18 تمرین بسکتبال: لی آپ

لی آپ

 

یکی از فنی ترین پرتاب هایی که بازیکن بسکتبال نیاز دارد تا بیاموزد لی آپ (Lay-up) است. به هنگام صحبت درباره بسکتبال بچه ها لی آپ تنها پرتاب فنی رایج است. با وجود اینکه لی آپ بسیار مهارت پایه ای و مهمی است، اما برای کسانی که تازه با این ورزش آشنا شدند و آن هایی که به دنبال ارتقاء هستند چالش هایی را به همراه دارد.

یکی از رایج ترین مباحث پیرامون لی آپ نیاز به بازیکنانی است که بتوانند در سمت چپ و راست سبد عمل لی آپ را انجام دهند. با وجود اینکه این مسئله بسیار مشاهده شده است اما تعدادی از مربیان در برابر آن مقاومت نشان می دهند. واقعیتی وجود دارد که بسیاری از بازیکنان به هنگام اجرای این مهارت از یک دست بیشتر از دیگری استفاده می کنند. این چیزی است که هر مربی باید به طور فعالانه در هر زمان در جلسه تمرین یا مسابقه اصلاح کند. اگرچه در سال های ابتدایی پیشرفت بازیکن خیلی مشهود نیست اما می تواند تاثیرات مهمی داشته باشد اگر بازیکن نتواند لی آپ را به طور حرفه ای در هر دو طرف سبد انجام دهد.

به هنگام آموزش چند نکته آموزشی وجود دارد:

 1. روی پای مخالف با دستی که پرتاب لی آپ را انجام می شود بپرید.

اغلب به عنوان پای داخل در نظر گرفته می شود، این پا بازیکن را کمک می کند تا به سمت سبد بپرد.

 2. پایی که هم جهت با دستی است که لی آپ را انجام می دهد به پریدن کمک می کند.

برای مثال اگر لی آپ را با دست چپ انجام می دهید پای چپ به هوا بلند می شود تا برای رسیدن به سبد شما را کمک کند. پا در ناحیه زانو خم می شود و به بازیکن کمک می کند تا از سمت جلو از فضا خود محافظت کند.

لی آپ

 3. پرش باید به سمت بالا و جلو باشد.

تمام بازیکنان به هنگام انجام لی آپ اغلب به هوا می پرند، اما نمی توانند خود را به سبد برسانند. یک نکته آموزشی خوب که به بازیکنان کمک می کند تا این عمل را تجسم کنند این است که از آن ها می خواهند تا به هنگام لی آپ خود را تا جای ممکن به بالاترین سطح تخته سبد بسکتبال برسانند. به هنگام پرش بازیکن باید هم تراز با تخته بپرد و زیر سبد به اتمام برسد.

 4. هنگامی که توپ را با دریبل بدست می اورید باید با بالا قفسه سینه و تا چانه در تماس باشد.

این عمل را معمولا chinning می نامند. با دو دست، قفسه سینه و چانه چهار نقطه تماس با توپ است که به بازیکن کنترل و ثبات می بخشد. به علاوه در این موقعیت توپ به سرعت بالا می آید و به هنگام اجراء لی آپ در دیدرس بازیکن است.

 5. هنگامی که توپ را بالا می آورید چشم های بازیکن باید بر روی سبد متمرکز باشد.

این اهمیت دارد که بازیکن به طور طبیعی به سرعت و در کوتاه ترین زمان ممکن به سمت سبد حرکت کند. به علاوه هرچه بازیکن بیشتر بر روی سبد تمرکز کند، میزان درستی تخمین مسافت و قدرت مورد نیاز برای انجام لی آپ بیشتر می شود.

 6. هنگامی که توپ در جلو پیشانی بازیکن بالا برده می شود هر دو دست باید جدا از یکدیگر باشند و بازوها کشیده شده باشند تا از بدن و توپ در برابر مدافعان در جلو و کنار محافظت کند.

این حرکت نمی تواند فضای بازیکن را افزایش دهد یا خطر خطا بر روی مهاجم را در پی دارد اما می تواند در حفاظت توپ مورد استفاده قرار بگیرد.

لی آپ

 7. دستی که پرتاب را انجام می دهد باید کاملا کشیده شود و با حرکت مچ دست به اتمام برسد.

دستی که با آن عمل لی آپ انجام می شود چندین نکته آموزشی مشابه با پرتاب به هنگام پرش دارد که باید در نظر گرفته شود.

 8. توپ باید یک تماس با تخته داشته باشد و سپس به داخل حلقه بیفتد.

این مهارت اغلب به عنوان soft touch در نظر گرفته می شود. این حرکت سرعتی را که توپ رها می شود و به تخته برخورد می کند را توصیف می کند.

 

لی آپ یک مهارت حیاتی و ابتدایی است که زمان قابل توجهی برای یاد گرفتن آن مورد نیاز است. هنگامی که این حرکت انجام شد بازیکن باید به سرعت پس از لی آپ دریبل زدن و تغییر مسیر را انجام دهد تا مطمئن شود که برای بازی آماده است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *