آموزش بسکتبال | یادگیری ورزش بسکتبال برای مبتدیان به زبان ساده

آموزش بسکتبال

اگر قصد دارید ورزش بسکتبال را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، باید روش اصولی و صحیح را از ابتدای راه به کار گیرید. این بدین معنی است که ابتدا باید تحت نظر یک سرمربی مجرب آموزش خود را شروع و در همین هنگام نیز تمرینات و مطالعات خود را در این زمینه ادامه دهید. در این مطلب ما به آموزش بسکتبال به زبان ساده خواهیم پرداخت.

ورود به سایت بتکارت

بیشتر بخوانید: در انتخاب یک پست بسکتبال چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

پرتاب‌های سه امتیازی استفن کری یا رقص با توپ جیمز هاردن؟ کدام یک را بیش‌تر دوست دارید؟ شاید هم به پرواز درآمدن لبران جیمز شما را به بسکتبال علاقه‌مند کرده است. احتمال این که از گذشته و شوت‌های بی‌نقص کوبی برایانت و پال پیرس نیز خاطره داشته باشید، کم نیست. فکر بسکتبال بازی کردن و تقلید حرکات این بزرگان همیشه در سر ما وجود داشته است. آموزش بسکتبال و یادگیری مهارت‌های آن، چیزی نیست که با تمرین و تلاش زیاد نتوان به آن رسید.

پس عجله نکنید و در این نوشته، همراه من باشید تا پله پله با یکدیگر جلو برویم.

آموزش بسکتبال برای مبتدیان

به عنوان یک تازه‌کار، اگر اصول بازی را به خوبی نمی‌دانید، شروع کار ممکن است برای شما بسیار دشوار باشد. بنابراین، لازم است با مواردی ابتدایی مانند دریبل زدن، پاس دادن و شوت زدن شروع کنید. این ورزش دارای یک سری نکاتی می‌باشد که به شما به عنوان یک مبتدی در فراگیری یادگیری اصول اولیه آموزش بسکتبال مانند حمله کردن و دفاع کردن کمک می‌کند.

دانستن این تمرین‌ها، منحنی یادگیری شما را برای آموزش تسریع می‌بخشد. این در نهایت به شما کمک خواهد کرد که به راحتی مهارت‌های بسکتبال خود را در یک دوره زمانی کوتاه مدت بدست آورید.

آموزش بسکتبال

ارتفاع حلقه بسکتبال در مسابقات NBA چقدر است؟

اگر به ورزش بسکتبال علاقه مند هستید از همین ابتدا می‌توانید این ورزش را اصولی و با مطالعه فرا گیرید. در ایام شیوع ویروس کرونا که اکثر باشگاه‌ها بسته است شما می‌توانید با مطالعاتی در زمینه این رشته پرطرفدار ورزشی تمرینات خود را در زمین‌های مستقل روباز شروع کنید. نیازی به ترسیدن نیست! هیچ یک از بازیکنانی که در حال حاضر در سطح جهانی بازی می‌کنند از ابتدای تولد بسکتبالیست نبوده‌اند. بسیاری از آنها از زمین‌های خاکی و در کنار خانواده خود شروع به تمرین کردند و رفته رفته توانستند راه خود را در گذر زمان پیدا کنند. شما نیز اگر دوست دارید بسکتبالیست شوید کافی است تصمیم بگیرید و بعد آن را با پشتکار فراوان به مرحله اجرا درآورید. هیچ غیر ممکنی در هیچ زمینه‌ای وجود ندارد و ورزش بسکتبال نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در ادامه، 4 مهارت اصلی که شما به عنوان یک تازه‌کار به آن نیاز خواهید داشت، آورده شده است.

بیشتر بخوانید: با انواع پاس در بسکتبال آشنا شوید

۱- کنترل توپ

مهارت اول این است که چگونه توپ را کنترل کنید. بسکتبال عمدتا شامل مالکیت و دریبل توپ در سرتاسر زمین است. بنابراین، نیاز به یادگیری برخی از حرکات و تمارینی دارید که شما را با نحوه کنترل کردن توپ آشنا کند.

انجام بعضی از تمارین مانند دریبل‌های نمایشی، در حالات ثابت یا استفاده از صندلی های مخصوص، شما را قادر می‌سازد تا در طول جلسه تمرینی خود توپ را به درستی حرکت دهید.

دریبل‌های نمایشی با سایر دوستان یا کارآموزان انجام می‌شود. تمرین‌کنندگان همان‌طور که در حال حرکت دادن توپ هستند، باید مانع از لمس توپ توسط دیگران شوند و در عین حال به کار خود ادامه دهند.

با مقالات سایت بسکتفا همراه باشید: اصول اولیه دریبل زدن در بسکتبال

در دریبل ثابت، شما می‌توانید در یک مسیر دایره‌ای، توپ را در ارتفاعات متنوع دور پاهای خود کنترل کنید. حرکت دادن توپ در دور پاهایتان بدون جابه‌جایی در اطراف زمین نیز راه دیگری برای تمرین این مهارت است.

در تمرین صندلی های مخصوص و نزدیک به هم، این مهارت معمولا با شش صندلی انجام می‌شود. شما باید آن‌ها را در دو ردیف سه تایی قرار دهید. حالا باید در اطراف هر صندلی، مهارت های مختلف دریبل زنی را انجام دهید.

انواع خطا در بسکتبال

۲- شوت‌زنی

برای این که امتیازگیری کنید، باید نحوه شوت زدن را بلد باشید. تمام مبتدیان لازم است مهارت‌های مربوط به شوت‌زنی را فرا بگیرند. در اینجا دو تمرین ایربال و باکس را شرح می‌دهیم.

در تمرین ایربال، باید چندین بازیکن کنار شما حضور داشته باشند که همگی یک توپ در دست دارند. همه شما در یک موقعیت تهاجمی قرار می‌گیرید و آرنج خود را آماده و خم می‌کنید. حالا بپرید و پس از رسیدن به نقطه اوج خود، شوت بزنید.

تمرینِ باکس با یک توپ انجام می شود، اما دو بازیکن، یکی در سمت چپ و دیگری طرف راست شما حضور دارند. ابتدا بازیکن سمت راستی به سمت سبد حرکت می‌کند و شوت می‌زند. حالا دیگری در سمت چپ همین توپ را ریباند می‌کند و شوتزنی می‌کند. این روند به همین صورت ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ۹ اصل تبدیل شدن به یک بازیکن همه کاره در بسکتبال

آموزش بسکتبال

۳- پاس دادن

این حیاتی‌‌ترین و مهم‌ترین بخش است. در یک بازی مواردی پیش می‌آید که باید توپ را به دیگر بازیکنان پاس دهید.

به عنوان یادگیرنده، لازم است بدانید چگونه پاس‌های مناسب را در طول یک بازی ارسال کنید. با هم تیمی‌های خود، پاس های رو به قفسه سینه را تمرین کنید. همچنین، پاس های بالای سر نیز در بسکتبال مجاز هستند، در نتیجه یادگیری نحوه‌ی کاربردشان در پاس دادن مهم است. برای ارسال آن‌ها، توپ را مستقیما بالای سر خود نگه دارید و توپ را به هم‌تیمی مورد نظر برسانید.

پاس هایی که در راه رسیدن به زمین می‌خورند نیز در بسکتبال اهمیت دارند. در این‌جا توپ به شما منتقل می‌شود و برای ارسال پاس، فضای حدود سه چهارم بین خود و هم تیمی را هدف قرار دهید.

مطالب آموزشی دیگر سایت بسکتفا: 250 اصطلاحات بسکتبال برای هر مربی و بازیکن

آموزش بسکتبال

۴- تمرینات تهاجمی/ تدافعی

به عنوان یک بازیکن بسکتبال، یادگیری مهارت‌های دفاعی و هجومی، هر دو اهمیت خاص خود را دارد. در طول بازی، اتفاقات زیادی رخ خواهد داد و شما باید تمرینات تهاجمی / تدافعی را آموزش ببینید.

یک تمرین تهاجمی: این تمرین، یک درگیری جالب را میان بازیکنان در زیر سبد ایجاد می‌کند. بازیکنان، اول از هر دو طرف به سمت سبد های مخالف با نهایت سرعت حرکت کرده و شوت می‌زنند. دیگر بچه‌ها نیز برای ریباند آماده شده و این روند را تکرار می‌کنند.

یک تمرین تدافعی: برای این تمرین، نیاز به دو بازیکن دارید که میان توپ ایستاده‌اند. یک مدافع و دیگری مهاجم. پس از شوت زدن، بازیکن مدافع از موضع خود برای حفظ دیگری از گرفتن توپ استفاده می‌کند.

نکاتی مهم برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای در بسکتبال؛
برای خواندن این مطلب کلیک کنید

آموزش بسکتبال

ضدحمله را فراموش نکنید

همان طور که می‌دانید یکی از مهمترین کارهایی که در این بازی انجام می‌شود، ریباند کردن است. همه بازیکنان باید توانایی این مهارت را داشته باشند زیرا کمک شایانی را برای ضد حملات و در مجموع موفقیت تیمی خواهد کرد. دلایل محکمی به بازیکنان ارائه دهید که چرا ریباند کردن مهارتی است که همه بازیکنان باید در آن به استادی برسند. آنها باید لغت ریباند را در معنای با اهمیت آن یعنی به دست آوردن و حفظ کنترل توپ و نقش کلیدی آن در نتیجه‌گیری تهاجمی تیم، در نظر آورند.

توانایی یک تیم برای شروع ضد حمله بستگی کامل به ریباند و لو دادن توپ به وسیله حریف دارد، به همین دلیل تیم‌هایی که ضد حمله خوب دارند همچنین دارای ریباند دفاعی موثری نیز هستند. صرف نظر از این که سبک حمله شما سریع یا کند باشد، راهبردهای اولیه شما باید بر بردن سریع توپ به زمین حمله، تأکید داشته باشد. سرعت یک بازیکن می‌تواند در مجموع ورق را برگرداند و یکی از مهمترین ویژگی‌های یک بسکتبالیست حرفه ای سرعت او است چرا که سرعت بالا به ضد حمله‌ای جانانه و کسب امتیازی نسبتا آسان کمک خواهد کرد. این روش از آمدن همه بازیکنان تیم حریف به زیر سبد شما برای یک ریباند تهاجمی بعد از انجام یک شوت، جلوگیری می‌کند.

بازیکنان اغلب ضد حمله را دوست دارند لذا تشویق آنها به تمرکز کردن روی ریباند باید کار آسانی باشد، با عبارتی ساده‌ این مطلب را در ذهن آنان جای دهید: بدون ریباند، ضد حمله‌ای وجود نخواهد داشت. شاید قویترین دلیلی که درباره اهمیت ریباند می‌توانید به بازیکنان ارائه دهید، این باشد که موفقیت در ریباند با برنده شدن در مسابقات، کاملاً قرین است. یک دوره تحقیق 10 ساله درباره ارتباط ریباند و برنده شدن در مسابقات، نشان می‌دهد که تیمهایی که بیش از حریف ریباند کرده‌اند، 80 درصد مسابقات خود را برنده شده‌اند. پیشتازان در ریباند در سطح کشور تعداد مسابقه بیشتری را از دارندگان بالاترین آمار در شوت منطقه ای و پرتاب آزاد برنده شده‌اند.

 قوانین زمانی در ورزش بسکتبال

این آمار بیان می‌کند که تیم‌هایی که مالکیت توپ را فقط بعد از گل زدن حریف به دست می‌آورند، در بهترین حالت در ازای هر امتیاز حریف امتیازی کسب خواهند کرد. ریباند موثر به یک تیم اجازه می‌دهد تا حریف را پشت سرگذارد زیرا تا حریف به خودش بیاید همه کارها انجام شده است. بنابر این در تمارین بسکتبال به صورت انفرادی نیز شما می‌توانید بر روی سرعت بازگشت خود و در مجموع سریع دویدن خود کار کنید که لازمه اصلی ورزش بسکتبال است.

فضای مناسب برای بازی کردن بسکتبال کجا است؟

این ورزش را می توان در فضای آزاد یا داخل سالن انجام داد. البته به راحتی شما نیز بستگی دارد.

بسکتبال در زمین های مخصوص خود بازی می‌شود. در هر محیط و زمینی که به شما نزدیک باشد و بتوانید در آن‌‌جا تمرین کنید. اگر شما در اطراف محله خود جایی را ندارید، نگران نباشید. بسکتبال می‌تواند در باشگاه‌های ورزشی نیز بازی شود.

 پنج نکته مهم در آموزش بسکتبال برای کودکان

با این حال، به عنوان یک یادگیرنده، بهتر است در مکان های عمومی بازی نکنید، زیرا ممکن است توسط افراد حرفه‌ای‌تر به چالش کشیده و از این رو ناامید شوید. برخی از بهترین مکان‌ها برای بازی کردن به شرح زیر هستند:

 • حیاط خلوت
 • سالنهای ورزشی
 • حیاط مدرسه یا زمین های بازی
 • زمینهای بازی مرکز شهر
 • نصب و راه اندازی حلقه بسکتبال در گاراژ

آموزش بسکتبال

مدت زمان بازی بسکتبال چقدر طول می کشد؟

چگونه در بازی بسکتبال به بازیکنی حرفه‌ای تبدیل شویم؟

مربی خوب به شما در این‌جا کمک بزرگی خواهد کرد. باید کسی را پیدا کنید که تجربه مناسبی در بسکتبال داشته و تمرینات خوبی برای ارائه از خود در اختیار داشته باشد تا بتوانید ماهر شوید و مهارت‌های بسکتبال را به دست آورید.

شما باید یک پرتاب خوب را یاد بگیرید و بشناسید. فقط از طریق شوت زدن در این ورزش امتیاز به دست می‌آورید و به همین دلیل باید یاد بگیرید که چگونه به یک پرتاب کننده‌ی موثر تبدیل شوید. علاوه بر این، شما باید متوقف کردن پرتاب‌های حریف را نیز بلد باشید.

دریبل زدن وقتی که در اطراف زمین حرکت می‌کنید نیز بسیار فنی و مهم است. یاد گرفتن دریبل کردن بدون از دست دادن توپ نیز ضرورت مخصوص به خود را دارد. یاد گرفتن آن، تنها در صورت شناخت زمان مناسب، عملی خواهد شد. شناختن چگونگی قرار دادن دست و پا نیز حائز اهمیت است.

پرش و یا جهش یکی از نکات به خصوص در آموزش بسکتبال می‌باشد. پرش‌های بلند این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا از پرتاب‌های خود کسب امتیاز کنید و پرتاب های بازیکنان حریف را  مسدود یا به اصطلاح بلاک کنید. بنابراین باید یاد بگیرید که چگونه به درستی هر چه تمام‌تر، جهش‌هایتان را به ثمر بنشانید.

نکاتی وجود دارد که به تمرکز شما روی هدف کمک شایانی می‌کند. گرم کردن به صورت اصولی به شما یاری خواهد رساند تا ضربان قلب خود را قبل از شروع تمرینات افزایش دهید. قطعا این مورد در هر چه بهتر شدن مهارت‌های بسکتبال شما نیز تاثیر دارد.

یک مربی چگونه می‌تواند استعداد یک کودک را شکوفا کند؟

نکات مهم

 • همیشه باید توپ را با دست ضعیف خود دریبل کنید. این کار شما را قادر می‌سازد کنترل توپ را با دو دست انجام دهید.
 • هرگز تسلیم نشوید. اگر احساس می‌کنید این روند بیش از حد طولانی شده تا کامل و بی نقص شوید، نباید هرگز آن را کنار بگذارید. پایداری، کلید موفقیت است. زمان یادگیری مهارت‌های بسکتبال برای هر شخص متفاوت است.
 • به عنوان یک مبتدی، هیچ‌گاه از راهنمایی‌های مربی خود یا دیگر بازیکنان ماهر غافل نشوید. با انجام این کار، آموزش بسکتبال برای شما تسریع خواهد یافت.
 • به اندازه کافی آب بنوشید. بسکتبال شامل دوندگی بسیاری است. همان‌طور که می‌دانید دوندگی بیش از حد منجر به عرق کردن و از دست دادن آب بدن می‌شود. شما باید آب کافی برای جلوگیری از کم‌آبی بدن خود در اختیار داشته باشید.
 • اگر فکر می‌کنید که نیاز است از صدمه زدن به زانویتان جلوگیری شود، باید یک جفت کفش مخصوص برای حفاظت از مچ پا برای خود تهیه کنید. همچنین، شما می‌توانید از مچ‌بند نیز استفاده کنید.
 • خرید جوراب بسکتبال اهمیت خاص خود را به همراه دارد.
 • داشتن شورت مناسب بسکتبال نیز کمک خواهد کرد.

هفت ویژگی مهمی که یک سرمربی خوب بسکتبال باید داشته باشد

آموزش بسکتبال

اخطار

کمی استراحت کنید. بسکتبال و فعالیت‌های مربوط به آن می تواند بسیار خسته‌کننده باشد، بنابراین اگر احساس می‌کنید خسته شده اید، توقف کرده و کمی استراحت کنید. این یک بازی سرگرم کننده است، نیازی نیست فرایندی با فشار زیاد را به بدن خود وارد کنید. لازم نیست برای یادگیری مهارت‌های بسکتبال، بیش از حد خسته شوید.

همچنین باید برای هر گامی که قصد برداشتن آن را دارید، از تمرکز کافی برخوردار باشید. تمرکز روی تمرین‌هایتان شما را قادر می‌سازد تا سریع‌تر بازی را یاد بگیرید و تسلط بر بازی را بسیار زودتر پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: یک توپ بسکتبال چه ویژگی‌هایی دارد؟!

نتیجه گیری:

برای یادگیری حرفه‌ای و بدست آوردن مهارت‌های بسکتبال، باید چیزهای اساسی بازی را بشناسید. شش مهارت مستقل وجود دارد که شما به عنوان یک مبتدی و تازه‌کار قبل از اینکه در این بازی شرکت کنید، باید از آن آگاه باشید. بنابراین، برای رسیدن به اعتماد به نفس و متخصص شدن در ورزش بسکتبال، تعهد و نظم، دو شرط بزرگ است

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *