زمین بسکتبال | همه چیز در مورد زمین بسکتبال و تور آن

  • توسط تیم محتوای بسکتفا
  • 23/09/2020
  • مقالات
  • 0
زمین بسکتبال

بدون شک یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی جهان، بسکتبال است. این ورزش نیز همانند رشته‌های دیگر خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارا است. در این مطلب قصد داریم شما را با تور و زمین بسکتبال آشنا کنیم.

ورود به سایت بتکارت

ورزش بسکتبال ورزشی گروهی متشکل از دو گروه پنج نفره است که در طول سالیان سال طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. اصولا لازمه اصلی این ورزش قد بلند، علاقه و مهارت است که هرکسی را با توجه به مشخصات ظاهری و میزان علاقه به سمت خود می‌کشاند. بسکتبال در چهار زمان ده دقیقه‌ای که به کوارتر معروف است بین دو تیم که شامل پنج بازیکن درون زمین و حداکثر 7 بازیکن ذخیره تشکیل شده است، انجام می‌شود. در این بازی بازیکنان دو تیم از زمین خودی که زمین دفاع نامیده می‌شود به سمت زمین حریف یا زمین حمله، یورش می‌برند تا از ۲۴ ثانیه ای که می‌توانند توپ را به صورت تیمی در اختیار داشته باشند نهایت استفاده را کرده باشند تا ضربه ای به توپ بزنند و آن را داخل سبد بیاندازند و امتیاز کسب کنند. در ادامه به ارتفاع و مشخصات تور و زمین بسکتبال می‌‌پردازیم.

اصول اولیه دریبل زدن در بسکتبال

ابعاد و مشخصات زمین بسکتبال:

ابعاد زمین بسکتبال در مسابقات مختلف با یک دیگر متفاوت است و بر اساس نوع مسابقه رسمی یا غیر رسمی، داخل و یا خارج سالن، بر اساس سن و جنسیت و غیره تغییر می‌کند.

زمین بسکتبال

در بازی‌های رسمی زمین بازی بسکتبال، یک مستطیل مسطح و بدون مانع با ابعاد ۲۸ در ۱۵ متر است. خطوط حاشیه زمین، باید به رنگ سفید با ضخامت ۵ سانتی متر و کاملا واضح باشند. خط‌های دور تا دور زمین خارج زمین رسم می‌شوند، در نتیجه روی خط، جزئی از زمین به حساب نمی‌آید. سالن قانونی حداقل دارای ۷ متر ارتفاع و نور کافی و مناسب برای انجام مسابقات است. خط کشی زمین باید با محل استقرار تماشاچیان و تابلو‌های تبلیغاتی حداقل ۲ متر فاصله داشته باشد. نیمکت بازیکنان ذخیره، باید در خارج از محوطه بازی با دو خط مشخص شوند. زمین بازی بسکتبال، با خطوط مرزی، شامل خط‌های جانبی (خط طولی) و خط‌های انتهایی (خط عرضی) مشخص می‌شود. درست است که این خطوط جزو زمین محسوب نمی‌شود اما باید هرگونه وسیله حدود دو متر با این خط فاصله خود را حفظ نماید.

بیشتر بخوانید: نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال

منطقه یا خط پرتاب آزاد زمین بسکتبال

این خط باید موازی با خطوط انتهایی زمین به گونه‌ای رسم شود که لبه‌ دورتر آن تا لبه‌ داخلی خط انتهایی زمین ۵/۸۰ متر فاصله و خود ۳/۶۰ متر طول داشته باشد. نقطه‌ی مرکزی خط پرتاب آزاد، باید روی خط فرضی متصل کننده دو مرکز خطوط انتهایی قرار بگیرد. همچنین مناطق محدود شده مستطیل‌هایی هستند که توسط خط انتهایی، خط پرتاب آزاد و دو خط عمود بر این دو خط مشخص می‌شوند. عرض این مستطیل، ۴/۹۰ متر است. این خطوط، بجز خط انتهایی زمین، جزئی از منطقه محدود شده به حساب می‌آیند. سطح داخلی منطقه محدود شده باید به یک رنگ باشد.

مطالب آموزشی دیگر سایت بسکتفا: 250 اصطلاحات بسکتبال برای هر مربی و بازیکن

محدوده پرتاب‌های سه امتیازی

همان طور که می‌دانید از هر جای زمین اگر توپ را به سمت سبد پرتاب کنیم جزو محدوده سه امتیازی محسوب می‌شود به غیر از منطقه‌ای در زمین حریف که نزدیک سبد واقع گردیده است و توسط دو خط عمود بر خط انتهایی (هر یک با فاصله ۰/۹۰ متری از خط جانبی) و قوسی با شعاع ۶/۷۵ که مرکز آن روی زمین و درست زیر سبد است، تعیین می‌شود. فاصله نقطه‌ی مرکزی قوس، از لبه داخلی نقطه مرکزی خط عرضی، ۱/۵۷۵ متر است. قوسی که ذکر شد، به دو خط عمود بر خط عرضی وصل می‌شود. این سه خط و منحنی، جزء منطقه سه امتیازی به حساب نمی‌آیند و جزو پرتاب‌های دو امتیازی به شمار می‌روند و همان طور که می‌دانید داستان پرتاب پنالتی از روی نقطه پنالتی نیز متفاوت است.

با انواع پاس در بسکتبال آشنا شوید

تور و زمین بسکتبال

در انتخاب یک پست بسکتبال چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

ارتفاع و مشخصات تور بسکتبال:

ارتفاع تور بسکتبال از آغاز اختراع این ورزش همواره ثابت و برابر ۳/۵ متر بوده است. این ارتفاع در سال ۱۹۸۱ توسط فردی به نام جیمز ناسمیت که تقریبا ورزش بسکتبال را او ابداع کرد، تعیین شد و تا به امروز ارتفاع این تور دست نخورده باقی مانده است. تور بسکتبال باید از ۱۲ نقطه به حلقه متصل گردد. حلقه بسکتبال باید از جنس فولاد و به قطر ۴۵۰ الی ۴۵۹ میلی متر باشد. همچنین ضخامت حلقه بسکتبال باید ۱۶ الی ۲۰ میلی متر باشد. نقاط اتصال حلقه و تور بسکتبال نباید هیچ لبه تیزی داشته باشد و سوراخ‌های آن باید کوچکتر از ۸ میلی متر باشد تا انگشت بازیکنان در آن گیر نکند. این حلقه باید به تخته‌ پشتی متصل و محکم شود. فاصله حلقه تا تخته باید ۳۰ سانتی متر باشد. تخته‌ بسکتبال دارای ابعاد ۱/۸ در ۱/۲ متر است و قسمت پایین آن تا زمین ۲/۷۵ متر فاصله دارد. حلقه درست در مرکز تخته نصب می‌شود. ارتفاع تور بسکتبال برای بازی‌ها استاندارد سه و نیم متر است. همچنین تور بسکتبال باید از جنس نخ و به رنگ سفید باشد.

بد نیست در خصوص ابعاد زمین بسکتبال مینی بدانید که می‌تواند در اندازه‌های زیر بنابر شرایط، مکان، جنسیت و سن و غیره متفاوت باشد:

  • ۱۲x۲۲ متر
  • ۱۱x۲۰ متر
  • ۱۰x۱۸ متر
  • ۹x۱۶ متر
  • ۸x۱۴ متر

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید
شما عزیزان می‌توانید برای یادگیری هرچه بیشتر بسکتبال، با دیگر مطالب سایت بسکتفا همراه باشید

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *