12 نکته کلیدی برای پست آپ موفق در بسکتبال

این روزها بازیکنانی که بتوانند به صورت مؤثر در ناحیه سانتر پایین (Low Post) بازی کنند، اندک هستند. کسی که بتوان در این ناحیه به او پاس داد و اطمینان حاصل کرد که یا توپ را به گل تبدیل می کند یا اینکه استراتژی مؤثری برای گل خواهد چید، امروزه اندک است. به همین دلیل است که تکنیک پست آپ به یک تکنیک نادر تبدیل شده که کمتر کسی نسبت به فراگیری آن اقدام می کند. برخی مربی ها حتی این تکنیک را به بازیکنان خود آموزش نمی دهند. همین مسئله دلیلی بر آن شد که ما در این مطلب از بسکتفا به آموزش نکات کلیدی این تکنیک مؤثر و کارآمد بپردازیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

فراموش شدن تکنیک پست آپ

آموزش نکات ریز و با اهمیت در بسکتبال نباید فراموش شود. ممکن است بازیکنی در تکنیک پست آپ توانایی بالایی داشته باشد و همین عامل سبب موفقیت کل تیم و داشتن دست بالا در مسابقات شود. مدت زمان زیادی می گذرد که به باشگاهی سر زده باشیم و مربیان را در حال آموزش پست آپ به بازیکنان خود مشاهده کنیم.

پرتاب های 3 امتیازی و اقدام به پرتاب زیر تور موارد جذابی است اما تکنیک پست آپ به شما گزینه های بیشتری جهت امتیاز گیری می دهد. بسیاری اوقات مدافع حریف از قد کوتاهی برخوردار است و قدرت بدنی بالایی ندارد. همین عامل باعث دست بالای مهاجم شده و می تواند به سادگی توسط تکنیک پست آپ برای تیم امتیاز کسب کند.

تکنیک پست آپ در بسکتبال چیست؟

پست آپ (Post Up) یکی از تکنیک های نزدیک به حلقه و در ناحیه سانتر پایین (Low Post) محسوب می شود. هنگامی که شما به حلقه نزدیک هستید ولی فاصله شما به اندازه ای نیست که پرتاب زیر حلقه را انجام دهید، موقعیت پست آپ پیش می آید. در این موقعیت بازیکن مهاجم پشت خود را به بازیکن مدافع کرده و با او تماس فیزیکی برقرار می کند.

فرم فیزیکی بدن شما به شکل تکیده است. باید زانوهای شما خم شود تا بتوانید با فشارهایی که مدافع از پشت به شما وارد می کند، مقابله کنید. همچنین برای تکیه گاه قدرتمند و حفظ کنترل باید پاهای خود را از هم جدا کنید. در این حالت اندک اندک به پشت فشار می آورید و به حلقه نزدیک می شوید. اگر تکنیک شما مؤثر باشد به حلقه نزدیک شده و اقدام به پرتاب می کنید. ممکن است موقعیت پرتاب پیدا نشود و مجبور شوید به هم تیمی های خود پاس دهید.

معمولاً پرتاب هایی که به دنبال پست آپ صورت می گیرند، پرتاب هلالی (Hook Shot) هستند. از این رو باید در پرتاب هلالی نیز تبحر داشته باشید چون فاصله شما به اندازه ای نخواهد بود که بتوانید پرتاب زیر تور و اسلم دانک انجام دهید. البته راهکار دیگر نیز دور زدن بازیکن مدافع و اقدام به پرتاب زیر تور خواهد بود.

در ادامه 12 نکته کلیدی را برای بهبود پست آپ شما در بازی بسکتبال لیست خواهیم کرد:

1- قابلیت پرتاب با 2 دست

اگر تنها توانایی پرتاب با یک دست را داشته باشید، قابلیت گل کردن شما به 50 درصد کاهش می یابد. بازیکنان حریف شما را آنالیز کرده و متوجه خواهند شد که شما توانایی پرتاب تنها با یک دست را دارید. از این رو از ناحیه موردنظر شما را تحت فشار قرار می دهند و دفاع کردن مقابل شما بسیار ساده خواهد شد.

برای مثال اگر شما تنها توانایی پرتاب پرشی هلالی با دست راست را داشته باشید، بازیکن مدافع شما را به سمت چپ سوق می دهد. حتی اگر یک پرتاب فیک با دست راست انجام دهید و سپس برای پرتاب زیر تور به داخل محوطه قدم بگذارید، پرتاب شما دفاع خواهد شد؛ چراکه نمی توانید توپ را به دست چپ خود منتقل کرده و از دست راست خود برای محافظت استفاده کنید.

اگر شما بتوانید با هردو دست بازی کنید، مدافع مجبور است که به صورت مستقیم و دوطرفه با شما بازی کند. همین مسئله تعداد انتخاب های شما را به سرعت بالا برده و به شما اجازه می دهد که از فیک ها و پرتاب های متنوعی برای گول زدن و امتیازگیری استفاده کنید.

2- فاصله دقیق خود را بدانید

فاصله شما از تور بسکتبال هنگام دریافت توپ از هم تیمی ها، نحوه حرکت شما جهت امتیازگیری و میزان سرعت شما را تعیین می کند. برای مثال اگر نزدیک به سبد، توپ را دریافت کنید، یک چرخش سریع یا یک پرتاب هلالی سریع برای شما کارساز خواهد بود.

اگر فاصله شما از تور زیاد باشد بهتر است که نسبت به چرخش و نزدیک شدن به تور اقدام کنید. می توانید از همان نقطه نیز پرتاب تخته حلقه داشته باشید. البته روی پرتاب تخته حلقه باید کار کنید و تسلط کافی روی این حرکت پیدا کنید.

فاصله شما از تور تعیین کننده نحوه حرکت و نوع پرتاب شما خواهد بود. بهتر است قبل از پشت کردن به حریف بلافاصله این فاصله را ارزیابی کنید.

3- نقشه حریف خود را بخوانید

پس از دو یا سه بار اقدام به حمله و بخصوص پست آپ، باید نحوه حرکت و دفاع حریف خود را ارزیابی کنید. باید بدانید که تاکتیک آن‌ها برای دفاع از شما چیست.

ممکن است بازیکن حریف از پشت سر شما را کنترل کند. ممکن است مدافع تیم حریف از جلوی شما دفاع کند. ممکن است شما را به سمت چپ متمایل کنند. ممکن است فضای کافی برای مواجهه به شما بدهند. ممکن است به صورت فیزیکی از شما دفاع کنند. سؤالاتی از این دست را باید بلافاصله و در ابتدای بازی جواب دهید که بتوانید نسبت به آن‌ها خود را برای ادامه بازی انطباق دهید.

برای مثال اگر شما یک بازیکن بلند قد هستید و مدافع حریف جلوی شما جایگیری کند و در آنجا از شما دفاع کند، احتمالاً بهترین راهکار شما این است که به آن‌ها اجازه دهید که از جلوی شما دفاع کنند و در موقعیت مناسب یک پاس هلالی از بالای سر مدافع دریافت کنید. فهمیدن نحوه بازی آن‌ها به درک متقابل شما و بازی مؤثر منجر خواهد شد.

4- بیشترین بهره از پرش هلالی

پرش هلالی یکی از مهم‌ترین انواع پرش و پرتاب در بسکتبال و نزدیک به سبد محسوب می شود. بیشتر اوقات یک دست بازیکنان مهاجم در محوطه پرتاب آزاد درگیر با مدافعین است. پرش هلالی به شما این اجازه را می دهد که از فاصله بیشتر با یک دست پرتاب تمیز و دقیقی داشته باشید.

از آنجایی که بیشتر حرکت های محوطه جریمه به پرش هلالی ختم می شود، بهتر است زمان زیادی را صرف یادگیری این حرکت کنید. دفاع در مقابل این پرش نیز کار دشواری است و معمولاً مدافعان حریف در مقابل این حرکت درمانده می شوند.

اگر تکنیک شما مناسب باشد، دست آزاد شما به محافظت از توپ مشغول خواهد بود. همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، باید حتماً روی پرتاب با هردو دست خود کار کنید. پرتاب هلالی با دو دست به شما گزینه های بسیار زیادی برای حمله می دهد.

5- فراگیری حرکت پای مربوط به انواع تکنیک

تمام بازیکنان سانتر نامدار و شاخص از حرکت پای بی نظیر برخوردارند. حکیم اولاژوان (Hakeem Olajuwon) و کوین مک‌هیل (Kevin McHale) دو مثال بارز در این زمینه هستند. اگر نگاهی به ویدیوهای اولاژوان در سطح اینترنت داشته باشید، حرکات پای فوق العاده، حرکات فیک و چرخش های بی نظیر او را در بیشتر بازی ها مشاهده خواهید کرد. حرکاتی که بازیکنان حریف را در بیشتر اوقات گیج و سردرگم می کرد. یکی از معروف ترین حرکات او هنگام بازی به «دریم شیک» (Dream Shake) شهرت دارد.

مک‌هیل نیز مانند اولاژوان دامنه حرکات گسترده ای در محوطه پرتاب آزاد جهت غلبه بر مدافعین داشت. حرکت فیک «بالا و پایین» حرکت مورد علاقه مک‌هیل بود که در ادامه در خصوص آن توضیح خواهیم داد.

6- آرامش خود را حفظ کنید

هنگامی که بازیکنان مهاجم توپ را در ناحیه بلوک پایین یا نزدیک به تور دریافت می کنند، بلافاصله قصد در اجرای حرکت و امتیازگیری دارند. این مسئله می تواند به تصمیم گیری نادرست و پرتاب ضعیف منجر شود.

البته برخی اوقات لازم است که بلافاصله چرخش کرده و اقدام به پرتاب کنید. با این وجود اگر مدافع سر جای خود قرار دارد باید از زمان خود استفاده کنید، موقعیت را بسنجید و سپس اقدام به حرکت و پرتاب کنید.

نحوه دفاع مدافع از شما به چه شکلی است؟ آیا دفاع دیگری در حال اضافه شدن برای دفاع از شما است؟ کدام یک از بازیکنان خودی رها است و موقعیت بهتری برای پرتاب دارد؟ سؤالاتی از این دست باید در این فرصت کوتاه ارزیابی شده و جواب داده شوند. حفظ خونسردی در منطقه بلوک پایین باعث تصمیم گیری بهتر و نتیجه مطلوب برای شما و تیم خواهد شد.

7- توانایی پاس به خارج محوطه

هنگامی که شما به صورت مداوم در منطقه سانتر پایین اقدام به امتیازگیری کنید، چاره ای برای تیم حریف باقی نمی ماند جز اینکه مدافعین شما را به 2 نفر افزایش دهند. این مسئله باعث افزایش فضا و شانس بهتر برای هم تیمی هایتان می شود. این مسئله بستگی به پاس مؤثر و دقیق شما به آن‌ها خواهد داشت.

یک بازیکن حرفه ای باید بتواند از ناحیه سانتر پایین به هم تیمی خود در ناحیه بال مخالف پاس دهد. یا اینکه ممکن است هم تیمی شما در حال نفوذ به زیر حلقه باشد و با یک پاس کوتاه بتوانید او را صاحب توپ کنید. هدف اصلی شما در بازی باید امتیازگیری باشد اما باید شرایط را سنجیده و هم تیمی هایی که در شرایط بهتر از شما قرار دارند را نیز در نظر داشته باشید.

8- جایگیری مناسب و سریع در ناحیه سانتر پایین

برای اینکه بتوانید در سریع ترین زمان ممکن بهترین جایگیری را در ناحیه سانتر پایین داشته باشید، باید دو سؤال را جواب دهید؛ جایگاهی ایده آل شما برای امتیازگیری کجاست؟ مدافع مستقیم شما کیست؟

در نظر داشته باشید که بهترین جایگاه سانتر پایین الزاماً نزدیک ترین مکان به حلقه نیست. اگر مدافع مستقیم شما 10 سانتی متر از شما قد بلندتر است، بهترین راهکار شما مواجهه با او و حرکت به سمت حلقه است؛ بنابراین احتمالاً بهترین موقعیت شما برای دریافت توپ، 2 قدم فاصله از بلوک پایین خواهد بود.

هر کسی تکنیک و جایگیری متفاوتی در زمین دارد. این تجربه را می توانید با تمرین زیاد و در مقابل مدافعین مختلف کسب کنید.

9- تماس فیزیکی را غنیمت بشمارید

هنگام بازی در ناحیه سانتر پایین، تماس های فیزیکی بی‌شماری رخ می دهد. این مسئله دو گزینه را پیش روی شما قرار می دهد:

  • خودداری از تماس با عدم حمله و پاس دادن به هم تیمی های 3 امتیاز زن در بیرون محوطه
  • تماس فیزیکی را غنیمت بشمارید و بی وقفه برای کسب امتیاز به مدافع حریف حمله کنید. به ناحیه پرتاب آزاد برسید و مدافع را در خطر ارتکاب خطا قرار دهید.

امیدواریم گزینه دوم را انتخاب کنید. ممکن است جدال بر سر جایگیری در ناحیه سانتر پایین یا هنگام دفاع از شما برای جلوگیری از حمله باشد؛ در هر صورت تماس فیزیکی بخش جدایی ناپذیر بسکتبال است و باید از آن نهایت بهره را برد.

بازیکنان باکیفیت معمولاً تماس فیزیکی را در بازی دوست دارند و تکنیک های زیادی توسط آن در زمین پیاده می کنند.

10- همیشه در حال دویدن باشید

دویدن پیوسته داخل زمین به 2 دلیل اهمیت زیادی دارد:

  • پرتاب های زیر حلقه زیادی گیرتان می آید.
  • بلافاصله در موقعیت خود جایگیری خواهید کرد.

بازیکنان اندکی پیدا می شوند که به صورت مداوم در حال دویدن از حلقه خودی به حلقه حریف باشند. اگر شما یکی از این افراد هستید، موقعیت های بسیاری در طول بازی برای امتیازگیری از طریق پرتاب زیر تور نصیب شما می شود. اگر پرتاب زیر تور نیز نصیبتان نشود، قبل از بقیه افراد در موقعیت مدنظر خود در زمین جایگیری خواهید کرد.

11- در حرکات تهاجمی موردعلاقه خود متخصص شوید

هرکسی حرکت تهاجمی موردعلاقه خود را دارد. هرکسی توسط چند حرکت خاص بیشترین میزان امتیازگیری را دارد. باید در اسرع وقت در این حرکات متخصص شوید و نقاط ضعف خود را برطرف کنید.

این مسئله باعث می شود که بهترین جایگاه را در زمین شناسایی کرده و تصاحب کنید؛ از قدرت تهاجمی خود نهایت استفاده را ببرید؛ ضعف های خود را شناسایی کرده و برطرف کنید.

برای مثال اگر قدرت بدنی بالایی دارید و دوست دارید حریف خود را با قلدری از پیش رو بردارید، روی پست آپ و پرتاب های هلالی خود کار کنید. اگر تعداد امتیاز زیادی از این حرکت کسب کردید، برای ایجاد تنوع و عدم خواندن دست شما توسط حریف، مواردی همچون حرکت فیک «بالا و پایین» را به آن اضافه کنید.

12- بستن مدافع توسط تماس فیزیکی

هنگامی که موقعیت مناسب خود رسیدید، فضا را برای دریافت توپ با ایجاد تماس فیزیکی با مدافع فراهم کنید. این مسئله کار را برای مدافع جهت جدا شدن از شما و ربودن توپ هنگام واگذار کردن پاس به شما دشوار می کند.

هنگام تماس فیزیکی فراموش نکنید که با دست آزاد خود بازیکن دفاع خودی را متوجه کنید که دقیقاً توپ را به کدام نقطه ارسال کنند.

تکنیک پست آپ شما به چه شکلی است؟ آیا شما نیز جزء افرادی هستید که بیشتر از پست آپ روی پرتاب های 3 امتیازی و پرتاب زیر حلقه تمرکز دارید؟ نکات موجود در این مقاله برای تسلط بر تکنیک پست آپ را چگونه ارزیابی می کنید؟ مورد خاصی از قلم افتاده که مایل به توضیح بیشتر در مورد آن هستید؟ دیدگاه های خود را با بسکتبال دوستان به اشتراک بگذارید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *