12 لیگ فعال بسکتبال جهان به‌جز ان بی ای

بسکتبال یکی از ورزهای پرطرفدار جهان محسوب می شود و هر روز نیز به تعداد طرفداران و میزان محبوبیت آن افزوده می شود. البته شهرت بسکتبال بدون شک در ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری است. تقریباً می توان گفت که امروزه بیشتر افراد بسکتبال را با ان بی ای می شناسند. حتی کسانی که اطلاعات اندکی در این خصوص دارند، ان بی ای را تنها لیگ بسکتبال جهان می دادند. با توجه به شهرت بیش از حد این لیگ جای تعجب هم ندارد؛ اما ان بی ای تنها لیگ فعال بسکتبال نیست و لیگ های دیگری نیز در گوشه و کنار جهان وجود دارد که تماشاچیان زیادی آن را دنبال می کنند و استعدادهای بزرگی نیز از آن‌ها سر برآورده است. در این مطلب لیستی از 12 لیگ فعال بسکتبال جهان را خارج از ان بی ای برای شما مهیا کرده ایم. با بسکتفا همراه باشید.

12 لیگ فعال بسکتبال جهان

1. یورو لیگ

زمان بندی لیگ: اکتبر تا آوریل

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 16

مدافع عنوان قهرمانی: زسکا مسکو

یورو لیگ که معتبرترین لیگ فعال بسکتبال بعد از ان بی ای است را می توان نسخه بسکتبال لیگ قهرمانان در فوتبال دانست. هر ساله باشگاه های بزرگ و برتر اروپایی به آن راه پیدا کرده و به رقابت می پردازند. تیم های حاضر در این لیگ بازی های یورو لیگ را در طول هفته انجام داده و آخر هفته نیز به بازی های لیگ کشور خود می پردازند.

یورو کاپ نیز سطح دوم همین مسابقات است که توسط کمیته برگزاری یورو لیگ کنترل می شود. شرایط ورود به این لیگ بسته به عملکرد تیم در لیگ داخلی خود، رقابت های دیگر و دعوت نامه از طرف یورو لیگ دارد. یورو کاپ نیز همانند لیگ اروپا در فوتبال است و سطح دوم رقابت در بسکتبال اروپا محسوب می شود. بدین ترتیب موفقیت در یورو کاپ باعث می شود که آن تیم برای فصل بعد در یورو لیگ بازی کند.

2. لیگ ای‌سی‌بی اسپانیا

زمان بندی لیگ: اکتبر تا می

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 17

مدافع عنوان قهرمانی: رئال مادرید

لیگ ای سی بی در سال 1957 شکل گرفت و تاکنون تحت سیطره 2 باشگاه معروف اسپانیا بوده است. باشگاه بارسلونا و رئال مادرید تاکنون در مجموع 53 عنوان قهرمانی از 63 سال رقابت این لیگ را به دست آورده اند. با این وجود تعداد قهرمانی های رئال مادرید هم اکنون 35 قهرمانی و حدود 2 برابر بارسلونا با 18 قهرمانی است.

مانند بسیاری از لیگ های معتبر جهان، اسپانیا نیز دارای لیگ دسته دوم به نام ال‌ای‌بی اورو (LEB Oro) است. 2 تیم انتهای جدول لیگ ای سی بی برای فصل بعد در لیگ دسته دوم بازی می کنند. دو تیم اول لیگ دسته دوم نیز به لیگ برتر راه پیدا می کنند.

طی سالیان متمادی این لیگ بازیکنان بزرگی به ان بی ای معرفی کرده است که از میان آن‌ها می توان به پاپو گاسول و مارک گاسول اشاره کرد. پاپو گاسول تاکنون 2 قهرمانی ان بی ای را با تیم لس آنجلس لیکرز در کارنامه خود دارد. مارک گاسول نیز در سال 2019 با تورنتو رپترز قهرمان ان بی ای شد. هردوی این بازیکنان از بارسلونا به ان بی ای پیوستند.

کریستاپس پورزینگیس نیز که قبلاً در سویای اسپانیا بازی می کرد، در سال 2018 توانست به تیم نیویورک نیکس رفته و در آنجا به تیم آل استار ان بی ای راه پیدا کند. معمولاً تعداد بازیکنانی که از لیگ اسپانیا به ان بی ای منتقل می شوند، بیش از هر لیگ دیگری است.

3. سوپر لیگ بسکتبال ترکیه

زمان بندی لیگ: اکتبر تا آوریل

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 16

مدافع عنوان قهرمانی: افس پیلسن

سوپر لیگ بسکتبال ترکیه یا بی اس ال (BSL) در سال 1966 تأسیس شد. البته بسکتبال برای اولین بار در سال 1904 بازی شد. منابع مالی بسیار زیادی تاکنون به این لی تزریق شده و می شود. به همین دلیل ممکن است به زودی به لحاظ کیفیت بازی از لیگ ای سی بی اسپانیا پیشی بگیرد.

باشگاه های افس پیلسن و فنرباغچه دو تیم از بهترین های این لیگ هستند. دیوید بلت، مربی سابق باشگاه کلیولند کاوالیرز در ان بی ای که سابقه قهرمانی در یورو لیگ را نیز در کارنامه خود دارد، از سال 2016 تا 2018 در سوپر لیگ ترکیه حضور داشت. وی توانست در مدت 2 ال حضور خود در این لیگ 3.3 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

فوركان كوركماز بازیکن اهل ترکیه و سابق لیگ ترکیه در سال 2017 در درفت ان بی ای به تیم فیلادلفیا سونتی سیکسرز پیوست. البته او در حال حاضر در لیگ جی ایالات متحده بازی می کند و با 22 سال سن در حال کسب تجربه است.

4. لیگ متحد وی‌تی‌بی

زمان بندی لیگ: اکتبر تا آوریل

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 13

مدافع عنوان قهرمانی: زسکا مسکو

این لیگ بیشتر از باشگاه های کشور روسیه تشکیل شده است اما باشگاه هایی از کشورهای استونی، لتونی، قزاقستان و بلاروس نیز در آن حضور دارند.

ستاره سابق دانشگاه کانزاس آمریکا حاضر در اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی به اندازه کافی عملکرد خوبی برای حضور در ان بی ای در اوایل دوران حرفه ای خود نداشت. وی طی سالیان گذشته خود را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان اروپا ثابت کرده است و دستمزد 7 رقمی او به دلار گویای این ماجرا است. وی سابقه حضور در این لیگ و همچنین موفقیت های بسیار در یورو لیگ را در کارنامه خود دارد.

5. بسکتبال بوندسلیگا آلمان

زمان بندی لیگ: سپتامبر تا می

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 18

مدافع عنوان قهرمانی: بایرن مونیخ

برخی بر این باورند که لیگ بسکتبال بوندسلیگا (بی بی ال) پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بهترین لیگ های جهان را دارد. البته هم اکنون هم در میانه راه قرار دارد و ناشناخته نیست. تعداد زیادی از بازیکنان جوان این لیگ نیز در تیم ملی آلمان بازی می کنند.

جارد جردن در کالج ماریست نیویورک و در رقابت های اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی عنوان آقای پاس گلی را به خود اختصاص داد و در سال 2007 در درفت ان بی ای توسط تیم لس آنجلس کلیپرز انتخاب شد. وی اکنون در تیم تایگرز توبینگن بوندسلیگا بسکتبال بازی می کند.

آیزاک بونگا، بازیکن 19 ساله و 2 متر و 6 سانتی متری سابق اسکایلاینرز فرانکفورت بوندسلیگا هم اکنون در تیم واشینگتن ویزاردز بازی می کند. او یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی زیر 20 سال آلمان محسوب می شود.

6. لیگ بسکتبال سری آ ایتالیا

زمان بندی لیگ: اکتبر تا می

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 16

مدافع عنوان قهرمانی: ریر ونیزیا

لیگ بسکتبال سری آ (ال بی ای) احتمالاً قدیمی ترین لیگ بسکتبال اروپا است که در سال 1920 شکل گرفت. فرمول شکل گیری بافت تیم ها به دو شکل محاسبه می شود: هر تیم می تواند 5 بازیکن خارج از اتحادیه اروپا و 3 بازیکن ایتالیایی داشته باشد. شیوه دوم این است که هر تیم می تواند 3 بازیکن خارج از اتحادیه اروپا، 4 بازیکن از اتحادیه اروپا و 5 بازیکن ایتالیایی داشته باشد.

المپیا میلانو و ویرتوس بولونیا برترین تیم های حاضر در این لیگ هستند و در مجموع موفق به کسب 43 قهرمانی از 95 قهرمانی تاریخ لیگ شده اند. مارک دِ آنتونی، مربی کنونی هیوستون راکتس دوران مربی گری خود را از تیم المپیا میلانو شروع کرد. وی افتخارات زیادی در ال بی ای، یورو لیگ و همچنین ان بی ای دارد. وی در دوران حرفه ای درخشانی نیز به عنوان بازیکن بسکتبال داشت.

7. لیگ پرو آ فرانسه

زمان بندی لیگ: سپتامبر تا می

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 18

مدافع عنوان قهرمانی: اَسوِل

لیگ برتر بسکتبال فرانسه تحت عنوان لیگ پرو آ در سال 1921 شکل گرفته است. تیم اسول (ASVEL) با 19 قهرمانی در این لیگ پرافتخارترین تیم پرو آ به شمار می رود.

مالک این باشگاه تونی پارکر، بازیکن فرانسوی سابق سن آنتونیو اسپرز است. پارکر دوران حرفه ای بازی خود را در 17 سالگی با تیم پاریس ریسینگ در سال 1999 شروع کرد. وی دو فصل در این تیم بازی کرد و سپس در سال 2001 به سن آنتونیو اسپرز پیوست. وی در سال 2019 و در سن 37 سالگی دوران بازی خود را به پایان رسانید.

8. لیگ آدریاتیک

زمان بندی لیگ: سپتامبر تا مارس

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 14

مدافع عنوان قهرمانی: ستاره سرخ بلگراد

لیگ آدریاتیک (ای بی ای) یک لیگ منطقه ای شامل تیم هایی از بوسنی و هرزگوین، کرواسی، مقدونیه، مونته نگرو، صربستان و اسلوونی است. این لیگ در سال 2001 یک و پس از فروپاشی یوگسلاوی تشکیل شد. لیگ آدریاتیک اخیراً بازیکنان جوان و مستعد زیادی را پرورش داده و به ان بی ای فرستاده است که از جمله آن‌ها می توان به داریو شاریچ، جوزف نورکیچ و نیکولا یوکیچ اشاره کرد.

نمونه سابق و مشابه لیگ آدریان در سال 1945 تحت عنوان لیگ یوگوسلاو شروع به کار کرده بود و پس از فصل 92-1991 به کار خود پایان داد. این لیگ تا قبل از فروپاشی قدرتمندترین لیگ بسکتبال اروپا محسوب می شد. بازیکنان بزرگی همچون دراژن پتروویچ، ولاده دیواتس و تونی کوکوچ قبل از رفتن به ان بی ای در لیگ یوگوسلاو حضور داشتند.

9. لیگ اِی 1 یونان

زمان بندی لیگ: اکتبر تا آوریل

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 14

مدافع عنوان قهرمانی: المپیاکوس

لیگ اِی 1 (A1) یونان از زمان شکل گیری تحت سیطره دو تیم المپیاکوس و پاناتینایکوس بوده است. هردوی این تیم ها در یونان حضور دارند و یکی از پرشورترین و دیدنی ترین دربی های بسکتبال جهان را به نمایش می گذارند.

سابقه رقابت بین المپیاکوس و پاناتینایکوس که به «مادر نبردها» شهرت دارد، به دهه 1940 میلادی بازمی گردد. طی 20 سال گذشته این دو تیم بیش از 75 بار تحت رقابت های لیگ یونان، جام یونان و یورو لیگ با یکدیگر روبرو شده اند که 16 بار آن‌ها در فینال لیگ یونان بوده است. تیم فوتبال این دو باشگاه نیز دارای رقابت جذاب و دیدنی هستند.

10. لیگ ملی بسکتبال استرالیا

زمان بندی لیگ: اکتبر تا فوریه

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 8

مدافع عنوان قهرمانی: پرث وایلدکتس

لیگ ملی بسکتبال (NBL) کشور استرالیا در سال 1979 با 7 تیم از استرالیا و نیوزیلند تشکیل شد. گمان می رود که این لیگ در آینده به چین نیز گسترش داده شود که بسکتبال در آنجا بسیار محبوب و پرطرفدار است.

مسیر معروف دومزدِی دابل مسیری طولانی است که تیم های پرث وایلدکتس و آدلاید ثرتی سیکسرز باید برای رویارویی با یکدیگر طی کنند. پرواز این مسیر یکی از دشوارترین مسیرهای مسافرتی لیگ ان بی ال است و حدود 3 ساعت طول می کشد.

ترنس فرگوسن بازیکن 21 ساله و آینده دار آمریکایی است که دوران حرفه ای خود را از تیم آدلاید ثرتی سیکسرز شروع کرد و سپس به اکلاهما سیتی تاندر پیوست.

11. لیگ بسکتبال لیتوانی

زمان بندی لیگ: سپتامبر تا آوریل

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 10

مدافع عنوان قهرمانی: ژالگیریس

بسکتبال محبوب ترین ورزش کشور 3 میلیونی لیتوانی است. هنگامی که لیتوانی توسط شوروی سابق به اشغال درآمد، تیم های لیگ بسکتبال لیتوانی (ال کی ال) در لیگ شوروی بازی می کردند. ال کی ال در سال 1993 پس از اینکه لیتوانی استقلال خود را به دست آورد، به کمک شاروناس مارچیولیونیس، بازیکن معروف و عضو تالار مشاهیر بسکتبال تأسیس شد.

آرویداس سابونیس بسکتبال خود را از باشگاه زالگیریس شروع کرد و در سال 1995 به تیم پورتلند تریل بلیزرز در ان بی ای پیوست. وی در سال 1986 توانست با تیم زالگیریس جام جهانی باشگاه های فیبا را نیز فتح کند. سابونیس در سال 2004 به دوران حرفه ای خود در بسکتبال پایان داد.

12. اتحادیه بسکتبال چین

زمان بندی لیگ: اکتبر تا فوریه

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 20

مدافع عنوان قهرمانی: گوانگ دونگ ساترن تایگرز

اتحادیه بسکتبال چین (سی بی ای) در سال 1995 شکل گرفت و اکنون برترین لیگ بسکتبال آسیا محسوب می شود. هر تیم اجازه به خدمت گرفتن 2 بازیکن خارجی را دارد و هر بازیکن تنها اجازه 6 کوارتر بازی را در مجموع دارد. به خاطر همین محدودیت ها و اتکا به بازیکنان چینی، سطح لیگ سی بی ال به لحاظ کیفی از بسیاری لیگ های اروپا پایین تر است.

یائو مینگ، بازیکن سابق و یکی از اعضای تالار مشاهیر بسکتبال دوران حرفه ای خود را از تیم شانگهای شارکس شروع کرد و توانست به پرافتخارترین بازیکن آسیایی تاریخ ان بی ای تبدیل شود. وی 8 بار در تیم آل استار ان بی ای حضور داشته است.

سوپرلیگ بسکتبال ایران

زمان بندی لیگ: آبان تا اردیبهشت

تعداد تیم ها در فصل کنونی: 12

مدافع عنوان قهرمانی: پالایش نفت آبادان

در کنار 12 لیگ بسکتبالی که در این مطلب مطرح شد، جایگاه لیگ برتر ایران (IBSL) نیز خالی است. در دهه ۱۳۵۰ پیش از انقلاب ۱۳۵۷، مسابقات بسکتبال باشگاه‌های مردان ایران جام ولیعهد برگزار می‌شد. تیم پهلوی تهران، در سال ۱۳۵۴ اولین باشگاه قهرمان مسابقات بسکتبال کشوری شد.

لیگ برتر بسکتبال ایران از سال ۱۳۶۸ در حال برگزاری است و از سال ۱۳۷۷ مسابقات آن به شکل فعلی آن برگزار می‌شود. ذوب آهن اصفهان با 9 عنوان قهرمانی در صدر جدول تاریخ لیگ برتر قرار دارد.

از ایران تنها 2 نماینده به نام‌های حامد حدادی و ارسلان کاظمی سابقه حضور در ان بی ای را دارند. حدادی در تیم های ممفیس گریزلیز و فینکس سانز بازی کرده است. ارسلان کاظمی در درفت سال ۲۰۱۳ به واشینگتن ویزاردز پیوست اما سپس از واشینگتن به فیلادلفیا سونتی سیکسرز منتقل شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *