آموزش بستکبال | اصول اولیه دریبل زدن در بسکتبال

دریبل زدن در بسکتبال

یکی از مهارت‌های اصلی ورزش بسکتبال، مربوط به دریبل زدن است که بخش عمده‌ای از آموزش این ورزش پرطرفدار را رقم می‌زند. در این مطلب قصد داریم شما را با چگونگی دریبل زدن در بسکتبال آشنا کنیم. همچنین شما می‌توانید برای آموزش بسکتبال، گام به گام با سایت بسکتفا همراه باشید.

ورود به سایت بتکارت

نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال؛ کلیک کنید

همان طور که می‌دانید در ورزش بسکتبال به دو صورت می‌توان توپ را حرکت داد:

  • یک حالت برای پاس دادن وجود دارد و حالت دیگر برای دریبل زدن

درست است که با پاس دادن می‌توان بهتر و سریعتر حرکت کرد ولی روش‌های دفاعی برای محدود کردن فرصت‌های پاس دادن طراحی گردیده که شما را از حرکت رو به جلو بازمی‌دارد. به همین خاطر گاهی اوقات به اجبار باید از دریبل توپ استفاده کرد و بنابراین هر بازیکن باید قادر باشد به طور موثر و بدون در نظر گرفتن موقعیتی که در آن بازی می‌کند، دریبل بزند چرا که گاهی اوقات روش‌های پاس دادن به شدت بن بست است و شما قطعا برای رد کردن توپ، باید دریبل زن قهاری باشید تا بتوانید وظیفه خود را در زمین انجام دهید. بازیکنان جدید اغلب می‌خواهند چگونگی اجرا کردن ترفندهای دریبل زدن را یاد بگیرند، اما این بازیکنان باید به یاد داشته باشند یک کودک قبل از این که راه برود باید چهار دست و پا راه رفتن را یاد بگیرد. هدف یک بسکتبالیست مبتدی باید این باشد که توانایی خود در با ثبات دریبل زدن را افزایش دهد. گرچه اجرای حرکت‌های پایه نسبتا آسان است اما تسلط پیدا کردن در یک مهارت به این موضوع احتیاج دارد که شما ساعت‌ها برای آن مهارت تلاش کنید و تمارین مختلفی را در این مسیر انجام دهید.

بیشتر بخوانید: قوانین زمانی در ورزش بسکتبال

دریبل زدن در بسکتبال

اصول اولیه دریبل زدن در بسکتبال

اگر می‌خواهید به یک بازیکن خوب تبدیل شوید که می‌تواند با توپ هرکاری بکند و مهارت خود را به رخ بکشد باید اصول اولیه در دست گرفتن آن و مبانی اولیه کار با توپ بسکتبال را یاد بگیرید. بعد از این مرحله شما می‌توانید گام به گام مهارت دریبل زدن را فرا بگیرید.

مرحله اول :

یک توپ بسکتبال استاندارد را برای خود در نظر بگیرید که جنس خوبی داشته باشد و همچنین از میزان باد آن مطمئن شوید. بعد از چک کردن توپ، آن را به طور مستقیم در جلوی بدن خود نگه دارید به طوری که بازوهای شما به طور موازی با زمین قرار گیرد و سپس در راحت ترین حالتی که می‌توانید آن را ول کنید. این نکته را بدانید که اگر در چک کردن اولیه توپ نتوانستید تشخیص دهید که آیا میزان باد آن مناسب است، یا خیر این روش می‌تواند به شما کمک کند؛ پس از آن که توپ را رها کردید، در صورتی که توپ تا کمر شما بالا آمد یعنی میزان باد موجود در آن مناسب است.

مطالب آموزشی سایت بسکتفا را دنبال کنید:

مرحله دوم :

ایستادن صحیح شما به این صورت است که باید پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانوها را کمی خم نمایید. این طرز ایستادن باعث تعادل شما در ضربه زدن به توپ خواهد شد و شما باید بتوانید با تمرین ایستادن در این حالت، سرعت خود را برای این پوزیشن بالا ببرید. بد نیست در این جا این نکته یادآور شود که دریبل زدن مهارتی بر پایه لمس کردن توپ است نه نگاه کردن به آن  پس یک دریبل زننده برای اجرا و کنترل یک دریبل، باید به حس لامسه و یا احساس خود متکی باشد نه به حس بینایی خود. درک این موضوع به بازیکن اجازه می دهد در حالی که سر خود را بالا نگه داشته است توپ را لمس کند و علاوه بر دریبل زنی، به حرکت خود با توپ و توجه به بازیکن حریف حرکت خود را ادامه دهد.

دریبل زدن در بسکتبال

با انواع پرتاب در بسکتبال آشنا شوید

مرحله سوم:

با انگشتان خود در حالی که توپ را به روش صحیح در دست گرفته اید، مچ خود را خم کنید و توپ را به سمت زمین با فشاری متوسط رها کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که بازوی خود را به صورت کامل حرکت ندهید و فقط بر روی فشار مچ و توپ تمرین کنید تا کنترل آن را به دست آورید. بعد از این توپ به سمت شما بازخواهد گشت؛ که شما دوباره به آرامی با نوک انگشتان خود به بالاترین قسمت توپ ضربه بزنید و مچ خود را به همان حالت خم کنید و سعی داشته باشید که فشار وارده بر توپ را کنترل نمایید. این کار را باید آنقدر تکرار کنید که بتوانید توپ را کنترل کنید و یک دریبل ساده را انجام داده باشید.

نکته اول:

این نکته را فراموش نکنید که در هنگام یادگیری دریبل زدن، حتما آن را با دو دست تمرین کنید چرا که در بسکتبال دریبل زدن با هر دو دست نیاز خواهد شد و هنگامی که شما در دریبل پایه با دست غالب و یا اصلی خود وارد شدید، سعی کنید همین تمرین را با دست ضعیف خود نیز انجام دهید چرا که داشتن توانایی یکسان در دو دست باعث گسترش و سرعت بخشیدن به بازی تهاجمی شما می‌شود زیرا همان طور که می‌دانید دریبل زدن شما به پوزیشن بازیکن حریف و چگونگی جایگیری او در رو به روی شما نیز بستگی دارد و به همین خاطر باید بتوانید با توجه به ایستادن و جهات او، دریبل بزنید.

دریبل زدن در بسکتبال

نکته دوم:

بد نیست بدانید در هنگام دریبل زدن حتما حرکت کردن با آن را نیز تمرین کنید چرا که در بازی‌های مهمی که تایم در آن اولویت دارد، کمتر بازیکنی بر سر جای خود ساکن می‌ایستد و این کار را انجام می‌دهد. او علاوه بر دریبل زدن بر حرکت و جنبش خود نیز ادامه می‌دهد تا مهار و به دست آوردن توپ برای بازیکن حریف سخت تر شود.

بیشتر بخوانید: با انواع پاس در بسکتبال آشنا شوید

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *