آموزش بسکتبال | با انواع پرتاب در بسکتبال آشنا شوید

پرتاب در بسکتبال

همه کسانی که قصد دارند ورزش بسکتبال را فرا گیرند و به یک بازیکن حرفه‌ای بسکتبال تبدیل شوند، باید با قوانین ابتدایی و آموزشی این رشته ورزشی آشنا باشند. در این مطلب قصد داریم در خصوص انواع پرتاب در بسکتبال آشنا شویم.

ورود به سایت بتکارت 

دیگر مطالب آموزشی بسکتبال در سایت بسکتفا : پنج نکته مهم در آموزش بسکتبال برای کودکان

پرتاب از طریق تخته

اگر قصد داشتید به سمت زمین حریف حریف حرکت کنید و توپ را داخل سبد بیاندازید و این کار به وسیله تخته انجام شود چند حالت پیش می‌آید:

  • زیر تخته

اگر در زیر تخته قرار دارید برای پرتاب توپ به داخل سبد از گوشه‌ها کمک بگیرید بدین صورت که کمر خود را کمی به سمت عقب تا کرده و توپ را پرتاب کنید. توجه داشته باشید که اگر به هر سمتی چپ یا راست خم شده‌اید باید توپ را به سمت چپ مربع و اگر به راست خم شدید توپ را به سمت راست مربع پرتاب کنید و حواستان باشد که سرعت توپ نقش مهمی در این داستان دارد و اگر به سبد نزدیک تر هستید باید توپ را با سرعت کمتری بفرستید و اگر دورتر هستید سرعت توپ را بیشتر کنید.

  • رو به روی تخته

اگر تخته در روبه روی شما قرار داشت باید دقیقا توپ را وسط مربع بزنید که توپ با استفاده از این ضربه به سمت داخل سبد هدایت شود و حتما باید وسط و در همان راستا باشد.

  • چپ یا راست تخته

اگر در طرفین مربع قرار داشتید توپ را به ضلع بالایی تخته بزنید.

پرتاب سه گام

پرتاب سه گام یکی از متداول ترین پرتاب‌های ضد حمله است که در صورتی که به سبد حریف نزدیک بودیم و برای حفظ سرعت و دقت، سه گام برمی‌داریم و پس از گام سوم توپ باید به سمت سبد فرستاده شود. یعنی دو گام سریع برداشته و در گام سوم توپ به داخل سبد فرستاده می‌شود. برخی بازیکنان از این پرتاب، برای زیبایی بازی خود نیز استفاده می‌کنند و با عوض کردن گام سوم خود به طریقه‌های مختلف، بازی نمایشی را به بازی تهاجمی خود اضافه می‌کنند.

پرتاب در بسکتبال

پرتاب از طریق زیباند

فرض کنید به سمت سبد حریف حمله می‌کنید و به هر روشی که قرار است توپ به داخل سبد فرستاده شود، این کار انجام می‌شود ولی توپ درون سبد نمی‌رود. این جا است که پرتاب از طریق ریباند رقم می‌خورد و ما می‌توانیم با دریافت توپی که به لبه سبد برخورد کرده (توپی که وارد سبد نشده و به لبه سبد برخورد کرده) و در همان حالتی که روی هوا هستیم و هنوز بر روی زمین فرود نیامده‌ایم توپ را با ضربه ای سریع به داخل سبد هدایت کنیم که به این نوع پرتاب پرتاب ریباند گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: با انواع پاس در ورزش بسکتبال آشنا شوید

نکاتی در خصوص پرتاب توپ:

  • نکته اولیه این که در هنگام پرتاب پاها باید به اندازه عرض شانه باز شود.
  • برای پرتاب شوت همیشه باید توپ را به این صورت گرفت: دست چپ در قسمت چپ توپ و دست راست در روی توپ یعنی جایی که رو به روی ما قرار گرفته است.
  • در هنگام پرتاب کردن توپ حتما باید پاها کمی خم شوند و این کار حدود دو ثانیه قبل از پرتاب باید صورت گیرد و در همان دو ثانیه با بازگشت به حالت عادی پرتاب انجام شود.
  • برای پرتاب کردن توپ باید به وسیله دست چپ به توپ جهت بدیم و با دست راست آن را به سمت سبد بفرستیم.
  • در هر پرتابی به جز پرتاب ریباند و یا سه گام زاویه توپ بسیار مهم است زیرا در زوایای کم، توپ بلوکه یا بلاک می‌شود و بهترین زاویه برای پرتاب یک توپ زاویه 45 درجه است.

ورود به سایت بتکارت 

در بسکتفا بخوانید : چگونگی انتخاب یک پست بسکتبال
قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *