جیمز هاردن ؛ استمرار نوار امتیازآوری به‌علاوه‌ی دفاع خوب

جیمز هاردن راکتس

اگر فکر می‌کنید جیمز هاردن فقط یک بازیکن امتیازآور است این مطلب سایت خبری بسکتفا را بخوانید. در این مقاله‌ی سایت خبری بسکتفا با یک بُعد دیگرِ جیمز هاردن آشنا می‌شوید. بله، جیمز هاردن علاوه بر آن‌که امتیازآور خوبی است مدافع خوبی نیز هست. اگر به یک سایت خبری بسکتبالِ انگلیسی زبان سر بزنید می‌بینید که اکثراً از دفاع بد جیمز هاردن می‌گویند ولی در مقاله‌ی سایت خبری بسکتفا همه‌ی کلیشه‌ها کنار زده شده است.

وقتی که تورنتو راپتورز در مقابل هیوستون راکتس شانس یک کامبک تاریخی را داشت، نیک نِرس، سرمربی تورنتو راپتورز در وقت استراحت فقط یک چیز گفت: «حواستان به جیمز هاردن باشد.»

بازیکنان راپتورز طی ۵ دقیقه‌ی آخر کوارتر چهارم ۱۹ امتیاز گرفته بودند که ۱۱ تای آن در ۷۴ ثانیه‌ی آخر بازی به دست آمده بود؛ آن‌ها از ۳۵ ثانیه مانده به پایان بازی نقشه‌ی سرمربی خود را اجرا کردند. در صحنه‌ی پرتاب نهایی، جیمز هاردن را مجبور کردند برود سمت کوای لنارد و در همان حال هم، نورمن پاول (بازیکن تورنتو راپتورز) مسیر حرکت پی‌جِی تاکر (بازیکن هیوستون راکتس) را سد کرد.

اما جیمز هاردن کاری کرد که کوای لنارد زاویه‌ی دید خوبی به سبد نداشته باشد. او کوای لنارد را مجبور کرد از گوشه‌ی سمت راست به یک ۳ امتیازی نامتعادل اقدام کند. توپ کوای لنارد حتی به تابلوی سبد هم برخورد نکرد و بیرون رفت تا هیوستون راکتس بازی را ۱۱۹-۱۲۱ ببرد.

جیمز هاردن کوای لنارد

تاکر با لبخندی کج گفت: «جیمز به وقتش هم می‌تواند خوب دفاع کند». لبخندش کج بود چون می‌دانست ممکن است جیمز هاردن از این حرف خوشش نیاید. «همه از بازی دفاعی جیمز بد می‌گویند ولی او می‌خواهد برنده باشد.»

هاردن با کسب ۳۵ امتیاز مقابل تورنتو راپتورز، بهترین روند امتیازگیری طول دوران حرفه‌ای خود را ادامه داد و نوار بازی‌های ۳۰+ امتیاز خود را به عدد ۲۲ رساند. این چهارمین نوار بلند بازی‌های ۳۰+ امتیاز تاریخ NBA است و فقط ویلت چمبرلین از او بالاتر قرار دارد. هر سه نوار برتر بازی‌های ۳۰+ امتیاز متعلق به چمبرلین است که بهترینش نواری است به درازای ۶۵ بازی.

در این بازی هاردن ۷ پاس گل هم داد که ۵ تای آن به کنت فریِد بود، پدیده‌ای که در اولین بازی خانگی خود ۲۱ امتیاز و ۱۴ ریباند ثبت کرد. ولی این عملکرد هاردن با استانداردهای بسیار بالای موردانتظار از یک MVP (ارزشمندترین بازیکن) خیلی فاصله دارد. هاردن در بازی با راپتورز نتوانست ۶۱ امتیازِ بازی با نیویورک نیکس را تکرار کند و از ۷ ژانویه و دیدار مقابل دنور ناگتس، پرتاب‌هایش اینقدر پر خطا نبوده: از ۲۵ پرتاب منطقه‌ای ۹ تای آنها گل شد و از ۱۳ پرتاب ۳ امتیازی تنها ۲ اقدام وارد سبد شد.

سرمربی هیوستون راکتس، مایک دی‌آنتونی گفت که «جیمز ۳۵ امتیاز گرفت و آدم دوست دارد بگوید ‘فقط ۳۵ امتیاز؟’».

جرالد گرین، وینگ تعویضی راکتس هم گفت «وقتی جیمز ۴۵ یا ۵۰ امتیاز نگیرد آدم تعجب می‌کند».

عملکرد دفاعی جیمز هاردن

ولی خیلی‌ها فقط وقتی تعجب می‌کنند که جیمز هاردن خوب دفاع کند، چراکه هرکس را که ببینی می‌گوید او یک مدافع بی‌کیفیت است. ولی در خود هیوستون همه به دفاع خوب او عادت کرده‌اند.

مایک دی‌آنتونی گفت «دفاع او از آنی که مردم می‌گویند خیلی بهتر است. آدم برای پیشرفت باید چیز یاد بگیرد ولی به‌نظر من جیمز ذاتاً بازیکن بزرگی است.»

در دو سال گذشته هاردن نشان داده از نوابغ دفاع در حالت پست (post defence) است. براساس داده‌های Second Spectrum بازیکنان حریف در حالتی که هاردن آن‌ها را در حالت پست قرار داده (post up) فقط ۰.۷۴ امتیاز به‌دست می‌آورند و در بین بازیکنانی که حداقل ۷۵ بار در این موقعیت دفاعی قرار گرفته‌اند هاردن چهارمین عملکرد ممتاز را دارد.

جیمز هاردن لبرون جیمز

ولی عملکرد او در دفاع از روبه‌رو (isolation defence) هنوز از متوسط هم پایین‌تر است (در رده‌ی ۳۰ بازیکنان NBA قرار دارد) و براساس Second Spectrum حریفان در این وضعیت از او ۰.۹۹ امتیاز گرفته‌اند. به همین‌خاطر بود که سرمربی راپتورز می‌خواست در لحظات پایانی بازی جیمز هاردن درمقابل کوای لنارد قرار بگیرد. کوای لنارد در آن بازی با ۱۱ پرتاب موفق از ۱۹ پرتاب، ۳۲ امتیاز گرفته بود و حالا می‌خواست با یک پرتاب ۳ امتیازی در لحظات پایانی بازی، برد را از راکتس بقاپد و کامبک معجزه‌آسای تیم خود را تکمیل کند.

هاردن گفت: «همه اشتباه می‌کنند ولی برای جبران آن اشتباه باید انرژی و تلاش به خرج داد. می‌دانم که امشب اشتباهات زیادی داشتیم ولی با دویدن‌ها و ریباندها و دفاع‌ کردن‌هایمان توانستیم خیلی از آن اشتباهات را جبران کنیم.»

هاردن چالش را پذیرفت و هیوستون در ۱۷ بازی‌ای که کریس پاول غایب بوده به دوازدهمین پیروزی خود رسید. انتظار می‌رود کریس پاول پس از ۵ هفته دوری از میادین به‌سبب کشیدگی همسترینگ، به بازی با اورلاندو مجیک برسد.

آستین ریورز، گارد راکتس گفت «هیجان‌انگیز است. خیلی خوب دفاع کرد، پسر. روبه‌رویش کوای بود ولی جیمز طوری هدایتش کرد که مجبور شد یک پرتاب خیلی بد انجام دهد. راستش از وقتی به هیوستون آمده‌ام دفاع کردن جیمز عالی بوده. آن‌طور که من می‌بینم دیگر کسی نمی‌تواند از دفاع ضعیف او حرف بزند.»

در مقالات بعدی سایت خبری بسکتفا باز هم از محبوب‌ترین بازیکنان NBA بخوانید.

منبع: ESPN.COM

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *