تاکتیک‌ بسکتبال | اهمیت هارمونی در گام‌های بسکتبالیست‌ها

گام‌های بسکتبالیست‌ها

یکی از مسائلی که شاید تابه حال به آن دقت نکرده باشید، حرکات گام‌های بسکتبالیست‌ها است که به صورت متوازن و بسیار هماهنگ است و زیبایی خاصی را به حرکات تیمی و گروهی می‌بخشد. در این مطلب بسکتفا به اهمیت هارمونی در گام‌های بسکتبالیست‌ها می‌پردازیم.

ورود به سایت بتکارت

چگونه گام‌های بسکتبالیست‌ها به کار تیمی کمک می‌کند؟

در بسکتفا بخوانید: پنج تکنیک برای پرتاب توپ در بسکتبال

گام‌های یک بسکتبالیست یکی از موارد مهمی است که مربیان در کلاس‌های آموزشی خود زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهند. چرا که این گام‌ها نقش زیادی را در حرکات گروهی، حرکات انفرادی، حمله سریع و سیر و بازگشت به خط دفاعی ایفا می‌کنند و از هر جهتی تعیین کننده می‌باشند.

گام برداشتن شاید در ورزشی همانند تنیس چندان اهمیت خاصی نداشته باشد ولی در ورزشی همانند بسکتبال حرف اول را می‌زند. شما باید بدانید که چه زمانی باید گام‌های بلند بردارید و چه زمانی گام‌های خود را کوتاه‌تر کنید. چه زمانی با گام‌های خود به کار تیمی سرعت ببخشید و چه زمانی با آهسته کردن حرکت خود نظم را در کار گروه برقرار کنید.

گام‌های بسکتبالیست‌ها

برخی قوانین بسکتبال ۳نفره که شاید نمی‌دانید

این گام‌ها چنان تاثیری دارند که شاید کمتر کسی جز بازیکنان بسکتبال آن را درک کنند. این گام‌ها همانند گاز دادن در یک ماشین عمل می‌کنند که باعث می‌شود تمامی اجزای یک ماشین به حرکت درآیند تا به مقصدی مشخص برسند و در صورتی که یکی از این اجزا به درستی کار نکند، باقی اجزا نیز از کار خواهند افتاد.

ضمن این که علاوه بر این مسائل گام‌های بسکتبالیست‌ها نظم و ترتیب خاصی را به خط حمله یک تیم و یا بازگشت به خط دفاعی می‌دهند که باعث می‌شود بازیکنان برای هدفی که در زمین دارند، یک گام و هماهنگ حرکت نمایند و بهتر همدیگر را پیدا کنند.

در ویدیویی بسیار زیبا که چند سال گذشته در دنیای بسکتبال بسیار پربازدید شد، تمامی بازیکنان فینیکس سانز (Phoenix Suns) به همراه داور به سمت زمین مقابل چرخیده و در یک زمان کاملاً یکسان شروع به دویدن می کنند. حرکتی که در قاب دوربین بیش از بسکتبال حرفه ای به یک رقص سازمان دهی شده شبیه است؛ اما جدای از بحث زیبایی بصری و تفریحی قضیه برای ما، آیا می توان این مسئله را به عملکرد تیم و هماهنگی بی نظیر آن‌ها نیز ارتباط داد؟

گام‌های بسکتبالیست‌ها

کارشناسان بر این باورند که حرکت های هم‌زمان این‌چنینی اتفاقی و ناخودآگاه نیستند. این مسئله ناشی از یک هماهنگی بسیار دقیق بین بازیکنان است. بازی خوانی دقیق و تمرین های منظم و بیشمار باعث به وجود آمدن هماهنگی زیاد بین بازیکنان می شود. هماهنگی که ارتباط مغزی آن‌ها را به شکل خارق العاده ای بالا می برد و این لحظات عجیب را به وجود می آورد.

ترفندهای آموزشی بسکتبال برای تازه‌کاران

بر اساس صحبت های انجام شده، انجام هم‌زمان یک عملکرد خاص با هم تیمی ها مسئله عجیبی نخواهد بود. تمرین های بخصوص آن‌ها و همچنین عملکرد مغز آن‌ها بدین شکل ایجاب می کند. هنگام به مالکیت درآوردن توپ یا ربودن آن از تیم مقابل، دلیلی برای فکر کردن روی حرکت بعدی وجود ندارد. بدون نگاه کردن هم می دانید برنامه شما به چه شکلی است و باید چه کار کنید. باید بلافاصله به سمت زمین حریف برگشته و برای ضد حمله و پرتاب به سمت سبد جایگیری کنید.

گام‌های بسکتبالیست‌ها

ارتباط فیزیکی

تماس فیزیکی یکی از شاخصه های میزان اعتماد هم تیمی ها به یکدیگر است. برقراری تماس در طول بازی و بخصوص در لحظات خوشحالی باعث می شود که به مرور اعتماد بین بازیکنان بیشتر شود و صمیمت خاصی بین آن‌ها به وجود بیاید. این مسئله در تمامی ورزش ها به وضوح دیده می شود. اگر دو بازیکن از تماس فیزیکی در لحظات خوشحالی خودداری کردند، بدون شک مشکلی بین آن‌ها وجود دارد.

در انتخاب یک پست بسکتبال چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

هارمونی و توازن

هارمونی و توازن در تمام مسائل دخیل است. اگر به طبیعت و حتی پرندگان نیز دقت کنید بر اساس غریزه خود همگامی باورنکردنی با یکدیگر دارند. ویدیوی پرندگان مهاجر یا پرندگانی که به صورت هم‌زمان در دسته های بیشمار در حال حرکت در آسمان هستند نیز دلیلی دیگر بر این مدعا است. دسته های ماهی و دلفین ها نیز از این قاعده پیروی می کنند و توازن بی نظیری با یکدیگر دارند.

جدای از زیبایی و چشم نوازی این مسئله، نمی توان اهمیت بالای آن را در موفقیت و رشد تیمی نادیده گرفت. برخی گروه های رقص و موسیقی نیز بدون توازن و همگامی کامل نمی توانند به هدف خود برسند. این مسئله در خصوص ورزش های تیمی نیز صدق می کند.

گام‌های بسکتبالیست‌ها

بیشتر بدانید: ارتقا آمادگی ذهنی در بسکتبال چه کمکی می‌کند؟

البته یکدلی و یکصدایی باید به مرور و در تمرین های مکرر به وجود آید. با اینکه نورون های آینه ای در تمامی افراد وجود دارد اما میزان عملکرد آن‌ها برای هر فرد متفاوت است. همان طور که اشاره شد، میزان صمیمیت و محبت بین بازیکنان نیز در این مسئله اهمیت بالایی دارد. نمی توان تنها به نورون های آینه ای اتکا داشت و نتیجه را از قبل پیش بینی کرد.

بر اساس مسائلی که عنوان شد، به نظر شما قهرمان امسال مسابقات NBA چه تیمی خواهد بود. اگر بازی ها را دنبال کنید، میزان صمیمیت و همگامی بازیکنان هم تیمی را تابه‌حال فهمیده اید. بر این اساس می توانید حدس تقریبی از قهرمان امسال این رقابت ها داشته باشید.

البته این مسئله همیشه تأثیر زیادی روی نتیجه بازی ندارد و فاکتورهای زیادی در نتیجه یک بازی تأثیرگذار خواهد بود. نظر شما در خصوص همگامی و فاکتور صمیمیت بین بازیکنان چیست؟ به نظر شما این مسئله تا چه اندازه در موفقیت بازیکنان یک تیم تأثیرگذار است؟ آیا می توان عدم توازن و همگامی را یکی از دلایل شکست تیم دانست؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

 برخی نکات مهم پرتاب‌ توپ در بسکتبال؛
برای خواندن کلیک کنید

آیا به اخبار بسکتبال ایران و اخبار بسکتبال جهان علاقه‌مند هستید؟ پس به صفحه اصلی سایت بسکتفا مراجعه فرمایید

ورود به سایت بتکارت

قبلی «
بعدی »

این‌جا می‌خواهیم دور از دنیای سیاه فقط از بسکتبال بخوانیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *