آموزش بسکتبال | چرا تمرینات بسکتبال اهمیت زیادی دارند؟

تمرینات بسکتبال

تمرینات بسکتبال نیز همانند سایر ورزش‌های دیگر از اهمیت بالایی برخوردار هستند چرا که این ورزش به دلیل ماهیتی که دارد، نیازمند تمرینات فشرده، برنامه ریزی شده و حساب شده است که قدم به قدم شما را به سمت موفقیت سوق دهد. در این مطلب بسکتفا به چند دلیل برای مهم بودن تمرینات بسکتبال می‌پردازیم.

ورود به سایت بتکارت

بیشتر بخوانید: برخی قوانین بسکتبال ۳نفره که شاید نمی‌دانید

اگر به ورزش بسکتبال علاقه مند هستید، بسکتفا می تواند راهنمای خوبی برای آموزش شما باشد چرا که به صورت روزانه، اخبار دنیای بسکتبال، مقالات مختلف بسکتبال، آموزش‌های آن و در مجموع کلام هرآنچه در مورد این رشته ورزشی پرطرفدار لازم است بدانید را برای شما شرح می‌دهد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر مطالب ما را نیز مطالعه نمایید.

در مطالب قبلی سایت بسکتفا در خصوص نشانه‌های ابتلا به سندروم سستی در تمرینات صحبت کردیم و اهمیت این موضوع و جدی گرفتن آن را برایتان شرح دادیم. ورزش بسکتبال نیز همانند سایر رشته‌های ورزشی نیازمند تمارین برنامه ریزی شده زیر نظر یک مربی مجرب هستند تا شما به سمت حرفه‌ای تر شدن سوق دهد.

تمرینات بسکتبال

شما حتی اگر لبرون جیمز هم باشید، در صورتی که تمرین نکنید و یا تمرینات را جدی نگیرید قطعا دچار افت بدنی و افت سطح بازی و عملکرد خواهید شد چرا که در هر کاری هرچقدر حرفه‌ای نیز باشید، باز هم به تمرینات بیشتر برای پیشرفت و در اوج ماندن احتیاج دارید.

 قوانین زمانی در ورزش بسکتبال

پیرو مطلب قبل نشانه‌های اولیه ابتلا به سندروم سستی در انجام تمرینات موارد زیر هستند که باید آنها را جدی بگیرید

۱.دست یابی به وضعیت ثابت در تمرینات
۲.بهم ریختگی الگوی خواب
۳.تصور این که انجام تمرینات بسیار سخت هستند
۴.کاهش شدید اشتها و تمایل به غذاهای ناسالم که باعث کاهش یا افزایش وزن می شود
۵.افزایش خشم و نا آرامی
۶.تجربه کردن حس افسردگی
۷.کاهش میل جنسی
۸. عدم علاقه به شرکت در تمرینات

حال در ادامه با بیان چند مورد ساده خواهیم دید که چرا تمرینات بسکتبال از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

1- آمادگی جسمانی و تنفسی

تمرینات بسکتبال

آمادگی جسمانی و بدنی در بسکتبال حرف اول را می‌زند و شما باید بدن خود را در این رشته ورزشی آماده و سالم نگه دارید چرا که این ورزش استقامت زیادی را طلب می‌کند و تمرینات تنفسی نیز بسیار تعیین کننده هستند. برای این که تنفس شما دچار مشکل نشود و بتوانید در طول یک مسابقه طولانی بسکتبال به راحتی بدوید و به اصطلاح نفس کم نیاورید باید تمرینات خود را به صورت صحیح و کامل انجام دهید.

یک مربی باتجربه از اهمیت بالای آمادگی بدنی در بسکتبال باخبر است و قطعا تمرینات مناسب تنفسی و بدنسازی را به شما ارائه خواهد کرد و وظیفه شما این است که با با رعایت دقیق آنها آمادگی جسمانی خود را حفظ نمایید و تنفس خود را بهبود ببخشید. حتی باید این نکته را بدانید که از سوی دیگر استراحت کردن نیز به آمادگی جسمانی شما کمک می‌کند و هنگامی که بدن به اندازه کافی استراحت نکند، بافت عضلات تحلیل خواهد رفت و با گذشت زمان ضعیف خواهد شد. این آسیب بدنی شاید منجر به این موضوع شود که دیگر نتوانید فعالیت ورزشی خود را برای مدتی ادامه دهید و به ناچار باید توپ و تور را تا زمانی که بهبود پیدا کنید کنار بگذارید. پس افراط را کنار بگذارید تا همه چیز روال عادی خود را طی کند.

بیشتر بخوانید: ۹ اصل تبدیل شدن به یک بازیکن همه کاره در بسکتبال

2- انتخاب پست بسکتبال و تثبیت آن

تمرینات بسکتبال

برای این که پست بسکتبال مورد نظر خود را انتخاب کنید باید تمرینات بسکتبال را جدی بگیرید چرا که در طول انجام تمرینات و بازی کردن است که شما و سرمربی تیم می‌توانید متوجه این موضوع شوید که استعداد شما در کدام پست است.  انتخاب پست در بسکتبال بسیار مهم است و می‌توان گفت مهمترین مسئله در بازی بسکتبال است چرا که شما می‌توانید به راحتی با انتخاب یک پست غلط برای خود، استعداد خود را هدر داده و آینده ورزشی و حرفه‌ای خود را خراب کنید.

ضمن این که پیش از انتخاب و بررسی پست‌ها، شما به علاقه خود رجوع کنید و بعد استعداد و مهارت خود را باتوجه به علاقه‌تان بسنجید. این که به پست‌های حمله علاقه مند باشید ولی در استعداد شما، سرعتی بودن جایی نداشته باشد قطعا این پست به درد شما نخواهد خورد. شما باید در هنگام شروع در کلاس‌های آموزشی بتوانید به کمک سرمربی بهترین سبک را برای خود انتخاب کنید.

این که اگر قد بلند هستید صرفا باید در پست سنتر بازی کنید اشتباه است چرا که وظیفه هر پست با دیگری متفاوت است و شما علاوه بر قدتان باید فاکتورهای مهم دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهید. اصولا بعد از چند جلسه تمرینی، مربی به شما خواهد گفت که در چه پستی توانایی دارید و شما می‌توانید با استفاده از دیگر مواردی که مدنظرتان است، پست مناسب را انتخاب کنید. بنابر این به این نکات توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین پست را برای خود برگزینید. انتخاب پست‌های مختلف و بازی در آنها فقط شما را سردرگم می‌کند و اجازه نمی‌دهد که در یک پست به صورت حرفه‌ای و تخصصی کار کنید. اگر قصد تبدیل شدن به یک بازیکن بسکتبال حرفه‌ای را دارید باید بدانید که تیم‌های حرفه ای بسکتبال افراد متخصص در هر زمینه‌ای را به خدمت خود درمی‌آورند و شما باید پست مورد علاقه خود را بیابید تا در کلاس‌های آموزشی با تمرینات مربوط به پست انتخابی، خود را به حرفه ای شدن نزدیک کنید.

در انتخاب یک پست بسکتبال چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

3- فراموش نکردن حرکات

تمرینات بسکتبال

برای این که یک تمرین، حرکات خاص و کار گروهی را فراموش نکنید باید بارها و بارها آن را انجام دهید تا ملکه ذهنتان شود. در ورزشی همانند بسکتبال نیز هرچقدر تمرین کنید کم است. به عنوان مثال شما از جای جای زمین می‌توانید تمرین برای انداختن توپ داخل سبد را انجام دهید.

در این زمینه حتی به گفته بزرگان بسکتبال، هر چقدر نیز تمرین کنید کم است و قطعا به وفور مشاهده کردید که بازیکنان بزرگ در بازی‌های خود یک پرتاب پنالتی ساده را نمی‌توانند منجر به گل کنند، پس همان طور که ملاحظه می‌کنید تکرار تمرینات و عدم فراموشی آنها در موقعیت های مختلف بسیار مهم است. در بسکتبال برای پرتاب توپ به داخل سبد و پاس کاری‌های مختلف زوایای مختلفی را به صورت محاسباتی و یا چشمی باید بررسی کنید که پوزیشین و یا موقعیت هر کدام از اینها در جای جای زمین متفاوت است.

4- بررسی تاکتیک‌های مختلف

تمرینات بسکتبال

برای این که در محیط قرارگیری تاکتیک‌های مختلف و بررسی آنها قرار گیرید باید تمرین کنید؛ چرا که شما در ورزشی گروهی همانند بسکتبال باید با کمک اعضای تیم، تاکتیک‌های مختلف فردی و گروهی را بیابید.

یک سرمربی در طول تمرینات تاکتیک‌های مختلفی را برای دفاع، حمله و هر مورد دیگری بررسی می‌کند تا در نهایت با بررسی موقعیت‌های مختلف، برترین آنها را برای تیم خود و برای هر بازیکن برگزیند و این کار جز در تمرینات میسر نخواهد شد.

نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال؛
برای خواندن این مطلب کلیک کنید

5- تقویت کار گروهی

تمرینات بسکتبال

یکی از شاخصه های اصلی موفقیت یک تیم، کار گروهی آن‌ها است. ممکن است تمام بازیکنان تیم از توانایی بالایی برخوردار باشند و هرکس نیز وظیفه خود را به درستی انجام دهد اما تیمی موفق خواهد بود که تمام اعضای آن در بالاترین سطح هماهنگی با یکدیگر باشند.

خلق کردن موقعیت های فردی، توانایی های یک بازیکن، اهمیت یک بازیکن و چگونه بازی کردن او، سطح کیفی بازی بازیکنان و غیره همگی موقعی اهمیت خواهند داشت که بتوانند در قالب یک تیم و همانند یک پازل همدیگر را تکمیل کنند و هرکدام در کنار یکدیگر و باتوجه به عملکرد دیگری کار خود را به بهترین شکل انجام دهد.

مثلا کار یک مدافع بسکتبال زمانی به چشم می‌آید که با توپ گیری و دفع خطر از روی تور، برای مهاجمان موقعیت سازی کند و با دادن پاس صحیح به آنها برای تیم موقعیت گل بسازد. کار یک مهاجم نیز به همین ترتیب است؛ موقعی کار خود را در تیم به خوبی ایفا می‌کند که با توپ گیری صحیح مدافع بتواند توپ را منجر به گل و کسب امتیاز نماید. بسکتبال یک کار گروهی است و عدم توجه به این موضوع شما را از حرفه ای شدن دور می‌کند چرا که تیم‌های حرفه‌ای وقتی کار تیمی و گروهی را در بازی شما مشاهده نکنند قطعا شما را به خدمت نخواهند گرفت زیرا بسکتبال ورزشی گروهی است که همگی بازیکنان باید در جایگاه خود برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند.

با مقالات سایت بسکتفا همراه باشید: اصول اولیه دریبل زدن در بسکتبال

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *