول پیدا نکرده است. اما این حقیقت را هم باید گفت که پورزینگیس و دونکیچ زوج‌سازی جذابی را در این تیم ایجاد خواهند کرد. در نقل و انتقالات نه کوای لنارد (یک امید واهی) وجود داشت و نه کمبا واکر (که مکمل بسیار خوبی برای دونکیچ بود)، جمی باتلر و حتی دنی گرین نیز در دسترس نبودند. آن‌ها سث کری را بازگرداندند و دلون رایت و بوبان مرجانوویچ را نیز به خدمت گرفتند، سه بازیکن چرخشی که قیمتی ارزان داشتند. اما در واقع، نقل و انتقالات موریکس چند ماه زودتر و با جذب پورزینگیس شروع شده بود. کری که فصل قبل به عنوان یک بازیکن تعویضی بازی‌های خوبی را پورتلند بلیزرز به نمایش گذاشته بود خود را وارد بازار نقل و انتقالات آزاد کرد. رایت وینگ قابلی است که احتمالاً هنوز به سطح آمادگی کامل خود نرسیده است. و مرجانوویچ؟ البته که او بازیکن بزرگی است. آیا این نقل و انتقالات ناامیدکننده بود؟ تیمی بدون هیچ انتخابی در مراسم درفت نداشت (پیک شماره ۱ آن‌ها در ترید لوکا دونکیچ-ترائه یانگ به آتلانتا هاکس پیوست) می‌توانست از بازار نقل و انتقالات آزاد استفاده کند و هیچ بازیکن به خصوصی را نیافت.

علاوه بر این، آن‌ها هیچ مذاکره‌ای نیز با بازیکنان بزرگ حاضر در نقل و انتقالات آزاد نداشتند (لنارد، کوین دورانت و بقیه بازیکنان بزرگ). آیا با توجه به محبوبیت دالاس موریکس، تیم مارک کوبان نباید هدفی را برای خود ترسیم می‌کرد؟ به جای آن، آن‌ها پول خود را برای تمدید قرارداد مورد استفاده قرار دادند و اولین بازیکن کریستاپس پورزینگیس بود. هنوز ارائه پیشنهاد پنج ساله به ارزش ۱۵۸ میلیون دلار به بازیکنی که از مصدومیت خود بازنگشته یک ریسک محسوب می‌شود. پورزینگیس باید همه آزمون‌ها را پشت سر می‌گذاشت و به فرمی قبلی خود در نیویورک نیکس برمی‌گشت. او و لوکا دونکیچ دو بازیکن کاملاً جوان هستند. دالاس موریکس امیدوار است که آن‌ها را در آینده با قیمت خوبی در بازار نقل و انتقالات آزاد بفروشد. دلون رایت در تعطیلات پایان فصل به هدف نقل و انتقالاتی بسیاری از تیم‌ها تبدیل شد. او پتانسیل خود را نشان داده بود و از دونکیچ بازیکن دفاعی‌تری بود و بنابراین مکمل خوبی برای دفاع دالاس به حساب می‌آمد. دوریان فینی اسمیت، یک بازیکن نقش‌پذیر، قرارداد خود را به مدت ۳ سال به ارزش ۱۲ میلیون دلار تمدید کرد. با توجه به این‌که دالاس موریکس هیچ بازیکنی در مراسم درفت امسال جذب نکرد، حفظ بازیکنان جوان به یک اولویت تبدیل شده بود.

موریکس بازیکنان جوان خط هجومی خود، ماکسی کلبر ۲۷ ساله و وایت پاول ۲۸ ساله را نیز با تمدید قرارداد در تیم خود حفظ کرد. بار دیگر دالاس از منابع مالی خود برای ثبات این تیم استفاده کرد و سقف قراردادهای خود را برای آینده انعطاف‌پذیر باقی گذاشت. کاری که دالاس موریکس در این تابستان باید انجام می‌داد جذب یک بازیکن جوان باسابقه بود که کمک حال این تیم باشد. اما آن‌ها باید در تابستان آینده به دنبال این بازیکن باشند یا اگر موریکس خوش‌شانس باشد باید یک بازیکن ناراضی تا قبل از شروع فصل جدید از تیم خود جدا شود تا فرصت جذب او فراهم باشد. این بدان معنی است که به جز پورزینگیس، دالاس انتخاب دیگری نداشت. آن‌ها برای اولین بار نویتسکی در ۲۱ سال اخیر در اختیار نخواهند داشت و نور درخشان قهرمانی سال ۲۰۱۱ در برهه کنونی بسیار کم سو شده است. دالاس بعد از آن قهرمانی دیگر به پلی‌آف راه نیافت و صعود به این مرحله در فصل ۲۰-۲۰۱۹ مهر تأییدی به تأثیرگذاری ترکیب جوان این تیم خواهد زد. حداقل در غیاب نویتسکی آن‌ها با دونکیچ و پورزینگیس به کار خود ادامه خواهند داد. اگر کوبان بتواند ستاره دیگری را نیز با پول خود خریداری کند اوضاع از این هم بهتر خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *