• صفحه خانگی
  • >
  • مقالات
  • >
  • آموزش بسکتبال | نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال

آموزش بسکتبال | نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال

ورزش بسکتبال آموزش بسکتبال

مشخص است که علاقه مندان به ورزش بسکتبال بسیار زیاد هستند و این رشته یکی از محبوب ترین رشته‌های ورزشی جهان است. ولی آیا همه علاقه مندان، برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه ای در بسکتبال تلاش می‌کنند؟! در این مطلب به نکاتی برای حرفه‌ای شدن در ورزش بسکتبال می‌پردازیم.

بد نیست بدانید شما می‌توانید از طریق لینک‌های این مقاله و سایر مقالات دیگر، اخبار روزانه بسکتبال در سراسر جهان و
همچنین نکات آموزشی ورزش بسکتبال را به صورت حرفه‌ای فرا بگیرید.

وظیفه یک مربی برای آموزش ذهنی کودکان چیست؟ برای خواندن این مطلب کلیک کنید

اصول پایه در بسکتبال یک زبان جهانی است و در همه جای دنیا یکسان است. پاس دادن، دریبل کردن، شوت کردن، دفاع، ریباند، اسکرین و مواردی از این دست باید در اولویت هر فردی قرار گیرد. آموزش این مسائل به بازیکنان شما کمک می کند تا در کنار تمرین دشوار و پرقدرت با تیم، روی توانایی‌های فردی خود نیز کار کنند. برای اینکه درک بهتری از این مسأله داشته باشید، به مثال های زیر توجه کنید:

  • قبل از اینکه آلن آیورسن بتواند با دریبل ضربدری کشنده (Killer crossover) حریف خود را از پیش رو بردارد، باید اصول دریبل ضربدری عادی را فراگرفته باشد.
  • قبل از اینکه استیو نش بتواند پاس از پشت های فوق العاده خود را در زمین به اجرا بگذارد، قبل از آن باید پاس دو دست سینه عادی را فرا گرفته باشد.
  • قبل از اینکه استفن کری بتواند پرتاب های باورنکردنی ده متری خود را به ثمر برساند، باید روی پرتاب صحیح و سه امتیازی خود تسلط کرده باشد.

اصول پایه باید قبل از هر چیز دیگری در اولویت یک بازیکنی که قصد دارد، حرفه ای شود، قرار بگیرد. این مسأله شانس موفقیت تیمی را نیز در آینده افزایش می دهد. بازیکنی که بتواند روی تمرینات اصولی بسکتبال و مواردی که در ادامه مطرح خواهیم کرد تسلط پیدا کند، نه تنها مقابل دفاع و حمله حریف موفق خواهد بود، بلکه می تواند بلافاصله به یک بازیکن حرفه ای و البته مؤثر در زمین تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: ۹ اصل تبدیل شدن به یک بازیکن همه کاره در بسکتبال

ورزش بسکتبال آموزش بسکتبال

ساختن بدنی آماده

پیش از آن که رشته بسکتبال را به صورت حرفه ای دنبال کنید، می‌توانید به یک باشگاه بدنسازی رفته و بدن خود را بسازید. البته در کنار آموزش بسکتبال و در راستای یادگیری این ورزش نیز می‌توان بدن خود را ساخت ولی پیشرفت روزانه شما، به میزان قدرت بدنی و عضلات درگیر شما در بسکتبال نیز بستگی دارد. بدون شک شخصی که دارای قدرت دست و همچنین عضلات بیشتری در بدن و دستانش است، از کسی که تا به حال هیچ ورزشی را به صورت حرفه‌ای انجام نداده، زودتر این آموزش ها را فرا می‌گیرد و گام‌های محکم تر و البته سریع تری را نسبت به سایرین برخواهد داشت. بنابراین داشتن بدنی آماده در شروع ورزش بسکتبال کمک شایانی را به شما برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای خواهد کرد.

مطالب آموزشی دیگر سایت بسکتفا: 250 اصطلاحات بسکتبال برای هر مربی و بازیکن

تمرین زیر نظر سرمربی مجرب

داشتن یک سرمربی مجرب که از همه جوانب بتواند شما را آگاه و آموزش دهد، بسیار مهم است. در انتخاب یک سرمربی و این که زیر نظر چه کسی قرار است آموزش ببینید بسیار دقت کنید چرا که از گام‌های اولیه آموزشی که به همراه سرمربی برمی‌دارید باید اصولی و درست پیش بروید و در صورت نبود هر یک از نکاتی که لازم است از همان ابتدا آن را آموزش بینید، قطعا با مشکل رو به رو خواهید شد. حتما یک سرمربی را انتخاب کنید که به همه موارد لازم دقت کند. مثلا بارها دیده شده که یک سرمربی فقط بر روی انتخاب پست تمرکز کرده بدون آن که فاکتورهای دیگری را درنظر بگیرد. این نکته را هم درنظر داشته باشید که در صورتی که قرار است تبدیل به یک بازیکن حرفه ای شوید، زیر نظر سرمربی آموزش ببنید و به تمرینات شخصی و تفریحی خود در کوچه و خیابان بسنده نکنید.

یک مربی چگونه می‌تواند استعداد یک کودک را شکوفا کند؟

تمرینات مداوم و جدی

سعی کنید در هر مرحله ای که هستید، تمرینات خود را به صورت مداوم و جدی دنبال کنید و آن را به هیچ عنوان رها نکنید. این که یک هفته تمرین کنید و هفته بعدی آن را بیخیال شوید از لحاظ فراگیری آموزش و آمادگی بدنی به شما آسیب خواهد زد. اول این که از لحاظ آموزشی به احتمال زیاد نکاتی را از یاد خواهید برد و نمی‌توانید بدون تمرین آنها را به صورت صحیح فرا بگیرید و دوم بدن شما به اصطلاح ورزشکاران سرد خواهد شد و با افت بدنی و آمادگی جسمانی مواجه خواهید شد که همین مسئله روند تسریع شما برای یادگیری نکات آموزشی را کند می‌کند. به همین خاطر به شما پیشنهاد می‌شود که تمرینات خود را رها نکنید و در انجام آن جدی باشید.

ورزش بسکتبال آموزش بسکتبال

در بسکتفا بخوانید : چگونگی انتخاب یک پست بسکتبال

انتخاب پست موردنظر

همان طور که در مطالب قبلی سایت بسکتفا خواندید، انتخاب پست بسیار مهم و حیاتی است و وظیفه یک سرمربی است که در کنار علایق و استعدادی که شما از خود به نمایش می‌گذارید، پست‌های پیشنهادی را برای شما انتخاب کند و شما نیز با توجه به علاقه خود، بهترین پست را برای خود انتخاب کنید. انتخاب پست همواره یکی از مسائل چالش برانگیز و مهم در رشته بسکتبال است که حتما باید در آن دقت لازم را به خرج داد. به عنوان مثال اگر استعداد یک بازیکن در یک پست باشد ولی اگر سرمربی به اشتباه پستی دیگر را برای او انتخاب کند، مشخص است که استعداد او در این میان، هدر رفته است و شاید بازیکن نتواند در ادامه در پست انتخابی موفق ظاهر شود و به همین سادگی تلاش شبانه روزی او برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه ای به هدر رفته است. بنابراین در این مسئله جدی باشید و دقت لازم را در انتخاب پست به خرج دهید.

مطالب مرتبط که در سایت بسکتفا بخوانید:

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *